Kamp Nasıl Yapılır?

Kampçılık ile ilgili serimize devam ediyoruz. Birinci yazımızda kampçılık nedir sorusunun cevabını aradık, ikinci yazımızda temel kampçılık ekipmanlarını tanıttık, üçüncü yazımızda ise kamp türleri nedir sorusuna cevap verdik.

Bu yazımızda kamp yapmaya başlamadan önce yapılması gerekenleri ve kamp esnasında dikkat edilmesi gereken TEMEL noktaları okuyucumuza sunuyoruz.

Kamp Alanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp yapacaklar için doğru kamp alanını seçimi önemlidir, çünkü kamp esnasında konaklayacağınız çadırda geçireceğiniz vakit sizin için güzel bir anı ya da unutulması gereken bir kötü zaman olabilir. Doğada kamp yaparken kaliteli zaman geçirmek için olabilecek bütün aksaklıkları önceden düşünüp tedbirini almalısınız. Özellikle bilmediğiniz coğrafyalarda kamp yapmadan önce deneyimli kişilerden bilgi almalı, internette araştırma ve okumalar yapmalısınız. Kamp yapmaya başlamadan önce:

 1. Kamp ekipmanları ile ilgili yazımızı okuyarak listeden işinize yarayacak olanları temin edin.
 2. Kamp yerine nasıl ulaşacağınızı ve malzemelerin taşınması için gerekli vasıtayı önceden ayarlayın.
 3. Kişisel sağlık gereçlerinizi ve ilaçlarınızı kesinlikle yanınıza alın.
 4. Kalp ve hipertansiyon hastası iseniz doktorunuza danışın.
 5. Kamp alanınızı seçerken öncelikle kamp yapacağınız coğrafyanın mevsimsel hava koşullarını ve meteorolojik tahminlerine bakın.
Akrep
 1. Kış ya da bahar mevsiminde kamp yapacaksanız çadır zemininin muhtemel yağmurda ıslak kalmayacak şekilde kurmaya dikkat edin.
 2. Çadır kurduğunuz yerin gün içindeki güneş görme olasılıklarını önceden hesap edin, yazın ortasında güneşin altında, kışın da gölgede çadır kurmanın zararlarını anlatmaya gerek yok.
 3. Çadır kurulacak yerin su yolu, çukur, vadi veya rüzgar akımına maruz olmamasına dikkat edin, bulunduğunuz yer yağışlı olmasa bile yüksek yerlere yağan yağmurun su yollarında sele sebep olabileceğini unutmayın.
 4. Kamp alanında duş ve tuvalet ihtiyacınızın nasıl giderileceğini önceden düşünüp ayarlayın.
 5. Tepelerin en yüksek noktalarına yıldırım düşebileceği için mümkün mertebe zirvede çadır kurmayın.
 6. Çadır kuracağınız coğrafyanın böcek habitatını inceleyin, gerekirse Tarım İl Müdürlükleri’nden bilgi alın.
 7. Özellikle akarsu veya göl kenarlarında sivrisineklerin akşam ve gece boyunca sizi ısırmak için bekleyeceklerini aklınızdan çıkarmayın.
 8. Kamp esnasında yiyecekleri pişirmek için odun, içmek ve kullanmak için su ihtiyacınızı önceden düşünüp önlem alın, kamp alanında bu ihtiyaçlarınızı karşılayamayacaksanız yanınızda götürün.
 9. Bilmediğiniz ot veya bitkileri yemeyin.
 1. Vahşi doğada yaşayan hayvanların yaşam alanlarından mümkün mertebe uzakta çadırınızı kurun.
 2. Doğaya, ağaçlara, çiçeklere, böceklere, hayvanlara saygılı olun, zarar vermeyin. Doğada ayak izinden başka hiçbir kalıntı bırakmayın.
 3. Kamp malzemelerini kullanmayı iyi öğrenin, gereksiz ekipmanı yanınızda taşımayın.
 4. Kamp yaptığınız yeri mutlaka bir yakınınızla veya yerel kolluk birimleriyle (Jandarma Tel:156) paylaşın.
 5. Kamp yaparken veya ormanda gezerken avcılarla karşılaşabileceğinizi unutmayın, her zaman ve her yerde görünür/duyulur olun. Çevrenize karşı duyarlı olun.

Mutlu kamplar dileriz.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

34 thoughts on “Kamp Nasıl Yapılır?

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!