Outdoor’un Ekonomisi

Outdoor’un ekonomik yapısını açıklayabilmek için öncelikle outdoor’un tanımını, motivasyonlarını, gelişimini ve outdoor doğa etkileşimi faaliyetlerinin neler olduğunu görmek lazımdır.

Outdoor Sektörü Nedir?

Yukarıdaki bağlantıların üzerine aklımıza gelen soru şudur? Outdoor bir ekonomik sektör müdür?

Evet, ekonomik fayda ve hareket yaratan bir sektördür. Outdoor bütün uygulama çeşitleriyle ekonomik bir olayı oluşturmamaktadır. Ancak, geniş iş yatırımlarına yol açması ve çeşitli harcamalara neden olması Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları olayına ekonomik bir kategori olarak bakılmasına sebep olmuştur. Ekonominin temel içeriğinin (örneğin, talep, ücret, maliyet, değerlilik, etkiler) outdoor/doğa etkileşimi ve sporlarına uygulanabilirliği tartışmalıdır, ancak outdoor/doğa etkileşimi ve sporları birçok alanda önemli bir ticari hareketlilik sağlamak suretiyle hem gelir elde etmek, hem de elde edilen gelirin harcanması için ekonomik ortam oluşturmaktadır.

Outdoor ekonomisi

Outdoor’un ekonomik değerinin oluşturulmasında öncelikle bireyin outdoor/doğa etkinliklere katılabilecek bir serbest zaman yaratabilmesinin mümkün olup olmadığı, eğer zaman ayırabilecekse, bunun süresinin belirlenmesi önemli olmaktadır. Günümüz toplumlarında çoğunlukla insanların serbest zamanları kendi iradeleri dışında (çalışma saatlerinin zorunlu ayarlanması ve buna bağlı olarak diğer aktif etkinlik zamanlarının belirlenmesi gibi) ekonomik, sosyal veya diğer faktörlerin etkisiyle belirlenmektedir.

Outdoor/doğa etkileşimi ve sporlarının ekonomik değeri arasındaki bağlantının uygun düzlemde oluşturulması uzun zaman almıştır. Ekonomik açıdan açık alan Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları analizlerinin yapılmasında oldukça zorluklar ve uyum sorunları vardır. Ekonominin temel içeriğinin (örneğin, talep, ücret, maliyet, değerlilik, etkiler) Outdoor/doğa etkileşimi ve sporlarına uygulanabilirliği tartışmalıdır.

Ekonomistler, Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları arz ve taleplerini ekonominin iyileştirilmesinin ve çevre ve insanlarla bağlantısını kurarak bütünleştirebilmenin farkına varmışlardır.

Outdoor Sektörünü Oluşturan unsurlar nelerdir?

Genelde Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları özelde ise Outdoor/doğa sporları bir sektördür. Açık alan Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları endüstrisi, Outdoor/doğa sporları etrafında oluşur, hizmet pazarlamasının tüm özelliklerini gösterir ve hizmetteki dağıtım kanalının benzeri bir dağıtım kanalı söz konusudur.

Ağrı Dağı

Burada satıcılar, dağıtıcı kanal ve alıcılar vardır. Bir de bütün bu çerçeve içine malzeme sağlama ve tesisler de dahil edilmelidir. Dağıtım kanalları, Outdoor/doğa aktivitelerden herhangi birinin gerekli malzemelerinin üretilmesi veya hizmetinin tüketiciye yani alıcıya ulaştırılmasına yardımcı olan özel ve tüzel pazarlama kişi ve kuruluşlarıdır .

Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları endüstrisi ve sektörü bireyin aktivite katılımı için evinde plan yapıp ayrılmasıyla tekrar evine dönüşü arasında geçen süre içerisindeki etkinlik boyunca ihtiyaç duydukları,

 • internetten araştırma yaptığı sitelerin yayımlayıcıları ve sitelerin tıklanma sayısı,
 • aktivite esnasında giyilecek kıyafetlerin temini,
 • aktivite boyunca gereken beslenme gereksinimlerinin temini,
 • aktivitenin yapılacağı yere ulaşımı sağlayacak acentalar,
 • toplu ulaşım araçlarının ayarlanması,
 • reklam ve propaganda,
 • konaklama,
 • yeme-içme,
 • aktiviteye bağlı olarak faydalanacakları tüm bu tesislere mal ve hizmet tedarikinde bulunan işletmeler,
 • faydalanılacak tüm tesisler,
 • aktivite esnasında yapılacak kayıtların çekimi ve paylaşımı için kullanılan sosyal medya kanalları,
 • hizmet sektöründe çalışan insan kaynağını ifade eden yapıdır.

Örneğin, Outdoor/doğa aktiviteri kapsamında İran’da Demavend Dağı’na gitmek için Türkiye’de yaşayan bir dağcı evinden çıkmadan yanına alacağı malzemelerini listeleyip temin edecek, yanına alamayacaklarını gittiği yerden nasıl temin edeceğini bilecek, uçakla gitmek için bileti, havaalanına ulaşımı, malzemeleri için ödeyeceği extrası, gittiği yerde dağa ulaşıncaya dek yapacağı yolculuk, orada kalacağı yerler, oralarda yeme-içmeler, dağa çıkarken kiralayacağı katır, çıkış izni için ödeyeceği para, zorunlu rehberlik hizmeti, başına gelebilecek acil bir durumda satın alabileceği sigorta ve geri dönüşünü tamamen kendisi planlayabileceği gibi, evinden alınıp evine dönünceye kadar olan bu aktiviteyi herhangi bir acenteden da satın alabilir.

İşte bu hizmetlerin hepsini üreten işletmeler bir araya geldiğinde Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları endüstrisini oluşturur. 

Türkiye’de Outdoor Sektörü:

Ülkemiz doğal kaynakların zenginliği ve çeşitliliğinden dolayı yoğun bir turizm hareketliliği yaşamaktadır. Değişik Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları için gelen turistlerin birçoğu doğa sporları aktivitelerine katılmaktadırlar. Hatta bazıları sadece aktivite gerçekleştirmek için gelmektedirler. Bu nedenle turist giriş-çıkışının olması ekonomi içinde de arz ve talepleri arttırmakta ve katkı sağlamaktadır.

Geldikleri yerlerde konaklama, yeme-içme, tarihi yerleri ziyaret ve bu nedenle giriş ücretleri ödeme, araç kiralama, yerel obje alımı gibi birçok ekonomik değeri olan hareket gerçekleşmektedir.

Outdoor Sektörüne Örnek Bölgeler

Outdoor hareketliliği ve ekonomik katkısı içinde belli başlı örnekler olarak:

Likya Yolu

 Antalya’ya dünya standartlarında boltlanmış olan ve farklı dillerde guideları (rehber kitapları) bulunan spor tırmanış rotalarının olmasından dolayı yazın çok sıcak günleri hariç uzun bir dönem sadece spor tırmanış yapmak için gelen turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu bölgede sadece bu kişilere yönelik olarak inşa edilmiş pansiyon gibi konaklama yerleri mevcuttur. Aynı zamanda dünyaca meşhur ve her geçen gün popülaritesi artan Fethiye’den Antalya’ya veya ters istikamette yürüyerek zaman zaman dağlar tepeler, zaman zaman dereler sahiller aşılan tarihi Likya Yolu da yürüyüşçüleri çekmektedir. Hatta bu nedenle profesyonelce düzenlenen turlar mevcuttur. Her geçilebilecek köy üzerinde konaklama veya sadece yemek için pansiyon, butik otel, restoran, kamping gibi yerler bulunmaktadır.

Ağrı ilinde bulunan Ağrı Dağı da sadece dağcıların 5000 metrenin üzerinde olması nedeniyle yüksekliğinden dolayı her mevsim yerli yabancı turistin geldiği ve bu insanlara yönelik işletmelerin bulunduğu bir yerdir. Dağa çıkmak amacıyla gelen insanlar ulaşımın uzun sürmesinden dolayı orada konaklayıp öyle yola devam etmektedirler. 

Büyük bir tarihi öneme sahip İshak Paşa Sarayı da yakın olduğu için buraya gelen ziyaretçilerin uğrak noktası olmaktadır.

İshakpaşa

Erzurum’da 2011 Erzurum Winter Universiade (Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları)’nın düzenlendiği Palandöken Dağı kayak için yapılmış olan modern tesisleri ve konaklama yerleriyle özellikle Rus turistlerin geldikleri bir yer olmuştur. 

Rize, Artvin ve Erzurum üçgeninde bulunan Kaçkar Dağları yazın ve kışın dağcıların, yürüyüşçülerin, yüksek irtifa dalgıçlarının, heliski (helikopter kayakçıları) yapanların, tur kayakçılarının ve daha birçok insanın geldiği bir yerdir.

Çok farklı Outdoor/doğa etkileşimi ve sporları aktivitelerin gerçekleştirildiği bu geniş alanda gelen katılımcılara yönelik tesisler ve hizmetler neredeyse sınırsızdır. Bu dağlardan beslenen Çoruh Nehri yüksek debisinden ve zorlu rapidlerinden dolayı rafting için tercih edilen dünyanın sayılı nehirlerindendir.

Yine çok talep edilen turlardan biri de Niğde, Kayseri ve Adana il sınırları içinde bulunan Aladağlar uzun translar, kuş gözlemciliği, duvar tırmanışları, dağcılık, tur kayağı, trekking ve daha birçok aktivitenin yapıldığı bir yerdir. Bu nedenle kurulmuş çok sayıda işletme mevcuttur.

Diğer bölgelerimizde onlarca daha örnek yer almakta olup, zaman içerisinde bu blogda yayınlanacaktır.

Tur şirketleri her tür desteği sağlamaktadırlar, bu amaçla yerel 31 halkın da gelir elde etmesi için onlarında yemek, konaklama gibi verebilecekleri hizmetler değerlendirilmektedir. 


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu