Ekstrem Spor / Base Jumping

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor Ekstrem sporları bu yazı dizisinde. İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Bu yazı serimizde Ekstrem sporlardan en tehlikelisi olan base jumping hakkında bilgi vereceğiz. Base jumping nedir? base jumping nasıl yapılır?, base jumping Türkiye'de nerede yapılır? base jumping eğitimi, base jumping nerede yapılır?, base jumping için gerekli ekipman nelerdir sorularının cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Base jumping hakkında bilgi en detaylı olarak Türkçe'de bu yazı dizimizde yer alıyor. Türkiye’nin Outdoor Sitesi outdoor alanında her konuda bilgi vermeye devam ediyor! Ekstrem Sporlar Nelerdir diye merak ediyorsanız ilgili yazı dizimize göz atın.

Base Jumping:

Base jumping

BASE Jumping Hakkında Bilgi:

Base jumping Nedir? diye arama motoruna sorduğunuzda Türkçe kaynaklarda genellikle sizi Bungee Jumping sporunu tanıtan turizm sayfalarına yönlendirmektedir. Ya da sorunuzu skydiving nedir sorusuna çevirerek skydiving ile ilgili sayfalara yönlendirmektedir. Base jumping Türkiye'de nerede yapılır, Base jumping Türkiye ve Base jumping ekipmanları nelerdir sorularının cevaplarına ise Türkçe outdoor sitelerinde rastlayamadık.

Bungee jumping ile base jumping arasındaki farkların ne olduğu konusundaki detayları yazımızda bulacaksınız.

Base Jumping Ne Demek?

Base Jumping Adını, İngilizcede Building (yapı, bina), Antenna (yüksek anten vericileri), Span (açıklık, köprü, viyadük), Earth (kayalık, uçurum, yer) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş B-A-S-E kelimelerinin baş harflerinden almaktadır.

Base jumping base kelimesini oluşturan kelimelerin baş harflerini oluşturan yüksekliklerden serbest atlayış ve paraşütle yere iniş ekstrem sporu, sabit bir yapıdan veya uçurumdan paraşütle atlama veya wingsuit (rüzgar giysisi) uçuşudur.

Base jumping yüksek binalar, kuleler, köprüler vs. üzerinden paraşütle atlama aktivitesi/sporudur.

Base jumping Nedir?

Base Jumping Nasıl Ortaya Çıktı?

Fausto Veranzio'nun, altmış beş yaşın üzerindeyken 1617'de Venedik'teki St Mark's Campanile'den bir paraşütü inşa eden ve test eden ilk kişi olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, bunlar ve diğer ara sıra meydana gelen olaylar, yeni bir paraşütle atlama biçiminin sistematik arayışı değil, tek seferlik deneylerdi.

"B.A.S.E." kısaltması (şimdi daha yaygın olarak "BASE") film yapımcısı Carl Boenish, eşi Jean Boenish, Phil Smith ve Phil Mayfield tarafından icat edildi. Carl Boenish, modern BASE atlamanın arkasındaki katalizördü ve 1978'de, ram-air paraşütleri ve serbest düşüş izleme tekniği (Yosemite Ulusal Parkı'ndaki El Capitan'dan) kullanılarak yapılan ilk BASE atlamalarını filme aldı. O zamandan önce BASE atlamaları yapılmış olsa da, El Capitan etkinliği şimdi BASE atlama olarak adlandırılan şeyin etkili doğumuydu.

1978'den sonra, El Capitan'dan filme alınan atlamalar, bir tanıtım alıştırması veya bir film dublörü olarak değil, gerçek bir eğlence aktivitesi olarak tekrarlandı. BASE atlayışını paraşütçüler arasında daha yaygın hale getiren şey buydu.

Carl Boenish, BASE'in Troll Wall'dan atladığı bir BASE atlamasının ardından 1984'teki ölümüne kadar BASE atlamasında filmler ve bilgilendirici dergiler yayınlamaya devam etti. Bu zamana kadar konsept, yüzlerce katılımcının sabit nesne atlayışları yapması ile dünya çapında paraşütçüler arasında yayılmıştı.

Seksenlerin başlarında, neredeyse tüm BASE atlamaları, iki paraşüt (ana ve yedek) ve konuşlandırma bileşenleri dahil olmak üzere standart paraşütle atlama ekipmanı kullanılarak yapıldı. Daha sonra, BASE zıplamasının benzersiz ihtiyaçları için özel ekipman ve teknikler geliştirildi.

Base Jumping Nedir?

İnsanı özgür kılan ve en tehlikeli ekstrem sporlarından biri de Base Jumping’dir. Metrelerce yüksekten atlayıp sonra paraşüt açıp yere indiğiniz bu sporda sporcular kendilerini yüksek binalar, anten kuleleri, yüksek tepeler gibi yerlerden atıyorlar. Burada paraşüt açma zamanınız oldukça önemlidir. Dünyada base jumping sporunun iyi yapılacağı yerlerden bazıları Kanada, Toronto’daki CN Kulesi, Twin Şelalesi Idaho ABD.

Ekstrem Sporlar Base Jumping

BASE atlama, yere güvenli bir şekilde inmek için paraşüt kullanarak sabit nesnelerden atlamanın eğlence amaçlı bir spordur. "BASE", birinin atlayabileceği dört sabit nesne kategorisini ifade eden bir kısaltmadır: bina, anten, açıklık ve toprak (uçurum).

Base jumping katılımcıları uçurum gibi sabit bir nesneden çıkar ve isteğe bağlı bir serbest düşüş gecikmesinden sonra, inişlerini ve inişlerini yavaşlatmak için bir paraşüt yerleştirirler. BASE atlamanın popüler bir şekli, wingsuit BASE atlamadır.

BASE terimi, Building, Antenna, Span ve Earth'ün kısaltmasıdır. Bu dört kategori, en tipik olarak temel atlama telleri tarafından kullanılan çıkış noktası türleriyle ilgilidir, bu terim başlangıçta genellikle BASE atlamanın babası olarak görülen efsanevi Carl Boenish tarafından icat edilmiştir. 1970'lerin sonlarında, Carl, El Capitan'dan yapılan atlayışları çekmeye başladı - bu atlamalar ram-air paraşütleri kullanılarak yapıldı ve temelde BASE atlama için gelecek olanların yapı taşlarını oluşturdu.

Base Jumping Türkçe:

Base Jumping Türkçe’de sözlük anlamı itibariyle “Temel Atlama” olarak çevrilse de yukarıda da ifade ettiğimiz gibi base jumping yüksek binalar, antenler, köprü ve viyadükler ile uçurumlardan atlayıp, wingsuit kıyafeti ya da paraşüt yardımıyla güvenli bir şekilde yere inme sporu ya da ekstrem outdoor aktivitesidir.

Base Jumping, Riski nedeniyle spordan ziyade stunt (profesyonellerce yapılan akrobasi) kabul edilir ve yaşanan ölümlü kazaların yoğunluğu sebebiyle birçok yerde yasaklanmış olan tehlikeli bir aktivitedir. Base Jumping atlayış alanında 2016 yılında 37 ölümlü kazanın 24’ünü tek başına oluşturan ekstrem spordur. (2017, National Geographic)

Base Jumping Nasıl Yapılır?

Base jumping temelde bir paraşüt aktivitesidir. Fakat uçak veya helikopter gibi hareket eden araçlardan atlamak yerine, binalar, uçurumlar, köprüler, dağlar veya kablo telleri gibi hareket etmeyen yerlerden atlanır.

Base Jumping Atlamaları

Base Jumpingde kullanılan paraşüt de normal yüksek irtifa atlayışlarında kullanılan paraşütten farklıdır. Atlayışlar çok yüksekten yapılmadığı için ikinci paraşütü açmaya zaman kalmıyor.

Ne kadar süreyle eğitim almaya gerek var?

Bunun cevabı, senin bu işe ne kadar motive olduğuna ve ne kadar atlayış yaptığına bağlı.

Base Jumping ve Benzer Atlama Sporları:

Uçaklardan paraşütle atlama gibi diğer paraşütle atlama biçimlerinin aksine, BASE atlamaları genellikle çok daha düşük rakımlı sabit nesnelerden gerçekleştirilir ve BASE atlama telleri genellikle yalnızca bir paraşüt taşır. BASE jump, diğer paraşütle atlama türlerinden önemli ölçüde daha tehlikelidir ve yaygın olarak en tehlikeli ekstrem sporlardan biri olarak kabul edilir.

Base jumping ve skydiving:

Base jumpingin skydivingden temel farkı skydiving sporunda uçak, balon, helikopter vs gibi hava araçlarından atlanılmasına rağmen base jumping sporunda durağan objelerden (bina, köprü, anten ve uçurum) atlama yapılır. Dolayısıyla base jumpingde atlama irtifası skydivin sporuna göre çok kısadır.

Base jumping ve paraşüt:

Uçaktan atlarken biri ana diğeri yedek, iki paraşüt vardır ve atlayış sırasında biri açılmazsa, diğeri kullanılabilir. Ama base jump yapanların sadece tek bir paraşütü vardır.

Base jumping atlayışlarında limit hiza ulaşmadan paraşüt açılması gerekiyor, bu da objeden çıkışta hata yaparsanız vücut pozisyonunuzu düzeltmek için yeterli hiza sahip olmamanız demektir.

Base jumping sporunda tek paraşütle atlama yapılır, çünkü bir problem anında yedek paraşütü açacak zaman yoktur.

Ektrem sporlardan base jumpingi tanıttığımız bu yazı dizimiz devam edecek. Sonraki yazılarımızda base jumping atlamaları, base jumping eğitimleri, base jumping tehlikeleri, base jumping ücretleri, Türkiye'de base jumping yapılır mı? gibi başlıklarda bilgiler verilecektir.

Base Jumping Hakkında Bilgi:

Base Jumping Hakkında bilgi

Bu web sitesinin ekstrem sporlar ile ilgili kısımlarının tamamını okuyun. Burada BASE'in ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir sürü bilgi var. Diğer tüm kaynaklara göz atın. Bu web sitesinin ötesinde, gerçekte yapmadan BASE hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak bir sürü bilgi var.

  • Forumlara katılın ve sorularınızı sorun. Araştırmanızı ilk önce mevcut kaynaklara bakarak yaptığınızı gösterdiğiniz sürece, çoğu BASE atlama oyuncusu soruları yanıtlamaktan keyif alır.
  • Gerekli kanopi ve teçhizat deneyimini elde etmek için Skydive, ayrıca yüksek stresli durumlarla başa çıkıp çıkamayacağınızı öğrenin.
  • Diğer BASE atlama telleri için groudcrew olun.
  • Dağcılık, tırmanma, arma, platform dalışı gibi başka şeyler yapın. Çapraz geçişler sizi BASE'e hazırlayacak, aynı zamanda BASE'in ne hakkında olduğu hakkında size daha çok şey öğretecek.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

2 thoughts on “Ekstrem Spor / Base Jumping

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!