Outdoor ve Doğa Sporları İlişkisi

 Outdoor Aktiviteleri Ve Doğa Sporları

Outdoor aktiviteleri (outdoor, rekreasyon, yenilenme, canlanma, doğa etkileşimi); doğanın bir parçası ve katılımcı arasında etkileşim yaratabilen ve bireyin tamamen kendi fiziksel, sağlık, ruhsal ve sosyal çıkarları doğrultusunda yapılan serbest zaman aktivitelerinin tamamı olarak tanımlanabilir.

Outdoor aktiviteleri içerisinde doğa sporları önemli bir yere sahiptir. Doğa sporları aktivitelerine katılımdan bireyler pozitif faydalar elde ederler ve kısa ve uzun dönemde çevre ilişkilerinde, stressi azaltmalarında, kişisel yeterliliklerini arttırmada olumlu yaklaşımlar kazanırlar. Serbest zaman özelliklerini kapsadığı gibi, outdoor veya spor aktiviteleri, doğada yapılan, kırsal ve kentsel açık hava etkinlikleridir.

Outdoor aktiviteleri aşağıdaki şekilde sıralanırlar.

Yarışma olmayan outdoor: 

Bu tür aktiviteler yarışma içerikli değildirler, örneğin bisiklet turu, kampçılık, piknik gibi.

Açık alan sporları: 

Resmi olarak organize edilirler, yarışmaları da düzenlenir, örneğin orienteering, yelken yarışları, off-road yarışları gibi.

Açık alan ve çevre eğitimi: 

Outdoor aktiviteleri düzenlenerek resmi ve resmi olmayan yollarla outdoor aktiviteleri ve çevre bilinci kazandırılmaya çalışılır.

Sağlık ve yaşam tarzı geliştirme: 

Outdoorun aktif şekilleri kişilere terapi sağlar. Örneğin yürüyüş, ata binme, kano gibi. Bu tür faaliyetlere aktif olarak katılmak hem vücut sağlığının korunmasına ve sürdürülmesine yardımcı olduğu gibi hem de iyi hissedilmesini sağlar ve yaşam dengesinin devamına da yardımcı olur.

Macera temelli danışma: 

Terapötik sonuçlar elde etmek için outdoor  aktiviteleri kullanmak, fiziksel, psikolojik, sosyal ve ruhsal açıdan iyi gelişim sağlamak.

Macera turizmi, eko-turizm ve doğa temelli turizm: 

Outdoor aktiviteleri  çoğunlukla ticari turizm girişimcileri tarafından desteklenir.

2 thoughts on “Outdoor ve Doğa Sporları İlişkisi

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!