Macera Turizmi Ekipmanı

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası Outdoor turizmine katkı sağlamak üzere yayınlarına devam ediyor. Macera Turizmi hakkındaki ilk yazımızda yazımızda macera turizminin tanımını yapmıştık. Bu yazımızda ise macera turizmine katılacak kişilerin yanlarında bulundurması gereken temel ekipman ve malzemenin listesini yayınlıyoruz. Outdoor'a dair diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi macera turizminde de ihtiyaç duyacağınız temel ekipmanın listesini okuduktan sonra yapacağınız aktiviteye ve kişisel durumunuza göre liste içinden kendiniz seçim yapmalısınız.

Macera Gezisinde Yapmanız/Taşımanız Gereken 7 Temel Şey

Yaşadığımız dünya çekicilik, güzellik ve gizemle dolu. Bir ömür, onun enginliğine dalmak ve her köşesini keşfetmek için yeterli değildir. Yapmayı planladığınız her maceranın size sunacağı bir şey var. Sonuna kadar sürecek anılar, unutulmaz dersler veya farklı deneyimler olsun.

Gezici bir ruh her zaman daha önce hiç olmadığı bir yer arıyor. Bilinmeyeni keşfetme merakı, kalbiniz nereye götürürse götürsün, sadece gezinti tutkunuzu tatmin etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşam için size ilham verir.

Macera her zaman eğlenmek ve anları biriktirmek değildir. Bir şeye başlamadan önce iyi hazırlanmış değilseniz, o zaman biraz riskli olabilir! Sonuçta, dünyanın arazisinde kilometrelerce uzanan bu yolculukta neye veya kime rastlayacağınızı asla bilemezsiniz. Bu yüzden güvende olmak her zaman üzgün olmaktan daha iyidir.

Macera Turizmi

Macera gezinizde önem vermeniz gereken en önemli yedi şey:

1. Uyku tulumu gömlekleri

Uyku tulumu gömlekleri, kampta en çok küçümsenen öğelerdir. Hafif ve paketlenebilirler. Hijyende çok önemli bir rol oynarlar ve çantanıza belirli bir derece sıcaklık eklemenize yardımcı olurlar.

2. Sırt Çantası

Macera gezisine çıkılması gereken en önemli şey budur. Tercihen hafif ve su geçirmez olmalıdır. Bir kameranız varsa, hasarları önlemek için kameraları saklamak için benzersiz bir alana sahip bir sırt çantası seçin. Ayrıca çantadaki içerikler için ek koruma sağladığı için bir yağmurluk da alabilirsiniz. 20-30 litreden büyük çantalar için uygundur.

3. Piller ve fenerler:

Karanlıkta kimse yolunu kaybetmek istemez. El fenerleri, gün batımından sonra biraz ışık için etrafta koşmak istememeniz durumunda, paketleme listenizde bir önceliktir. Sahip olduğunuz pilin bitmesi ihtimaline karşı yedek pil bulundurmanız her zaman daha iyidir.

4. İlk yardım çantası

Bir macera gezisinde listenizde ilk sırada yer almalıdır. İlk yardım çantasıyla birlikte çantanıza neler girmeli? Pekala, eğer varsa ilaçlarını aldığından emin ol. Ağrı kesiciler, antiseptikler, hareket hastalığı ilaçları, öksürük kesiciler ve almanız için gerekli olduğunu düşündüğünüz tüm temel ilaçları ekleyin.

Macera Turizmine hazırlık

5. Para Kemeri:

Özel eşyalarınız ve kimlik kartlarınızı taşımak için para kemeri, seyahat cüzdanından daha güvenlidir. Kese fermuarlı, küçük elastik bir kayıştır. İç huzurunuzun anahtarıdır. Kredi kartlarınızı, banka kartlarınızı, paranızı, pasaportunuzu ve kaybetmeyi göze alamayacağınız her şeyi koyabilirsiniz. Görünürden tamamen görünmeyecek şekilde giyin. İç çamaşırınızın veya pantolonunuzun veya eteğinizin üzerine giyin. Temel eşyalarınızı her zaman yanınızda taşımak daha güvenlidir.

6. Tuvalet Malzemeleri Veya Hijyen Seti:

Kendinizi eviniz kadar hijyenik tutamayabilirsiniz. Ancak, evden uzaktayken yardımcı olabilecek küçük bir tuvalet kitine sahip olabilirsiniz. Unutmamanız gereken birkaç şey olan şampuanlar, dezenfektanlar, mendiller, diş fırçalama kitleri ekleyebilirsiniz.

7. Çoklu kullanım kiti ve su şişeleri

Çok fazla yer kaplamadan veya ağırlık eklemeden, sıkıştırılmış bir kutu içinde maceranın temellerini elinizin altında tutabilirsiniz. Sadece bir pakete veya pakete koyun ve pusulayı, saati ve acil durum düdüğünü bir dakika içinde hazır bulundurun. Trekking veya yürüyüş yapıyorsanız, bu şişeler çok önemlidir. İzotermal kaplıdır ve sıvının sıcaklığını korur.

Macera Gezisine Hazırlık

Macera seyahatinde yanınızda taşıyabileceğiniz daha fazla ekipman:

Hayatta kalma kiti

Parlak çubuk

İlaç

Yemek ve su

Pusula

Su geçirmez kibrit veya çakmak

Haritalar

Listelenen şeylerin yanı sıra, özellikle yurtdışı seyahatindeyseniz, pasaport veya vize kopyaları gibi temel belgeleri taşımayı unutmayın. Bilinmeyen bir yerde sorun yaşamamak için her zaman bir kopyasını elinizin altında bulundurmayı unutmayın. Bilmediğiniz bir sokakta engebeli olmak, seyahatinizi keyifli bir hale getirmeyebilir.

Macera Turizmi

Peki, başka bir gün veya başka bir zaman için ne bekliyorsunuz? Adrenalin acelenizi macera dolu bir yolculukla ruhunuzu tedavi edin ve ondan en iyi şekilde yararlanın. Unutmayın, akıllı ve bilinçli bir gezgin olmak için iyi planlayın, akıllıca toplayın ve daha sonra pişman olabileceğiniz hiçbir şeyi geride bırakmayın. Macera seyahatinde sorunu sadece bir kez yaşarsınız, sorunla karşılaşmadan kendi çözümlerinizi üretin. Macera turizmine katılmadan önce elinizin altında imkan varken olası bütün sorunların çözümlerini ve gerekli ekipmanı hazırlayın ki huzurlu bir macera tatili yapabilesiniz.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantılarrı kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Yararlanılan Kaynak: https://plansoutdoor.com

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!