base jumping

Base Jumping Ekipmanı

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor Ekstrem sporları bu yazı dizisinde. İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Bu yazı serimizde Ekstrem sporlardan en tehlikelisi olan base jumping hakkında bilgi vereceğiz. Base jumping nedir? base jumping nasıl yapılır?, base jumping Türkiye’de nerede yapılır? base jumping atlamaları, base jumping kursları, base jumping tehlikeleri, base jumping eğitimi, base jumping nerede yapılır?, base jumping için gerekli ekipman nelerdir sorularının cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Base jumping hakkında bilgi en detaylı olarak Türkçe’de bu yazı dizimizde yer alıyor. Türkiye’nin Outdoor Sitesi outdoor alanında her konuda bilgi vermeye devam ediyor! Ekstrem Sporlar Nelerdir diye merak ediyorsanız ilgili yazı dizimize göz atın. Bu yazı Ekstrem spor / Base Jumping başlıklı yazımızın ve base jumping eğitimi başlıklı yazılarımızın devamı niteliğindedir. Base jumping hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyunuz.

Base Jumping

Base Jumping Ekipmanlar

BASE atlamanın ilk günlerinde insanlar, açılma çantasını ve kaydırıcıyı çıkararak, ipleri bir kuyruk cebine yerleştirerek ve büyük bir pilot şut yerleştirerek değiştirilmiş paraşütle atlama ekipmanı kullandılar. Bununla birlikte, modifiye edilmiş paraşütle atlama teçhizatı, normal paraşütle atlama sırasında nadir görülen arızalara (örneğin “hat aşmaları” ve kesik çizgiler) eğilimlidir. Amaca yönelik modern BASE atlama ekipmanının çok daha güvenli ve daha güvenilir olduğu düşünülmektedir.

Base Jumping Ekipmanları / Paraşüt

Teçhizattaki en büyük fark, paraşütçülerin ana ve yedek paraşütle zıplarken, BASE atlama tellerinin yalnızca bir paraşüt taşımasıdır. BASE atlama paraşütleri paraşütle atlama paraşütlerinden daha büyüktür ve tipik olarak yaklaşık 0.7 lbs / fitkare kanat yükü ile uçurulur. Havalandırmalar, bir paraşütü BASE atlama için uygun hale getiren unsurlardan biridir. BASE atlama telleri, düşük hava hızı paraşüt konuşlandırmalarını telafi etmek için genellikle ekstra büyük pilot şutlar kullanır. Daha düşük sıçramalarda, daha hızlı açılımlar için kaydırıcı kaldırılır.

Base Jumping Ekipmanları / Koşum ve konteyner

BASE atlama telleri, tek paraşüt koşum takımı ve konteyner sistemi kullanır. Yalnızca tek bir paraşüt olduğundan, BASE atlama konteynırları mekanik olarak paraşütle atlama konteynırlarından çok daha basittir. Bu basitlik, daha karmaşık paraşütle atlama ekipmanlarında ortaya çıkabilecek birçok arızayı ortadan kaldırarak BASE atlama donanımının güvenliğine ve güvenilirliğine katkıda bulunur. Yedek paraşüt olmadığından, paraşütlerini kesmeye çok az ihtiyaç vardır, birçok BASE koşum takımı 3 halkalı bir serbest bırakma sistemi içermez. Paraşüt, konteyner ve koşum takımı içeren modern bir ultra hafif BASE sistemi 3,9 kilogram (8,6 lb) kadar hafif olabilir.

Base jumping Teknikleri

Base Jumping Ekipmanları / Giyim

Yüksek dağlardan atlarken, BASE atlama telleri havadaki kontrol ve uçuş özelliklerini iyileştirmek için genellikle özel kıyafetler kullanır. Atlama tulumuyla uçuş, son yıllarda atlama tellerinin uzun yatay mesafelerde süzülmesine olanak tanıyan popüler bir BASE atlama şekli haline geldi. Eşofman takımları, süveterlere ek kaldırma sağlamak için kanat tulumları gibi şişer, ancak daha fazla hareketlilik ve güvenlik sağlamak için kolların ve bacakların ayrılmasını sağlar.

Base Jumping Atlayışlarında Teknik

BASE atlamaları genel olarak düşük sıçramalar ve yüksek sıçramalar olarak sınıflandırılabilir. Düşük BASE atlamalarının yüksek BASE atlamalarına karşı birincil ayırt edici özelliği, paraşütün açılma hızını kontrol etmek için kaydırmalı bir resifleme cihazının kullanılması ve atlama telinin terminal hızına ulaşmak için yeterince uzun olup olmadığıdır.

Düşük Base Jumping Atlamaları

Düşük BASE atlamaları, jumper’ın terminal hıza ulaşmadığı yerlerdir. Bazen “aşağı kaydırıcı” atlayışlar olarak adlandırılır çünkü bunlar tipik olarak paraşüt üzerinde bir kaydırıcı reefing cihazı olmadan gerçekleştirilir. Kaydırıcının olmaması paraşütün daha hızlı açılmasını sağlar. Düşük BASE atlamaları için diğer teknikler, statik bir hat, direkt torba veya PCA (pilot şut yardımı) kullanımını içerir. Bu cihazlar, paraşüt ile atlama platformu arasında, atlama teli düştükçe paraşütün ayrılmadan ve paraşütün şişmesine izin vermeden önce paraşüt ve süspansiyon halatlarını uzatan bir bağlantı oluşturur. Bu, 60 metrenin (200 ft) altındaki en düşük sıçramaların yapılmasını sağlar. Bu yükseklikteki alçak uçurumların sayısı nedeniyle Birleşik Krallık’ta 150ft işaretinden atlamak yaygındır. Temel atlayıcıların 90ft kadar alçak nesnelerden atladıkları biliniyor, bu da çok az kanopi süresi bırakıyor veya hiç bırakmıyor ve güvenli bir şekilde inmek için ani bir parlama gerektiriyor.

Yüksek Base Jumping Atlamaları

Yüksek Base Jumping Atlamaları

Birçok BASE atlama kablosu, serbest düşüşü içeren yüksek atlama nesnelerinden atlama telleri yapmak için motive edilir. Yüksek BASE atlamaları, jumper’ın terminal hızına ulaşması için yeterince yüksek olanlardır. Yüksek BASE atlamaları, kaydırıcılı bir resifleme cihazının kullanılması nedeniyle genellikle “kaydırıcı yukarı” atlamalar olarak adlandırılır. Yüksek BASE sıçramaları, düşük BASE sıçramalarından farklı tehlikeler sunar. Daha fazla yükseklik ve hava hızı ile atlayıcılar, serbest düşüş sırasında uçurumdan uzaklaşabilir ve paraşütlerini atladıkları uçurumdan uzağa yerleştirmelerine olanak tanır ve nesnenin çarpma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, yüksek BASE atlamaları, bir kanat tulumu kullanımından kaynaklanan komplikasyonlar gibi yeni tehlikeler de sunar.

Tandem Base jumping Atlayışları

Tandem BASE atlama, yetenekli bir pilotun önlerine bir yolcu bağlıyken atlamasıdır. Paraşütle atlamaya benzer ve ABD’de sunulmaktadır. Tandem BASE, daha erişilebilir ve yasal bir BASE atlama şekli haline geliyor.

Base Jumping Rekorları:

En düşük base jumping atlayışı

Felix Baumgartner, Rio de Janeiro’daki Kurtarıcı İsa heykelinden atladı ve 29 metreden (95 ft) atlayarak şimdiye kadarki en düşük BASE zıplaması için dünya rekorunu elde etti.

En büyük base jumping atlayışı

Guinness Dünya Rekorları ilk olarak Carl Boenish’in Norveç’teki Trollveggen’den (Troll Wall) 1984 atılımıyla bir BASE atlama rekorunu listeledi. En yüksek BASE atlama olarak tanımlandı. Atlama, Boenish’in aynı yerde ölümünden iki gün önce yapıldı.

En yüksek rakımlı base jumping atlayışı

Base Jumping
  • 26 Ağustos 1992’de Avustralyalı Nic Feteris ve Glenn Singleman, Great Trango Towers Pakistan’dan 6.286 metre (20.623 ft) yükseklikten BASE atlama yaptı. O zamanlar dünyanın en yüksek BASE atlamasıydı.
  • 23 Mayıs 2006’da Avustralyalı Glenn Singleman ve Heather Swan, Kuzey Hindistan’daki Meru Dağı açıklarında 6.604 metre (21.667 ft) yükseklikten BASE atlayışı yaptı. Kanat takımları ile atladılar.
  • 5 Mayıs 2013 tarihinde, Rus Valery Rozov Changtse’den (Everest Dağı dağının kuzey zirvesi) 7.220 metre (23.690 ft) yükseklikten atladı. Özel olarak geliştirilmiş bir Red Bull kanat tulumunu kullanarak 1.000 metreden daha aşağıda Rongbuk buzuluna doğru süzülerek en yüksek irtifa üs zıplaması için yeni bir dünya rekoru kırdı. Daha önce 2004, 2007, 2008, 2010 ve 2012’de Asya, Antarktika ve Güney Amerika’daki dağlardan atlamıştı.
  • 5 Ekim 2016’da Rozov, dünyanın altıncı en yüksek dağı olan Cho Oyu’dan 7.700 metre (25.300 ft) yükseklikten atlayarak en yüksek irtifa BASE atlama rekorunu kırdı. Paraşütünü açmadan önce yaklaşık 90 saniye düştü ve yaklaşık iki dakika sonra yaklaşık 6.000 metre (20.000 ft) yükseklikte bir buzulun üzerine indi. Daha sonra 2017’de Nepal’de başka bir yüksek irtifa BASE atlayışına çalışırken öldü.

Base Jumping Müsabakaları

BASE yarışmaları, 1980’lerin başından beri, doğru inişler veya değerlendirme kriteri olarak kullanılan serbest düşüş akrobasi ile yapılmaktadır. Son yıllarda Malezya’nın Kuala Lumpur kentindeki 452 metre (1,483 ft) yüksekliğindeki Petronas Kulelerinde iniş doğruluğuna göre yapılan resmi bir yarışma görüldü. 2012’de Dünya Wingsuit Ligi, Çin’de ilk wingsuit BASE atlama yarışmasını düzenledi.

Paraşütle atlama ile karşılaştırma

Bir anten kulesinden BASE atlama, BASE atlamaları genellikle paraşütle atlamadan çok daha düşük irtifalarda gerçekleştirilir. Paraşütçülerin ana paraşütlerini 2.000 fit (610 m) rakımın üzerine yerleştirmeleri gerekmektedir. BASE atlamaları sıklıkla 486 fitten (148 m) daha az mesafeden yapılır. 486 fit (148 m) nesneden bir TABAN atlama, atlama teli serbest düşüşte kalırsa yerden yalnızca yaklaşık 5,6 saniyedir. Standart paraşütle atlama paraşüt sistemleri bu durum için tasarlanmamıştır, bu nedenle BASE atlama telleri özel olarak tasarlanmış emniyet kemerleri ve paraşüt sistemleri kullanır.

Ekstrem Spor Base Jumping

Bu yükseklikteki alçak uçurumların sayısı nedeniyle, özellikle Birleşik Krallık’ta birçok BASE atlayışı yaklaşık 150 ft yükseklikten yapılır. Jumper’lar, bu yükseklikte serbest düşüş için çok düşük olduğundan, kanopilerinin zıplarken çıkarılmasını sağlamak için statik bir çizgi yöntemi kullanacaktır.

BASE atlamaları genellikle tipik paraşüt dalışlarından daha yavaş hava hızları gerektirir (sınırlı irtifa nedeniyle), bir BASE atlama teli her zaman terminal hıza ulaşmaz. Paraşütçüler, konumlarını stabilize etmek için hava akışını kullanır. Daha düşük hızlarda düşen BASE jumper’ları daha az aerodinamik kontrole sahiptir. Vücudun atlama anındaki tutumu, aerodinamik stabiliteyi sağlamak için yeterli hava hızı oluşmadan ilk birkaç saniyede uçuşun dengesini belirler. Düşük BASE atlamalarda, paraşüt konuşlandırması uçuşun bu erken safhasında gerçekleşir. Atlama teli dengesizken paraşüt açılırsa, yüksek bir dolanma veya arıza riski vardır. Atlama teli de doğru yöne bakmıyor olabilir. Böylesi bir yön değiştirme açıklığı paraşütle atlamada o kadar sorunlu değildir, ancak nesne çarpmasıyla sonuçlanan bir rota dışı açılış, BASE atlamasında birçok ciddi yaralanmaya ve ölüme neden olmuştur.

BASE atlamaları, öncelikle atlama platformu olarak hizmet veren nesneye yakınlık nedeniyle paraşüt dalışlarından daha tehlikelidir. BASE atlama genellikle dağlık arazide meydana gelir ve tipik bir paraşütle atlama atlayış alanına kıyasla daha küçük alanlara sahiptir. BASE jump, uçaktan paraşütle atlama gibi benzer sporlardan çok daha tehlikelidir.

Base Jumping Atlamalarında Yasaklar

BASE atlama çoğu yerde genellikle yasa dışı değildir. Bununla birlikte, bina ve anten atlamaları gibi bazı durumlarda, atlama genellikle sahiplerinin izni olmadan gizlice yapılır ve bu da izinsiz giriş gibi suçlamalara yol açabilir. Bazı yargı bölgelerinde, özellikle yapmamanız söylenene kadar arazinin kullanılmasına izin verilebilir. Idaho, Twin Falls’daki Perrine Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde izinsiz olarak BASE atlamasına yıl boyunca izin verilen insan yapımı bir yapı örneğidir.

ABD Ulusal Parklarında, özel izin verilmedikçe BASE atlama genellikle yasaktır. Arazi Yönetimi Bürosu tarafından kontrol edilen arazi dahil olmak üzere diğer ABD kamu arazileri hava dağıtımını yasaklamaz ve BLM arazisinde çok sayıda atlanabilir nesne vardır.

Base Jumping Atlamalarında Emniyet

Base Jumping Türkiye

BASE atlama ölümleriyle ilgili bir çalışma, 2002’deki genel yıllık ölüm riskinin 60 katılımcı başına bir ölüm olduğunu tahmin etti. Norveç’teki Kjerag Masifinden 20.850 BASE sıçraması üzerine yapılan bir çalışma, 1995’ten 2005’e kadar 11 yıllık dönemde dokuz ölüm veya her 2.317 sıçramadan biri olduğunu bildirdi. Ancak o bölgede, o dönemdeki her 254 atlayıştan biri ölümcül olmayan bir kazayla sonuçlandı. BASE jump, bir uçaktan paraşütle atlamadan 43 kat daha yüksek ölüm ve yaralanma oranıyla dünyadaki en tehlikeli eğlence aktivitelerinden biridir.

14 Şubat 2020 itibarıyla, BASE Fatality List, Nisan 1981’den bu yana BASE atlaması nedeniyle 383 ölüm kaydetti.

Her türlü görüş, düşünce, öneri, istek ve geri dönüşleriniz bizim için değerlidir. Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!