Doğada Hayatta Kalma / Survivor

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek başladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz.

Bir insanın susuz üç ila beş gün yaşayabileceğini biliyor muydunuz? Bununla birlikte, deneyimli bir avcı veya vahşi doğa gezgini iseniz, bu kadar uzun süre susuz kalmanızı önermiyoruz.

İster vahşi doğada acemi olun, ister bazı yeni beceriler geliştirmek isteyen bir uzman olun, nihai avcının açık havada hayatta kalma rehberini keşfedin.

Vahşi Doğada Hayatta Kalma

Tecrübeli avcılar, konu avlanma ve hatta okçuluk olduğunda çoğu kez birçok beceri geliştirmişlerdir. Bununla birlikte, birçok avcı vahşi yaşam becerilerini geliştirmeyi ihmal ediyor.

Birçok avcının yaptığı yaygın bir hata, vahşi doğa gezileri için uygun şekilde hazırlanmamaktır. Vahşi doğada açık havada hayatta kalmak, daha iyi avlanmak ve vahşi doğada güvende kalmak için öğrenilmesi gereken önemli bir beceridir.

Bushcraft Nedir? Bushcraft Hakkında Merak Edilenler:

Survival Kiti

Bush ve Craft kelimelerinden oluşan ingilizce bir terim. Bush (Amerikan başkanı bush’lar evet bu bush’tan kelime anlamıyla çalı demektir. Çalı, küçük odun parçası vs. craft ise yeteneği olunan konu, zanaat, beceri gibi anlamlar taşır. Yani odun parçaları ile yapılan zanaatlere denir.

Bushcraftı kısaca vahşi doğada hayatta kalmak için doğanın ize sunduğu materyallerin kullanılması şeklinde tanımlayabiliriz. Bushcraft survival ile karıştırılmaktadır ancak bahsi geçen durumlar ikisi için farklılık teşkil etmektedir. Bushcraft kişinin kendi talebiyle öğrenilen bir spor, uğraşken, survival tamamen olayların ortasında hazırlıksız şekilde kendini bulmak ve doğada hayatta kalmak için mücadele ederek deneyim yoluyla öğrenmek şeklinde tanımlanabilir.

Bir sonraki seyahatinizi daha güvenli, daha keyifli ve daha kolay hale getirmeye yardımcı olmak için en iyi hayatta kalma ipuçları ve püf noktalarının bir listesini derledik. Kampçılık hakkında Türkçe’deki en geniş bilgiyi almak istiyorsanız aşağıdaki bağlantılar sizin için:

Hayatta Kalma İpuçları ve Püf Noktaları

Hayatta kalma ipuçları genellikle sağduyudur, ancak yola çıkmadan önce hepsini göz önünde bulundurmak önemlidir. Hazırlık, harika bir avcı macerasında ustalaşmanın anahtarıdır.

Su Bul

İlk düşünmeniz gereken şey sudur. Yanınıza ne kadar su alırsanız alın, olası bitme durumuna karşı hazırlanmanız gerekir. Vahşi doğada hayatta kalmanız için temiz su şarttır.

Seyahatinizden önce içebileceğiniz su kaynaklarını araştırın. Her zaman yanınızda su arıtma filtresi bulundurun, böylece temiz su içebilirsiniz. Önce ateş yakmanız ve suyu kaynatmanız ve ardından süzmeniz tavsiye edilir. Kaynar su, size kirli bir dereden veya nehirden hastalıklardan kaçınmak için ek koruma sağlayacaktır.

Doğada Barınak İnşa Etmek

Gürültüyü Azaltın

Av oyununuzu optimize etmek için gürültüyü dikkate almanız gerekir. Bir derenin yakınındaysanız veya özellikle gürültülüyse, bu sizi avlanmaktan alıkoyabilir. Avlanabilmek ve avını yakalayabilmek, yemek yiyebileceğiniz anlamına gelir. Yemek su kadar önemli değildir, ancak yediğinizden emin olmanız gerekir.

Avlanırken daha iyi odaklanmanızı sağlamak için gürültüyü azaltın. Avlanırken takmak için bazı gürültü önleyici kulaklıklar almayı düşünebilirsiniz. Etrafınızdaki gürültüyü azaltmak, odaklanmanızı önemli ölçüde artırabilir.

Yalıtımlı Bir Barınak Yapın

Yeterli sığınağa sahip olmak hayatta kalma püf noktaları listesinde çok yüksektir çünkü yeterli uyku olmadan odaklanamazsınız. Yolculuğunuza başlamadan önce, düzgün bir sığınak yapabileceğinizden emin olun.

Doğada Isınma ve Yiyecek

Yılın hangi zamanında olduğunu ve ne tür bir ortamda kalacağınızı düşünün. Yaz aylarında sivrisineklerden korunduğunuzdan emin olmanız gerekir, bu nedenle ağ korumalı bir çadıra sahip olmak iyi bir fikirdir. Kışın ise 4 mevsim çadır veya ekstra sıcaklık sağlayabilecek bir şey almayı düşünebilirsiniz.

Barınağınızı vahşi doğada yapıyorsanız, onu neyin yaratacağı konusunda stratejik düşünmeniz gerekir. Düşen ağaçları veya güçlü dalları kullanabileceğiniz bir çerçeve oluşturmanız gerekir. Her tarafın kaplandığından emin olmalısın. Ve ısınmak için yalıtım yapmanız gerekir, bu nedenle ağaç kabuğu, yapraklar, yosun ve çam iğneleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Ateş Yakın / Isının

Vahşi doğada ateş yakabilmek, gitmeden önce ustalaşmanız gereken bir başka önemli hayatta kalma taktiğidir. Yangınlar sizi sıcak tutmanıza ve sahip olduğunuz yiyecekleri pişirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca gece boyunca ışık sağlarlar ve ıslak giysileri kurutmanıza yardımcı olabilirler.

Gitmeden önce farklı yangın yapma yöntemlerini deneyin. Ateş yakmanın en kolay yolu, daha hafif veya su geçirmez kibrit kullanmaktır. Ancak bazen bu her zaman en pratik yol olmayabilir, özellikle çakmağı veya kibritleri unuttuysanız.

Ateş yakmanın başka bir yolu da magnezyum ateşleme kullanmaktır. Bir çubuktaki magnezyum talaşlarını tıraş ederek bu yöntemi deneyin ve bir kıvılcım oluşturmak ve talaşları ateşlemek için bıçağınızın arkasını kullanın.

Vahşi Doğada Gezinme

Vahşi doğada gezinmek zor olabilir, özellikle bilmediğiniz bir bölgedeyseniz veya GPS'niz yoksa. Ancak kamp kurduğunuz yeri kaybetmemek çok önemlidir, aksi takdirde yiyecek ve barınağınız olmadan bir gece hayatta kalmanız gerekir.

Gün içinde bulunduğunuz yere gitmek için güneşi kullanın. Güneşin doğudan doğup batıdan battığını unutmayın ve yanınıza bir pusula götürmeyi unutmayın.

Geceleri gezinmek biraz daha yanıltıcı olabilir, özellikle de ay dışarıda değilse. Geceleri kaybolursanız Polaris veya Kuzey Yıldızı'nı bulun. Küçük Kepçe'nin sapının sonunda, gerçek kuzeyin olduğu yer. Bunu bulmak, kampınıza geri dönmenize yardımcı olacaktır.

Vahşi doğada hayatta kalmanın anahtarı planlama ve hazırlıktır. İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olun ve bir sonraki seyahatinizi kolaylaştıracak en son cihazlardan daima haberdar olun. Bir  sonraki keşif gezinizin güvenli ve eğlenceli olmasını sağlamak için satın alabileceğiniz avcılar için birçok yararlı araç var  .

Hayatta Kalma Yazılarımızı Takip Edin

Vahşi doğada hayatta kalmak çok faydalı olabilir, bu yüzden pek çok insanın doğayı keşfetmeyi seçmesi şaşırtıcı olmamalı. Ancak temel hayatta kalma becerilerine ve hatta keşfedeceğiniz çevreye aşina değilseniz de tehlikeli olabilir.

Bushcraft

Nihai avcıların açık havada hayatta kalma rehberimiz, bir sonraki keşif veya maceranızda güvende kalmanızı sağlamak için tasarlanmıştır, bu nedenle bu yararlı ipuçlarından birkaçını not ettiğinizden emin olun.

Diğer faydalı hayatta kalma ipuçları ve avlanma rehberlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atarak kendinizi outdoor aktivitelerine hazırlayın. Yararlanılan Kaynak: https://plansoutdoor.com/

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Aşağıdaki düğmelerden “BEĞEN“ tuşuna basarsanız mutlu oluruz. Yazımızı “PAYLAŞ“ butonuyla paylaşırsanız bizi motive edersiniz.

error: Content is protected !!