Outdoor Mutlu Eder!

Covid 19 salgını ile birlikte hepimiz evlere tıkılıp kaldık. Birçok dalda bilim insanları aylardır evlerde yaşamlarınız sürdürmek zorunda kalan milyarların hem psikolojik hem de sağlık açısından hangi zararlara maruz kaldıklarını araştırıyorlar.

Karantina’da Mutlu Olmak:

Bilim insanları açıkladı: Karantinada yaşanan mutsuzluğu dindirmenin yolu kapının dışına çıkmaktan geçiyor. Yazımızda açıkladığımız gibi outdoor out/dışarı ve door/kapı kelimeleirinin birleşiminden oluşuyor. kapının dışına ıkmak, temiz hava almak, outdoora katılmak insanları mutlu etmektedir. Karantina günlerinde her şeye rağmen mutlu olmak ve mutlu kalmak mümkün. Nasıl mı? Outdoor ile!!!

Karantinada Mutu Kalmak

Yeni bir araştırmaya göre dışarıda harcanan vaktin azalmasıyla bütün gün evde çalışmanın ya da ekran başında vakit geçirmenin mutsuzluk yarattığı belirlendi. Çalışmada, dışarı çıkıp temiz hava almanın mutluluğu artırdığı gözlemlendi.

Covid-19 pandemisine karşı alınan önlemler kapsamında evden çalışma ve karantina uygulamalarına geçilmesiyle, evde geçirilen vakit önemli ölçüde arttı. Fakat yeni bir araştırmaya göre dışarıda harcanan vaktin azalmasıyla bütün gün evde çalışmanın ya da ekran başında vakit geçirmenin mutsuzluk yarattığı belirlendi. Bu olumsuzluklardan kurtulmanın en büyük çaresi ise bulunan her fırsatta kapını dışına / outdoor çıkmaktır.

Anglia Ruskin Üniversitesi’nin Avusturya’daki 286 kişinin katılımıyla düzenlediği çalışmada, dışarı çıkıp temiz hava almanın mutluluğu artırdığı gözlemlendi. 2020 Nisan’da yapılan araştırmada kişinin ev ve dış mekanlarda geçirdiği vaktin ruh hali üzerindeki etkisi incelendi.

Journal of Happiness Studies’de 2 Ocak’ta yayımlanan araştırmada günlük televizyon, bilgisayar ve akıllı telefon kullanım süreleriyle yalnızlık ve mutsuzluk hissi arasındaki ilişki de araştırıldı.

Açık Havada Mutluluk

Araştırmanın eş yazarlarından Profesör Viren Swami, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Katılımcılar, evdeki hallerine kıyasla dışarıda çok daha mutlu hissettiklerini belirtti. Her şeyden bağımsız değerlendirildiğinde, ekran başında geçirilen süre arttıkça mutluluğun azaldığı gözlemlendi. Bir başka deyişle ekran başında geçirilen vakit, evde ya da dışarda olma farkı gözetilmeksizin benzer etki yarattı.”

Doğa yürüyüşü

Swami, karantina önlemlerinin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmakta başarılı olduğunu fakat uzun dönemli tecritlerin ruh sağlığı açısından risk yarattığını belirtti.

Profesör, dışarıda fiziksel aktivitenin mutluluğu artıran önemli etkenlerden biri olabileceğini söylerken, bunun tek başına belirleyici olmadığını, genel olarak dışarıda vakit geçirmenin ruh sağlığı açısından destekleyici olduğunu ifade etti.

Evet, alıntı yazımız yukarıda. Doğada vakit geçirmek, doğa yürüyüşü yapmak, outdoora katılmak akıl, ruh ve beden sağlığınızı korur. Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak herkesi her fırsat bulduğunda doğada vakit geçirmeye, doğa aktivitelerine katılmaya davet ediyoruz. Mutlu bireyler, mutlu toplumlar, mutlu ülke…

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Kaynaklar:

https://www.cumhuriyet.com.tr, Independent Türkçe

error: Content is protected !!