Bungee Jumping Kazaları

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır.  Bungee Jumping Güvenliği başlıklı ilk yazımızı, Bungee Jumping Ekipmanları başlıklı yazımızı ve Bungee Jumping’de Personel başlıklı üçüncü yazımızı ve Bungee Jumping İşletmeleri başlıklı dördüncü yazımızı da okuyunuz. Önceki yazılarımıza da göz atmanızı güvenli ip atlama yapabilmeniz için tavsiye ediyoruz.

Bungee Jumping Kazaları:

Türkiye’de Bungee Jumping Güvenli mi?

Türkiye’de geçtiğimiz 30 yıllık sürede bungee jumping kazası olmamıştır. Yoğun araştırmalarda hiçbir kaza kaydına rastlamadık. Bungee jumping atlayışı yapmak isteyen herkesin aklına ilk gelen soru şudur? Bungee jumping güvenli mi? Aşağıdaki 40 yıllık istatistik çerçevesinde elde edilen bilgilere bakarak Türkiye’de trafik kazasından ölme ihtimalinizin bungee jumping kazasından ölme ihtimalinizden kat kat fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dolayısıyla Türkiye’de bungee jumping yapmak güvenlidir. Yine istatistikler çerçevesinde Türkiye’de bungee jumping yapmanın güvenli olduğunu da söyleyebiliriz.

Bungee Jumping Ölümleri

Bungee Jumping Ölümleri:

Bungee jumping, özellikle yurtdışına seyahat eden gençlerle uzun zamandır popüler bir ekstrem spor olmuştur. Son birkaç yılda bungee jumping nedeniyle ölen insanlar hakkında çok sayıda yüksek profilli medya raporu var, ancak gerçekte kaç ölüm kaydedildi?

Yılda çok az bungee jumping ölümü ile Bungee jumping çok benzer; Amerika Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi, bungee jumper’ları arasında paraşütçülerle aynı ölüm oranını 500.000’de 1 olarak gösteriyor.

Aynı şekilde bungee jumping ne kadar tehlikeli? Ölüm, ne yazık ki, bungee jumping sonucunda bazen meydana gelir. Bir atlayıcının boynu birkaç dakika bile olsa kordonda dolanırsa, beyni yeterince oksijen alamaz ve yaralanması ölümcül olur. İnsanların bungee jumping nedeniyle ölümcül yaralanmalara maruz kalmasının bir başka yaygın nedeni de kordonun çok uzun olmasıdır.

Bu şekilde, bungee jumping kazalarında hiç kimse öldü mü?

Bungee jumping kaç kişi öldü? 1986 ile 2002 yılları arasında bungee jumping nedeniyle 18 kayıtlı ölüm vardı. Daha yakın yıllarda 2015 ile 2018 arasında bungee jumping ölümleri kaydedildi. Bungee jumping ölüm istatistikleri 500.000’de 1 ölüm olasılığı bildiriyor.

Bungee Jumping Güvenli mi?

Yıllık ortalama bungee jumping ölümleri

Kaç kişinin bungee jumping öldüğünü araştırmam sırasında, yalnızca 1986’dan 2002’ye ve ardından 2015’ten 2018’e kadar olan istatistikleri bulabildim. Buna dayanarak, bungee jumping icat edildiğinden beri aşağıdaki ölüm sayılarını buldum.

16 yılda 18 ölüm: 1986’dan 2002’ye

4 yılda 5 ölüm: 2015’ten 2018’e

Bu ölümleri ve yılları alırsanız, bu 20 yılda 23 ölüme eşittir. Bu nedenle, basında ortalama olarak yılda 1.15 bungee jumping ölümü bildirilmektedir.

Türkiye’de Bungee Jumping Kazası Oldu mu?

Türkçe ve İngilizce outdoor ve ekstrem spor sayfalarını ve yerli-yabancı yayınları incelediğimizde Türkiye’de bungee jumping atlaması esnasında yaşanan herhangi bir kaza veya bunge  jumping kazasına dayalı ölüm kaydedilmemiştir.

Dolayısıyla Türkiye’de bungee jumping yapılan rotaların ve bungee jumping yaptıran kurumların yüksek güvenlikle profesyonel olarak çalıştıklarını ve Türkiye’de bungee jumping yapmanın güvenli olduğunu elimizdeki 30 yıllık istatistikler çerçevesinde söyleyebiliriz.

Bungee Jumping

Yine de güvenli bungee jumping yapmak istiyorsanız bungee jumping güvenliği ile ilgili yukarıda bağlantıları verilen yazı dizimizi okuyup, atlama yapacağınız tesiste ve platformda uluslar arası normlara uygun güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığını araştırmalısınız.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Kendi kişisel güvenliğinizi ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

error: Content is protected !!