Hiking! Covid 19’un İlacı

Covid19’a Karşı Hiking!

Korona ve pandemi günlerinde herkes evinde kısıldı kaldı. Sokağa çıkma yasakları, cezalar, diğer kısıtlamalar derken iyice hayat zorlaştı.

Toplumsal ve bireysel olarak sıkıntı çektiğimiz şu günlerde fırsat buldukça doğaya çıkmalı, bol bol temiz hava alarak yürümeliyiz.

Covid19 ve doğa yürüyüşü arasında nasıl bir ilişki var?

Ters orantılı!!!

Doğa Yürüyüşü

Hayat zor ancak doğada yürümek kolay.

Kovidden korunmak için en temel yöntem nedir?

Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi korumak. Yani insanlardan uzak kalmak, sosyal mesafeye dikkat etmek.

Doğa yürüyüşü insanlardan uzak kalmanın en güzel ve etkili yollarından birisidir.

Geçen hafta Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emrah Akbaş tarafından, Ankara Sosyal Bilimler Vakfı’nın Sosyal Bilim Söyleşileri etkinliğinde, “Pandeminin Toplumsal Etkileri” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Burada anlatıldığına göre salgın süresince, aile içi şiddet artmıştır.

Bunun olması da çok doğaldır. Sürekli olarak aynı kapalı alanlarda kalan aile bireyleri belli bir sürenin sonunda birbirleri ile didişmeye başlamakta, aile içindeki roller karışmaktadır.

Çünkü 21. YY’da evler gün içinde boş kalacak şekilde ve aileler “gün içinde dışarıda” olacak şekildedir.

#Pandemi bu anlayışı kökünden söküp attı, dışarıda akranları ile birlikte vakit geçirmesi gereken bireyleri dar alanlara HAPSEDİLDİ. Bu da sadece fiziksel değil psikolojik şiddeti de arttırdı.

Doğa Yürüyüşü

 Ailemizi psikolojik ve fiziksel şiddetten arındırmanın en kolay yolu ise bireysel veya ailecek #outdoor aktiviteleri yapmaktır.

Dağlara, kırlara, ovalara, ormanlara yapacağımız yolculuklar hem zihinsel olarak normalleşmemize katkı sağlayacak, hem de ciğerlerimizi tertemiz hava ile doldurarak daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Hastalığa yakalansak bile güçlü bir bünye ile hastalıktan çok daha kolay kurtulmak mümkün olacaktır.

Haydi siz de evlerinizden çıkın.  

Outdoor

Sağlığınızı ve ailenizi doğada yürüyerek, temiz havada kalarak koruyun.

UNUTMAYIN! Kovide karşı hiking iyi gelir.

error: Content is protected !!