Building Jumping Tecrübesi

Bu yazı aşağıda belirtilen internet sitesinden çeviri yoluyla elde edilmiştir. Teknik bilgi ve atlayıcının kişisel görüşlerini de içerir. Siz de building jumping (bina atlayışı) hakkında bir profesyonelin duygu ve görüşlerini merak ediyorsanız buyrun yazımız:

Building Jumping (Bina Atlayışı)

Binalar, atlamak ve özellikle açmak için en sevdiğim sitelerden bazıları. Genelde tamamlanmış bir bina için argo olan işgal edilmiş binaları tercih ediyorum. Meydan okumayı ve deneyimin verdiği hissi seviyorum. Herkesin tüm taktiklerimi bilmesini istemediğim için sadece birkaç erişim ipucu vereceğim.

Ben hiçbir şekilde kimsenin kanunu çiğnemesini savunmuyorum. Bu bilgiler yalnızca eğlence amaçlıdır.

İlk binam 1995'teydi. Uluslararası aktif bir ABD havaalanındaki 280 ayak kontrol kulesinden serbest düşüştü. Siteyi açtım. Uçaklar yanımda taksi yaptı. En azını söylemek ilginçti. Ayrıca, bu nesneyi açmak veya atlamak için içeriden yardım almadım.

Base Jumping

İşim nedeniyle atlayış yapmaktan vazgeçtim ve şehir paraşütçülüğüne devam etmeden önce yıpranmış paraşütümü değiştirmem gerekiyor. Bu bilgilerin bir kısmı tarihli olabilir, ancak temel felsefeler hala geçerli olmalıdır.

Bu makale bir bina atlama astarıdır. Bu eğitimin bir parçası olarak birçok olası senaryoyu ele almaya çalışıyorum. Birçok bina atlama yapmak niyetiyle, bir bina atlama danışmanı bulmak sizin yararınıza olabilir. Yine de sizinle çalışmaya istekli birini bulmak çok zor olabilir.

Bina atlama çok faydalı olabilir. Bir binayı atlamak takdire şayan bir başarıdır. Bina atlayışlarım şimdiye kadar yaptığım en iyi atlayışlar ve ayrıca hayatımın en yoğun anlarıydı. Benden çok daha fazla atlayışa sahip, daha iyi tekniklere sahip olabilecek ve bazı noktalarda benimle aynı fikirde olmayabilecek başka jumper'lar da var. Teçhizat ve genel teknikler o kadar gelişti ki, 180'lik şansı geçmişte olduğundan çok daha düşük. Tekniklerimi, artık çok daha iyi teçhizat ve vücut zırhına hazır erişim avantajına sahip olan sonraki BASE nesillerinden daha muhafazakar olarak görüyorum.

Size verebileceğim izlenime rağmen, binalar hem paraşütle atlama hem de hile açısından çok teknik niteliktedir. İşgal edilen binalar daha da tekniktir. İşgal altındaki binaları atlamak, çeşitli nedenlerden ötürü çok streslidir, ancak çoğu, sağduyulu olmanın son derece zor olduğu gerçeğiyle ilgilidir. Kesinlikle sıradan BASE atlama teli için değiller. Ek olarak, bunu dikkat arayışıyla yapıyorsanız, bir rock yıldızı ya da başka bir şey olarak egonuzu beslemeye çalışın. Düşük anahtar olmak çok önemlidir. Arizona'da çeşitli alanlardan yüzlerce atlayış yapan bir BASE atlama teli vardı ve kimse bunun olduğunu bile bilmiyordu. Güvenilir yakın çevresi dışında kimseye haber vermedi.

Ne yazık ki, 11 Eylül sonrası dönemde, binalar - özellikle Orta Doğu ile bağlantılı şirketler veya kuruluşlar tarafından işgal edilenler - merdivenlere ve binanın hassas alanlarına erişimi sınırlandırarak güvenliklerini önemli ölçüde artırdı. çatı. Hükümet 11 Eylül'den beri iletişim altyapısını çok daha ciddiye alıyor. Yüksek binaların tepesinde antenler ve uydu çanakları bulunur.

ABD hükümetinin gözünde iletişimin önemini vurgulamak için, çoğu anten kulesinde polis iletişimi için bir tekrarlayıcı bulunur. Ve bazı kuleler, hem İç Güvenlik hem de F.A.A. ile ilgili bir iletişim altyapısının parçasıdır. Bu tür iletişimlerin sıçrama ile ilgili bir şeyden kesintiye uğraması, konuyu potansiyel olarak eyalet yasama organlarına ve ulusal yasama organına götürebilir. İyi bilinen bir anten sitesinden bir platformdan BMX bisikletini kullanan bir BASE jumper olayını düşünün. Atlama, yer dahil çeşitli açılardan çekildi. Atlama teli bisikletten ayrıldığında, bisiklet aslında kuleye yerden birkaç yüz metre yükseklikte yüksek bir hızla çarptı. Yerdeki kazaklar buna güldü. Video halka satış için yayınlandı. Muhtemelen hiçbir iletişim altyapısı zarar görmediğinden zararsızdır, ancak birçok siteye erişimin kırılganlığı göz önüne alındığında bu son derece riskli bir davranıştır. O videonun bizi rahatsız etmemesi için dua ediyorum.

Önemli ölçüde artırılmış güvenliğin yeni çağından dolayı, şimdi bir bina atlaması elde etmek her zamankinden daha zor. Bu, ulusal ve uluslararası yasal sitelere mevcut kolay erişimle birleştiğinde, birçok atlayıcının binaları atlamaya olan ilgisini azalttı.

Bazı atlama telleri, sadece erişme yetenekleri olmadığı için yaklaşık 800 fitlik binaların yanındaki 300 fitlik bir binadan atlayacaklar. Onlara her zaman saçma bir ifadeyle bakıyorum ve "hey, ikisi için de aynı suç varken neden bir grup Ferrari'nin yanına park etmiş bir Ford Pinto çalasın?"

Bir binanın tanımı bunun kapsamı dışındadır, ancak genellikle işgal edilmeli veya işgal edilebilir olmalıdır ve çevresinde önemli bir rüzgar türbülansı yaratmalıdır. Kanopi açıldıktan hemen sonra binaya kolayca çarpılamayacaksa, bir binanın yanındaki bir inşaat vinçinden atlamak bir bina atlama olarak kabul edilmez.

Building Jumping

Tanımlayacağım teknikler umarım ikinci bir doğa haline gelebilir ve bina atlama becerileriniz arttığında hepsine güvenmemiş olabilirsiniz.

Ticaretin bazı püf noktalarına girmeden önce, rüzgarlar hakkında bilgi, sıçrama yapmak için çok önemlidir. Çoğu deneyimli bina atlama telleri, karakteristik rüzgarları gerçekten bilmedikleri sürece, şehrin merkezindeki bir şehir merkezinde zıplarken saatte 5 milin üzerinde herhangi bir rüzgarda atlamazlar. Bunun nedeni beklenmedik türbülans ve rüzgarın hunisi. Bu, özellikle keskin köşeli binalar için geçerlidir. Düzgün dairesel yapılar çok daha idealdir.

İzole düz dairesel binalar en ideal durumdur. İkincisi, köşeleri olan izole tipik bir bina. Üçüncü zorluk, büyük bir şehrin kenarındaki bina. En zor senaryo, büyük bir şehir merkezine atlamaktır. Bir şehir merkezinin merkezindeki 5 mph'lik maksimum rüzgar sınırı, daha kolay durumlar ve yerel rüzgar koşullarının dikkatli analizine dayalı sağduyulu kararınız göz önüne alındığında açıkça ayarlanabilir.

Karşılaşabileceğiniz rüzgarları takdir etmenize yardımcı olmak için, bir CRW zıplaması deneyin ve başka bir jumper'ın havanızı çalmasına izin verin. Şimdi aynı karşılaşmayı büyük binaların yanında hayal edin.

Adam Filipinno'nun bir keresinde yorumladığı gibi, "iyi bir BASE atlatıcı, düşünen bir BASE atlamacıdır." Rüzgarların ne yaptığını yakından anlamaya başlamalısın. Dennis Pagen tarafından yazılan Understanding the Sky gibi mikrometeoroloji üzerine bir kitap satın almanızı ve üzerinde çalışmanızı öneririm.

Binaları atlamak için önemli olan birkaç şey var:

  1. yere yakın rüzgarlar
  2. açılış yüksekliğine yakın rüzgarlar
  3. binanın tepesine yakın rüzgarlar
  4. kanopi uçuşunun iniş alanına gelmesi için rüzgarlar.
Base Jumping

Bir binanın etrafında yere yakın rüzgarlar çoğu insan için her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Benim kişisel favori tekniğim, Walmart'tan küçük bir helyum gazı şişesi satın almak ve rüzgarın 100 ila 200 fitte ne yaptığını anlamak için stratejik noktalarda balonları bırakmaktır. Betona, asfalta, elektrik hatlarına ve binaya eşlik eden bu tür diğer tehlikelere çok hızlı bir şekilde atlama telini düşüren taslaklar olabilir. Bu bilgileri planınıza dahil edin. BASE 38'in dediği gibi, "Atlayışını planla. Planından atla." Açıkçası, becerileriniz ve içgüdüleriniz geliştikçe, uygun olduğunu düşündüğünüz her konuda kendinize rehberlik edebilirsiniz.

Açılış yüksekliğine yakın rüzgarların tahmin edilmesi imkansız olabilir. Açıktır ki, yeterince gecikmeli iyi bir yatay kalkış, jumper'ı nesneden daha uzağa yerleştirebilir, kötü bir fırlatmadan daha uzağa yerleştirebilir. İyi bir fırlatma ve yeterli bir gecikme, ciddi bir rota dışı açılışla başa çıkmak için daha fazla zaman sağlayabilir. İyi bir yatay fırlatma, yatay olarak saniyede 15 fit ile sonuçlanabilir.

Tepedeki rüzgarlar bazı temel bilgiler sağlar, ancak özneldir. Ağırlığı sağlamak için bir ucu düğümle bağlanmış ağır peçeteleri bırakın ya da peçeteyi küçük bir çubuk gibi bir şeyin üzerine sarın, böylece şehrin her yerinde yüzmesin. Şehrin dört bir yanında yüzen peçeteleri izlemek harika olabilir, ancak ilgilendiğiniz bölgede rüzgarların ne yaptığını size söylemez. Gazetelerin her seferinde birkaç yüz fitte çalkantılı girdap rüzgarında saatlerce süzüldüğünü gördüm.

Bir binanın rüzgar yönündeki tarafına bazen "rüzgar gölgesi" denir ve çok beklenmedik rüzgarlara neden olabilir. Bir arkadaşım, BASE 38, hafif ve orta dereceli rüzgarlarda rüzgar gölgesine atladı ve binadan yaklaşık 20 fit dışarıya doğru uçtuktan sonra, kanopisinin fazla ilerleme yapmasını engelleyen bir baş rüzgarı hissetti. Bu, rüzgarı doğrudan binaya doğru yönlendiren girdap rüzgar akımının doğrudan bir sonucuydu. Aynı arkadaş başka bir atlamada, çok daha elverişli iniş alanı nedeniyle 3 mil hızla karşıdan esen rüzgara atladı ve rüzgar gölgesindeki girdaplı rüzgar akımıyla uğraşmak zorunda kalmadı. Rüzgar gölgesinden çıkmak dramatik olabilir ve aslında bir roket gibi ilerlediğimi, hatta kanopinin altındaki yükseklikte yükseldiğimi hissettim.

Aşağıdaki şemadaki gibi saatte 10 mil rüzgarla izole edilmiş kare bir bina hayal edin. İdeal olarak, çıkış, 270 derecelik başlık açıklığını sağlamak için mümkünse bir köşeden yapılmalıdır. Bir yüzden atlarsanız, rota açıklığını 180 dereceye düşürürsünüz. Ağırlıklı peçete rüzgar sürüklenme göstergeleri, bir 180 veya kötü yön açıklığının etkilerini göz önünde bulundurduktan sonra çıkış için hangi konumun ideal olduğuna dair bir karar vermenizi sağlayacaktır.

Bina Atlayışları

C noktasından çıkmak, D noktasına yakın bir rüzgarla sonuçlanacaktır. Bu aynı zamanda yalnızca 180 derecelik nesne açıklığı sağlayacaktır. Şimdi A veya B noktalarını seçerdim. İniş alanı ve çevresi, çıkış noktaları olarak A veya B'yi belirleyecektir. Tartışma uğruna A çıkış noktasını seçeceğim. 270 derece açıklık sağlamak için A noktasından dışarıya atlayın. Yan rüzgar artık sizin yararınıza çalışıyor veya en azından size karşı neredeyse o kadar kötü çalışmıyor. Solda kötü bir yönünüz varsa, bazı jumper düzeltmeleriyle hızlı bir şekilde D noktasına varacaksınız. Rüzgarla (umarım) başa çıkabilirsiniz, ancak bu C noktasında olmaktan daha iyidir, yani yaklaşan bir nesne çarpması. A noktasından çıktıktan sonra, sağa doğru kötü bir yönünüz varsa, E noktasına gidebilirsiniz. Sola doğru düzelttikten sonra, hızlı bir şekilde F noktasına yaklaşacaksınız ve şimdi bir iniş modeli oluşturmak için uçmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi rüzgarla birlikte diğer aşırı uç noktayı hayal edin: rüzgarlar binaya yüzlere göre 45 derece yaklaşıyor. Bu çok daha karmaşık bir durumdur ve atlama için birçok potansiyel senaryo vardır. Ağırlıklı peçete rüzgar sürüklenme göstergeleri, birkaç potansiyel çıkış noktası arasından çıkış konumunun en az emdiği bir karar çağrısı yapmanıza olanak sağlar. Aşağıdaki önerilerim sizin özel durumunuzda tamamen yanlış olabilir ve bölgedeki diğer binaların varlığı göz önüne alındığında.

Akla gelebilecek her çıkışta 180, 90 sol ve 90 sağ ya da diğer dönüş açılarının sonuçlarını uygun gördüğünüz şekilde düşünün.

A noktasından üç farklı çıkış yönü öneririm. Yönler E, F ve G'dir. Tartışma adına, rüzgarların hafif, belki 10 mil / saat olduğunu varsayacağım. A noktasından G noktasına doğru çıkmayı düşünün. 180 ile, E veya L noktasına ulaşmak için yönü düzeltmeye veya rüzgar analizinize göre uygun olduğunu düşündüğünüz yönü düzeltmeye çalışırdım. Sağa 90 olsaydı, sola doğru düzeltirdim ve G noktasına gelmeye ve sonra F noktasına gitmeye çalışırdım. 90'ım varsa, F veya E noktasına ilerlemeye çalışırdım.

F noktasına atlayıp 180 puan alsaydım, rüzgarın gücüne göre sola ya da sağa dönmeyi seçerdim. Sola dönersem, ideal bir yer olan F veya E'ye gidebilir ve kendimi gelecekteki bir bira anına hazırlayabilirim! Sağa dönersem, L'ye varmaya ve binadan uzaklaşmak için sağa dönmeye çalışırdım.

E noktasına atladıysam ve bir 180'im olsaydı, sola dönüp E veya F noktasına geri dönmeye çalışırdım. 90 sağa sahipsem, F veya E noktalarına ilerlemek için ideal bölgedesin. 90 ile sola, sonunda L ve belki D. olacaksın. O zaman rüzgar gölgesindesin ve ondan kaçmak için en iyi muhakemeni kullanman gerekecek. Bunu daha önce yaptım ve işler hızla tehlikeli hale geldi.

Bina Atlayışı

B, C veya "I" atlamak her yerde ideal görünmüyor ama aynı zamanda rüzgar analizinize de bağlı. B rüzgârlar, 180 derecelik açıklığa sahip olma ve rüzgâr gölgesinden çıkarken potansiyel bir ön rüzgârla uğraşmak zorunda kalmanın verdiği fedakarlıkta çok hafif olsaydı iyi olurdu.

Teknik bir bina atlamasından önce yaptığım şeylerden biri, yerel bir antenden (veya yerel köprünüzden) atlamayı simüle etmektir. Benim için yerel olanlar, planlanan bina uçuş düzeni ve iniş yaklaşımı için iyi mesafe ve uçuş açıları ölçüsü sağlamak için çok büyük net iniş alanlarına sahip olduğundan antenleri tercih ederim. Bu, binada karşılaşılana benzer bir hava durumu gerektirir. Yapmak istediğim yaklaşık 750 fit yüksekliğinde bir bina var ve bunu en iyi iniş alanına ulaşmak için birkaç binadan yaklaşık 1500 fit geçmemi gerektirecek. Bu bir "çapraz ülke" bina atlaması! Binanın yüksekliği ve ilgili mesafeler hakkında bilgi, teknik bina atlayışları için önemlidir. Bu yüzden bina atlama kanopi uçuş becerilerimi geliştirmem gerektiğinde antenlerimi simülasyon araçları olarak kullanıyorum.

Bu şehirler arası BASE atlayışını yapmak için, diğer binaların üzerinden geçmenin tuhaf yükselişlere ve garip türbülansa neden olabileceğinin farkında olun. Hakim rüzgarlar göz önüne alındığında, yukarı çekimleri kendi yararınıza kullanarak uzak bir iniş alanı haline getirmeye çalışmalısınız! İniş alanına kanopi uçuşunuzu etkileyebilecek her şeyi not edin.

Genelde rüzgarların, bölgeden önemli bir fırtına geçtikten hemen sonra önemli ölçüde azaldığını görüyorum. Yerel atmosfer kendini tüketti ve rüzgarlar sakinleşecek. Birkaç karmaşık faktör vardır: ıslaklık nedeniyle iniş, bir bileği veya kuyruk kemiğini kolayca kırabilir (ah!) Ve nemli hava nedeniyle azalan kanopi kaldırma. Su, cam veya beton bir binayla temasın sürtünmesini azaltır ve bu da bir nesne çarptığında ölüm olasılığını azaltır, ancak çoğu bina yüzeyinin ıslak bir binayı atlamak için herhangi bir avantaj sağlamak için çok fazla dokusu vardır.

Base Jumping

Binaya çarparsanız, cam pencereleri kırabileceğinizi ve hatta camın içinden binaya uçabileceğinizi unutmayın. Camın içinden geçen ve bir adamın masasına düşen bir arkadaşım (BASE 95) vardı. Binanın dışında asılı olan paraşüt yeniden şişirildi, onu dışarı sürükledi ve orijinal sitenin yakınındaki 2 katlı bir binaya indi. Yakalanırsanız, bina sahibinin camın değiştirilmesi için size dava açabileceğini unutmayın. Binanın cam hasarıyla sonuçlanan önceki bina grevlerinde 5000 ila 10000 ABD Doları kadar yüksek ücretler duyulmamış değildir.

Yapım aşamasındaki bir binayı atlamaktan suçlu tutuklamanın yanı sıra, inşaat halindeki binaları atlamak konusunda ihtiyatlı olmamın başka bir nedeni daha var. Yüzün yan tarafı çok dokulu olduğu için bir bina grevi kolayca ölümcül olabilir. Ayrıca, zemindeki inşaat demiri ölümcül olabilir. BASE 46, bir binayı atlarken bir ipin üzerinden geçtikten sonra aşağı doğru kaydırıcı modifikasyon sistemini geliştirdi. Nihai betona yapısal destek sağlamak için dikey olarak işaret edilen bir çelik inşaat demiri bacağına uyluk kemiğinden girdi. Bir aydan fazla bir süre hastanede kaldı ve neredeyse hayatına mal oluyordu.

Şehir merkezine inmek için güzel çıkışlardan biri park garajlarıdır, ancak başa çıkmaları düşündüğünüzden çok daha zor olabilir.

İşgal edilmiş bir binayı veya herhangi bir önemli nesneyi denemeden önce, "kötü planlama işemek, kötü performans demektir" olduğunu unutmayın. Bir keresinde iki arkadaşımla şehir merkezindeki büyük bir binadan akşamın erken saatlerinde atlayacaktım. Atlamayı iptal ettim çünkü zamanımız tükeniyordu ve herkes düzensiz görünüyordu. Bu, herkesin cep telefonu olmadan önceydi. Çok tecrübeli bir jumper olan yer ekibim iniş alanına geldi. Kendi kendine ya atlamadıklarını ya da hapiste olduklarını söyledi. İniş alanında görev sırasında öldürülen bir polis memuru için anma töreni yapan yaklaşık 2000 polis memuru vardı.

Elbette, kenarda olsanız bile her zaman bir atlamadan aşağı inme seçeneğiniz vardır. Bir hastane yatağında veya hapishanede vakit geçirirken pişmanlık korkunç bir şeydir. Cezaevi her zaman ciddi bir yaralanmaya tercih edilecektir. Ekipmanınızı kaybetmek, hapse girmeye veya ciddi bir yaralanmaya da tercih edilecektir. Subaylardan yürüyerek kaçarken teçhizatı atmak zorunda kaldım.

Yararlanılan kaynak: http://www.basejumper.com/Articles/General/Building_Jumping_-_A_Primer_812.html

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!