Doğa Sporlarının (Outdoor) Faydaları

Outdoor Türkiye

Türkiye'ni Outdoor Sayfası olarak çıktığımız yolda emin ve kararlı adımlarla devam ediyoruz. Outdoorun hemen her alanında derin, akademik, yerli ve yabancı kaynaklar taranarak ve sahadan bilgilerin yer aldığı sitemizin gelişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Yerli ve yabancı site ve yayınları takip edip yeni yazılar üretiyoruz.

Sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenleri yürümenin faydaları nelerdir, yürümenin sağlığa faydaları nelerdir ve 10 dakikalık egzersizin faydalarını anlatmıştık. 

Doğa sporlarının sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili birçok yazı yayınladık. Hem dünyada hem Türkiye'de her geçen gün doğa sporları / outdoor aktivitelerinin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerine yeni yeni araştırmalar yapılmakta ve yayınlanmaktadır.

  • Covid-19 karantina günlerinde mutlu kalabilmek için doğaya daha fazla çıkmanın gerektiğini okumak için outdoor mutlu eder,
  • Doğada sadece 10 dakika yürümenin bile fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerine etkilerini okumak için 10 Dakika yürüyün, Sağlıklı kalın başlıklı yazımızı,
  • Yaşamımızı sağlıklı sürdürebilmek için yapılması gerekenleri okumak için Sağlıklı yaşam İçin 9 Öneri başlıklı yazımızı,
  • Doğa aktivitelerinin stres il ilişkisini okumak için outdoor stresin ilacıdır başlıklı yazımızı,
  • Doğa yürüyüşü ve diğer outdoor aktivitelerinin faydalarını okumak için outdoorun faydaları nelerdir başlıklı yazımızı,
  • Sağlıklı ve dengeli yaşlanmak için yapılması gerekenleri okumak için yaşlılığa hazır mısınız başlıklı yazımızı,
  • Rekreasyon yani yeniden yaratılmak anlamına gelen outdoorun fiziksel ve ruhi denge üzerindeki olumlu etkilerini okumak için Doğada Yenilenmeye Gelin başlıklı yazımızı,
  • Yürümenin Sağlığa Faydaları Nelerdir sorusunun cevabını Türkçe'de en detaylı olarak verdiğimiz Yürümenin Sağlığa Faydaları Nelerdir başlıklı yazımızı,
  • Genel olarak yürümenin sağlık üzerine etkilerini anlattığımız Yürümenin Faydaları Nelerdir başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.
Doğa Sporlarının Faydaları

Outdoor veya rekreasyon denilen doğa sporlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi aslında herkes tarafından genel olarak bilinir. Sadece evden çıkıp doğada vakit geçirmek veya bir manzara seyretmek bile kişinin bütün sıkıntısını alıp, stresten uzaklaştırabilir. biz burada outdoor ve sağlık ilişkisini yabancı bir kaynaktan tercüme yoluyla anlatacağız.

Outdoor ve Sağlık İlişkisi:

Doğada Yapılan Aktivitelerin Sağlık Üzerinde 13 Faydası

Günlük yaşamda, çoğu birey, mümkün olduğunca çok şey başarmak için sürekli bir misyon üstlenir ve bu da odaklanmanın azalmasına neden olur. Neyse ki, doğanın dikkati yeniden kurma yeteneği var gibi görünüyor, bu da yaratıcılığın gelişmesine yol açabilir.

Outdoor İçin Ne Kadar Zaman Ayrılmalı?

Bilim, her hafta doğada 120 dakika geçirmenin optimal sağlık ve esenlik için ideal olduğunu öne sürüyor. Her gün dışarı çıkmak şüphesiz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilirken, araştırmacılar haftada önerilen iki saatin eşit olarak bölünmesi gerekmediğini belirtiyorlar. Bu, kentsel alanlarda yaşayan, doğaya sınırlı erişimi olan ve yoğun programları olanlar için harika bir haber. İster haftada bir gün, ister yedi gün dışarı çıkın, ödülleri alacaksınız.

Outdoor Aktivitesini Optimize Etmek Ve Güvenli Kalmak İçin İpuçları

Açık hava maceralarınızı geliştirmek ve kendinizi güvende tutmak için denenmiş ve doğrulanmış birkaç ipucundan bahsetmediğimizi unutmayacağız:

Outdoorun Faydaları

Doğada Nereye gideceğinizi bilin:

Çok fazla bilgi olmasına rağmen, nereye gideceğiniz konusunda analiz felci ile bağlantı kurabilir. Size en yakın yürüyüşü veya açık hava aktivitesini bulmanıza ve mesafeye, ne kadar yorucu olduğuna ve başkalarının yorumlarını okumanıza yardımcı olabilecek turkeyoutdoor gibi uygulamaları ve turizm sitelerini tavsiye ediyoruz.

Hava durumuna göre giyin:

Dışarı çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin ve yağmur veya kar gibi olası hava koşullarına hazırlıklı olun.

Güneş kremi kullanın:

Parlak ve güneşli veya bulutlu ve gri olsun, geniş spektrumlu güneş kremi bir zorunluluktur. Fiziksel olarak aktif veya suda olacaksanız, ter ve suya dayanıklı korumayı tercih edin.

Doğada Susuz kalmayın:

Uzun süre şebekeden uzak kalacaksanız, bol su ve atıştırmalığın yanı sıra yemek yediğinizden emin olun.

Sevdiklerinize Yerinizi Bildirin:  

Parka veya ormana gitmeden önce sevdiklerinize tam olarak nerede olacağınızı bildirin, çünkü telefon hücresel veri çekimi sıkıntılı olabilir.

Doğa Sporlarının Sağlığa Etkisi

Doğa Sporlarının Faydaları:

Düzenli olarak dışarı çıkmanın şüphesiz genel sağlığınız ve refahınız üzerinde kısa ve uzun vadeli olumlu etkileri olacaktır. Ruh halinizde ve enerji seviyenizde büyük olasılıkla hemen bir fark göreceksiniz, ancak birçok fayda kademeli olarak ortaya çıkma eğiliminde olduğundan, açık hava maceralarınızın ve sağlığınızdaki herhangi bir değişikliğin yazılı bir kaydını tutmayı düşünün. En önemlisi, günlük eziyetten uzak zamanınızın tadını çıkarın!

Doğa Sporları Neden Yapılır?

Doğada zaman geçirmek fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir, hastalıkları önleyebilir ve aslında sizi daha mutlu edebilir!

Batı Tıbbının Babası Hipokrat'ın dediği gibi, "Doğanın kendisi en iyi hekimdir." Dışarıda olmanın sağlığa faydalarını merak ediyorsanız, okumaya devam edin! Aşağıda, doğanın sunduğu her şeyi içinize çekmek için 13 nedeni ele alıyoruz. Dışarı çıkmanın en iyi faydaları için okumaya devam edin.

1. Doğa İçinde Olmak Hayat Memnuniyetini Artırır

Kendinizi mavi hissediyorsanız, yeşil bir yeri ziyaret edin! Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir park ortamında sadece 20 dakika geçiren erkek ve kadınların yaşam memnuniyetinde% 64'lük bir artış bildirdi. (zam- HA, orada ne yaptığımızı gördün mü?)

En iyi haber? Katılımcıların memnuniyet düzeylerinin fiziksel aktiviteyle ilgisi yoktu! Sadece parkı ziyaret etmek refahı artırdı. Elbette hareket, çok sayıda ek sağlık faydası sağlar.

Doğa yürüyüşü Mutlu eder

2. Doğada Olmak Güneş Enerjisi D Vitamini Seviyelerinizi Düzeltir

Düzenli güneşe maruz kalma, en iyi D vitamini kaynağıdır. ABD'li erkek ve kadınların tahminen% 40'ı D vitamini eksikliğidir ve bu, depresyon, kanser ve osteoporoz gibi bazı oldukça korkutucu sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Öğlen saatlerinde dışarıda kalemle yazmak idealdir, özellikle vaktiniz kısaysa, UVB ışınları öğlen saatlerinde zirveye ulaşır. Günün ilerleyen saatlerinde maruziyet cilt kanserine bağlanmıştır.

3. Doğada Harcanan Zaman Kan Basıncı Azaltabilir

Güneş ışığı, D vitamini seviyelerini yükseltmekten çok daha fazlasını yapar… Aslında kan basıncınızı düşürebilir! Araştırmacılar, deride bulunan nitrik oksidin kan damarlarını genişleterek güneş ışınlarına tepki verdiğini ve bunun da daha düşük kan basıncına neden olduğunu bildiriyorlar.

Kan basıncı normal aralıkta olan çalışma katılımcıları minimum bir düşüş fark etse de, yüksek tansiyonu olan kişilerin muhtemelen daha önemli bir değişiklik yaşayacağına inanılıyor.

4. Doğa Aktiviteleri Enflamasyonu Azaltabilir

İnflamasyon, vücudun herhangi bir zarara karşı verdiği normal koruyucu bir yanıttır. İnflamasyon, hem akyuvarlarımızın bizi bakteri veya virüs gibi bir dış etkenden koruması anlamına gelirken, herhangi bir sakatlık durumunda da inflamasyon meydana gelir; örneğin spor yaparken zorlandığınızda incinen bölge genellikle ağrılı bir hal alır, şişer ve iltihaplanır.

Doğa Yürüyüşünün Faydaları

Enflamasyon, otoimmün bozukluklardan depresyona ve hatta kansere kadar bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir. Çeşitli çalışmalar, yeşil alanlarda zaman geçirmenin iltihabı azalttığını göstermiştir.

Her yaştan kadın ve erkek bu doğal iltihap gidericiden yararlanabilir. Sağlıklı, üniversite çağındaki erkeklerden yaşlı hastalara, ormanda zaman geçiren bireyler arasında iltihapta belirgin bir fark vardı.

5. Outdoor Gözlere Faydalıdır

Şaşırtıcı bir şekilde, çocuklukta dışarıda vakit geçirmek hayatın ilerleyen dönemlerinde daha iyi görmeye yol açabilir. Yakın zamanda yapılan bir Kanada araştırması, doğada zaman geçirmenin miyopi riskini büyük ölçüde azalttığını, daha yaygın olarak miyopi olarak da anıldığını buldu.

İster inanın ister inanmayın, ABD'li yetişkinlerin üçte biri miyopi yaşıyor ve en önemli nedenlerden biri çocuklukta dışarıda geçirilen zamanın olmaması. Çocuklarınız varsa, daha sonra görüşlerini korumak için onları her gün dışarıda vakit geçirmeye teşvik edin. Havuç yemekten daha kolay değil mi?

6. Doğa Aktiviteleri Uyku Düzenini Sağlar

Ertelemekte zorlanıyor musunuz? Stanford Medicine'e göre dışarıya çıkmak uyku kalitenizi artırabilir. Görünüşe göre bir bireyin dışarıda geçirdiği süreyi arttırmak, vücut ısısının yanı sıra uyku-uyanma döngüsü olarak da bilinen sirkadiyen ritmi düzenlemeye yardımcı oluyor.

Doğada zaman geçirmek her yaştan insan için daha iyi bir uykuya yol açabilirken, 65 yaşın üzerindeki erkekler için faydalar en çok göze çarpıyor gibi görünüyor.

Doğa Aktiviteleri

7. Outdoor Aktivistleri Daha Fazla Kalori Harcar

İster dinlenmek ister egzersiz yapmak için dışarı çıkın, içeride kaldığınızdan daha fazla kalori yakarsınız. Dışarıdayken vücut CO2 seviyelerini dengelemek ve oksijen tüketmek için çok çalışır, her ikisi de daha fazla enerji gerektirir ve daha yüksek kalori yakılmasına neden olur.

Açık hava antrenmanları özellikle etkilidir çünkü vücudun sürekli olarak araziye uyum sağlaması gerekir. Ayrıca, açık havada fitness daha eğlenceli olma eğilimindedir, bu nedenle bir rutine bağlı kalma olasılığınız daha yüksektir.

8. Outdoor Mutluluğu Artırır

Dışarıda geçirilen zamanın ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olması muhtemelen şaşırtıcı değildir. National Geographic ile yaptığı röportajda yazar Florence Williams, bir yıllık bir süre boyunca kendi mutluluğunu izlemek için yaptığı bir deneyi tartıştı. Williams, arkadaşları ile vakit geçirmeye, tatil yapmaya ve müzik dinlemeye ek olarak, dışarıda olmanın onu inanılmaz derecede mutlu ettiğini keşfetti.

Outdoor Mutlu eder

Dışarıda olmanın ruh halindeki artış, kısmen, doğanın kaygıyı ve düşünceleri geviş getirme yeteneğinden kaynaklanıyor olabilir. Science Direct tarafından yayınlanan bir 2015 araştırması, ormanlık bir alanda yürüyen insanların, kentsel bir yerde yürüyen katılımcılara kıyasla daha iyi bir duygusal durum bildirdiklerini buldu. Bir şehirde yaşıyorsanız, ruh halinizi değiştiren faydalar için yeşil alanlara düzenli geziler planlamaya çalışın.

9. Doğa ve Outdoor Stres, Anksiyeti Ve Depresyonu Giderir

Stres, anksiyete ve diğer akıl sağlığı sorunları için en iyi çarelerden biri doğada vakit geçirmektir. NBC News'e göre, "orman banyosu" burada Amerika'da takılan bir Japon uygulamasıdır. Kendi pratiğinize başlamak için, düzenli olarak bir ormanda veya ağaçlık alanda zaman geçirmeniz yeterlidir.

Öyleyse, doğa ile bir olmak tam olarak nasıl zihinsel sağlığın iyileşmesine yol açar? Araştırmalar yeşil bir ortamda yürümenin stres hormonu kortizolü düşürdüğünü gösteriyor. Kortizol optimal zihinsel ve fiziksel sağlık için hayati önem taşırken, yüksek seviyeler anksiyete, depresyon, hafıza ve konsantrasyon sorunları ve hatta uyku bozuklukları dahil olmak üzere bir dizi sağlık problemiyle ilişkilendirilmiştir.

10. Outdoor Doğal Olarak Ağrıları Düşürür

Doğaya maruz kalmak, şifa ve ağrı kesici için en iyi ilaç olabilir. Araştırmalar, ameliyat geçiren hastaların daha hızlı iyileştiğini ve yeşil alanlara maruz kaldıklarında çok fazla ağrı kesmeye ihtiyaç duymadıklarını gösteriyor.

Cerrahi prosedürlerden kurtulmanın yanı sıra, kronik ağrı hastaları için “yeşil egzersiz” veya doğada egzersiz önerilmektedir.

11. Yeşil Mekanlarda Zaman Geçmek Bağışıklığı Artırıyor

Hastalığa yatkınsanız, dışarı çıkmak yardımcı olabilir. Araştırmalar, doğada zaman geçirmenin diyabet ve DEHB'den kardiyovasküler hastalıklara ve kansere kadar her şeyi engellediğini gösteriyor. Bu, büyük ölçüde doğanın teşvik ettiği rahat durumdan kaynaklanmaktadır.

Bitkiler, insanlarda bir tür beyaz kan hücresi olan doğal öldürücü hücreleri arttırdığı gösterilen fitocidler ürettiği için, ormanlar bağışıklık sistemi için özellikle faydalıdır. Ayrıca güneşe maruz kalma, enfeksiyonla savaşan T hücrelerini güçlendirir.

Doğada yürümek

12. Doğa Sporları Sosyal Etkileşimi Artırır

İnsanlar olarak, başkalarıyla düzenli etkileşime ihtiyaç duyan sosyal yaratıklarız. Dışarıda vakit geçirmek, yerel köpek parkında, plajda veya spor sahasında olsun, diğer insanlarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Psychology Today'e göre, aktif bir sosyal yaşam, bağışıklık sisteminin yanı sıra esenlik duygularını da artırır. Sosyal etkileşim beyin sağlığı için de harikadır ve hatta bunamayı önleyebilir. Artı, sosyal insanlar daha uzun yaşama eğilimindedir! Ama gerçekten, telefonlarımızda yokken çok daha etkileşimli olduğumuzu söyleyecek bir çalışmaya ihtiyacımız yok.

13. Harika Dış Mekanlar Yaratıcılık Üretir

Rahat bir durumda olduğumuzda en iyi fikirlerin bize gelmesi şans eseri değildir. Yaratıcılığı teşvik etmenin harika bir yolu, fişten çekip doğada zaman geçirmektir. Önemli olan, sosyal medya da dahil olmak üzere teknolojiden kopmak ve zihninize çok ihtiyaç duyulan bir mola vermek.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantılarrı kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Yararlanılan Kaynak: htps://www.tripoutside.com

error: Content is protected !!