Ekstrem Spor / Bungee Jumping

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Outdoor Ekstrem sporları hakkında en detaylı Türkçe bilgiler bu yazı dizisinde. İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Bungee Jumping:

Bu yazı dizimizde Türkiye’de de yapılan bungee jumping sporunu outdoor aktivitesini bütün yönleriyle tanıtacağız.

Bungee Jumping outdoor ekstrem sporu ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkların tamamında Türkçe’de en nitelikli bilgiyi bu yazı dizimizde bulacaksınız.  Bungee Jumping hakkında her şey bu yazı dizimizde.

Bungee Jumping

Bungee Jumping Nedir? sorusunun cevabıyla başlayacak olan yazı dizimizde Bungee Jumping Sporu Nedir? Bungee Jumping Nasıl Yapılır? Bungee Jumping Türkiye’de Nerede Yapılır? Bungee Jumping Yapabileceğiniz En Güzel Yerler Nelerdir? Bungee Jumping İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? Bungee Jumping Güvenli mi? Bungee Jumping Kazaları ve Dünya’da En İyi Bungee Jumping Rotaları nerelerdedir sorularının cevaplarını vereceğiz. Ayrıca sıklıkla değişiklik gösterse de 2021 yılı itibariyle Bungee Jumping Fiyat detaylarını da yazımızda bulacaksınız.

Ekstrem Spor / Bungee Jumping

Bungee Ne Demektir?

“Bungee” kelimesi, James Jennings’in 1825’te yayınlanan “Batı İngiltere’deki Bazı Lehçelerin Gözlemleri” adlı kitabında tanımladığı şekliyle “Kalın ve çömelme” anlamına gelen İngiliz dilinin Batı Ülkesi lehçesinden gelmektedir. 1928’de, kelime kauçuk silgi için kullanılmaya başlandı.

Oxford İngilizce Sözlüğü, 1938’de esnek bir kordon kullanılarak planörlerin fırlatılmasıyla ilgili ifadenin erken kullanımını ve ayrıca “Bagajı sabitlemek için kullanılan uzun naylon kasalı bir lastik bant” olarak kaydeder.  “Bungy” Yeni Zelanda ve diğer ülkelerde olağan yazımdır. Bungee Jumping okunuşu Türkçe’de “Banjî jamping” şeklindedir.

Bungee Jumping Nasıl Yapılır?

Bungee jumping, Yüksek bir bina, coğrafi oluşum veya özel yapılmış sağlam bir platform üzerinde esnek halat sayesinde yüksekten aşağı kendini boşluğa bırakarak yapılan outdoor ekstrem spordur.

Bungee Jumping Nasıl Yapılır?

Genellikle bungee jumping Türkçe’de yüksekten iple atlama olarak bilinir. Modern bungee jumping yüksek viyadükler, köprüler, yüksek ve dik kayalar ile kulelerden atlayarak yapılan bir spordur. Bungee jumping atlayışlarında jumper (atlayıcı) genellikle geri yukarı çekilir. Bazı bölgelerde sporcuya halat uzatılarak güvenli bir şekilde zemine indirilir. Amatör atlayıcılar genellikle 60 metreden, profesyonel atlayıcılar daha yüksek irtifalardan atlama yaparlar. Gerekli ve yeterli bütün güvenlik önlemleri alınıp yapıldığında bungee jumping eğlenceli bir adrenalin sporudur.  

Son yıllarda genellikle vinç yardımıyla gerçekleşen atlayışlar kule, köprü ya da belli bir yüksekliğe sahip olan kayalardan yapılabilir. Sporcular esnek ve dayanıklı ipler gibi güvenli donanımla donatıldıktan sonra asansör veya vinçle gerekli yüksekliğe çıkarılır. Yaklaşık 50 m yükseklikten birkaç saniye süren atlayışın ardından esnek ipler sporcuları tekrar yukarı doğru çeker. Bungee jumping kaç metre yükseklikten yapılır diye merak edenler genellikle 50 m ile karşılaşsa da çok daha yüksek noktalardan da profesyonel atlayışlar gerçekleştirilir.

Bungee Jumping Ne Demektir?

Çeşitli İngilizce Sözlüklerde bungee jumping nedir sorusunun cevaplarını aşağıda derledik. Sözlüklere Bungee jumping İngilizce tanıtımı nedir yazdığımızda aşağıdaki cevapları aldık:

Bungee Jumping Nasıl Yapılır?
  • Bungee Jumping : Çok yüksek bir köprüden veya benzeri bir yapıdan, bacaklarınıza uzun bir elastik ip bağlanarak atlama sporu, böylece ip sizi yere çarpmadan önce geri çeker
  • Bungee Jumping : (Ekstrem Sporlar) bir katılımcının sadece ayak bileklerine takılan bir lastik kordonla sabitlenmiş yüksek bir köprüden, binadan vb. Atladığı bir spor
  • Bungee Jumping : Bungee kordonlarıyla tutturulmuş yüksek bir yapıdan atlama sporu, böylece vücut yere veya suya çarpmadan hemen geri döner.
  • Bungee jumping, jumper’ın hem ayaklarına hem de atlama yerine takılı lastik (“bungee”) bir kordon ile yüksek bir yerden düştüğü ve baştan önce serbest düşüşün olduğu bir dönemden sonra, kısmen geri sıçradığı spor. Kordon maksimum gerginliğinden geri seker. Köklerini Vanuatu’daki Pentecost Adası’nda yapılan ve dalgıçların yüksek bir kuleden atladıkları, ayaklarının ona saçları sadece saçını fırçalayana kadar atlayıcının düşmesine izin verecek şekilde hesaplanan bir asma ile bağlandığı kara dalışından alır. Pentecost Adası dalgıçlarının raporlarından ilham alan Oxford Tehlikeli Spor Kulübü, ilk Batı bungee atlayışlarını yaptı ve bungee jumping ilk kez 1988’de Yeni Zelanda’da halka sunuldu.
  • Bungee jumping, insanların yere çarpmasını önlemek için ayak bileklerine elastik bir ip bağlanmış bir köprü gibi daha yüksek bir yerden atladıkları maceralı bir spordur. Halat kopmayacak şekilde gerilecek şekilde tasarlanmıştır. Halat sonuna kadar gerildiğinde, atlama teli tekrar yukarı sıçrar. İnsanlar zıpladıklarında kask ve emniyet kemeri gibi güvenlik ekipmanları giyerler.

Bungee Jumping Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Bungee Jumping Vanuatu’daki Güney Pentekost Adası’ndaki küçük bir köyde ergenlik töreni olarak başladı. Genç erkekler, bir yetişkin olarak cesaretlerini göstermek için 30 metre yüksekliğindeki bir ağacın tepesinden atlarlar. Yere çarpmasınlar diye ayak bileklerinin etrafına sarmaşık bağladılar ve o andan itibaren insanların yer aldığı bir spor haline geldi ve bungee jumping olarak adlandırıldı.

Vanuatu yerlilerinin Bungee Jumping Atlayışı

Vanuatu yerlilerinin dünyaya kazandırdığı uçuk bir spor olan Bungee Jumping günümüzde birçok ülkede yapılmaktadır. (Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji’nin batısında, Solomon Adaları’nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur.)

Vanuatu’da ritüel olmuş olan toprak dalışından esinlenerek ortaya çıkan Bungee Jumping yüksek bir çıkıntıdan güvenlik kablolarına bağlı bir şekilde aşağı atlayarak yapılır.   AJ Hackett isimli bir girişimci tarafından popülerleştirildi.

Bungee Jumping Tarihçesi:

Vanuatu’daki Pentecost Adası’nın kara dalışı genç erkeklerin cesaretlerinin ve erkekliğe geçişlerinin bir testi olarak ayak bileklerine sarmaşıklar bağlanmış uzun ahşap platformlardan atladıkları eski bir ritüeldir. Modern bungee-jumping’in aksine, kara dalgıçları kasıtlı olarak yere çarptılar, ancak asmalar, etkiyi ölümcül olmayan hale getirmek için yeterli gücü emiyor.

Modern bungee jumping

Pentecost’taki kara dalış ritüeli, AJ Hackett tarafından bir ilham kaynağı olarak iddia edildi ve adalıların temsilcilerinden, kültürel varlıklarının izinsiz olarak el konulması olarak gördükleri şeyler için tazminat talepleri çağrıldı.

Modern bungee jumping, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nden dört İngiliz adamın atlamasıyla başladı. 1987’de A.J. Hackett, Paris’teki Eyfel Kulesi’nden atlayarak dünyaca ünlü oldu. Daha sonra Yeni Zelanda’da 47 metre yüksekliğindeki Kawarau Köprüsü’nü bungee jumping alanı olarak kurdu. İnsanlar atlama eğlencesi için para ödeyebilirdi. Fikir hızla tüm dünyaya yayıldı.

Viktorya Şelaleleri Bungee Jumping

Ekstrem sporlar arasında oldukça popüler olan bungee jumping, esnek ip ve halatlar yardımıyla yüksek bir yerden atlama olarak tanımlanır. Kule, baraj gibi yüksek yerlerden ya da vinçle kurulan platformlardan atlayış gerçekleştirilir. Bu sporlar arasında, hızlı denenebilecek sporların başında bungee jumping gelir. Kaliteli materyallerle üretilen ekipmanlar kullanıldığı ve profesyonel koşullarda gerçekleştirildiği takdirde risksizdir.

1892-1893 Chicago Dünya Fuarı için “en iyi kauçuk” kablosuyla asılan bir “arabayı” düşürmek için bir sisteme sahip 4.000 fit (1.200 m) yüksekliğinde bir kule önerildi. İki yüz kişinin oturduğu araba kuledeki bir platformdan itilip dururdu. Tasarımcı mühendis, güvenlik için aşağıdaki zeminin “sekiz fit kuş tüyü yatakla kaplanmasını” önerdi. Teklif, Fuarın organizatörleri tarafından reddedildi.

Bungee Jumping Nerede Yapılır?

Öncelikle adrenalinin çok yüksek olduğu bu sporda yükseklik korkusunun olmaması gerekir. Bungee jumpinpi deneyebileceğiniz en çılgın yerlerden biri 233 metrelik Macau Kulesi (Makao Kulesi, Çin’in Makao özel idarî bölgesinde bulunan bir telekomünikasyon kulesidir. Kule, 338 metre yükseklikte olup 2001 yılında inşa edilmiştir.) veya Zambia’daki 111 metrelik Viktorya Şelalesidir. (Viktorya Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerindendir. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedirler.)

Spor Olarak Bungee Jumping:

İlk modern bungee atlayışları 1 Nisan 1979’da İngiltere’nin Bristol kentindeki 76 metrelik Clifton Asma Köprüsünden David Kirke ve Oxford Üniversitesi Tehlikeli Spor Kulübü üyeleri Simon Keeling ve Geoff tarafından yapıldı. Tabin, atlama için ipleri bağlayan profesyonel bir tırmanıcı.

Vanuatu Bungee Jumping

Öğrenciler, Vanuatu’nun bazı sakinleri tarafından gerçekleştirilen “asma atlama” ritüelini tartıştıktan sonra bu fikri ortaya attılar. Jumper’lar kısa bir süre sonra tutuklandı, ancak ABD’de Golden Gate Köprüsü ve Royal Gorge Köprüsü’nden (bu son atlayış sponsorluğunda ve Amerikan programı That’s Incredible’da televizyonda yayınlandı) atlamalarla devam etti ve konsepti dünya çapında yaydı. 1982’ye gelindiğinde, mobil vinçlerden ve sıcak hava balonlarından atlıyorlardı.

Colorado dağcıları Mike Munger ve Charlie Fowler, 1977’de Eldorado Springs, CO’da yukarıdaki olayı önceden tarihlendirdiler. Her ikisi de son teknoloji dağcılardı ve uzun düşüşleri simüle ederek Patagonya’daki Monte Fitzroy’a bir gezi için zihinsel olarak hazırlanmaya çalışıyorlardı.

700 metrelik duvarın tepesinde, ciddi şekilde sarkan bir tırmanışın (zaten uygun şekilde “Dalış Tahtası” olarak adlandırılmıştır) üzerinde büyük bir ağaca tırmandılar ve ipin bir ucunu ağaca bağladılar. Belinin etrafına sarılmış düz, emniyet kemeri ve bazı ev yapımı bacak halkaları kullanarak Mike ipin diğer ucunu bağladı ve hiç endişelenmeden atladı. Daha sonra ipi mekanik olarak ağaca çıkardı ve çözdü. Sonra Charlie bağlandı ve atladı. Toplam düşüş yaklaşık 130 fitti.

Organize ticari bungee jumping, 1986 yılında Auckland’daki Greenhithe Köprüsü’nden ilk atlayışını yapan Yeni Zelandalı A J Hackett ile başladı. Sonraki yıllarda, Hackett köprülerden ve diğer yapılardan (Eyfel Kulesi dahil) bir dizi atlama gerçekleştirerek spora halkın ilgisini çekti ve dünyanın ilk kalıcı ticari bungee sitesi olan Kawarau Gorge Asma Köprüsü’ndeki Kawarau Bridge Bungy’yi açtı. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Queenstown yakınlarında. Hackett, birçok ülkedeki endişeleriyle en büyük ticari operatörlerden biri olmaya devam ediyor.

1980 Sonrası Bungee Jumping Gelişimi:

1980’den bu yana birkaç milyon başarılı atlama gerçekleşti. Bu güvenlik kaydı, standartlara ve her sıçrama için iki kez kontrol hesaplamaları ve donanımları gibi engelleri yöneten kurallara titizlikle uyan bungee operatörlerine atfedilebilir.

Çin- Macau Kulesi Bungee Jumping

Bungee Jumping Rekorları:

İlk Bungee Jumping Köprü Atlayışı olarak Bloukrans Nehri Köprüsü, Face Adrenalin 1990 yılında Afrika kıtasına bungee jumping’i tanıttığında Afrika’da bungee jump fırlatma noktası olarak kullanılan ilk köprü oldu. Bloukrans Bridge Bungy, 1997’den beri Face Adrenalin tarafından ticari olarak işletilmektedir.

En yüksek Bungee Jumping Atlamaları

Ağustos 2005’te AJ Hackett, Macau Kulesi’ne bir SkyJump ekledi ve 233 metrede (764 ft) dünyanın en yüksek atlama noktası oldu. SkyJump, kesinlikle bir bungee jump olduğu için dünyanın en yüksek bungee’ı olarak nitelendirilmedi, bunun yerine elastik bir halat yerine çelik bir kablo ve yavaşlatıcı sistemi kullanan bir ‘Yavaşlatıcı-Alçalma’ atlama olarak adlandırılan şey.

Reklam Amaçlı Bungee Jumping Atlamaları:

17 Aralık 2006’da Macau Kulesi, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre “Dünyadaki En Yüksek Ticari Bungee Jump” olan uygun bir bungee jumping yapmaya başladı. Macau Tower Bungy’de salınımı sınırlayan (atlama kulenin yapısına çok yakın olan) bir “Kılavuz kablo” sistemi vardır, ancak iniş hızı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur, bu nedenle bu yine de Dünya Rekoru için atlamayı hak eder.

Halen kullanımda olan bir başka ticari bungee atlama 220 metrede (720 ft) sadece 13 m daha küçüktür. Kılavuz ipler olmadan yapılan bu atlama, İsviçre, Locarno yakınlarındaki Verzasca Barajı’nın tepesinden. James Bond filmi GoldenEye’nin açılış sahnesinde belirir. Güney Afrika’daki Bloukrans Köprüsü Bungy ve Verzasca Barajı atlayışları, tek bir kordondan tamamen serbest düşüşlü sallanan bungee.

Bungee Jumping’in Ortaya Çıkışı

Guinness, ölçümün doğruluğunu garanti etmek için yalnızca sabit nesnelerden atlamaları kaydeder. Ancak John Kockleman, 1989’da Kaliforniya’daki bir sıcak hava balonundan 2,200 fit (670 m) bungee atlama kaydetti. 1991’de Andrew Salisbury, bir televizyon programı ve Reebok sponsorluğu için Cancun üzerinden bir helikopterden 9.000 fit (2.700 m) yükseklikten atladı. Tam esneme 3,157 fitte (962 m) kaydedildi. Paraşütün altına güvenle indi.

Diğerlerinden daha yüksek bir ticari sıçrama Colorado’daki Royal Gorge Köprüsü’ndedir. Platformun yüksekliği 321 metredir (1.053 ft). Ancak, Royal Gorge Go Hızlı Oyunlarının bir parçası olarak bu sıçrama nadiren mevcuttur – ilki 2005’te, sonra tekrar 2007’de. Bundan önce rekor, bungee 823 atlayan New Zealander Chris Allum tarafından Batı Virginia, ABD’de yapıldı. New River Gorge Köprüsü’nden 1992’de “Köprü Günü” nde, sabit bir yapıdan en uzun bungee atlama için dünya rekorunu kırmak için ft (251m).

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Kendi kişisel güvenliğinizi ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Kaynak: Wikipedia

error: Content is protected !!