Kamyonet Karavan Kampçılığı

Outdoor Türkiye:

Kampçılık ile ilgili serimize devam ediyoruz. Birinci yazımızda kampçılık nedir sorusunun cevabını aradık, ikinci yazımızda temel kampçılık ekipmanlarını tanıttık, üçüncü yazımızda ise kamp türleri nedir sorusuna cevap verdik. Kamp nasıl yapılır, kampçılık nedir, kamp ekipmanları nelerdir, temel outdoor ve dağcılık eğitimi yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Ayrıca:

Kamyonet ile kamp yaparken ya da kamyon arkası kamp hazırlığı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini aşağıdaki yazımızda bulacaksınız.

Kamyonet Karavan Kampçılığı

Kamyon Karavan Kampı

Kamyon Karavan Yeni Başlayanlar Kılavuzu: Bilmeniz Gerekenler

Belki de kamyonet karavan kamp konseptinde yenisiniz. Ya da belki de profesyonel bir kampçısını. Her ne olursa olsun her zaman yeni ipuçları arayışındaysanız doğru siteye geldiniz. Bu kılavuz, nasıl yapılacağı, ne getirileceği ve dikkat edilecek şeyler dahil olmak üzere kamyonet karavan kampını ayrıntılı olarak ele alacaktır.

Bu popüler rekreasyonel aktivite, ister aileyle hafta sonu kamp gezileri veya vahşi doğada daha yoğun bir hafta boyu süren geziler olsun, doğada uzun süre geçirmenin en uygun ve rahat yollarından biridir.

İşin ayrıntılarına girmeden önce, yeni gelenlere yardımcı olacak kamyonet karavan kampının ne olduğuna bir göz atalım.

Kamyon Karavan Kampı Nedir?

Kamyonet karavan kamp tam olarak kulağa benzeyen şeydir – açıkta uyumak ya da yerde bir çadır kurmak yerine, kamyonunuzun yatağında uyuyor olacaksınız.

Bu, aşağıdakiler gibi birçok fayda sağlar:

Bir yer çadırına göre elementlerden daha fazla koruma

Diğer kamp seçeneklerinin çoğuna kıyasla artırılmış güvenlik

Karavanlar ve karavanlardan daha fazla hareket kabiliyeti

Engebeli arazide kamp malzemelerini paketten çıkarma ve taşımaya daha az ihtiyaç

Karavan veya karavandan daha az maliyet

Bununla birlikte, her şeyde olduğu gibi, kamyonet karavan kamp söz konusu olduğunda iyinin yanı sıra kötüyü de almak zorundasınız, çünkü birkaç eksiği var:

Kamyonet Karavan Kampı

Kamyonet Karavan Kampı sırt çantalı veya yürüyüş kampına göre daha az hareketlilik sunar.

Uyumak için alana ihtiyacınız olduğundan, depolama için daha az yer vardır.

Kamyonet karavan kamp tek başına veya gruplar halinde yapılabilir, ancak uyku zamanı geldiğinde daha büyük gruplarla alanın oldukça daralacağını unutmayın.

Kamyonet Karavan Kampı İçin Kamyonet Seçimi?

Kamyonet karavan kamp için en iyi kamyonu seçmek büyük ölçüde bir tercih meselesidir, ancak birini seçerken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

Kamyonette Güvenilirlik

Kamp yapmak için bir kamyon seçerken dikkate alınması gereken bir numaralı faktör, güvenilirliğidir.

Dolambaçlı dağ yollarında araba sürmeyi veya ıssız bir yerde kamp yapmayı planlıyorsanız, ona ne söylediğinizi yapacak bir kamyon istiyorsunuz.

Kamyon yatağında kamp yaparak geçirdiğiniz bir hafta sonundan sonra isteyeceğiniz son şey, anahtarı çevirmek ve motorun dönmemesi, sizi hiçbir yerin ortasında mahsur bırakmaktır.

Elbette, herhangi bir araç bozulabilir, ancak bulabileceğiniz en iyi kamyonu satın alarak şansınızı en aza indirebilirsiniz.

Ne arayacağınıza dair bir fikir edinmek için kamyon incelemelerini okuyun ve satın alma işlemi yapmadan önce tamircinizin kamyonu incelemesini sağlayın.

Kamyon Karavan Kampı

Kamyonette Arazi Yetenekleri

Vahşi doğaya bir kamyon almak istiyorsanız, ona ne atarsanız atın üstesinden gelebilmesi gerekir.

Bu, şu özelliklere sahip bir kamyon istediğiniz anlamına gelir:

 • 4 teker çekişlidir
 • Uygun lastikler (arazi, kar lastikleri veya zincirler, çamur lastikleri)
 • Ekipmanınızı dağ yollarında taşımak için güçlü bir motor
 • Özellikle arazi sürüşünü planlıyorsanız, yerden yeterli yükseklik

Yeni bir yerde bir kamp gezisi planlamaktan daha hayal kırıklığı yaratan bir şey yoktur, sadece kamyonunuzun oraya varamayacağını öğrenmek için.

Bu nedenle, kamyonunuzun planladığınız her türlü maceraya hazır olduğundan emin olun.

Kamyonette Boyut

Kamynet Karavan Kampı

Herkesi kamp alanına taşıyacak kadar büyük bir kabine ve tüm eşyalarınızı koyup uyku alanı sağlayacak kadar büyük bir yatağa ihtiyaç duyacağından, kamyonunuzun boyutunu hesaba katmanız çok önemlidir.

Ayrıca, birazdan gireceğimiz, kullanmayı planladığınız uyku konaklama birimine uyacak doğru büyüklükte olduğundan emin olmak istersiniz.

Kamyonette Maliyet

İstediğiniz tüm özelliklere sahip güvenilir bir kamyon satın aldığınızdan emin olmak isterken, gördüğünüz en pahalı kamyona binmeden önce iki kez düşünmek isteyebilirsiniz.

Sonuçta, kamyon yatak kampının artılarından biri karavan veya karavan satın almaya kıyasla ne kadar ucuzsa, bunun için çılgınca bir miktar harcamak mantıklı değil. Pahalı araçlar etkileyici görünseler de, daha yüksek maliyet her zaman daha iyi değer anlamına gelmez ve piyasada işi gayet iyi yapacak makul fiyatlı pek çok kamyon vardır.

Öte yandan, kamyonu her zaman kullanmayı planlıyorsanız ve büyük bir bütçeniz varsa, elbette – vahşi doğada uzun yolculuklarınızda yanınızda götürmekten en mutlu olacağınız kamyonu alın. Kamyonet karavan kamp, kendinizi toplumdan ayırmak ve kendiniz olmakla ilgilidir, bu nedenle kamyonunuz bunun bir uzantısı olmalıdır. İster pratik ve bütçe bilincine sahip olun, ister pahalı oyuncakları seven biri olun, sizin için mükemmel bir kamp kamyonu vardır.

Kamyonette Bakım

Bakımlı bir kamyon güvenli bir kamyondur, bu nedenle, doğal dünyada size eşlik etmeyi seçeceğiniz kamyon ne olursa olsun, düzenli olarak bakımını yaptığınızdan emin olun.

Kamyonet Karavan Kampı

Seyahatinizden kısa bir süre önce şunları kontrol ettiğinizden emin olun:

 • Lastik durumu
 • Lastik basıncı
 • Sıvı seviyeleri
 • Hava filtreleri
 • Yedek lastik
 • Yedek anahtar
 • Ön cam silecekleri ve sıvısı
 • Farlar
 • Pil bağlantısı ve yaş

Bu basit adımlar, uzun vadede sizi çok fazla güçlükten kurtarabilir, sizi yolda güvende tutmanın yanı sıra.

Uyku / Yaşam Alanı Seçenekleri

Uyku / yaşam alanınız, kamyon yatağında kamp yaparken istediğiniz kadar basit veya ayrıntılı olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok seçenek var:

Kamyonet İçin Kanopi Seçimi:

Kanopiler, çadırlardan daha fazla güvenlik ve koruma sunar ve kentsel kamp için daha gizli seçeneklerdir. Kanopi aynı zamanda gideceğiniz yere vardığınızda çok fazla kurulum yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Kanopiler her çeşittir, hepsi kamyonet karavan kamp için çalışabilir.

Normal kamyon kanopileri: temel bir kabuk olabilir veya dahili depolama ile birlikte olabilir

Kamp için tasarlanmış kanopiler: daha fazla alana sahip olun ve bazen daha fazla yaşam alanı için açılır veya genişler

Özel yapım kanopiler: en pahalıdır ancak tam ihtiyaçlarınıza göre üretilmiştir

Kamyon Yatak Çadırı:

Özellikle kamyon yatakları için tasarlanmış çok sayıda çadır vardır ancak sığacak bir çadırınız varsa gayet iyi çalışacaktır. Çadırlar kanopiler kadar koruma sağlamaz, ancak çok daha ucuzdur ve kurulumu ve kaldırılması daha kolaydır.

Açık Hava: Kendinizi güvende hissettiğiniz bir bölgede kamp yapıyorsanız, yıldızların altında açık havada kamp yapmak gibisi yoktur. Bu, özellikle yaz meteor yağmurları sırasında harika bir seçenektir.

Seçtiğiniz barınak seçeneği, büyük ölçüde hava durumuna ve o yerde uyurken konfor seviyenize bağlı olacaktır.

Ve tek bir seçenekle sınırlı olmadığınızı unutmayın – sıcak yaz aylarında hafif bir çadır kullanıp hava soğumaya başladığında bir gölgelik seçememeniz için hiçbir neden yoktur.

Kamp Rahat Olabilir, bir kamyonun yatağında uyuyor olmanız, rahatsız olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Kamyon Karavan Kampı

Dış mekan malzemeleri mağazaları, nerede uyuyor olursanız olun sizi rahat ettirmek için tasarlanmış bir ton dış mekan uyku teçhizatı satar. Doğru uyku teçhizatı kombinasyonunu bulmak, bir bebek gibi uyumanıza yardımcı olur, böylece tazelenmiş bir şekilde uyanır ve maceranıza devam edebilirsiniz.

Kampa Hazırlık:

Uyku Tulumu: En temel uyku teçhizatı, birden çok boyut, kalınlık ve stilde gelirler. Özellikle donma sıcaklıkları, yaz havası, sırt çantasıyla seyahat için tasarlanmış çantalar var, adını siz koyun. İhtiyaçlarınız için doğru olanı seçtiğinizden emin olun, bu bir seyahatten diğerine değişebilir.

Uyku Matı: Bu paspaslar, ortalama yoga matınızdan biraz daha kalındır. Çok fazla yer kaplamazlar, ancak minimum yastıklama sağlarlar.

Uyku Yastığı: Pedler mindere göre biraz daha kalındır, bu nedenle kamyonda biraz daha fazla yer kaplasalar da üzerinde uyumaları daha rahattır.

Şişme Yatak: Bunlar, en fazla miktarda yastıklamayı sağladıkları için daha uzun kamp gezileri için mükemmeldir. Şişirmek ve söndürmek acı verici olabilir, ancak çoğu zaman uğraşmaya değer.

Hava şartlarına göre de giyinmeyi unutmayın, aksi takdirde başka hangi uyku teçhizatını getirirseniz getirin rahatsız olursunuz.

Depolamayla İlgili Hususlar

 • Eğer içinde uyumayı planlıyorsanız, kamyon yatağınızda rahatça uzanmak için yeterli alana ihtiyacınız olduğunu söylemeye gerek yok.
 • Ancak, uykuya yer açmak için kamyonu gece için paketinden çıkarmayı planlamıyorsanız, tüm kamp malzemelerinizi aynı anda saklamanız gerekeceğini unutmak kolaydır.
 • Kısa süreler için tek başınıza veya tek bir kişiyle kamp yapıyorsanız, bu genellikle çok fazla bir sorun değildir.
 • Ancak yolculukta ikiden fazla kişi varsa veya daha uzun bir macera için dışarıda kalmayı planlıyorsanız, odanız oldukça çabuk bitecektir.

Aşağıdaki ipuçları kamyon yatak alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak, böylece herkese yer açılacaktır.

 • Sadece İhtiyacınız Olanı Alın
 • Yolculuğunuzda yaptığınız her şeyin kesinlikle gerekli olduğundan emin olun ve mümkünse birden çok amaca sahip eşyalar getirin.
 • Ekipmanınızı hava durumuna ve seyahat süresine göre planlayın ve kesinlikle ihtiyacınız yoksa geride bırakın.
 • Her zaman paketlenen ancak nadiren (veya hiç kullanılmayan) bir öğe modelini fark etmeye başlayacağınızdan, bu, daha sık kamp yapmaya gittikçe kolaylaşacaktır.
Kamyon Karavan Kampı

Slider / Kaydırma Depolamasını Kullanın

Uyumak için yer bırakırken kamp malzemelerinizi saklamanın en etkili yolu, altında çekmeceli bir platform yatağı gibi işlev gören kaydırmalı bir depolama platformu oluşturmak veya satın almaktır.

Bu saklama üniteleri, her şeyi kolayca erişilebilir tutarken, tüm eşyalarınızı güvenli bir şekilde uyku alanının altında tutar.

Konteynerler ve Kargo Ağları

Kamp yapan veya çok seyahat eden herkesin size söyleyeceği gibi, gerekli depolama alanını minimumda tutmanın en iyi yolu, onu düzenli tutmaktır.

Düzgün bir organizasyon sistemi olmadan, yolculuktan önce küçük bir alana dikkatlice yerleştirdiğiniz teçhizat, zamanla şunun veya bunun peşinde koşarken genişlemeye başlayacaktır.

Dağınık bir kamyon karyolası dağınık hissetmeye başlayacak ve ihtiyacınız olmayan strese yol açacaktır.

Bunun yerine, sık erişilen eşyaları yanlarda tutmak için kampçı veya kamyon yatağınızın yanlarına bağlı kargo ağlarını kullanın, böylece uyku alanında yuvarlanmasınlar.

Ve tüm mutfak eşyalarını bir arada saklamak gibi öğeleri kullanıma göre düzenlemek için saklama kapları kullanın.

Bu, ihtiyacınız olanı bulmanızı kolaylaştıracak ve çılgın aramaların neden olduğu karışıklıkları önleyecektir.

Yolda Yemek Yapma

Kamp yapmak, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder; Bazı insanlar işleri basit tutmayı sever, bazıları ise “glamping” yapmayı tercih eder.

Bu nedenle, kamyonet karavan kamp sırasında pişirme seçeneklerinizin de inanılmaz derecede çeşitli olması mantıklıdır.

Kampta Mutfak

Karar vermeniz gereken ilk şey, kamp mutfak kurulumunuzun ne olacağıdır. Bu, bir ateş çukuru ve bir sürahi sudan tam bir kamp ocağına kadar her şey olabilir.

Kamyon Karavan Kampı

Kamp sobaları genellikle propan yakıtlıdır ve yüksek kaliteli lüks modellerin yanı sıra ekonomik çeşitlerde gelir. Özellikle ayrıntılı yemekler pişiriyorsanız veya birçok insan için kullanışlı olabilirler, ancak bir kamp ocağının kamyonunuzda yer kaplayan bir şey daha olduğunu unutmayın.

Eski moda bir kamp ateşi, getirmeniz gereken teçhizatı en aza indirir, ancak aynı zamanda elverişli hava koşullarına da çok bağlıdır, bu nedenle nemli veya yağmurlu hava için en iyi seçenek olmayabilir.

Kampta Gıda

Aşağıdakiler gibi bozulmayan yiyeceklerden oluşan iyi bir stok getirdiğinizden emin olun:

 • Kuru fasulye
 • Pirinç
 • Konserve ürünleri
 • Sarsıntılı
 • Dondurularak kurutulmuş sebzeler

Yemeklerinizi önceden planlamak daha kolaydır, böylece yalnızca ihtiyacınız olan malzemeleri getirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Çoğu insan, kamp yemeği söz konusu olduğunda ateşte sosisli sandviç pişirmeyi düşünür, ancak değiştirmek istiyorsanız, aslında şaşırtıcı sayıda yaratıcı kamp tarifleri vardır.

Uzun kamyon yatağı kamp gezileri söz konusu olduğunda, baharatlar en iyi arkadaşınız olabilir – doğru baharatlar bir yemeği tamamen değiştirebilir ve çok az depolama alanı kaplayabilir.

Kamyonet Karavan Kampı

Kampta Temizlik ve Hijyen

Kamyonet karavan kampnın daha rahatsız edici yönlerinden biri temizlik ve hijyen sorunudur.

Ancak, harika dış mekanların tadını çıkarırken temiz tutmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Sadece ileride biraz planlama ve doğru araçlardan birkaçı gerekir:

El Dezenfektanı: Banyoya gittikten sonra ve her yemekten önce kullanın.

Yıkama için ekstra su (mümkünse): Veya yerde bir kaynak bulun. Hiç değilse en azından birkaç günde bir yüzünüzü, koltuk altlarınızı, kasıklarınızı ve ayaklarınızı yıkayın.

Ağız Hijyeni Malzemeleri: Fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı unutmayın

Biyobozunur Tuvalet Kağıdı: Veya doğanın TP’sini kullanın: yapraklar

Tuvalet kağıdından bahsetmişken – tuvaleti kullanmak için gece kamyon yatağından kalkmaktan çekiniyorsanız, bununla ilgilenmek için bir kap getirmeniz gerekecektir.

Kamp İçin Önceden Plan Yapın

Spontane olmak ne kadar eğlenceli olsa da, en iyi kamyon yatağı kamp gezileri önceden planladığınız gezilerdir.

Ne bekleyeceğinizi ne kadar çok bilirseniz, karşınıza çıkan her şeyi o kadar iyi halledersiniz.

Talimatlar: Kulağa açık geliyor, ancak evden çıkmadan önce nereye gittiğinizi net bir şekilde bildiğinizden emin olun. Mümkünse, uzak bir bölgeye gittiğinizde kamyonunuzun GPS’sinin kesilmesi ihtimaline karşı bir harita yazdırın veya talimatları not edin.

Yol Koşulları: Yeterli açıklığa sahip 4 tekerlekten çekişli bir kamyonunuz varsa, muhtemelen yol koşulları hakkında çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Yine de sel, çamur ve kar gibi şeyler için vaktinden önce araştırmaya değer.

Hava Durumu: Kamyon kampı, doğa olaylarına karşı geleneksel kampa göre daha fazla koruma sağlar, ancak yine de aşırı hava koşullarına duyarlı olacaksınız, bu nedenle tahmini kontrol edin ve buna göre hazırlanın.

Gerekli İzinler: Kamp alanlarının gecelik izin talep etmesi alışılmadık bir durum değildir, bu nedenle bunlara önceden dikkat ettiğinizden ve olası cezalardan kaçındığınızdan emin olun.

Flora ve Fauna: Deneyimli kampçılar, zehirli sarmaşık, keneler ve ayılar gibi bir bölgedeki potansiyel olarak sorunlu flora veya faunaya dikkat etmeleri gerektiğini bilir. Yerel bitki ve hayvanların neler olduğunu öğrenin, böylece uyanık olmanız gerektiğini bilirsiniz.

Kamyonet Karavan Kampı

Kamyonet karavan kampnın eğlencesinin yarısı günlük hayatın eziyetinden kaçıyor.

Ancak, seyahatin yöneticisini vaktinden önce halletmek için zaman ayırırsanız, seyahat için ayrıldıktan sonra tamamen rahatlayabilirsiniz.

Doğa Kampı

Doğa severler, vahşi doğanın yalnızlığının tadını çıkarmanın yeni yollarını bulmaktan asla yorulmaz ve kamp yapmak, bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.

Doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı veya sadece dışarıda dinlenerek geçirilen bir günün ardından, ana kampa geri dönüp güzel bir yemek ve dinlendirici bir uyku geçirmek bir zevktir.

Kamyonet karavan kampını keşfederek kamp kurulumunuzu bir adım öteye taşıyın – yaptığınız için mutlu olacaksınız.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantılarrı kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Yararlanılan Kaynak: https://www.activeweekender.com

7 thoughts on “Kamyonet Karavan Kampçılığı

  1. Seyfullah Bey;
   Kampçılık temelde bir felsefe, bir yaşam biçimi belki de bir kaçıştır. Dolayısıyla hangi aracın olduğu çok da önemli olmasa gerek. İmkanlar dahilinde ne varsa o araç ile doğaya çıkıp/kaçıp birkaç gün geçirmek için kullanılabilir. İyi günler dileriz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!