Macera Turizmi Ne Demektir?

Outdoor Türkiye:

Türkiye'nin Outdoor Sayfası Outdoor turizmine katkı sağlamak üzere yayınlarına devam ediyor. Bu yazımızda macera turizminin tanımını yapacağız. İlerleyen günlerde de Türkiye'deki macera turizmi yapılan yerleri ve potansiyeli ortaya koyacağız.

Macera Seyahatleri:

Macera Turizmi Ne Demektir?

Macera seyahati, belirli bir risk derecesine (gerçek veya algılanan) sahip keşif veya seyahati içeren ve özel beceriler ve fiziksel çaba gerektirebilecek bir niş turizm türüdür.

Macera turizmi, turistler alışılmışın dışında veya "daha az gidilen yollar" tatilleri aradıkça son yıllarda büyüdü, ancak net bir operasyonel tanımın olmaması, pazar büyüklüğünün ve büyümenin ölçülmesini engelliyor. Macera seyahati; fiziksel aktivite, kültürel alışveriş ve doğa ile bağlantı içeren herhangi bir turistik aktivite olabilir.

Macera turistleri, kendi rahat bölgelerinin dışına adım atmaktan kaynaklanan, acele veya akış olarak nitelendirilen zihinsel durumlara ulaşmak için motivasyona sahip olabilir. Bu, kültür şoku yaşamaktan veya ciddi çaba gerektiren ve bir dereceye kadar risk, gerçek veya algılanan veya fiziksel tehlike içeren eylemlerde bulunmaktan olabilir.

Bu, dağcılık, trekking, bungee jumping, dağ bisikleti, bisiklet, kano, tüplü dalış, rafting, kano, çelik halatla kayma, yamaç paraşütü, yürüyüş, keşif, kanyon geçişi, kum sörfü, mağaracılık ve kaya tırmanışı gibi etkinlikleri içerebilir.

Macera seyahatinin bazı belirsiz biçimleri afet ve getto turizmini içerir. Diğer yükselen macera seyahati biçimleri arasında sosyal ve orman turizmi sayılabilir.

Macera seyahatlerinin yakından ilişkili bir alt türü olan etkinlik gezileri, seyahatin önemli bir parçası olarak belirli etkinlikleri hedefleyen ve uygun macera olma kriterlerini karşılaması gerekmeyen çeşitli turistik seyahat türlerini içerir. "Etkinlik gezileri" terimi altında yer alan etkinlikler, uluslararası spor etkinliklerinden (yani FIFA Dünya Kupası, Süper Kupa) ünlü kültürel etkinliklere (yani Bayreuth Festivali, Venedik Film Festivali) kadar çeşitlilik gösterir.

Küresel Konumlandırma Sistemleri, flaş paketleme, sosyal ağ ve fotoğrafçılık açısından ucuz tüketici teknolojisine erişim, macera seyahatine dünya çapında ilgiyi artırmıştır. Daha önce niş yerler ve sporlar sunan daha özel seyahat web siteleri ortaya çıktıkça, bağımsız macera seyahatine olan ilgi de artmıştır.

Macera Turizmi Türleri

Erişilebilir turizm macera turizmin ana sloganlarındandır. Özellikle engelliler için turizmi geliştirme eğilimi vardır. Engelliler için macera seyahati, Kuzey Amerika'da yılda 13 milyar ABD doları tutarında bir endüstri haline geldi. Bazı macera seyahati destinasyonları, özellikle engelliler için geliştirilmiş çeşitli programlar ve iş fırsatları sunar.

Ekstrem turizm

Ekstrem turizm, tehlikeli (aşırı) yerlere seyahat etmeyi veya tehlikeli olaylara veya faaliyetlere katılmayı içerir. Bu turizm biçimi aşırı sporla örtüşebilir.

Orman turizmi

Orman turizmi, dünyanın orman bölgelerinde aktif çok yönlü fiziksel seyahat araçlarıyla tanımlanan bir macera seyahati alt kategorisidir. Turizm Terimleri Sözlüğü'ne göre, orman turları tropik destinasyonlarda yeşil turizmin önemli bir bileşeni haline geldi ve nispeten yeni bir Batı uluslararası turizmi olgusu haline geldi.

Karayolu seyahati

Karadan seyahat veya karadan karaya çıkma, belki de Marco Polo'nun Venedik'ten Kubilay Han'ın Moğol sarayına 13. yüzyılda yaptığı ilk kara seferi ile başlayan bir "kara yolculuğu" anlamına gelir. Bugün karadan karaya çıkma, genellikle bir grup halinde uzun bir yolculuğa çıkan, uzun bir macera tatili biçimidir. Kara şirketleri, dönüştürülmüş bir kamyon veya otobüs artı bir tur lideri sağlar ve grup, haftalarca veya aylarca karada birlikte seyahat eder.

1960'lardan beri karadan karaya çıkmak Afrika, Avrupa, Asya (özellikle Hindistan), Amerika ve Avustralya'daki varış noktaları arasında popüler bir seyahat aracı olmuştur. 60'ların ve 70'lerin "Hippi izi", Ortadoğu'dan Hindistan ve Nepal'e seyahat eden binlerce genç batılıyı gördü. İzlanda'dan Güney Afrika'ya karadan ve Orta Asya sonrası Sovyet devletlerine giden yeni rotaların yanı sıra eski geleneksel rotaların çoğu hala aktiftir.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

error: Content is protected !!