Dağcılık 5 / Dağcılık Tüyoları

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası dağcılık kategorisinde yayınlarına devam ediyor. Birinci yazımızda Dağcılık Ne Demektir sorusunun cevabını vermiştik. İkinci yazımızda ise dağcılığa hazırlık aşamasında neler yapılması gerektiğini hem yerel hem de yabancı teknik sitelerden aldığımız bilgileri derleyerek okuyucuya sunmuştuk. Üçüncü yazımızda Dağcılık stilleri , tüm farklı dağcılık kategorileri ve tırmanma tarzları ile ilgili bilgiler vermiş, dördüncü yazımızda Türkiye Dağcılık Federasyonunun sayfasında yer alan “Dağcılık Aktiviteleri İçin Temel Kurallar” yazısını Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın okuyucularına sunmuştuk.

Yeni Başlayanlar İçin Dağcılık Tüyoları:

Bu yazı aşağıdaki kaynak internet sitesinden çevrilmiştir. Uluslararası yayınları da takip edip ve çevirip Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın takipçilerine sunuyoruz.

Bir tırmanışı asla küçümseme çünkü her zaman göründüğünden daha uzundur, daha uzun ve daha serttir. Bu özdeyişler, özellikle bir zirve girişimi sırasında duygular yükseldiğinde herhangi bir dağcılık gezisinde geçerli olacaktır.

Avustralyalı yüksek irtifa dağcı uzmanı Soren Kruse Ledet dağcıların dağ zirvelerine en iyi şekilde nasıl yaklaşabilecekleri ve bunaltıcı durumlarla başa çıkma yolları hakkında ipuçlarını paylaştı:

Dağcılık tüyoları

Kural 1: Her zaman göründüğünden daha ileridedir

Uzak parkurlardaki cesur yürüyüşler, sizi günde sekiz ila 12 saate kadar değişken hava koşulları altında tutabilir; ve gezinin bölgesine ve derecesine bağlı olarak, bazı keşifler kar ve buz üzerinde seyahat etmeyi içerecektir. Bu nedenle, 12-15 kilograma kadar teçhizat taşırken de özellikle zor olabilir.

Uzak bölgelerde trekking, yürüyüş ve kamp yaparken olumsuz hava koşulları beklenebilir, bu nedenle keşifler sırasında zindelik ve konfor seviyeniz önemlidir. Yetenekleriniz ve hedefleriniz konusunda gerçekçi olmak her zaman çok daha kritiktir.

Dağcıların yaptıklarının çoğu sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojiktir. Birinci günden itibaren zirve hakkında mutlaka konuşmak istemezsiniz. Bir lider için önemli olan, herkesin doğru şekilde alışmasıdır, sonra yavaşça, yavaş yavaş geliştirirsiniz, aksi takdirde çok zor ve psikolojik olarak çok göz korkutucu olur.

Dağcılar, tırmanışları takım için güçlendirmeli ve duygusal olarak kendilerinin önüne geçmemeye çalışmalıdır. Zirveye ulaşırken kutlama çağrıları yapılırken – ünlü Hillary pozunu yapan bir veya iki resimle, keşif yolculuğunuzun sadece yarısına geldiğinizi hatırlamak önemlidir. Gerçek kutlama, nihayet geri döndüğünüz zamandır, çünkü bu, güvende olduğunuz zamandır.

Birçok tırmanışta ve muhtemelen daha çok tanıtım amaçlı dağcılık gezilerinde, ekip üyeleri tüm acı ve ıstırapları biraz unutmaya meyillidir; ilk etapta karşılaştıkları tüm zorluklar ve zirveden güvenle inmeleri gerektiği gerçeğidir.

Yaralanmaların ve kazaların çoğu iniş sırasında meydana geldiği için odaklanmak anahtardır. İnsanlar yorulur, insanlar nöbetlerini bırakabilir ve nihayetinde bir zirvenin sonunda düşüp yaralanmalara sebep olabilir.  

Dağcılık tüyoları

2. Kural: Her zaman göründüğünden daha uzundur

2005’te Tibet’te yaptığı bir geziyi düşünen Soren, özellikle bir gezginin tepkisini hatırlıyor. Oldukça tecrübeli bir grup dağcıyla birlikte Cho Oyu’ya gidiyordu ve kamyondan iner inmez bir kişinin yüzündeki kan akışının doruğun muazzamlığıyla kaplandığını fark etti. İster Everest ister Mera Zirvesi olsun, dağı bölümlere ayırmak keşif gezisini daha kolay yönetilebilir hale getirebilir.

Ayrıca, yüksek rakımlara girerken, insanların iştahsızlık, hafif baş ağrıları ve rahatsız edici uyku gibi hafif AMS semptomları veya irtifa hastalığı yaşamaları yaygındır. Semptomlarınız kötüleştiğinde, keşif sırasında nasıl hissettiğinizi liderinize iletmelisiniz.

Kural 3: Her zaman göründüğünden daha zordur

Bir dağcılık gezisine mümkün olduğunca kendini eğitebilir ve hazırlayabilir, ancak hazırlıklı olmak deneyimle birlikte gelir. Zirveye girişirken yabancı ve tehlikeli ortamlarda nasıl davranılacağı belirleyici bir an olabilir.

Dağcılık tüyoları

“Çoğu insan gerçekten iyi iş çıkarıyor ve onda dokuzu başarılı oluyor. Başka bir deyişle, koşullar genellikle elverişlidir. Ancak kötü hava koşullarına hazırlanmak zordur, bunun deneyimlenmesi gerekir.

Neler başarabileceğiniz konusunda pratik olmak ve tırmanışa giriş kurslarına katılmak büyük fark yaratabilir. Deneyimli uzmanlardan temel dağcılık becerilerini ve dağcılık tekniklerini öğrenmek için sağlam bir temel sağlayan başlangıç ​​becerisi kazanılabilir.

Uygulamalı eğitim gezisi, size donmuş şelalelerde heyecan verici buz tırmanışları yapma fırsatı verilen sınıfı dışarı çıkarır. Uygulamalı eğitim programları şu konularda becerilerini geliştirir: güvenli buz ve kaya tırmanışı, kaya inişi, halatla çalışma, buz baltası ve krampon teknikleri, yarık kurtarma ve navigasyon.

İnsanlar strese ve baskıya pek çok şekilde tepki verirler ve bir dağcılık gezisine çıktığınızda genellikle derinliğinizin dışındasınız, kesinlikle konfor alanınızın dışındasınız. Bazı insanlar bununla oldukça iyi başa çıkarken, bazıları o kadar iyi değildir. Başa çıkamayanların çok fazla desteğe ve yardıma ihtiyacı olabiir.

Dağcılık gezilerine çıkan gezginler gönülsüzler için değil, sınırlarını zorlamayı planlıyanlar içindir. Dağcılık veya tırmanma yapacaksanız kendinizi fiziksel olarak değil zihinsel olarak da hazırlamak çok önemlidir.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Kaynak: https://worldexpeditions.com/Mountaineering

error: Content is protected !!