Hayatta Kalma Kiti Nasıl Oluşturulur?

Doğada kamp yapmak istiyorsunuz ve kamp için hazırlıklara başladınız. Doğada kamp yapma fikri aklınıza ilk düştüğü andan itibaren zihninizde çeşitli sorular dönmeye başlar:

Doğada Hayatta Kalma Kiti:

Doğada Hayatta Kalma

Doğada hayatta kalmak için neler hazırlanmalıdır? Doğada kamp yaparken ihtiyaç duyulan ekipman nelerdir?  Doğada hayatta kalmak için bilmeniz gerekenler ya da doğada hayatta kalma ürünleri nelerdir? Doğada hayatta kalma kiti satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Doğada hayatta kalma teknikleri nelerdir? Doğada güvenli kamp nasıl yapılır?… gibi onlarca soru sürekli zihninizi meşgul eder.

Doğada kamp yaparken sıkıntı yaşamamak için kamp yapmadan önce yapılması gerekenleri dikkatle hazırlamak zorundasınız.

Doğa Kampı Yapacaklara Öneriler:

Öncelikle Kampçılık ile ilgili yazılarımıza mutlaka göz atın. Kamp hayatı ile ilgili ihtiyaç duyacağınız bütün bilgiler yazılarımızda mevcut olduğu için burada tekrar etmeyeceğiz.

Bu yazımızda “hayatta kalma çantası” olarak Türkçe’ye çevrilebilecek olan suvival kitinin nasıl oluşturulacağını anlatacağız. Survival kit nedir ve survival yaşam kitinde neler bulunmalıdır?  Doğada hayatta kalma ürünleri nelerdir? Doğada hayatta kalma ekipmanlarının neler olduğunu öğrenmek için buyurun okuyun yazımızı.

Bu yazı https://plansoutdoor.com sitesinden çeviri yoluyla elde edilmiş, üzerinde küçük düzeltme ve eklemeler yapılmıştır. Arama motorlarına “Doğada hayatta kalma kiti” yazdığınızda birçok farklı seçenek sunulduğunu görüyoruz. o seçenekleri de değerlendirip doğada hayatta kalmak için en temel ve genel ihtiyaçlarınızı survival kit yani hayatta kalma çantası olarak çok az yer kaplayacak şekilde temin edebilirsiniz.

Hayatta Kalma Kiti

Mükemmel Hayatta Kalma Kiti Nasıl Oluşturulur?

Hava beklediğinizden daha hızlı yaklaştığında dışarıda yürüyüş yapıyorsunuz. Hiçbir şey göremezsiniz ve resmen kayboldunuz. Ne yaparsın?

A.) Devam edin ve patikada tanınabilir bir nokta bulmaya mı çalışın?

B.) Geri dönün ve daha önce girdiğiniz yoldan gidin.

Ben de yapmıyorum.

Sadece derin bir nefes alıyorum ve birkaç dakikalığına toparlanıyorum. Tam olduğum yerde kalıyorum çünkü nasıl bir hayatta kalma kiti yapacağımı biliyorum.

Elbette, hala planlamadığım bir duruma yakalandım. Bu değişmeyecek. Ama tüm senaryolara hazırım. Görüyorsunuz, ben çok özel bir topluluğun parçasıyım. Ben sadece parkurlarda yürüyüşçü değilim.

Ben bir hayatta kalma uzmanıyım.

Öyleyse, sıradan bir dış mekandan uzman bir hayatta kalma uzmanına nasıl geçersiniz? Her durum için ihtiyaç duyacağınız tüm araçlara sahip olduğunuzdan nasıl emin olursunuz?

Bu doğada hayatta kalmak için dört basit sırla nasıl bir hayatta kalma kiti yapılacağını öğrenmek için etrafta dolaşın.

Doğada Barınak İnşa Etmek:

Doğada Barınak İnşa Etmek

Aşırı koşullarda barınak olmadan sadece üç saat yaşayabilirsiniz. Bir barınak yaratmak bir numaralı önceliğinizdir.

Kuru zemin arayın. Islak barınak insanlar için çok zararlı olabilir. Islanmışsanız, hipotermiye yakalanma şansınız daha yüksektir. Hatırlamak! Su yokuş aşağı gitmeyi sever. Mümkünse yüksek sığınak arayın.

Aşağıdakilerin yakınına veya altına sığınak inşa etmeyin:

 • Kaya uçurum
 • Düşmüş kayalar
 • Ağaçlarda ölü uzuvlar

Bunlar doğal tehlikelerdir ve ölümcül olabilir.

Bunun yerine, aşağıdakiler gibi doğal barınak hediyeleri arayın:

 • Mağaralar
 • İçi boş ağaçlar
 • Çam dalı

Bazı barınaklar için inşaat malzemeleri gerekir. Dallar veya yapraklar gibi öğelere ihtiyacınız olacağını biliyorsanız, barınağınızın bu kaynaklara yakın olduğundan emin olun.

Doğada Barınak İnşa Etmek İçin İhtiyacınız Olanlar

Yükseltilmiş platformlar, ağaç hamakları veya kulübeler gibi barınaklar inşa etmeye yardımcı olması için taktik baltaların kullanılmasını tavsiye ederim. Hayatta kalma kiti öğelerinizin bir parçası olarak kare plastik levha bulundurmanız da yararlıdır. Zemin yalıtımı, kanopi sağlayabilir veya rüzgarı engelleyebilir.

Barınağınızı inşa ederken enerjinizi korumayı unutmayın!

Doğada Hayatta Kalmak İçin Su Bulmak:

Survival Kit

Ortalama bir insan susuz üç gün yaşayabilir.

Herhangi bir açık hava macerasına başlamadan önce, daima suyla dolu bir su şişesini paketleyin. Metal bir su şişesi kullanmanızı tavsiye ederim. Gerekirse hem su toplamaya hem de kaynatmaya hizmet edebilir.

Mümkünse, sığınağınızı inşa ettikten sonra bir tatlı su kaynağı bulmak istersiniz. İdeal bir senaryoda, barınağınızı her zaman bir su kaynağının yakınına inşa etmeye çalışmalısınız.

Bir su kaynağı bulamazsanız, şurada toplanan suyu arayın:

 • Yapraklar
 • Çatlaklar
 • İçi boş kütükler

Doğada hayatta kalmak için bulduğun suyu arındırmalısın.

Arıtmadan asla açık su kaynağından içmeyin. Açık su kaynakları, çok zararlı olan ve kusmaya, ishale, dehidrasyona ve hatta bazı durumlarda ölüme neden olabilen bakteri, virüs ve parazitleri içerebilir.

İçmesi güvenli hale getirmek için suyu en az bir dakika kaynatın.

Doğada Su Aramak:

 • Temiz su
 • Akar su
 • Güneş ışığına maruz kalan su

İhtiyacınız Olanlar

Hayatta Kalma Çantası

Hayatta kalma kontrol listenize kimyasal su arıtma tabletleri veya% 2 iyot damlacıkları eklemenizi tavsiye ederim.

Her ikisi de suyunuzu arındırır ve içmeyi güvenli hale getirir.

Paslanmaz çelik su şişeleri her zaman en iyi sonucu verir, ancak katlanabilir şişeler de kullanabilirsiniz.

Temiz su bulamıyorsanız, bulanık veya bulanık suyu filtrelemek için bir bandana kullanın! Bu, sudaki bazı kirlerin ve diğer yabancı cisimlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Daha sonra suyu arıtmayı unutmayın!

Kamışın içinden geçerken sudaki zararlı nesneleri işleyen filtreli pipetler de satılmaktadır.

Kendin yap hayatta kalma kitinize bir bitki özü eklemek de iyi bir fikir olabilir. Herhangi bir su kaynağı bulamıyorsanız, ağaçları arayın. Zehirli olmayan ağaçların özsuyu içmek güvenlidir. Ağacı tanımlayamıyorsanız, özü içmeyin.

Doğada Hayatta Kalmak İçin Ateş İhtiyacı

Barınak ve su sağlandığında yolun yarısındasın. Üçüncü önceliğiniz ateş olmalıdır.

Ateş şu konularda yardımcı olabilir:

 • Sıcaklık
 • Sinyalleşme
 • Pişirme ve Haşlama
Kamp Ateşi

Doğada Ateş İçin İhtiyacınız Olanlar

Ateşi yakacak bir şeye ve dallarınızı veya kütüklerinizi tutuşacak kadar uzun süre yanmasını sağlayacak bir şeye ihtiyacınız olacak.

İşleri başlatmak için daha hafif veya ferro çubuk öneririm.

Ayrıca aşağıdaki gibi su geçirmez bir ateş tutucusu tavsiye ederim:

Çelik yün

Magnezyum çubuklar

Kurutucu tiftik

Ateş kırıcı, başladıktan sonra ateşinizin yanmaya devam etmesine yardımcı olacaktır. Hayatta kalma kiti öğelerinize eklemeniz çok önemlidir.

Daha fazla sıcaklık için, soğuk havayı bir uzay battaniyesi ile yenin. Vücut ısınızın% 80’ine kadar yansıtabilirler!

Doğada Hayatta Kalmak İçin Yiyecek

Yemeksiz yaklaşık üç hafta hayatta kalabilirsiniz, bu yüzden dördüncü ve son önceliğiniz budur.

Saklama ömrü uzun olan ve pişirme hazırlığı gerektirmeyen yiyecekleri paketlemek önemlidir, örneğin:

 • Güç çubukları
 • Protein çubukları
 • Sığır eti sarsıntılı

Ayrıca avlanmaya ve toplanmaya hazırlıklı olmalısınız. Tanımlayamadığınız bir hayvanı, bitkiyi veya mantarı asla yememeyi unutmayın. Bazıları zehirli olabilir ve ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir.

Doğada Hayatta Kalma Ekipmanı

İhtiyacınız Olanlar

Trampet olarak kullanmak için resim asılı bir tel eklemenizi öneririm. Hayatta kalma kitinizde halihazırda hazır olması için telinizi önceden kesmeyi unutmayın.

Survival Kit Ekipmanları:

Ayrıca hayatta kalma kitinizde her zaman balık tutmak için gerekli malzemeleri bulundurmanızı tavsiye ederim:

 • Kancalar
 • Olta ipi
 • Bataryalar
 • GPS yer tespit cihazı

Oyununuzu pişirmek için derme çatma bir tava görevi görmek için alüminyum folyo ekleyin.

Hayatta Kalma Kiti Nasıl Yapılır

Yukarıdaki önerilere ek olarak, hayatta kalma kontrol listenizde unutulmaması gereken birkaç önemli şey daha var.

Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun:

 • Hayatta kalma bıçağı
 • LED mini ışık
 • İlk yardım kiti
 • Pusula
 • Hayatta kalma kiti eşyalarınızı bir sırt çantasına veya su geçirmez çantaya koyun.

Bir hayatta kalma setinin nasıl yapılacağına dair bilgiyle, yolunuza çıkan herhangi bir felakete hakim olacağınızdan emin olabilirsiniz. Hazırlığın uzun bir yol kat ettiğini unutmayın! Herhangi bir outdoor macerasına çıkmadan önce araştırmanızı yapın ve hayatta kalma kitinizdeki öğeleri öğrenin.


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu