Kovid-19 Günlerinde Akıl Sağlığı

Pandemide akıl sağlığınızı korumanın 10 yolunu uluslararası sitelerden aldığımız yayınla hizmetinize sunuyoruz. Outdoor Mutlu Eder, Sağlıklı Yaşam İçin 9 Öneri ve 10 dakika bile yürümenin sağlığa ne kadar faydalı olduğunu bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz

Aşağıda verilen yöntemler koronavirüs salgınının yarattığı stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Kovid-19 salgını ürerken, virüs mutanttlarının da yayılmaya başlamasıyla alınan tedbirler ve tecrit uygulamaları her geçen gün artıyor.

Covid 19 belirtileri sizde oluşmadan sosyal mesafe, hijyen ve maske takmaya dikkat edin. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve herkesin gündelik yaşamını kökten değiştiren salgında akıl sağlığınızı korumak için şu 10 adımı takip edebilirsiniz:

Uykunuza dikkat edin

Yetişkinlerin günde 7 ila 8 saat uykuya ihtiyacı var. ABD merkezli düşünce kuruluşu RAND Corporation’dan Dr. Wendy Troxel, “Düzenli bir uyuma ve uyanma saati beyne dünyanın güvenli bir yer olduğuna dair güçlü mesajlar göndererek korku ve kaygıyı azaltır” dedi. Yatmadan önce duş alın, kitap okuyun ve teknolojik cihazlarla geçirdiğiniz vakti sınırlandırın.

Uyku Düzeni

Düzen oluşturun

Her gün aynı saatte kalkın ve giyinin. Kendinize sabahları bir düzen kurun. Bazıları gün içerisinde yapmak istediklerini not alır ya da bir ajanda hazırlar. Her sabah aynı koltukta bir bardak kahve içmek bile işe yarayacaktır. Öğünleri atlamayın ve egzersiz yapın.

Zihninizi sakinleştirin

Michigan eyaletinin Farmington Hills ilçesinden Dr. Carolyn Daitch, beyin sürekli alarm durumunda olduğunda kişinin stresle başa çıkmakta zorlanacağını belirtti. Güne 15-20 dakikalık bir yogayla başlamak ve gün içerisinde iki dakikalık nefes alma egzersizi yapmak sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Konuşmanıza dikkat edin

Kendimizle konuşurken kullandığımız kelimeler görünüşümüzü belirler. Michigan Ann Arbor Üniversitesi’nden Patricia Deldin, kendinizle konuşurken “buyurgan” ifadelerden kaçınmanızı, daha esneklik alanı bırakan cümleler seçilmesini öneriyor. Örneğin “Bunu yapmalıyım” yerine “Bunu yapmayı isterim” demek gibi dilde basit değişimler duygularımızı ve davranışlarımızı olumlu etkileyebilir.

Merhametli olun

Araştırmalar kendilerine karşı merhametli davranan kişilerin daha mutlu, dayanıklı ve iyimser olduğunu gösteriyor. Bir şey size acı veriyorsa bunu kabullenmeye çalışın ve kendinizin en iyi dostu olun. Herkesin zorlu dönemlerden geçtiğini kendinize hatırlatın.

Bedeninizi hareket ettirin

Hareket Aktivitesi

Michigan Üniversitesi’nden Dr. Deldin’e göre çalışmalar egzersizin halsizliği azalttığını, konsantrasyonu, duygu durumunu ve özsaygıyı artırdığını gösteriyor. Açık havada egzersizse çok daha faydalı. Araştırmalara göre doğada yapılan egzersiz vücudun strese tepkisini azaltırken, kan basıncı ve kortizol seviyelerini de düşürüyor.

Haberlere seçici yaklaşın

Son dönemde medyada bizleri olumsuz etkileyen epey haber yayımlandı. Ne kadar haber okumak istediğinize kendiniz karar verin ve bu seviyeye bağlı kalın. Sosyal medya hesaplarınızda olumsuz yorumlar yapan ve haberler paylaşanları silin. Daha olumlu yazıları okumaya çalışın

İş dışı aktivitelerinizi dikkatli seçin

Araştırmalar, bir şeyleri başardığınızı ya da bir amacınız olduğunu hissedebildiğiniz aktivitelerin ruh sağlığınızı olumlu etkileyeceğini gösteriyor. Gönüllülük esasına dayalı çalışmalar veya dil öğrenme bu aktiviteler arasında düşünülebilir. Yeni bir hobi edinin, enstrüman öğrenin ve bir spor dalında kendinizi geliştirmeye çalışın.

Destekleyici ilişkiler kurun

Güçlü ilişkileri bulunan kişiler duygusal açıdan daha sağlıklıdır. Aile ve arkadaşlarınızla düzenli olarak görüşüp iletişimde kalmaya özen gösterin. Her gün bir tanıdığınızla iletişime geçmeyi hedefleyin. Gündelik konulardan başka şeylerle ilgili de konuşarak sohbetinizi zenginleştirin.

Kovide karşı sağlık

Minnettar olun

Sevdiklerinizle birlikte olduğunuz için minnettar olun ve bunu onlarla paylaşın. Herkes bu dönemde zorlanıyor. Biris hakkında kötü duygular hissettiğinizde o kişinin sevdiğiniz yönlerini hatırlamaya ve buna tutunmaya çalışın.

Kaynak: Independent Türkçe, Wall Street Journal

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!