Doğa Yürüyüşü Kıyafetleri 2

Doğa Yürüyüşünde Kıyafet Seçimi:

Daha önceki yazılarımızda genel olarak yürümenin sağlığa faydalarını yazmış, doğa yürüyüşünün (hiking ve trekking) tanımını yapmış ve doğa yürüyüşüne hazırlık aşamasında neler yapılması gerektiğini açıklamıştık. Kimler Doğa Yürüyüşü Yapabilir?, Doğa Yürüyüşüne Psikolojik Hazırlık, Doğa Yürüyüşüne Nasıl Hazırlık Yapılır?, Doğa Yürüyüşü Çantasında Neler Olmalıdır?, Trekking Kıyafetleri ve Ekipmanları Nasıl Seçilir?, Doğada Nasıl Giyinmeliyiz?, Üst Kısım (Head) Giysi ve Ekipmanları Nelerdir?, Outdoor İç Giyim Nasıl Olmalıdır?, Termal Giysiler Nerelerde Kullanılır?, Outdoor Üst Giysi ve Ekipmanları Nelerdir?, Polar Kumaşın Özellikleri Nelerdir? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız bağlantılara tıklayabilirsiniz.

İç ve Dış Polarlar

Outdoor Dış Katman Giyimi Nasıl Olmalıdır?

Outdoor giyiminde dış katman temel olarak vücudu yağmur, rüzgar, güneş ve diğer dış etkenlerden koruyan katmandır. Outdoor giyiminde temel (iç), ara (orta) ve dış giysi katmanlarını birbiri ile uyumlu seçmelisiniz. Doğada kaliteli bir giysi kombinasyonuna sahip olmak öncelikle sağlıklı bir aktivite, konfor ve güven sağlar. Dış katman denilince ise outdoor montlar, yağmurluk veya pançolar, pantolon ve outdoor ayakkabı veya outdoor bot anlaşılmaktadır. Ayrıca aksesuar olarak eldiven, bere, atkı, buff, boyunluk, bandana, güneş kremi kullanılmaktadır.

Outdoor Montlar

Doğa yürüyüşlerinde yaz veya kış olsun hiç fark etmez ince de olsa kesinlikle outdoor montunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor montların önemli özelliği su ve rüzgardan korumalarının yanında vücudun ısınması sonucu oluşan teri dışarıya vererek yürüyüş konforunu sağlamalarıdır. Outdoor montlar yürüyüş esnasında kişiye zarar verecek dış etkenlerden (yağmur, rüzgar) korumanın yanında vücudun ısınma sonucu ürettiği buharı dışarı vererek vücudun aşırı ısınmasını da engeller.

Amatör doğa yürüyüşlerinde eğer kolay rotalarda aktivite yapılacaksa basit yağmurluk, panço veya rüzgarlıklar kullanım ve hafiflik açısından uygun olacaktır, ama zorlu trekking, kamp veya dağcılık faaliyetlerinde mutlaka profesyonel ve kaliteli mont tercih edilmelidir.

Mont, yağmurluk veya pançonuzun kapüşonlu olması tercih sebebi olmalıdır. Yağmurluklar sadece ıslanmaya karşı değil, rüzgara ve soğuğa karşı da koruyacağından kaliteli bir yağmurluk birçok farklı aktivitede işinizi görecektir.

Outdoor Mont

Outdoor mont alırken nelere dikkat edilmelidir?

Outdoor mont seçimi nasıl olmalıdır?

Outdoor mont alırken göz önünde bulundurulması gereken bilgiler nelerdir?

Outdoor mont nedir?

Outdoor giyim püf noktaları nelerdir?

Outdoor montlarda su geçirmezlik özellikleri nelerdir?

Dış katman outdoor giyim modelleri nelerdir?

Gibi soruların cevabını bu makalemizde bulacaksınız.

Outdoor mont, yağmurluk veya polar seçiminde aranan en temel özellikleri aşağıda detaylı olarak anlattık. Yazının devamını okuduğunuzda anlayacağınız gibi outdoor mont ve yağmurluk kavramları birbiriyle karıştırılmakta, birbirinin yerine kullanılmaktadır. Bunun sebebi de outdoor mont kavramının içine aynı zamanda yağmurluk özelliğinin de girmesi, mont denilince yağmur engelleme özelliğinin de anlaşılıyor olmasıdır. Kafaların karışmaması için hem outdoor mont, hem de yağmurluklar ile ilgili bütün bilgileri yazımıza ekliyoruz.

Outdoor Yağmurluklar

  

Burada kısaca belirtmek gerekirse dış katman giysileri temel olarak:

su geçirmez,

su itici,

nefes alabilen,

çabuk kuruyabilen malzemeden yapılmış olması,

kullanılan koruyucu tabakanın kaliteli olması,

iç yüzeyde kullanılan polar kumaşın kaliteli olması,

kumaş ağırlığı,

su geçirmez fermuarlara sahip olması özelliklerine göre değerlendirilmelidir.  

Yağmurluk Nedir?

Yağmurluk kelimesi ile anlatılanlar genel olarak piyasada bulunan outdoor montları için de geçerlidir. Yağmurluk kişileri yağmurdan, soğuktan koruyan genellikle kullanım amacına göre değişse de PVC (plastik) ya da özel kumaşlardan yapılan üst giyim malzemesidir. En temel özellik ve kullanım amaçları su geçirmemesi, gözeneksiz malzemeden kaynak dikiş yöntemiyle imal edilmiş olmasıdır.

Outdoor Yağmurluklar

Öncelikle alacağınız yağmurluğu hangi coğrafyada hangi aktiviteler için kullanacağınıza karar verin. Günübirlik ve basit doğa yürüyüşleri (hiking) için ihtiyaç duyulacak montlar ile trekking için ihtiyaç duyulan arasında hem nitelik hem de maliyet açısından fark olacaktır. Birçok yağmurluk malzemesi (Avcılık, balıkçılık, iş ortamı… gibi PVC olanlar) -10 dereceden daha soğuk havalarda esnekliğini kaybeder ve hareketi engeller.

Aşağıda görülebileceği gibi yağmurluklar kullanılan malzeme, kullanım alanı, yapım stili, özellikleriyle çok çeşitli kategorilere ayrılabilmektedir.

Yağmurluk Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Yağmurluk sadece yağmurdan değil ayrıca rüzgârdan, karda ve soğuktan korur. Çeşitli ihtiyaçlara göre değişik giyim, kumaş ve yapımı olan yağmurluklar vardır. Yağmurluk alırken ilk dikkat etmemiz gereken kullanacağımız alan ve su geçirmezlik derecesinin kullanım amacımıza uygun olmasıdır. Yağmurlukların hafif olmalarını yanında hareket etmeyi engellememesi de lazımdır.

Outdoor Dış Katman

Doğa yürüyüşlerinde vücuda oturan yağmurluklar tercih edilmeli, terletmeme (hava alma), su geçirmezlik, sıcak tutma, ağırlık, dayanaklılık, fiyat, amca uygunluk özellikleri mutlaka önceden belirlenmeli, satıcıya soru sorularak ihtiyacımız ile alınan ürün eşleştirilmeli, ıslaklığa karşı koruyan yağmurluk ile rüzgara ve soğuğa karşı koruyan rüzgarlık birbirine karıştırılmamalıdır.

Outdoor Yağmurluk Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Nefes alıp (Breathe), su geçirmeyen (water-proof) dış katmana sahip yağmurluklar sağanak yağmur dahil her türlü yağışlı havada vücudu kuru tutabilir. Bu tip yağmurluklar vücut ısısı sonucu oluşan ter ve su buharını da nefes alma özelliği sayesinde dışarı aktarabilmektedir. Değişik aktivitelerde ve hava şartlarında doğa yürüyüşçüsünün ihtiyacını genel olarak karşılayan bu tip yağmurlukların rahatlığının yanında fiyatları diğer dış giyim malzemelerine göre biraz yüksek olabilmektedir.

Outdoor Mont ve Yağmurluklar

Suya dayanıklı ve su itici malzemelerle kaplanmış (water-resistence /water-reppelent) özellikteki yağmurluklar, atıştıran ve hafif yağmurlu havalarda kullanılabilir. Sağanak yağmurda veya ağır hava koşullarında vücudun ıslanmasına sebep olabilmektedir.

Su geçirmeyip nefes almayan yağmurluklar ise (Water-proof/Non-Breathable) en ağır şartlar için tasarlanmıştır. Bu yağmurluklar poliüretan veya PVC malzeme ile dıştan kaplanmıştır. Hem yağmur, hem de rüzgara karşı koruma sağlayıp, yağış beklenen her türlü aktivitede ve yüksek koruma kalitesiyle kullanılırlar. Uzun ömürlü ve ucuz olan bu tip yağmurluk seçilecekse nemi vücutta tuttuğu, rahat/konfor sağlamadığı, çok yer kapladığı ve diğerlerine göre çok yüksek ağırlıklarının olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.  

Yağmurluğun dikiş kalitesi, hava veya cep fermuarlarının su geçirmez olup olmaması da fiyatın artmasına etki etmektedir. Dolayısıyla aktivitenize ve planınıza göre yağmurluk tercihi yapmalısınız.

Outdoor Yağmurluk Türleri Nelerdir?

Yağmurluklar tek kullanımlık, takım yağmurluk, sarı iş yağmurluğu, kamuflaj tipi yağmurluklar gibi kullanım amaçlarına göre değişen çeşitlere ayrılırlar.

Outdoor yağmurluk teknolojisi genel olarak dayanıklı su geçirmezlik teknolojisiyle (DWR) üretilen Gore-Tex (İngilizceden çevrilmiştir-Gore-Tex su geçirmez, nefes alabilen bir kumaştır.  Su buharının geçmesine izin verirken sıvı suyu itebilir ve tüm hava koşullarında kullanım için hafif, su geçirmez bir kumaş olarak tasarlanmıştır.) eVent, Hyvent ve DryQ markalarının kumaşlarını kullanmaktadır.

Outdoor Mont 3 in 1

DWR (su geçirmezlik özelliği) yağmurluk ürünlerinin dışına sprey kullanılarak uygulanır. Yağmurluk alırken en önemli bakış açısı yağmurluğun kullanım alanı olmalıdır.

Yağmurluklar kullanım amaçlarına göre 2/2,5/ ve 3 katlı malzeme ve kumaşlarla üretilirler.

2 katlı olan yağmurluklar günlük kullanımda, kent içinde ve seyahatlerde, hafif doğa aktivitelerinde kullanılır. Sofshell teknolojisi kullanılan bu yağmurluklar suyu üzerinde tutmaz, su girişini engeller, kaydırır bir yapıya sahiptir.  En uygun fiyatlı olanlar bunlardır.

2.5 katlı olan yağmurluklar orta derece yüksek yoğunluklu aktiviteler için kullanılır. Fazladan koltuk altında ya da kollarda havalandırma fermuarları bulunur. En hafif ve kullanışlı olanlar bu tip yağmurluklardır.

3 katlı olanlar ise en ağır iklim koşullarında profesyonellerce kullanılır. En son teknolojiyle tasarlanmış pahalı ve dayanıklı ürünlerdir. Ağır doğa sporları ve en sert havalarda kullanılan yağmurluklardır.

Outdoor Montlar

Bütün bu bilgilerden sonra profesyonel doğa yürüyüşçüsü olarak amatör veya profesyonel doğa yürüyüşlerinde kullanılabilecek en iyi outdoor mont çeşidi olarak 3’ü 1 arada (3 in 1) montları önermekteyiz. 3’ü 1 arada montlar su geçirmeyen dış katmanında yağmurluk ve mont, iç katmanında ise nefes alabilen polar olan, fermuarla bu yapıları birbirinden ayrılabilen montlardır. Mevsimine göre polar mont, mevsimine göre yağmurluk olarak kullanılabilirler.

Sonuç olarak:

Outdoor mont, aksesuarlar veya yağmurluklar çok farklı kullanım amaçları, malzeme yapıları, fiyatları ile birbirinden ayrılmaktadır Doğa yürüyüşü kıyafetleri ile ilgili bütün yazılarımızı okuduktan ve ihtiyacınızı belirledikten sonra ihtiyacınız doğrultusunda almanızı tavsiye ediyoruz.

(Resimler internetten alınmıştır.)

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

16 thoughts on “Doğa Yürüyüşü Kıyafetleri 2

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!