Dağ Evinde Yaşama Tüyoları

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası yerli ve yabancı kaynakları, siteleri, akademik yayınları ve basılı eserleri inceleyip outdoor sevenlerin ilgilisine ve bilgisine sunmaya devam ediyor.

Bu yazımızda https://survivalhotspot.com/ sitesinden çevirdiğimiz Dağ evinde hayatta kalma becerileri başlıklı yazıyı sunuyoruz.

Doğada Hayatta Kalma

Muhtemelen bunu okuyorsanız, kışın çiftlikte ne kadar zor olabileceğinin muhtemelen çok iyi farkındasınızdır.

doğada hayattta kalma

Kış gündönümünden kısa bir süre sonra sıcaklıkların düşmeye başlaması çiftlikteki durumların kötüleşmesi için mükemmel bir fırtına yaratır. Sonuçta, Şubat ayının dolunayı "Tuzakçının Ayı" olarak bilinir. Kar gibi kunduz kürklerinin de en kalın olduğu gerçeğiyle adlandırılmıştır. Kunduzlar bu yeteneği adapte etmek zorunda kaldı. Belki de bunun son derece düşük sıcaklıklarda hayatta kalmalarını en üst düzeye çıkarmak için gerekli olduğu bilgisiyle.

Elbette, eğer daha sonra kendi çiftlik uygulamalarımızı modellemek için mükemmel bir hayvan olsaydı, o zaman doğanın en büyük çiftlik sahibi olması gerekirdi: kunduz.

Çiftlikte yaşamı kışın biraz daha kolay hale getirme becerileri

1. Lütfen unutmayın: zamanlama her şeydir

Bir kışı çiftlikte atlatmaya gelince, aşılması gereken en önemli zorluklardan biri aşikar olanların ötesini görmektir. Özellikle soğuk hepimizin aşina olduğu bir şey olduğu için. Bir şey varsa, bu beceri bizi zorlukların bir adım önünde tutan bir beceridir.

doğada hayatta kalma

Zamanlama her şeydir, özellikle de gün ışığının hızlı bir şekilde boşalması nedeniyle. Sadece bu değil, aynı zamanda daha soğuk sıcaklıklar çoğu zaman hızlı hareket eden yüksek basınç bölgelerine yol açtığı için, hava daha da hızlı değişebilir. Bu nedenle, aşağıdakileri takip etmek çok önemlidir:

Hava koşullarındaki olası değişiklikleri tespit etmek için bulutları okuyabildiğinizden emin olun. Yani hızla yaklaşan bir kar fırtınasına hazırlanmanız gerekiyorsa, tamamen hazırlıksız yakalanmazsınız.

Kış, günün erken saatlerinde düşük ışık koşullarını beraberinde getirdiğinden, çiftliğin etrafındaki olabildiğince çok yerde aydınlatma sağlamak önemlidir. Yırtıcı hayvanlar onlardan hoşlanmaz ve bizi yaralanma ve yönelim bozukluğundan daha güvende tutarlar.

Ek olarak, sizinle birlikte hareket eden bir EverydayCarry (günlük taşıma- takım çantası) tavsiye ederim. Kendinizi bir kış hayatta kalma senaryosunda bulursanız ve muhtemelen kurtarmaya ihtiyacınız varsa, bu size ek zaman kazandıracaktır.

2. Başarı için giyin (ve dikin)

Yılın bu zamanı sıcak giysilerin ne kadar kritik olabileceğine muhtemelen şaşırmayacaksınız. Ancak, bu giysiyi bir dokunuşla nasıl düzelteceğinizi bilmek önemlidir. Elinizdeki görevi yerine getirebilecek bir kite sahip olmanın yanı sıra nasıl dikileceğini bilmek paha biçilmez olabilir.

Ev sahiplerinin kendilerini kar içinde bulmaları, kalabalık bölgelere erişimlerini büyük ölçüde kesmeleri alışılmadık bir durum değildir, bu da en iyi iş ceketinizin yalnızca yamalarının kalitesi kadar sıcak olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yün ve belirli sentetikler gibi orta derecede nemli veya nemli iken bile yalıtım özelliklerini koruyan giyim ve kışlık giysilere yatırım yapmak önemlidir. Bununla birlikte, pamuk ıslandığında tüm yalıtım özelliklerini kaybedecektir, bu nedenle denenmiş ve onaylanmış malzemelere bağlı kalmak en iyisidir.

Doğada hayatta kalma

3. Sağlıklı kalın

Soğuk, özellikle bağışıklık sistemleri için vücut için düpedüz acımasızdır, çünkü metabolizmamız vücut sıcaklığını korumak için daha çok çalışmak zorundadır. Bu nedenle, ecza dolabınızı her zamanki hastalık tedavileriyle ve zihninizi en azından temel tıbbi becerilerle dolu halde tutmak akıllıca olacaktır. Soğuk algınlığı aynı zamanda çok daha zor kas hareketlerine neden olabilir ve bu süreçte motor becerileri bozabilir.

Bu nedenle, yürüyüş yollarınızı - çiftlik hayvanlarınızın yanı sıra - buz ve kardan temizlediğinizden emin olun. Kırık kemikler ve yırtık tendonlar hayatı herkes için ÇOK daha zor hale getirir.

4. Isınızı Koruyun

doğada hayatta kalma

Isı, belki de kışlık çiftlikte en imrenilen maldır. Onu ucuza üretebilmeniz ve mümkün olduğunca çoğuna sahip olmanız gerekir. Isı verimliliği hakkında bilgi sahibi olmak, odun kesme yükünüzü büyük ölçüde azaltacaktır. Bunun için, kabininizden ısının sızabileceği sorunlu noktaları belirlemek için bir kızılötesi kamera satın almanızı tavsiye ederim. Bir kutu yalıtım köpüğünü tam olarak nereye uygulayacağınızı bilimsel olarak en verimli şekilde tam olarak belirleyebileceksiniz.

çiftliğinizin kompost yığınının ürettiği ısıdan başka hiçbir şeyle çalışmayan kendi su ısıtıcınızı nasıl inşa edileceği de dikkate alınabilir. Bu sistem yalnızca çoğu konut tipi su ısıtıcılarından daha yüksek sıcaklıklara ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda çalışmasını sürdürmek için sıfır elektrik de kullanırsınız. Isı tasarrufu konusunda tasarımları düşünmekte ve altyapınızı yenilemekte başarılı olun. Herkesi (su kaynağınız dahil) sıcacık tutmak için çok daha az zaman ve enerji harcarsınız.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen bize yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

One thought on “Dağ Evinde Yaşama Tüyoları

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!