Base Jumping Eğitimi

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor Ekstrem sporları bu yazı dizisinde. İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Bu yazı serimizde Ekstrem sporlardan en tehlikelisi olan base jumping hakkında bilgi vereceğiz. Base jumping nedir? base jumping nasıl yapılır?, base jumping Türkiye’de nerede yapılır? base jumping atlamaları, base jumping kursları, base jumping tehlikeleri, base jumping eğitimi, base jumping nerede yapılır?, base jumping için gerekli ekipman nelerdir sorularının cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Base jumping hakkında bilgi en detaylı olarak Türkçe’de bu yazı dizimizde yer alıyor. Türkiye’nin Outdoor Sitesi outdoor alanında her konuda bilgi vermeye devam ediyor! Ekstrem Sporlar Nelerdir diye merak ediyorsanız ilgili yazı dizimize göz atın. Bu yazı Ekstrem spor / Base Jumping başlıklı ilk yazımızın devamı niteliğindedir. Base jumping hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyunuz.

Base Jumping Atlamaları:

Base jumping için hazırlık  için serbest düşme becerilerinin eğitiminin alınması gerekmektedir. Muhtemel BASE atlayıcıları, BASE atlamasına başlamadan önce serbest düşüş becerileri geliştirmelidir.

Bir BASE atlama kablosunun geliştirmesi gereken iki takım serbest düşüş becerisi vardır; terminal ve subterminal.

Base Jumping Atlamaları

Terminal Serbest Atlama:

Terminal serbest düşüş becerileri en iyi paraşütle atlama veya tünel uçuşundan (kapalı alanda paraşütle atlama) öğrenilir. BASE’de en önemli olacak terminal serbest düşme becerileri stabilite, yön kontrolü ve izlemedir.

BASE’e başlamadan önce, kararlı olmak ve yönü korumak ikinci bir doğa olmalıdır. Ayrıca, döndükten sonra veya kasıtlı olarak dengesiz hale geldikten ve ardından tekrar istikrara kavuştuktan sonra, hızlı ve kolay bir şekilde yeniden yön belirleyebilmelisiniz. En iyi süzülüş için izleme alıştırması yapın (sadece en yavaş düşüş hızı değil). Yeni açılı rüzgar tünelleri, nasıl ayarlandıklarına bağlı olarak gelecekte bunu değiştirebilse de, izleme uygulaması aşağı yukarı yalnızca uçaktan yapılabilir.

Subterminal Serbest Atlama:

Subterminal serbest düşüş becerileri, ip atlama, bungee jumping, dalış (platformlardan veya sıçrama tahtalarından), trambolinler veya jimnastik gibi birçok farklı ortamda öğrenilebilir. Temelde vücudunuzu havaya kaldıran ve size pozisyonunuzu veya baktığınız yönü değiştirmeyi öğreten her şey yardımcı olacaktır.

Base Jumping Eğitimleri:

İnternet ile birlikte modern medya sayesinde, yakın zamanda youtube veya televizyonda video izleyerek BASE ile tanışan çok sayıda insan var. Ne yazık ki, bu artan maruz kalma ile birlikte, BASE atlamanın tandem paraşütle atlama yapmaya benzer şekilde eğlenceli bir kova listesi etkinliği olacağını düşünen bireylerde bir artış oldu. Bu bireyler tarafından genellikle bilinmeyen şey, BASE atlama kablosunun hızlı, kolay veya ucuz bir yol olmadığıdır.

İstisnalar olsa da, pek çok tartışma var – BASE’e başlamak için izlenecek genel kabul görmüş bir yol var:

Paraşütçülük Eğitimi:

İlk adım paraşütçü olmaktır, bunu BASE’e ilerlemedeki en hayati adım olarak düşünebilirsiniz. Paraşütle atlama deneyimi olmadan BASE atlamayı öğrenmek istemek, formül bir sürücü olmak istemeye benzetilebilir, ancak önce normal bir arabada nasıl sürüleceğini öğrenmek istemez. Paraşütle atlama, size vücut pozisyonu ve kanopi kontrolünün temellerini öğretecek olan şeydir, ayrıca bir arıza durumunda sizi doğru davranışa hazırlayacaktır.

BASE olarak değerlendirilmeden önce genel olarak önerilen paraşütle atlama sayısı 200’dür. Bu genellikle size gölgelikle ilgili yeterli deneyim sağlar ve size daha fazlasını sağlar – dahası, bir mentor alma şansınızı artırır, ancak kısa süre içinde bu konuda daha fazlasını sağlar.

Base jumping Eğitimi

Teorik Base Jumping Eğitimi:

Bir sonraki adım, biraz daha okumak, okumak ve okumaktır. Neye bulaştığınızı anlamak, beceri hazırlığı kadar önemlidir ve daha ileri gitmeden önce elinizden gelen her şeyi incelemeniz önerilir.

Paraşütle atlama deneyimini yaşadıktan ve BASE’in tam olarak nasıl bir şey olduğu konusunda bilgili olduktan sonra, katılma zamanıdır. Bir sonraki adım genellikle bir mentor bulmak veya bir FJC yapmaktır. (First Jump Course- ilk atlama kursu). Mümkünse her ikisini de yapmak en iyisidir, bir FJC yapmak sizi BASE ile tanıştırır ve ilk atlayıcılarınızı yaptırır, ayrıca hem teçhizat hem de zıplamanızla ilgili birçok bilgi sağlar.

Base Jumping Kursları:

Base Jumping kurslarında temel atlamanın nasıl yapılacağı öğretilecektir, daha az düzenlenmiş olması dışında BASE’in AFF (Accelerated Freefall- Hızlandırılmış Serbest Düşüş) eğitimi olarak düşünülebilir. İlk atlama kursu sizi daha hızlı hazırlayacak olsa da, birçok jumper bir FJC’ye katılmaz ve bir mentorla bağlantı kurmayı tercih eder. Bir mentor, tavrınız doğruysa ve BASE’e yaklaşımınız olumluysa, aktif bir BASE atlatıcısı olan ve size kendi kendine öğretebilecek biri olacaktır – bir mentor bulmak çoğu zaman çok zor değildir.

Yer ekibi, BASE dünyasına girmenin harika bir yoludur, mentorunuz için mürettebat görevlendirebilir ve onların yardımı karşılığında gaz tazminatı teklif edebilirsiniz – bira ve yiyecekler de yaygın olarak kabul gören para birimi olma eğilimindedir.

Kuralın her zaman istisnaları olsa da, yukarıdakilerin genellikle diğer atlama telleri tarafından izlenen yönergeler olduğuna dikkat etmek önemlidir. BASE’in paraşütle atlama gibi bir yönetim organizasyonu yok ve bu nedenle pek çok insan atlamak isteyenlere kurallar ve gereklilikler empoze etmemesi gerektiğini düşünüyor, spor bir özgürlük olarak görülüyor. Ancak aynı nefeste, her ölüm, toplumu olumsuz yönde etkiler ve atlayanların çoğu, yeni gelenlerin zıplamayla gelenleri üstlenecek kadar hazırlıklı olmasını sağlamak ister.

ekstrem sporlar Base jumping

Base Jumping Tehlikeleri:

BASE jumper olmak isteyen her bireyin, bunun kolay bir yolculuk olmadığını, youtube’da gördüğünüz gibi kanat takımlarını uçurabilmeniz için yıllar ve binlerce dolar alacağını anlaması çok önemlidir. Ayrıca, BASE zıplamasının son derece tehlikeli bir spor olduğu ve ölüm veya yaralanmanın çok gerçek bir olasılık olduğu da tekrar vurgulanmalıdır.

Başka bir şey yapmadan önce BASE’in ne olduğunu anladığınızdan emin olun. Çoğu BASE videosu ve görüntüsü, sporun kolay ve eğlenceli görünmesini sağlar. Zarif sporcular tarafından gerçekleştirilen, pompalayan bir film müziği ve güneşli hava ile desteklenen güzel bir atlama töreni. Ne kadar zor olabilir?

BASE harika bir spor ve inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Aynı zamanda en büyük kâbusunuz olabilir. Açıkçası, bunu yaparken ölebilirsin. BASE ölüm listesini okuyun, tekrar okuyun ve okumaya devam edin. Hala BASE atlamak istiyor musunuz? Daha da kötüleşiyor; BASE’in tehlikeleri ve dezavantajları, kendi ölümünüzün çok ötesine uzanır.

Ya yaralanırsanız ve kendinizi altı ay boyunca bir hastane yatağında bulursanız? Daha da kötüsü, tekerlekli sandalyeye düşebilir ve bir daha yürüyemeyebilirsiniz. Sporda arkadaş edineceksin ve sonra onları kaybedeceksin; Sevdiğiniz insanlar bir sonraki atlamada ölebilir.

Sonra ufak tefek sıkıntılar var. Gece atlayışları yapmak için uykunuzu kaybetmeye hazır mısınız? Ertesi gün işte olacaksınız, uyanık kalmak için aşırı dozda kafein alacaksınız. Yasal olmayan bir sıçrayışla tutuklandığınızda ne olacağını düşündünüz mü? Sonunda hapse girebilir, mahkemeye çıkmaya zorlanabilir, ağır para cezaları ödeyebilir, kalıcı bir siciliniz olabilir ve uzun süre belirli ülkelere giremezsiniz.

Onuncu kez aşağı inmeye zorlanmakla nasıl başa çıkacaksınız çünkü güvenlik ortaya çıktı, rüzgarlar kötüleşti veya bir şey doğru gelmedi mi? Hayal kırıklıklarıyla başa çıkabilir misin?

Base Jumping

Base Jumping Ücreti:

BASE’e harcayacak paranız var mı? Paraşütle atlamanın aksine, uçak yolculukları için para ödemek zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, çoğu jumper, BASE’in paraşütle atlamadan daha pahalı olduğu konusunda hemfikirdir.

Sonuncu ama bir o kadar önemli; Çevrenizdeki zıplamayan insanların kafa karışıklığını ve yanlış anlamalarını halletmeye hazır mısınız? Birkaçı sizi anlayıp desteklese de, bazı arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin bencil olduğunuz için hayal kırıklığına uğraması, üzülmesi ve hatta size kızması ihtimali yüksektir.

Yukarıdakiler göz önüne alındığında, neden kimse BASE atlamayı düşünür? Bu harika bir soru. Cevabı sadece sen bulabilirsin. Ancak bunu yaptığınızda soruyu sormayı bırakmayın. En deneyimli jumperlar bile zaman zaman onları kenardan geçmeye iten şeyin ne olduğunu merak ediyor.

Neden Base Jumping?

BASE’e girmek için jumper’lar kadar farklı nedenler vardır. Bazıları adrenalin patlaması için, bazıları da çıkış noktasında huzur için yapıyor. Bazıları boogies ve diğer harika insanlarla tanışmak için BASE’te bulunurken, diğerleri solo atlamaları tercih ediyor. Bazıları, bulabildikleri her atlayışın videosunu çekip övünürken, diğerleri BASE kariyerlerini en yakın arkadaşları dışında herkes için bir sır olarak saklar. Bazıları bunu bir kuş gibi uçmak istediği için yapar, bazıları ise bir tuğla gibi toprağa düşmekten hoşlanır. Bazıları bunu macera için yapıyor, bazıları kendini korkutmak için yapıyor, bazıları bunu insanlık için yapıyor, bazıları ise sadece çok eğlenceli olduğu için yapıyor.

Önemli olan, BASE’in ne olduğunu anlamaya çalışmanız ve bu tanımı atlama kariyeriniz boyunca geliştirmeye devam etmenizdir.

Base Jumping Riskleri:

Aradığınız BASE olup olmadığını anlamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Her şeyden önce, BASE’in sahip olabileceği tehlikeleri ve duygusal etkiyi anladığınızdan emin olun.

Base Jumping eğitimi
  • Yukarıdaki senaryolardan bazılarını düşünün; BASE ölmeye değer mi? Yaralanmaya değer mi? Tutuklanmaya, işte uykuya dalmaya, onuncu kez aşağı inmeye hazır mısınız?
  • Harika yeni arkadaşlar edinmeye ve sonra onların öldüğünü görmeye istekli misiniz?
  • Sporun risklerini analiz edin. BASE çok az hata payı olan tehlikeli bir oyundur. Bir noktada kendinize zarar vereceğiniz neredeyse kesindir ve ölme olasılığınız düşük değildir.
  • BASE ölüm listesini dikkatlice okuyun.
  • Bazı Hikayeleri, özellikle de olay raporlarını okuyun.
  • Arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun. Daha başlamadan önce onlara BASE’den bahsetmek, gerçekten yaptıktan sonra nasıl tepki vereceklerini ölçmenize yardımcı olacaktır. Sadece düşündüğünüzde tepkileri o kadar güçlü olmayacağından, daha iyi tartışmalara izin verecektir.
  • Ardından, BASE’in ne olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilecek daha pratik şeyleri düşünün.

Base Jumping Bilgi Paylaşımı:

BASE’e girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey, BASE’in harika bir spor olmasına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizdir. Sporumuz, bunu yapmak için çok zaman ve çaba harcayan insanlar nedeniyle ödüllendiricidir. İlk atlama kursları sunan insanları, etkinlikleri düzenleyen kişileri, yeni nesneler açan ve bunları paylaşan kişileri, yeni atlayıcılara rehberlik eden kişileri, BASE hakkında yazan ve bilgilerini paylaşan kişileri ve tüm BASE atlayıcılarını düşünün.

Bu spor ancak içindeki insanlar kadar harika. Son otuz yıl inanılmazdı. Gelecek daha iyi olmasa da aynı derecede parlak olabilir! Yaratıcı olun, katılın ve geri verin.

Base Jumping Türkiye’de Nerede Yapılır?

Base jumping yazı dizimizde de belirttiğimiz gibi yüksek kaza ve ölüm ve oranları sebebiyle dünyanın birçok yerinde hükümetlerce yasaklanmıştır. Yaptığımız araştırmalarda Türkiye’de base jumping yapıldığına dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık. dolayısıyla Türkiye’de base jumping yapılmamaktadır. Türkiye’de base junping’e benzer olarak bungee jumping yapılmakla birlikte bu iki outdoor aktivitesi birbirinden farklıdır. Bu açıklamalar ışığında Türkiye’de BASE JUMPIMG YASAKTIR diyebiliriz.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Yararlanılan kaynaklar: http://www.basejumper.com, wikipedia, ekşisözlük

One thought on “Base Jumping Eğitimi

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!