Türkiye’de Bungee Jumping

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Bungee jumping sporu nedir diyorsanız yazı dizimizi okuyunuz.  Bungee Jumping Güvenliği başlıklı ilk yazımızı, Bungee Jumping Ekipmanları başlıklı yazımızı ve Bungee Jumping’de Personel başlıklı üçüncü yazımızı ve Bungee Jumping İşletmeleri başlıklı dördüncü yazımızı da okuyunuz. Önceki yazılarımıza da göz atmanızı güvenli ip atlama yapabilmeniz için tavsiye ediyoruz. Ayrıca Türkiye’de Bungee Jumping Güvenli mi? sorusuna cevap verdiğimiz yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de bungee jumping Rotaları

Türkiye’de Bungee Jumping Güvenli mi?

Türkiye’de geçtiğimiz 30 yıllık sürede bungee jumping kazası olmamıştır. Yoğun araştırmalarda hiçbir kaza kaydına rastlamadık. Bungee jumping atlayışı yapmak isteyen herkesin aklına ilk gelen soru şudur? Bungee jumping güvenli mi? Aşağıdaki 40 yıllık istatistik çerçevesinde elde edilen bilgilere bakarak Türkiye’de trafik kazasından ölme ihtimalinizin bungee jumping kazasından ölme ihtimalinizden kat kat fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dolayısıyla Türkiye’de bungee jumping yapmak güvenlidir. Yine istatistikler çerçevesinde Türkiye’de bungee jumping yapmanın güvenli olduğunu da söyleyebiliriz.

Türkiye’de Bungee Jumping

Bungee Jumping ekstrem sporunu tanıttığımız yazı dizisinin sonuna geldik. Bungee jumping hakkında Türkçe’deki en geniş bilgiye erişmek için önceki yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de Bungee Jumping Yapabileceğiniz Yerler

Bu yazımızda Türkiye’de bungee jumping ile ilgili olarak bütün bilgileri derli toplu olarak bulacaksınız. Türkiye’de bungee jumping nerede var sorusunun cevabı aşağıda. Siz de tatilde adrenalin patlaması yapmak istiyorsanız Bungee Jumping Yapıp Adrenalin Patlaması Yaşamak Türkiye’de de mümkün. Bungee Jumping Fiyatları konusunda ise korkmanıza hiç gerek yok, uygun fiyatlarla Türkiye’de bungee jumping yapmak çok kolay.

Türkiye’de Bungee Jumping Yapabileceğiniz En Güzel Yerler ve bungee jumping yapılabilecek noktalar da bu yazımızda olacak. Bungee jumping kazaları hakkında korkunuz varsa bungee jumping güvenliği ile ilgili yazılarımızı okuyup, güvenli bungee jumping yapacağınız tesisisin kontrolünü kendiniz de yapabilirsiniz.  

Siz de güvenli bir şekilde adrenalin patlaması yapmak istiyor ve Türkiye’de bungee jumping nerede yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında olan bungee jumping en çok korkulan aktiviteler arasında yer almasına rağmen birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Gökyüzünde başlayan ve hızla yere doğru çakılma hissini doruklarda yaşatan bungee jumpingden vazgeçemeyenlere ya da ilk kez deneyecek olanlara birbirinden eşsiz yerler sunuyoruz. İşte yurt içinde ve yurt dışında bungee jumping yapabileceğiniz en güzel yerler:

Türkiye’de Bungee Jumping Yapabileceğiniz En Güzel Yerler

Türkiye’de Bungee Jumping

Türkiye’de bungee jumping nerede var? sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Türkiye’de bungee jumping atlayışının tarihi 1990’lı yıllara dayanıyor. Bugün Türkiye’nin Antalya ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli turizm merkezlerinde bungee jumping atlayışı yapma imkanınız var. Ancak 2020 yılında yaşadığımız Koronavirüs pandemisi sebebiyle aşağıdaki birçok tesisin etkin olarak çalışmadığını belirtmemiz gerekmektedir.

Türkiye’de bungee jumping yapılabilecek yerler aşağıdaki liste ile sınırlı değildir. Yaz aylarında çeşitli tatil bölgelerinde kısa süreli ve geçici de olsa bungee jumping platformları kurulmaktadır.

Bungee Jumping Türkiye Fiyatları 2020 

Yüreğinizi ağzınıza getirecek bu deneyimi yaşamak genellikle yaz aylarında kurulan platformlar eşliğinde gerçekleşir. Sezonluk ve etkinlik bazından fiyatlar değişkenlik gösterse de, güncel fiyatlandırmalar 150-250 arasında.

Türkiye’de bungee jumping fiyatları küçük farklılıklara göre değişiyor olsa da 2020 yılında türkiye’de bungee jumping atlayışı yapmanın fiyatı ortalama 200-220 TL civarındaydı. Ancak pandemi sürecinde yaşanan turizm daralması, yükselen enflasyon ve dövizdeki hareketliliğin de etkisiyle 2021 yılında türkiye’de bungee jumping fiyatlarının tek atlayışta 300 TL civarı olacağı tahmin edilmektedir.

Bungee Jumping Türkiyede Nerede Yapılır

Türkiye’de Bungee Jumping Nerede Var? Türkiye’deki bungee jumping yapabilecek noktalar genellikle yabancı turist yoğunluğunun yaşandığı kentler ve Akdeniz/Ege sahillerinde yoğunlaşmaktadır.

Bungee Jumping yapılan yerler dışında, etkinlik kapsamında da İstanbul’un veya Türkiye’nin herhangi bir yerine özel bir platform kurulabiliyor. Yani yazılanlar dışında bir yerlerde de karşılaşabilirsiniz.

Türkiye’de Bungee Jumping Nerede Yapılır? Türkiye’de İstanbul, Muğla ve Antalya gibi pek çok şehirde, bungee jumping için elverişli koşullar sunan rotalar bulunur.

Türkiye’de bungee jumping yapacaklar için bilgilendirme amaçlı eski tarihli (2012) bir tanıtım sunuyoruz.

Türkiye’de Bungee Jumping

Bungee Jumping Atlayışı Nasıl Yapılır? Detaylar:

Atlayış süresi                          : 20 dk (hazırlıklar dahil)

Etkinlik Tipi                             : Adrenalin – Spor – Macera

Atlayış yüksekliği                    : 75m (25 katlı bina boyu)

Toplam düşüş                           : 65m

Maksimum atlayış kilosu          : 140 kg

Minumum atlayış kilosu            : 38 kg

Katılımcı yaşı                           : 16 – 55

Dileyen çiftler toplam ağırlıkları 140 kiloyu geçmeyecek şekilde çiftli atlayış yapabilirler.

Türkiyede bir ilk! Tüm atlayıcılarımız Sigorta kapsamındadır!

Atlayış bedeli: 100TL/kişi (2012 yılı)

Öğrenci satış fiyatı 80TL’dir Öğrenci kimliği olmayanlar bu fiyattan faydalanamaz.

İki kişilik (aynı anda birlikte, çiftli) atlayış ücreti 240TL’dir

Günlük atlayıcı kontenjanı 100 kişidir.

2012 yılından bir kaynak.

Antalya Bungee Jumping Rotaları:

Türkiye bungee jumping Akdeniz bölgesinde çoğunlukla Antalya’da yapılmaktadır. Pek çok outdoor aktivitesine elverişli yapısı ve doğası ile bilinen Antalyada,  Lara Plajı ve Tahtalı Dağı gibi rotalarda bungee jumping yapılmaktadır.

Antalya Kaş Lara Plajı Bungee Jumping

Outdoor ekstrem sporlara meraklıysanız ve Antalya’da bungee jumping deneyimi yaşamak istiyorsanız kent merkezine oldukça yakın konumdaki Lara Plajı’nda bungee jumping yapabilirsiniz. Lara plajında bungee jumping masmavi denizin üzerinde vinç yardımıyla kurulan 60 metrelik platformlardan yapılmaktadır. Türkiye’nin en önde gelen tatil şehri olan Antalya’nın Kaş ilçesinde bungee jumping adrenalin aktivitesine siz de katılabilirsiniz. Huzurlu bir tatilin yanı sıra bir outdoor ekstrem spor yapmak isteyenler Lara Beach’te vinç yardımıyla kurulan 60 metrelik bungee jumping platformundan atlayış yapabilmektedir.

Lara Beach 40- 60 metrelik bungee jumping platformlarına sahiptir. Amatör ekstrem sporcular ve adrenalin arayan turistler Lara Plajı’nda bungee jumping yapmaktadır.  Akdeniz’in incisi olan Antalya’da bulunan Lara, ünlü plajlarıyla huzurlu tatillerin yanında tatilcilere adrenalin dolu tatil imkanları da sunar.

Türkiye’de Bungee Jumping

Genelde sakinliğin ön planda olduğu plajın atmosferini renklendiren bu aktivite için kurulan platform size muhteşem Antalya e deniz manzarasının yanında adrenalini zıplatan bir deneyim sunmaktadır.

Antalya Kemer Tahtalı Dağı Bungee Jumping

Kemer’de bulunan Tahtalı Dağı’nda bungee jumping yapılmaktadır. Tahtalı dağındaki platformlar yaklaşık 20 metrelik platformdan yapılmaktadır. Buradaki platform Vinç yardımıyla kururlu ve muhteşem manzaranın eşliğinde bungee jumping atlayışı yapılır.

İstanbul Bungee Jumping Rotaları:

İstanbul Sarıyer Kilyos Bungee Jumping

İstanbul’da yaşıyorsanız ya da İstanbul’a tatile gidiyorsanız “Bungee jumping nasıl yapılır?” sorusu bir süredir aklınızdaysa Kilyos Bungee Jumping önde gelen bir tercih olacaktır.

Kilyos (Resmî adı: Kumköy), İstanbul’un Avrupa Yakası’nın Karadeniz kıyısında, Sarıyer ilçesine bağlı yerleşim alanıdır. İstanbul’da Karadeniz’e girmek için önemli turizm destinasyonlarından biridir. Yaz aylarında denize girmek ve eğlenceli vakit geçirmek isteyen İstanbulluların hafta sonu tatilleri için vazgeçemedikleri rotalardan biri olan Kilyos’tadır. Kilyos’da bungee jumping yapabilirsiniz.

Kilyos yaz konserleri ve partilerin mekanıdır. Kilyos sahillerinde yaz boyu etkinlikler ve partiler düzenlenmektedir.  Buradaki sahillerde etkinlik boyunca yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler mevcuttur. Kilyos’da bungee jumping atlayışı yapmadan önce plajda müzikle eğlencenin tadını çıkarabilir, sonrasında 55 metrelik platformdan atlamanın adrenalinini yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de Bungee Jumping

İstanbul Kilyos bungee jumping platformu 55 metrelik yüksekliğe sahiptir. Bungee jumping güvenliği ise son teknoloji ile üretilmiş, en iyi teçhizatlarla sağlanıyor. Bu sayede adrenalin tutkunları zihinlerinde herhangi bir soru işareti olmadan Karadeniz’in soluk kesen manzarası eşliğinde tüm korkularına karşı meydan okuyabiliyor.

İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Bungee Jumping

Yenikapı ve Bakırköy arasında bulunan Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme meydanında bulunan bungee jumping platformu İstanbul’un en popüler bunge jumping rotalarından biridir. 100 metrelik vinçten atlayarak gerçekleştirilen spor adrenalin tutkunlarını kendine çeker.

Adrenalin tutkunları, diğer rotalardan farklı olarak Kazlıçeşme’ye gittiklerinde yılın daha erken dönemlerinde bungee jumping yapma fırsatı buluyor. Çünkü buradaki platformun kurulmasına neden olan etkinlikler, genelde ilkbahar aylarına denk geliyor. İstanbulluların Zeytinburnu Kazlıçeşme’de yapılan bahar etkinliklerinde neredeyse her sene ortalama 100 metre uzunluğunda bir vinç kuruluyor. Eğer bungee jumping’i mutlaka denemek istiyen ve tatile gitmeye vakit bulamayan bir İstanbullu iseniz bu fırsatı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Dolayısıyla eskisi gibi yaza kadar bekleme zorunluluğu ortadan kalmış oluyor.

İstanbul Bayrampaşa Forum Bungee Jumping

İstanbul’un bungee jumping etkinliklerinin bir diğer uğrak alanı da İstanbul2un neredeyse ortasında bulunan Forum İstanbul alışveriş merkezidir. Avrupa yakasında bulunan yer, İstanbul’da yaşayan biri için küçük bir macera fırsatı sunuyor.  Buradaki Alışveriş Merkezi’nde belli dönemlerde kurulan platformda bungee jumping atlama deneyimi yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de Bungee Jumping

Forum bungee jumpingin tanıtım broşüründen.: “Yükseklik 75 metre olabilir ama önemli olan ne kadar düşeceğin! Biliyor musun ne kadar düşeceksin tam 65 metre! Yani yere değmene 10 metre kalacak. Bunu Türkiye’de başka bir yerde yaşayamayacağını Bungee Jumping Türkiye garanti eder.

Muğla Bungee Jumping Rotaları:

Muğla Fethiye Ölüdeniz Babadağ Bungee Jumping

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Muğla en çok sevilen, tercih edilen ve yaz aylarında turist akınına uğrayan illerimizdendir. Öldeniz’de bungee jumping 35 metre yükseklikteki platformdan yapılır.  Bu atlayışta kendinizi denizin maviliğin içine doğru atmadan önce muhteşem doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz’de Babadağ genelde yamaç paraşütü ile bilinse de bungee jumping de Ölüdeniz’e gidince denenmeden dönülmeyecek bir aktivitedir. Atlayış, kumsala kurulan 35 metre yüksekliğindeki platformdan yapılır.

Diğer rotalarda bulunan bungee jumping platformlarına göre daha alçak bir platforma sahip olan Ölüdeniz bungee jumpingde güvenliğe verilen ekstra önem verilir. Bu özelliğiyle Ölüdeniz bungee jumping yerli ve yabancı amatör turistler için bungee jumping sporuna başlamak için önde geen rotalardandır.

Türkiye’de Bungee Jumping

Muğla Bodrum Bungee Jumping

İnternette araştırma yaparken İngilizce bir sitede (https://www.bungeezone.com) Muğla Bodrum’da bungee jumping yapıldığına dair bir bilgiye rastladık.

Sitedeki tanıtımda: “Türkiye’nin en uzun süredir faaliyet gösteren bungee sitesi. Bodrum’dan 15 kilometre uzaklıktaki Cammel sahilinin altın kumları üzerinde yer almaktadır. İngiliz ve Avusturya atlama ustaları, mevcut en profesyonel hizmeti sağlar.” Bilgisi bulunmaktadır. Burada bilgileri verilen Bodrum bungee jumping tesisi hakkında Türkçe bir kaynak bulamadık. Ancak gitmek isteyen adrenalin tutkunları detaylı araştırmayı yukarıdaki siteden yapabilirler.

İzmir Bungee Jumping Rotaları:

İzmir Alsancak Kordon Bungee Jumping

Alsancak, İzmir’in Konak ilçesine bağlı bir mahalledirAlsancak Garı, Altay Alsancak Stadyumu, Alsancak Hocazade Camii, Katolik Aziz Yuhanna Katedrali ve Aziz Yuhanna Evanjelist Anglikan Kilisesi, Gündoğdu Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile tanınmaktadır. Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda kurulmuş 100 metre yüksekliğe sahip bungee jumping platformundan atlayış yapılmaktadır. İzmir bungee jumping aktivitesi için yılın belli dönemlerini takip etmek ve bungee jumping atlama platformunun kurulmasını beklemek gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra muhteşem İzmir manzarası eşliğinde kendinizi boşluğa bırakabilirsiniz.  

İzmir Çeşme / Ayayorgi Koyu Bungee Jumping

Çeşme, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Urla ilçesi; kuzeyinde, batısında ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. Tarihteki on iki İyon kolonisinden biridir. Türkiye’de deniz kum ve güneş denilince ilk akla gelen turizm cennetlerinden birisidir. Çeşme yerli ve yabancı turistlerin Türkiye ve İzmir’deki ilk uğrak noktalarından biridir.

Doğal güzelliği sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan Aya Yorgi Koyu, bungee jumping yapmak için Ege’deki en ideal rotalar arasında en önde gelen rotalardan birisidir.

Birbirinden lezzetli yemekleri, eğlence hayatı ve konforlu konaklama tesisleri ile ünlü Çeşme’nin en güzel koylarından biri olan Aya Yorgi’de 60 metre yüksekliğindeki platformdan bungee jumping yapılmaktadır.

Aya Yorgi Koyu’nun nefes kesen manzarası eşliğinde adrenalin yüklemesi yapmak isteyenler için Aya Yorgi Koyu benzersiz bir fırsat sunuyor. Çeşme Aya Yorgi Koyu bungee jumping yapmak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerin başında gelir. Deniz ve kumun birleştiği noktada sahilde tatil yaparken 60 metrelik yüksekten atlayarak adrenalin yüklemesi yapabilirsiniz.

Bungee Jumping

Yukarıdaki liste Türkiye’de turizm alanında bilgi veren resmi ve özel yayınlardan derlenmiştir. Türkiye’de bungee jumping aktivitesi yer ve zamana bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıdaki tanıtılan bungee jumping platformlarının yılın tamamında açık olmadığını lütfen dikkate alınız. Özel şirketlerin reklamını yapmadığımızdan irtibat bilgilerini yayınlamadık, bungee jumping yapmaya karar verdiğinizde internetten bu firmaların iletişim bilgilerine ulaşıp faaliyette olup olmadıklarını sormalısınız.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Kendi kişisel güvenliğinizi ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. http://www.turkeyoutdoor.org

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

One thought on “Türkiye’de Bungee Jumping

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!