Covid19’a Karşı Hiking!

Korona ve pandemi günlerinde herkes evinde kısıldı kaldı. Sokağa çıkma yasakları, cezalar, diğer kısıtlamalar derken iyice hayat zorlaştı.

Toplumsal ve bireysel olarak sıkıntı çektiğimiz şu günlerde fırsat buldukça doğaya çıkmalı, bol bol temiz hava alarak yürümeliyiz.

Covid19 ve doğa yürüyüşü arasında nasıl bir ilişki var?

Ters orantılı!!!

 

Hayat zor ancak doğada yürümek kolay.

Kovidden korunmak için en temel yöntem nedir?

Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi korumak. Yani insanlardan uzak kalmak, sosyal mesafeye dikkat etmek.

Doğa yürüyüşü insanlardan uzak kalmanın en güzel ve etkili yollarından birisidir.

Geçen hafta Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emrah Akbaş tarafından, Ankara Sosyal Bilimler Vakfı’nın Sosyal Bilim Söyleşileri etkinliğinde, “Pandeminin Toplumsal Etkileri” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Burada anlatıldığına göre salgın süresince, aile içi şiddet artmıştır.

Bunun olması da çok doğaldır. Sürekli olarak aynı kapalı alanlarda kalan aile bireyleri belli bir sürenin sonunda birbirleri ile didişmeye başlamakta, aile içindeki roller karışmaktadır.

Çünkü 21. YY’da evler gün içinde boş kalacak şekilde ve aileler “gün içinde dışarıda” olacak şekildedir.


#Pandemi bu anlayışı kökünden söküp attı, dışarıda akranları ile birlikte vakit geçirmesi gereken bireyleri dar alanlara HAPSEDİLDİ. Bu da sadece fiziksel değil psikolojik şiddeti de arttırdı.

 

 Ailemizi psikolojik ve fiziksel şiddetten arındırmanın en kolay yolu ise bireysel veya ailecek #outdoor aktiviteleri yapmaktır.

Dağlara, kırlara, ovalara, ormanlara yapacağımız yolculuklar hem zihinsel olarak normalleşmemize katkı sağlayacak, hem de ciğerlerimizi tertemiz hava ile doldurarak daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

 

Hastalığa yakalansak bile güçlü bir bünye ile hastalıktan çok daha kolay kurtulmak mümkün olacaktır.

Haydi siz de evlerinizden çıkın.  

 

Sağlığınızı ve ailenizi doğada yürüyerek, temiz havada kalarak koruyun.


  • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
  • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
  • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
  • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
  • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
  • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
  • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
  • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu