Dağcılık 4 / Dağcılık Aktiviteleri İçin Temel Kurallar

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası dağcılık kategorisinde yayınlarına devam ediyor. Birinci yazımızda Dağcılık Ne Demektir sorusunun cevabını vermiştik. İkinci yazımızda ise dağcılığa hazırlık aşamasında neler yapılması gerektiğini hem yerel hem de yabancı teknik sitelerden aldığımız bilgileri derleyerek okuyucuya sunmuştuk. Üçüncü yazımızda Dağcılık stilleri , tüm farklı dağcılık kategorileri ve tırmanma tarzları ile ilgili bilgiler vermiştik.

Yeni Başlayanlar İçin Altın Kurallar

Bu yazımızda Türkiye Dağcılık Federasyonunun sayfasında yer alan "Dağcılık Aktiviteleri İçin Temel Kurallar" yazısını Türkiye'nin Outdoor Sayfası'nın okuyucularına sunuyoruz.

Dağcılıkta temel Kurallar

Dağcılık Aktiviteleri İçin Temel Kurallar

Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu (UIAA) Dağcılık aktiviteleri için Temel Kurallar Kısa adı UIAA olarak bilinen Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınan, dağcılık sporuna ait çeşitli faaliyetlerde kullanılan ekipmanların güvenlik ve standartlarını düzenleme konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüzde tırmanış ekipmanlarının UIAA sertifikasına sahip olması, markaların mükemmellik standardı açısından bir zorunluluktur. Buna ek olarak UIAA, dağcılık aktivitelerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere, kendini çevre korunmasına adamış bir kuruluştur. Bu makalede, dağcılık deneyimi az olan ya da hiç olmayan ve dağcılık faaliyetlerini güvenli bir şekilde sürdürmek isteyen kişiler için UIAA’nın yayınladığı temel önerileri aktarılmaktadır.

Dağcılık Temel Kurallar

Dağcılık Aktiviteleri Başlamadan Önce Yapılacaklar

 • Hedeflerinizi ve yapacağınız faaliyetin seviyesini mevcut sağlık ve zindelik durumunuza göre belirleyin. Kendinize karşı gerçekçi ve dürüst olun.
 • Bütün kronik hastalıklar doğru şekilde tedavi edilmelidir. Tüm aktivite sürecini karşılayabilecek uygun ve yeterli miktarda ilaç stoğunuz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, kaybolma riskine karşı yedek ilaçlar bulundurmalısınız.
 • Sağlık durumunuzla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mutlaka bir doktora danışmalısınız.
 • İhtiyacınız olan tüm kişisel tıbbi ekipmana sahip olmalısınız ve tabi ki, dağcılık aktivitelerine başlamadan önce bu ekipmanı nasıl kullanacağınızı biliyor olmalısınız. Seyahatinizi ve sağlık sigortanızı aktivite kapsamında planlanan faaliyetlere göre düzenleyin.
Temel Dağcılık Kurallar

Dağcılık Aktiviteleri Başlangıç Aşamasında Yapılacaklar

 • Hava durumunu bilmelisiniz. İzleyeceğiniz rota ile ilgili bilgi ve tavsiyeler edinin. Aktivitenizi mevcut koşullara ve zaman dilimine uyarlayın. Yola çıkmadan önce rotanızı veya tırmanışınızı (yani varış noktasını, rotayı ve programlanan dönüş tarihini) kaydedin.
 • Temel malzeme ve yiyecekleri (yeterli yiyecek ve içecek, uygun kıyafetler, acil durum ekipmanı, ilk yardım seti, güneş gözlüğü, şapka veya başlık) unutmayın.
 • Yerel kurtarma hizmetlerinin telefon numaralarını kaydetmelisiniz.

Dağcılık Aktiviteleri Esnasında Yapılacaklar

 • Vücudun aşamalı olarak adapte olmasını sağlamak için, seferin ilk 30 dakikasını yavaşça yürüyerek geçirin.
 • Mümkünse 2-3 saatte bir dinlenme, yeme ve içme molası verin. Aç veya susuz olmasanız dahi, biraz yemeli ve bolca sıvı tüketmelisiniz. Karbonhidrattan zengin yiyeceklerle beslenin. Dağdaki faaliyetinizi tamamlayana kadar alkol tüketmeyin.
 • Çocuklar ve yaşlılar, yetişkinlerden daha az fiziksel rezerve sahiptir. Bu yüzden, yetişkinlere göre daha sık dinlenmeleri, yemeleri ve içmeleri gerekir.
 • 2,500-3,000 metrenin üzerindeki alanlarda, eğer arazi elveriyorsa, uyuyacağınız yerin yüksekliğini günde 300-500 metreden fazla arttırmayın. Ayrıca, her 3 günlük tırmanış için aynı irtifada fazladan bir gece daha geçirmeniz önerilir. Mümkünse, gün boyunca vardığınız en yüksek noktada uyumayın.
Temel Dağcılık Kuralları

Herhangi bir Aksaklık Durumunda Yapılacaklar

 • Hava koşullarının bozulması halinde tepe ve kenarlardan iniş yapmanız gerekebilir. Bir fırtına meydana gelirse, uzun ağaçlardan ve elektrik direklerinden uzak durun. Küçük mağaraların içinde veya dökülen kayalıkların altında durmayın.
 • Yaralanan veya hastalanan kişileri terk etmeyin. (Not: Dil engeli bir risk faktörüdür! Hasta veya yaralılarla kalan kişi onların anadilini konuşuyor olmalıdır). Gerekli tedavi yapılmalı, hasta soğuktan korunmalı ve gerekirse yardım istenmelidir.
 • Eğer aktivite esnasında herhangi bir noktada bir kişi kötüleşirse, inişin veya dönüşün nasıl yapılacağı derhal(!) göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer yüksek irtifada kendinizi kötü hissederseniz, semptomlar, aksi ispatlanmadıkça yüksek irtifadan kaynaklanmaktadır. Bu durumda tırmanışa devam etmeyin ve eğer kendinizi çok kötü hissederseniz veya sağlık durumunuz daha kötüye giderse derhal iniş yapmalısınız.
 • Haritadaki konumunuzu her daim bilmeli veya GPS navigasyonunu kullanmalısınız. Acil durumlarda bulunduğunuz yere en hızlı ulaşım için konum bilgisi esastır. Yukarıda sunduğumuz öneriler genel nitelikte olsa da, doğa yürüyüşü ve dağ gezisi meraklıları her geçen gün arttığından, bu önerilerin yaygınlaşmasının sağduyu ve tedbiri arttıracağına inanıyoruz. Faaliyetimizin temel prensiplerini gözden geçirmekte fayda var.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Kaynaklar:

https://besttenreviews.com/general-rules-uiaa-mountain-trips/

Çeviren: Seda ALTUNTAŞ TDF Dış İlişkiler Kurulu Üyesi

error: Content is protected !!