Doğada Görgü Kuralları

Aşağıda okuyacağınız yazıyı yabancı bir siteden birebir çeviri yoluyla elde ettik ve yayınlıyoruz. Bu yazı genel olarak profesyonel bisikletçiler veya bisiklet gezginlerini ilgilendirmekle beraber görgü kuralları her zaman ve her yerde insanların bilmesi ve uyması gereken kurallardır.

Kibarlık, naziklik, incelik, yol verme, yardımsever olma, paylaşma gibi güzel davranışlar sadece bisikletçiler için değil bütün outdoor severler için her aktivite dalında geçerlidir.

Siz de eğer bu yazıyı okuyan bir outdoorer iseniz lütfen aşağıdaki doğa görgü kurallarına hassasiyetle uyunuz.

Görgü Kuralları

Bisikletçinin Görgü Kuralları:

Yeni bisikletiniz var ve gitmeye hazırsınız. Patlamaya geçmeden önce, bazı temel görgü kurallarını tazelemeye değer. Uluslararası Dağ Bisikleti Derneği’nin iyi bir dağ bisikleti dekoru için oldukça basit bir listesi var. Kurallara uymayı seviyorsanız (veya sadece kıkırdamaya ihtiyacınız varsa), sadece birkaç hatırlatma:

Kibar olun:

Ciddi anlamda kibar olun. Patikalara binmek için vazgeçilmez hakkımız yok. Ayrıcalığı tanıyın ve onu korumaya çalışın.

Hızlı bir merhaba ve arkadaşça bir dalga, bisikletçileri sevmeyenleri etkisiz hale getirmek ve patikaları açık tutacak ilişkiler kurmak için uzun bir yol kat eder.

Yol verin:

Her nasılsa bu unutuldu, ancak kibarlık önemlidir. Bu, bir yürüyüşçü gördüğünüzde, yavaşlayın veya durun ve geçmelerine izin verin. Bisikletler tarafından kolayca ürkütülen atları gördüğünüzde tamamen durun, bisikletinizden inip patikadan inin ve en iyi nasıl ilerleyeceğiniz konusunda atlı ile iletişim kurun.

Tırmanana Yol Verin

Yokuş yukarı trafiğin her zaman geçiş hakkı vardır. Yüksek hızda parlıyorsanız ve başka bir sürücüyle karşılaşırsanız, yavaşlamak veya durmak ve o kişinin yoluna devam etmesi için bol bol yer açmak sizin sorumluluğunuzdur. Yeniden başlamanız kolay olacaktır (yerçekimi sayesinde), ancak tırmanan kişi durmak zorunda kalırsa, tekrar gidemeyebilir. Kendine hakim ol! Yokuş yukarı trafik için zamanında duramayacak kadar hızlı gidiyorsanız, o zaman kontrol sizde değildir. Sadece sizin için değil, herkes için iyi olanın sınırında sürün.

Yasak Yerlere İzinsiz Girmeyin

Bir tabela bir yolun veya patikanın kapalı olduğunu söylüyorsa, onu kaçırmayın. Erişimimizi mahvetmenin en hızlı yolu kurallara uymamaktır. Oh, ve bir sonuç: Eğer yapmamanız gereken izinsiz girmeye karar verirseniz, lütfen izinsiz girişi kaydetmeyin ve sosyal medyaya, Strava’ya, Garmin Connect’e, YouTube’a veya kanıt olarak kullanılabileceği başka bir yere koymayın. Bu sebeple birçok yollar, bu tür aptal cehalet nedeniyle geriye dönük olarak kapatıldı.

Diğer Outdoor Görgü Kuralları:

Patikada kalın Tek izdeki “tek”, yalnızca bir yol olması gerektiği anlamına gelir.

Patikadan uzaklaşmak veya bir şeyin etrafında dolaşmak deneyimi bozar ve izi bir çift yola ve sonunda bir yola dönüştürür.

Bu aynı zamanda, yol çamurluysa veya su birikintileriyle doluysa, ya ortasından aşağıya doğru sürün ve ıslanın ya da tamamen patikadan uzak durun.

Örgülü patikalardan daha kötü bir şey olamaz çünkü insanlar kirin kurumasına izin vermediler ve sonra suyun etrafında dolaşmaya karar verdiler.

Kısacası, orada biraz sağduyu kullanın.

İyi bir spor yapın, herkesten daha önemli gibi davranmayın (değilsiniz), toprağı koruyun ve iyi bir tavrınız olsun. Oldukça basit.

Outdoor Türkiye denilince akla gelen ilk site, Türkiye’nin Outdoor Sayfası http://www.turkeyoutdoor.org. Outdoor ile ilgili üretmeye devam ediyoruz. Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir, lütfen yazınız. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!