aile kamp çadırı

Aile Kampı İçin Çadır Seçimi

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek başladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz.

 • Kampçılık ile ilgili bilgiler verdiğimiz diğer yazılarımızı da okumadan,
 • Kamp malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmadan,
 • Doğada hayatta kalmanıza yardımcı olacak kamp setini edinmeden,
 • Kampa giderken alınması gerekenler başlıklı listenizi kontrol etmeden,
 • Kampçılık için gerekli malzemeleri tam olarak temin etmeden,
 • Kampçılık ve kamp ekipmanları hakkında bilgileri içeren yazılarımıza göz atmadan,
 • Kampçılık tecrübeleri ve kamp ipuçlarını önceden detaylı şekilde okumadan kampa gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

Aile Çadırı Tavsiye – 2021 Aile Çadırı Satın Alma Rehberi

Kampçılık kuralları ve uyulması zorunlu yasaları olan bir aktivitedir. Yukarıdaki listede tamamlamadığınız en küçük bir eksik doğada başınıza büyük belalar açabilir. Unutmayın kampçılık ciddi ve tehlikeli bir aktivitedir.

Bu yazımızda ailecek gidilecek kamp için Aile Çadırı Tavsiye eden İngilizce bir sitede (https://plansoutdoor.com) yer alan aile çadırı önerileri konulu yazının Türkçe’sini yayınlayacağız. Yazı çok uzun olduğundan iki ayrı yazı şeklinde yayınlıyoruz, bu yazı birinci yazıdır, ikinci yazımızda 6 en iyi aile kamp çadırının tanıtımını yapacağız.

Aile Kamp Çadırı

Aile Çadırı İncelemeleri

Aile kampı, birçokları için hızla tercih edilen tatil haline geliyor. Bazıları eski ağır, eski kanvas çadırları hatırlayabilir, ancak işler değişti ve bugünlerde birçok çadırda fiberglas direkler yerine şişirilebilir destekler var. Bu, dik durmayı daha hızlı ve daha kolay hale getirir. Dahası, modern aile çadırları genellikle su geçirmez, yırtılmaz naylondan yapılmıştır, yani hafiftir, taşınması ve taşınması kolaydır ve su geçirmezliklerini yıllarca koruyacaklardır.

Aile Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp ekipmanları hafifledikçe ve daha iyi tasarlandıkça, seçenekler de arttı. Maalesef çadırlar zaman içinde daha ucuza gelmedi ve bu blog, ailemin İngiltere’nin New Forest kentine yaptığı son yaz tatili kamp gezisi için bir çadır satın almak istediğimde yaptığım araştırmanın sonucudur. Umarım 2020’de aile kamp tatilini düşünen diğer kişiler bu çadır incelemelerini faydalı bulacaktır.

Su sütunu / Çadır ne kadar su geçirmez?

Çadır ne kadar su geçirmez? Bir aile çadırı veya ev çadırında her türlü hava koşullarında su sütunu bulunmalıdır. Su sütunu, çadır malzemesinin ne kadar su basıncına dayanabileceğini söyler. Şiddetli yağmurdaki su basıncı belirtilen su sütunundan daha yüksekse, su dış malzemeden çadırın içine itebilir. Küçük ve büyük bir çadır için genellikle 5000 milimetrelik bir su sütunu yeterlidir. Bu bilgiler, her çadır için satış bilgilerinde kolayca bulunmalıdır.

Ancak yoğun yağış alan bölgelerde kamp yapmak isteyenler, en az 8000 milimetre su sütunu olan bir çadırı tercih etmelidir. Dış mekan çadırlarının minimum gereksinimi, yaklaşık 1300-1500 milimetrelik bir su sütunudur. Çadırın kat planı, özellikle tüm ağırlığınız üzerinizde olduğundan (oturarak veya ayakta) ve zemin örtüsünün ıslak zemine doğrudan temas etmesi nedeniyle en yüksek mekanik yüklere maruz kalmaktadır.Bu nedenle, zemin örtüleri 2000 mm suya sahiptir. minimum değer olarak sütun.

İyi bir zemin örtüsü seçerken, su geçirmezlik, en az 8000 milimetrelik bir su sütununa karşılık geldiği için en iyi seçenektir. Aşınma ve yıpranmaya bağlı olarak su yalıtımının ve su sütunu değerinin zamanla azalacağı da unutulmamalıdır.

Aile Çadırı

Kamp Çadırı / Malzeme ve kaplama

Çadırlar birçok farklı varyasyonda mevcuttur.İşte kullanılan malzemeler ve kaplamalara genel bir bakış:

Pamuktan Üretilmiş Çadırlar:

Pamuktan yapılma çadırlar hala etrafta ve bundan özellikle grup çadırları yapılabiliyor. Bu günlerde pamuklu çadırlar yüksek talep görmüyor ve bu da haklı gösterilmesi gerekmiyor. Pamuğun büyük bir artısı, birçok sentetik ve daha modern çadırlardan çok daha hoş bir iklim yaratan yüksek nefes alabilirliktir.

Emprenye pamuklu çadırlar, hiçbir şey çadır duvarına baskı yapmadığı sürece su geçirmezdir. Pamuk ayrıca birçok sentetik çadır kumaşından daha UV ışınlarına dayanıklı ve dayanıklıdır. Bir dezavantajı, pamuklu brandaların nispeten ağır olması ve karşılaştırılabilir malzeme mukavemeti ile modern malzemelere göre daha düşük gerilme mukavemetine sahip olmasıdır.

Polyesterden Üretilmiş Çadırlar:

Polyesterden yapılmış çadırlar yüksek yırtılma ve aşınma direnci sağlar. Ayrıca ıslakken malzeme gerilmez. Ayrıca çürümez ve UV’ye nispeten dirençlidir.

Naylondan Üretilmiş Çadırlar:

Naylon ayrıca çürümeme eğilimindedir ve malzeme aşınmaya ve yırtılmaya karşı dirençlidir. Ancak naylon ıslandığında genişler ve çadırın yağmurda sık sık sıkılması gerekir. Ayrıca naylon UV ışınlarına dayanıklı değildir.

Daha iyi bir gerilme mukavemeti elde etmek ve ıslakken gerilmeye karşı koymak için, güçlü iplikler birbirine dokunur ve düzenli aralıklarla (= “yırtılmaz yöntem”). Bazı naylon çadırlarda UV direncini artırmak için silikon kaplamalar bulunur – bu aynı zamanda çadırın ömrünü de uzatmalıdır.

Poli-Üretan Kaplama Çadırlar:

Poliüretan kaplamalı çadırlarda genellikle yüksek bir su sütunu bulunur, ancak PU kaplamalar ultraviyole ışınlarına karşı hassastır. Sık kullanımda ve güneşli alanlarda su sütununun değeri önemli ölçüde düşebilir. Kat planı (zemin örtüsü) için, güneş ışınlarına maruz kalmadığı için poliüretan kullanımı kesinlikle faydalıdır.

aile Çadırı

Silikon Kaplama Çadırlar:

Silikon kaplamaların uygulanması kolaydır ve ayrıca kumaşı stabilize eder. SI kaplamalı kumaşlar, PU kaplamalı kadar yüksek bir su kolonuna sahip değildir, ancak UV radyasyonuna daha dayanıklıdır.

Kamp Çadırlarında Havalandırma

Tüm sentetik elyaf çadırlar için iyi bir havalandırma sistemi mutlak bir zorunluluktur. Çadırın tepesinde, yeterli hava değişimini sağlamak ve yoğuşma oluşumunu engellemek için havalandırma delikleri olmalıdır. Aksi takdirde çadırın içi dışarıdan daha ıslak olduğunu fark edebilirsiniz.

Aile Çadırı boyutu

Elbette çadır boyutu, uygun bir çadır seçimi için temel bir karar kriteridir. Buna ek olarak, aile çadırları, dışarıda sert hava olduğunda hepinizin oturabileceği yeterince geniş bir antreye sahip olmalıdır. 4 kişilik bir çadır bile bir giriş holüne sahip olmalı veya en azından kamp malzemelerinin depolanması için yeterli alan sağlamalıdır. Birçok müşteri, çadırın ortasında dik durabilmeleri için yüksek tavan boşluğunun önemli olduğunu fark eder.

Çoğu ev çadırında tavan boşluğu, dikdörtgen şekli nedeniyle uzun boylu insanlar için bile neredeyse her zaman yeterlidir. Aileler için tünel çadırları, yükseklik açısından pek güvenilir değildir. Ancak 6 kişilik çadır veya 8 kişilik çadır olarak tasarlanmış ve kabul edilebilir bir tavan boşluğu sunan tünel çadırları da mevcuttur.

Aile çadırları genellikle birkaç uyku kabini / odası sunar. Bu bakımdan satın almadan önce yataklı bölümün kapsamını göz önünde bulundurmalısınız. Maksimum konfor sağlamak için kabin, kafa ile çadır duvarı ve ayaklar ve çadır duvarı arasında birkaç santimetre boşluk kalacak kadar geniş olmalıdır. Bu, içerideki kişilerin rahatsız bir şekilde sıkışmasını ve özellikle çadır duvarlarına dokunmasını, dışarıdan çiy veya yağmur girmesini engeller.

Uzun süreli testte aile çadırı

Bir alıcı olarak, yıllardır belirli bir çadıra sahip olanların yorumlarını okumak mantıklı. Bu web sitesinde size avantajları ve dezavantajları ile bazı aile çadırı incelemeleri sunuyorum. Çadırları objektif bir şekilde sunabilmek için her ürün için müşteri incelemelerine girdim.

aile Kamp Çadırı

Müşterilerin çoğu bir süredir ilgili çadıra sahipti ve dayanıklılığı ve su geçirmezliği konusunda birkaç kez test edebildi. Bir kampçının bir kullanımdan sonra çadırından memnun olması kolaydır ve bu, bize ürünün uzun ömürlülüğü hakkında çok az şey anlattığı için bir çadır satın almak istediğimizde bize pek yardımcı olmaz. Birkaç kullanımdan sonra bir çadırı paketlemek zor olabilir!). Bununla birlikte, tekrarlanan kullanımdan sonra, memnuniyet azalabilir ve çadır negatif olarak derecelendirilir. Bu, her şeyden önce, kaplama, malzemeler ve dikişlerin ve fermuarların işlenmesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan, birçok aile çadırı uzun vadeli testten iyi bir şekilde kurtulur ve siz ve aileniz için en iyisini bulmanıza yardımcı olmak için çaba göstereceğim. Sonuçta, çadırınızı ne kadar çabuk kurup güvenirseniz, önemli işe o kadar çabuk geçebilirsiniz – ateşte marshmallow kavurmak!

Bir çadırda kamp yapmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Çadır kampı, muhteşem yerlerin kapısını açabilir. Aynı çadır, el değmemiş bir dağ gölünün yanına veya arkadaşınızın arka bahçesine kurulabilir. Çadırlar az miktarda yer kaplar, ancak hava koşullarından koruma sağlar.

Elbette, çadır kampının da sınırları var. İşte çadırda uyumanın bazı artıları ve eksileri.

Çadır Kampının Artıları

 • Bazı kamp alanları yalnızca çadırdır. Bunlar genellikle güzel konumlardadır ve eğlence araçları (karavanlar) ve çadırları karıştıran kamp alanlarından daha sessiz olma eğilimindedir.
 • Pek çok kamp alanında, yalnızca çadır kampçılarının yararlanabileceği bir yürüyüş alanı vardır. Gömme yerler genellikle diğer tüm siteler işgal edilmiş olsa bile mevcuttur, bu da anlık bir kamp gezisi için mükemmel bir yer.
 • Çadır kampı, karavan kampından daha ekonomiktir. Çadır kampı için gerekli temel unsurları almak, en basit karavandan bile çok daha ucuza mal olacaktır. Çadırlar, ilk kez kamp yapmayı denemek için iyi bir yoldur. Ayrıca, çadır kampı daha az olanak gerektirdiğinden, çadır alanları genellikle karavan alanlarından daha ucuzdur.
 • Pek çok kamp alanı birden fazla çadır barındırabilir, bu da bitişik siteler bulma konusunda endişelenmek yerine arkadaşlarınızla aynı sitede kamp yapabileceğiniz anlamına gelir. Ya da çocuklar yeterince büyüdüklerinde kendi çadırlarına sahip olabilirler, ama yine de yan tarafta olabilirler.
Aile Kamp Çadırı

Çadır Kampının Eksileri

 • Bir çadırda hava şartlarında dışarıdasın. Kamp geziniz sırasında yağmur yağarsa çadırda hapsolursunuz. Doğru kamp oyunlarıyla bu eğlenceli olabilir, ancak yağmur etrafa yapışırsa sıkıcı olabilir.
 • Güvenlik daha büyük bir sorundur. Seninle dünya arasında ince bir naylon tabakadan başka bir şey yok. Çadır kampı yaparken kendinizi rahat hissedeceğiniz bir kamp yeri seçmek çok önemlidir.
 • Kim olduğunuza bağlı olarak, bir çadırda uyumak daha az rahat olabilir. Yerde bir uyku pedi ile uyuyor olacaksınız, buna alışmak biraz zaman alır.
 • Eğer benim gibiyseniz, Cuma gecesi karanlıkta kamp alanınıza varacaksınız. Yanıltıcı olabilen sadece bir far ayarlayacaksınız. Çoğu zaman bu büyük bir mesele olmasa da, ilk kamp gezinizde, gün batımından çok önce kamp alanına gittiğinizden emin olun ve çadırınızı evde kurmaya çalışın.
 • Tüm yemek pişirme ve diğer faaliyetleriniz dışarıda yapılacaktır. Böcekler, sıcaklık, yağmur ve rüzgar, kamp gezinizin ne kadar rahat olduğunu etkileyebilir.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

26 thoughts on “Aile Kampı İçin Çadır Seçimi

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!