Bu yazımız Çocuk outdoor (dışarıdaki çocuk, doğadaki çocuk, evin dışındaki çocuk) yazılarımızın bir parçasıdır. Covid-19 salgın hastalığının 1 yılı aşkın süredir devam etmesi, çocuklarımızın örgün ve yüzyüze eğitimden uzaklaşmaları özellikle 8-9 yaş altı çocukların fiziksel, ruhsal ve düşünsel gelişimlerine olumsuz yönde etkilemektedir.

Covid-19 pandemi öncesinde de ekranlara ve sosyal medyaya bağımlı olma yolunda ilerleyen 12-18 yaş arası çocuklar ise artık neredeyse ekran bağımlısı oldular. Okul dersleri bilgisayar ekranından, destek dersleri bilgisayar ya da tabletten, sosyalleşme ihtiyacı ise yine bir parlak ekran olan telefonlar üzerinden karşılanıyor.

Her yaştan çocuğu ekranlardan uzak tutmak artık ciddi bir efor ve mücadele gerektiriyor. Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak bütün okuyucularımıza tavsiyemiz her fırsat bulduklarında çocukları doğaya taşımaları ve çocuk outdoor aktivitelerine yönelmeleridir.

Aşağıda tanıttığımız oyunlar genel olarak okul bahçelerinde ve kalabalık parklarda oynanabilecek oyunlardır. Maske-mesafe ve temizlik kurallarına uyan oyunların pandemi sürecinde tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Outdoor Bahçe Oyunları

Covid-19 Pandemi süreci ile birlikte çocuklarımız evlerde duvarlar arasında günler hatta haftalar geçirmeye başladılar. Teknoloji, yaşam ve çalışma koşullarını olduğu kadar çocukların oyun şekillerini de değiştirdi. Bahçede oynanan Oyunlar da artık unutulmaya yüz tuttu.

Eskiden sokaklarda koşup zıplayan çocukların yerine artık evlerinde saatlerce bilgisayar başında ya da ellerinde tabletlerle oturup beden gücü harcamadan oyun oynayan çocuklar görüyoruz. Okullar açıkken Bahçede oynanan Eğitsel Oyunlar artık çocuklar tarafından neredeyse bilinmiyor.

Eğitimciler sürekli, eskiden sokakta oynanan ve artık ‘geleneksel’ olarak tanımlanan oyunların, çocukların eğitimi ve kişiliği üzerindeki olumlu etkilerini anlatıyor. Aileler de çocuklarının sokakta oynayabileceği oyunları araştırıyor. Biz de hem eğitimciler, hem de aileler için unutulan geleneksel oyunları derledik.

Covid-19 ve Çocuk Oyunları

Çocuklar İçin En İyi Bahçe Oyunları artık neredeyse bir nostalji haline geliyor.

Ebeveynlerin düzenli olarak duyduğu yaygın bir ifade olan “sıkıldım”. “Günün bir saatinde teknolojiden uzak kalamaz mısın?” Çoğu hoşnutsuz ebeveynin çocuklara sorduğu bir soru. Çocuklarını gerçekten teknolojiden uzaklaştırmak isteyen ebeveynler için sizin için bir çözümümüz var. İşte tüm ailenin dahil olduğu bazı eğlenceli arka bahçe oyunları ve çocuklarınız buna bayılacak.

Çocuk Bahçe Oyunları

Arka bahçenizde balon fırlatıp etrafta koşturmaktan çöpçü avı yapmaya kadar her oyunu oynayın. Çocuklarınızla bulduğunuz her fırsatta doğaya çıkın ve çocukları doğa ve hayvanlar ile tanıştırın.

Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz oyunların önemli bir kısmını derleyip çocuk outdoor yazıları kapsamında sitemizde yayımlıyoruz. Çocuklar covid-19 pandemisiyle birlikte Bahçe Oyunları Oynamak istediklerinde artık Temassız Bahçe oyunları aramaları yapıyorlar ve temassız oyunlar arıyorlar.

Arka Bahçe Oyunları

Doğada, parklarda ve bahçede oynanan oyunlar çocuklarınızın doğayı keşfedebilmeleri için eşsiz bir fırsattır – özellikle de evinizde kendinize ait bir bahçeniz bulunuyorsa. Evinizin bahçesinde sadece çocuklarınıza ait bir oynama ve öğrenme köşesi yaratabilirsiniz. Böylece hem bahar ve yaz aylarının ferah havasından yararlanmalarına hem de doğayı keşfederek öğrenmelerine yardımcı olursunuz.

Bahçede oynanan oyunlar çocuklarınızın kirlenerek ve deneyerek öğrenmelerine yardımcı olur – biz bu yüzden kirlenmenin güzel olduğuna inanıyoruz. Çocuklarınız bahçenizde doğayı keşfederken kirlenen kıyafetleri için endişelenmeyin – çamur ve çimen lekesi çıkarma ipuçlarımız sayesinde lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu yazıda bahçede oynanan çocuk oyunları için fikirler bulabilirsiniz.

Çocuk Bahçe Oyunları

Bahçede Oynanan Oyunlar

Açık hava oyunları, insanlarla ve doğa ile gençleşmenin ve yeniden bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Devam edin ve çocuklarınızın güneş ışığından zevk almasını ve dışarıda vakit geçirmesini sağlamak için bu oyunlardan bazılarını arka bahçenizde oynayın.

Çocuklar İçin En İyi Bahçe Oyunları

Çocuklar ile birlikte yapılan aktiviteler ve oynanan oyunlar çocuğun gelişimine olumlu katkılar sağlar. Yapılan araştırmalar; anne ve babası ile oyun oynayan çocukların, hayâl gücünün ve bilişsel becerilerinin arttığını, çocukların ebeveyn ile daha sağlam, güvenli bir bağ kurduğunu göstermektedir. Çocuklar ile açık havada oyun oynamak istiyor ama ne oynasak diye karar veremiyorsanız işte birlikte oynayabileceğiniz oyunlar en geniş listesi burada:

Tanıtacağımız Eğitici Bahçe Oyunlarının Alfabetik Listesi:

Oyun oynamak sağlıklı gelişim için önemlidir. Oyun oynamak çocuk gelişiminin bir parçası. Çocukların sadece kendi aralarında oyun oynamaları değil anne ve baba ile birlikte de oyun oynamaları çocukların sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor. Çocukların oyunlar ile hayata hazırlandığı unutulmamalıdır.

68 Harika Çocuk Bahçe Oyunu:

Çocuk Bahçe Oyunları
 1. Aç kapıyı bezirgânbaşı kapı hakkı Bahçe Oyunu
 2. Ada ve Köpekbalıkları Bahçe Oyunu
 3. Ağaç dalları, taşlar Bahçe Oyunu
 4. Alaylar Bahçe Oyunu
 5. Arapsaçı Bahçe Oyunu
 6. Bahçenizdeki sanat eseri Bahçe Oyunu
 7. Balık Tutma Bahçe Oyunu
 8. Balon Yakalama Bahçe Oyunu
 9. Benim Bir Atım Var Bahçe Oyunu
 10. Beyaz kelebekler Bahçe Oyunu
 11. Bezirganbaşı Oyunu
 12. Birdir bir Oyunu
 13. Bülbül kafeste Oyunu
 14. Cırtcak Oyunu
 15. Çalı Oyunu
 16. Çamura Sıkışmak Oyunu
 17. Çamurdan renkli çay partisi Oyunu
 18. Çarşıya gittim Oyunu
 19. Çatlak patlak Oyunu
 20. Çelik çomak Oyunu
 21. Çiçek deneyi Oyunu
 22. Çim Bowlingi Oyunu
 23. Çömel Kurtul Oyunu
 24. Çubuk Oyunu
 25. Deli Kız Oyunu
 26. Doğa Çöpçü Avı Oyunu
 27. El Tut Kurtul Oyunu
 28. Eski Minder Oyunu
 29. Hacı Yatmaz Oyunu
 30. Haydi uçurtma uçuralım Oyunu
 31. Hazine avına çıkıyoruz Oyunu
 32. Herbaryum Oyunu
 33. İp atlama Oyunu
 34. İstop Oyunu
 35. Kırmızı Balık Oyunu
 36. Kim Yok Oyunu
 37. Körebe Oyunu
 38. Köylü-Şehirli Oyunu
 39. Kukalı Saklambaç Oyunu
 40. Kurdelalarım Oyunu
 41. Kurnaz Tilki Oyunu
 42. Kuyu kazmanı Oyunu
 43. Mendil Kapmaca Oyunu
 44. Mendili Al Oyunu
 45. Mısır Deliği Oyunu
 46. Mini Golf Oyunu
 47. Noktadan Noktaya Oyunu
 48. Patlangaç Oyunu
 49. Pembe Nine Oyunu
 50. Renk Bulma Oyunu
 51. Sek sek Oyunu
 52. Sekiz kuyulu taş Oyunu
 53. Su Damlası Oyunu
 54. Sıçratan Top Oyunu
 55. Suyu dökmeden kim taşıyacak? Oyunu
 56. Şekiller Oyunu
 57. Tavşan Kaç, Tazı Tut! Oyunu
 58. Tic-Tac-Toe Oyunu
 59. Tilki Tilki Saat Kaç? Oyunu
 60. Topal Karga Oyunu
 61. Uçak Oyunu
 62. Üçgen Peynir dilimleri Oyunu
 63. Yağmur Yağıyor Oyunu
 64. Yakantop Oyunu
 65. Yattı Kalktı Oyunu
 66. Yedi Kremit Oyunu
 67. Zanbur zumbur dayı Oyunu
 68. Zil Atma Oyunu
Çocuk Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Aç kapıyı bezirgânbaşı kapı hakkı Oyunu

Bir zamanların en gözde çocuk oyunları arasında yer alır.

Oyuncular tekerleme aracılığıyla aralarından iki kişiyi seçerler. Bunlar bezirgânbaşı olur ve kendilerine bir isim verirler (kırmızı-yeşil, elma-armut, balık-kelebek vb.) Karşılılkı olarak el ele tutuşarak bir kapı oluştururlar.

Daha sonra diğer oyuncular bir kervan misali ardı ardına sıralanırlar ve bu kapının içinden geçerler. Bu sırada oyunun şarkısı söylenir:

“Aç kapıyı bezirgânbaşı, bezirgânbaşı… Kapı hakkı ne alırsın, ne verirsin, arkamdaki yadigâr olsun, yadigâr olsun. 1 sıçan, 2 sıçan, 3’üncü de kapana kaçan.”

Bezirgânlar kapının içine aldığı oyuncuya sorarlar, “Balık mı, kelebek mi?” Kapının içindeki çocuk hangi bezirgânın adını söylerse onun arkasına geçer ve bu durum kervanın son oyuncusuna kadar devam eder.

Oyunun ikinci aşamasında bir halatı tutarak ya da birbirlerine kenetlenerek çekişmeye başlarlar. İlk hangi grup halatı bırakırsa, o grup oyunu kaybeder.

Çocuk Bahçe Oyunları : Ada ve Köpekbalıkları Oyunu

Çocuklar ve küçük çocuklar için mükemmel olan bu oyun, istediğiniz zaman oynayabileceğiniz ucuz bir oyundur.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Gazeteleri arka bahçede farklı yerlere dağıtın ve yerleştirin. Parça sayısı, toplam oyuncu sayısından bir eksik olmalıdır.

Oyuncular “o” olmak için bir kişiyi seçmelidir. “O” kişi “SHARK” diye seslenmek zorunda kalacak

Diğer oyuncular “SHARK”ı duyduklarında adada bir yer (bir gazete parçası) bulmaları gerekir.

Her oyuncunun gazetede en az bir ayağı olmalıdır. “O” kişi adanın dışında adası veya ayağı olmayan birini bulursa, o oyuncu “o” olur.

Sadece bir oyuncu kalana kadar gazete parçalarını yavaşça kaldırmaya devam edin. Kalan son oyuncu oyunu kazanır.

Herkesin koştuğu, çığlık attığı ve eğlendiği harika bir oyun. Dışarıda oynamak harika.

Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Ağaç dalları, taşlar ve yapraklar

Bahçenizdeki çeşitli dal parçaları, taşlar ve yapraklar ile hazırlayabileceğiniz birçok aktivite ve oyun bulunmakta. Çocuğunuzdan farklı boyutlarda taş toplamasını isteyin. Topladığı bu taşları çeşitli renklere boyatıp, üzerine minik yıldızlar, kalpler, gülen yüzler veya minik canavar gibi farklı şekiller çizdirebilirsiniz. Aynı şekilde çocuğunuzun topladığı yapraklardan renkli baskılar çıkarmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca bu yapraklardan ve renkli baskılarından koleksiyon defteri oluşturabilirsiniz. Her gün çocuğunuzun keşfettiği ve baskısını çıkardığı yaprak çeşitlerini bu koleksiyon defterine kaydedin, böylece farklı ağaç ve yaprak türleri hakkında bilgi sahibi olacaktır. Aynı boyama aktivitesini ağaç dalları için de yapabilirsiniz. Çocuğunuzun boyadığı ağaç dallarını, yaprakları ve taşları daha sonra evinizde dekor amaçlı kullanabilirsiniz – yaptığı eseri evin içerisinde görmek çocuğunuzun da hoşuna gidecektir. 

Çocuk Bahçe Oyunları : Alaylar Oyunu

En az 6 kız ile oynanan bu oyunda, iki gruba bölünmüş kızlar alaylar adlı tekerlemeyi söyleyerek, karşı karşıya yürüşürler. Tekerlemeyi kim sonlandırır ise (tekerlemede en son kimin ismi söylenirse) o karşı takımın el ele tutuşmuş zincirini kırmaya çalışır. Son kişi kalana kadar devam eden oyunda, kaybeden kişi göbek attırılarak cezalandırılır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Arapsaçı Oyunu

Oyuna başlamadan önce oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yere oturur. Bir oyuncu, elindeki ip yumağını, ipin ucunu bırakmadan bir diğer oyuncuya atar. Yumağı yakalayan kişi ipi tutar ve yumağı başka birine atar. Böylece giderek büyüyen bir ağ oluşur. Oyunun ikinci bölümünde oyuncular düğümü çözmeye çalışır.

Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Bahçenizdeki Sanat Eseri

Bahçenizde çocuğunuz için bir oyun köşesi hazırlayın. Daha sonra çocuğunuzdan bahçede değerli olarak gördüğü yaprakları, dalları ve taşları toplamasını isteyin. Bu malzemeleri kullanarak minik evler inşa etmesini isteyin. Üst üste dizdiği ve yerleştirdiği bu doğal malzemelerle çocuğunuz nesne gibi kavramları öğrenecek, aynı zamanda motor gelişimi desteklenecektir.

Buna ek olarak bu aktivite çocuğunuzun hayal gücünün ve yaratıcılığının da gelişmesine yardımcı olacaktır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Balık Tutma Oyunu

Hazırlanan farklı renklerdeki balıklar tüm çocuklara dağıtılır. Oyun alanına büyükçe bir dikdörtgen çizilir ve burasının balık ağı olduğu söylenir. Ağın ne işe yaradığı çocuklara sorulur.

Çocuklardan bir kişi ebe seçilir ve “ BALIKÇI” olur.

Balıkçı balık ağının bir köşesinde durur ve balık olan diğer çocuklar ağın çevresinde dolaşır. Balıklara balıkçıya yakalanmadan balık ağına girip çıkabileceklerini söylenir.

Bu sırada balıkçı balık olan çocukları yakalamaya çalışır. Balıkçı yakaladığı balığın ne renk olduğunu söyledikten sonra, yakalanan kişi “BALIKÇI” olur.

Çocuk Bahçe Oyunları : Balon Yakalama Oyunu

Eh, herkes büyümek için oynadı, bu yüzden bu versiyonu deneyin.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Farklı toplar, su balonları, fasulye torbaları

Nasıl Oynanır?

Topu, su balonunu veya fasulye torbasını kısa bir mesafeden fırlatın.

Her yakalamada oyuncular geriye doğru bir adım atmak zorundadır.

Her birinin kaybolmadan önce ne kadar ileri gittiğini görene kadar atmaya devam edin.

Takım halinde oynandığında harika ve maksimum yakalama yapan takım kazanır. Su balonları ile ıslanan ilk kişi kaybeder.

Eğlenceli Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Benim Bir Atım Var Oyunu

Çocuklar bir daire olur ve öğretmen “Benim Bir Atım Var” oyununu açıklar:

“Benim küçük bir atım var, oturunca oturur, kalkınca kalkar. Büzülünce büzülür” dediğim zaman herkes dairenin ortasına yaklaşacak, uygun yerde oturup kalkacak “süzülünce süzülür” dediğimde herkes tekrar geriye doğru açılacak. “Ayakları rap rap” dediğimde ayaklarımızı yere vuracağız. “Eller şap şap” dediğimde de, ellerimizi birbirine vuracağız. ‘Bir o yana, bir bu yana’ dediğim zamansa iki yana doğru sallanacağız ve duracağız. ‘Tıp’ dediğimde ise kimse kımıldamayacak. Kımıldayan olursa bize bir şeyin taklidini yapacak”.

Bir deneme yapıldıktan sonra oyuna başlanır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Beyaz Kelebekler Oyunu

Daire olarak kelebek gibi dönen çocuklar, kol kola tekerleme söyleyerek dönerler.

Çocuk Bahçe Oyunları : Bezirganbaşı Oyunu

Bezirganbaşı tekerlemesi ile ebe seçilir. Oyuncular seçilen 2 ebe’nin kolları altından tekerleme eşliğinde geçerler. Başta verilen isimleri bilemeyenler ebelerin arkalarına geçerler ve 2 farklı takım oluşturulur. Ardından ortaya bir çizgi çizilir ve 2 takım çizinin gerisine ip ile kim düşecek çekişmesi yapar.

Çocuk Bahçe Oyunları : Birdir Bir Oyunu

Oyuna başlamadan önce bir ebe seçilir. Diğer 9 kişinin, ebeden 20-25 adım ötede duracakları yer belirlenir ve hepsi 3-4 adım aralıklarla dizilir. Ebe eğilip belini kamburlaştırır, atlama yapacak 9 çocuk tekerlemenin kendi numaralarına ait kısmını tam ebenin üzerinden atlarken söyler. Çocuk diğerlerinin üzerinden de atlar, en sona gelindiğinde kendisi de eğilir. Birinci sıradaki, ebenin üzerinden “birdir bir” deyip atlar ve 3-4 adım ileride o da eğilerek sırtını kamburlaştırır. Ardından ikinci sıradaki koşarak ebenin ve diğerinin üzerinden atlar ve en sona geldiğinde o da eğilir.

Devamında sırayla diğerleri de çocukların üzerinden atlar. Bu durum bir çocuğun atlamayı başaramamasına kadar devam eder. Atlayamayıp düşen, ebe seçilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Bülbül Kafeste Oyunu

Oyuncular el ele tutuşarak bir halka oluşturur. Bu halka bülbül kafesi olur. Oyuncular arasından iki-üç ‘bülbül’ seçilir. Bülbüller kafes içinde dolaşır. Oyun sırasında halkadaki oyuncular ellerini bırakarak, “bülbül kafeste” der. Bu sırada bülbüller halkanın dışına çıkmaya çalışır. Halkadaki çocuklar, bülbülleri dışarı çıkarmamak için hemen birbirlerinin ellerini tutar ve kafesin açık yerini kapatır. Kafesten kaçabilen oyuncular, oyunu kazanmış olur.

Eğlenceli Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Cırtcak Oyunu

2 kişilik bir oyundur. Tebeşirle yere içi içe 3 kare, ve karelerin orta noktasından üst dış kare yüzeyine değecek 4 adet çizgi eklenir. Çizgilerin kesiştiği noktalara taşlar yerleştirilir. Taşlar birbirlerini damada olduğu gibi yemeye çalışır. Oyun 2 taş kalana kadar devam eder.

Çocuk Bahçe Oyunları : Çalı Oyunu

İlk önce uzak bir noktaya koyulan kozalağı vurmaya çalışarak oyuncular arasından ebe seçilir. Ardından oyun başlar ve herkes kozalağı elindeki taşla vurmaya çalışır, kozalağı taşıyla isabet ettiremeyen geri dönüp taşını almaya çalışır, bu sırada ebe taşını almak için geri dönenleri ebelemeye çalışır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Çamura Sıkışmak Oyunu

Çok fazla fiziksel aktivite içeren klasik bir oyun.

Neye ihtiyacın olacak?

Birkaç oyuncu

Koşmak için büyük bir çim veya oyun alanı

Nasıl Oynanır?

Oyuncular bir kişinin “o” olmasına karar verecek.

Oyuncular “ondan” kaçmak için beş saniye alırlar.

Şimdi “o” oyuncu diğerlerini kovalamalı ve kazanmak için herkesi etiketlemelidir.

“O” oyuncular bir oyuncuyu etiketlediklerinde “çamura saplanmışlardır” ve hareket edemezler.

Diğer oyuncular çamurda sıkışmış oyuncuları onlara dokunarak kurtarmak için koşabilir veya emekleyebilir.

Yetişkinler bile bu oyunu daha eğlenceli hale getirmek için çocuklarla oynayabilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Çamurdan Renkli Çay Partisi

Özellikle kız çocukları çamurdan pasta yapmaya bayılırlar. Bahçenizde onun hazırlayacağı bir minik çay partisi verebilirsiniz. Evde ihtiyacınız olmayan ufak boylardaki plastik kapların içerisine çocuğunuzun hazırladığı çamuru bölüştürün. Daha sonra her bir kabın içerisine farklı renklerde sulu boya veya gıda boyası dökün.

Renklendirilmiş çamurlarla çocuğunuzdan farklı şekillerde ve boyutlarda pasta ve kurabiye yapmasını isteyin. Pastaya ek olarak, renkli çamuru resim için de kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler kağıt ve fırça. Daha sonra renkli çamurla çocuğunuzdan resim çizmesini isteyin – oldukça eğlenceli vakit geçirecektir. Çocuklarınızın kıyafetlerine bulaşan çamur ve boya lekeleri için endişelenmeyin.  

Eğlenceli Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Çarşıya Gittim Oyunu

Çocuklar daire kurarak yere çömelirler. İlk başlayan oyunca çarşıya gittim ile başlayarak neler satın aldığını söyler, diğerleri de sırayla bir şeyler ekler ve aynı şeyleri sırası ile tekrar ederek akışın devam etmesini sağlarlar. Sırada şaşıran veya kelimeyi söylemeyi unutan kaybeder.

Çocuk Bahçe Oyunları : Çatlak Patlak Oyunu

Oyuncular ellerini, biri üstte, diğeri altta kalacak şekilde birbirlerinin avuçlarına koyarlar. Her kelimede bir oyuncu yanındaki arkadaşının avucuna vurur ve şu şarkı söylenir:

“Çatlak patlak, yusyuvarlak, kremalı börek, sütlü çörek, çek dostum çek, arabanı yoldan çek, çek amca çek, burnun kanca, al sana bir bulmaca, bulmaca kaç parça, veriyorum 5 parça, 1, 2, 3, 4, 5”

Çocuk Bahçe Oyunları : Çelik Çomak Oyunu

Biri uzun diğeri kısa iki sopa kullanılarak oynanır. Kısa olan ve sürekli yerde kalan sopa, uzun sopayla uç kısmına vurularak havalandırıldıktan sonra, en uzak noktaya ulaştırılmaya çalışılır. Kısa sopaya, üç kez havalandırıp vuramayan oyuncu, sırasını rakibine verir. Sopayı en uzak noktaya atan oyuncu, oyunu kazanmış olur.

Çocuk Bahçe Oyunları : Çiçek Deneyi

Bahçede oynanan çocuk oyunları eğlenceli olduğu kadar eğitici ve öğretici de olabilir. Çocuğunuza bahçenizde yetiştirdiğiniz veya kendiliğinden çıkan çiçeklerden beğendiklerini toplattırın. Topladığınız çiçeklerin beyaz veya açık renkli olması deney sonucunun daha rahat görülmesine yardımcı olur. Daha sonra, bir bardak suyun içerisine gıda boyası ekleyin.

Çiçekleri bu suyun içerisine yerleştirin ve zaman içerisinde çiçeğin renginin nasıl değiştiğini çocuğunuzla beraber gözlemleyin. Bu deney, çocuğunuz suyun bitkilerin büyümesine olan katkısını gözlemleyeceği için okul öncesi bahçe oyunları arasında oldukça eğitici nitelikte bir etkinlik olarak yer alacaktır. 

Çocuk Bahçe Oyunları : Çim Bowlingi Oyunu

Bu pahalı bowling salonlarına veda edin ve arka bahçenizde çim bowlingi yapın. Arka bahçede kullanılabilecek silindirik şekilli şişeler veya bowling pimleri arayın ve başlayın.

Nelere ihtiyacınız olacak?

10-12 bowling pimi veya su şişesi

Küçük küre şeklindeki top

Nasıl oynanır?

Pimleri herhangi bir şekilde düzenleyin (en iyisi üçgen bir şekilde düzenlemek)

Her çocuğun küreyi yuvarlamasını ve pimleri aşağı indirmesini sağlayın.

Çocukları takımlara ayırın ve tüm iğneler her vurulduğunda takım bir puan alır.

Eğlenceli Çocuk Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Çömel Kurtul Oyunu

Ortaya büyük bir daire çizilir ve çocuklar arasından sayışarak bir ebe seçilir.

Ebe olan çocuk, dairenin içinde kalarak diğer arkadaşlarını kovalar.

Çocuklar çömelerek ebeden kurtulabilir.

Kurtulamayan ve yakalanan çocuk ise ebe olur.

İsteyen tüm çocuklar ebe oluncaya kadar oyuna devam edilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Çubuk Oyunu

En az 2 kişi ile oynanan oyunda diğer çubukları kıpırdatmadan çubuk almak ana amaçtır. Bunu başaran ve en çok çubuk alan oyunu kazanır. Çubuğu alırken kıpırdatan sırayı rakibine kaptırır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Deli Kız Oyunu

7 kişi daire yaparak dönerler, ortada deli kız taklidi yapan bir kız vardır, dairede dönenlerin söylediği tekerlemeye cevap verir ve akışa yön verir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Doğa Çöpçü Avı

Doğayı eğlenceli bir macera yolculuğuna dönüştürmenin harika bir yolu. Doğayı sevenler ve çocuklarının da sevmesini isteyenler içindir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Kağıt torbalar

Basılı çöpçü listesi

Nasıl oynanır?

Arka bahçenizde bulabileceğiniz pek çok şeyi listeye ekleyin ve bunları resimlerle birlikte yazdırın (çiçekler, yapraklar, dallar, çam kozalakları, kayalar)

Oyuncuların tüm öğeleri bulmasına yardımcı olmak için nesneleri gizleyin ve bir haritanın resmini çizin.

Her şeyi ilk toplayan ve çoğu şeyi toplayan kişi kazanır.

Çocuk Bahçe Oyunları : El Tut Kurtul Oyunu

Çocuklardan büyük bir daire olması istenir ve öğretmen de daire içinde yerini alır.

“El Tut Kurtul” oyunu açıklanır: “Çocuklar aranızdan bir ebe seçeceğim. Ebe olan kişi sizi kovalamaya başlayacak. Sizler de yakalanmamak için, ebe size yaklaştığında arkadaşlarınızdan birinin elini tutacaksınız. El ele tutuşmadan ebe kimi yakalarsa, yakalanan kişi ebe olacak” denir.

Bu şekilde oyun bir süre devam ettirilir.

Eğlenceli Çocuk Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Eski Minder Oyunu

Gönüllü ortada çömelir, çocuklar etrafında el çırpıp tekerleme söyleyerek dönmeye başlarlar. Ortadaki gönüllü bir konu seçer ve çocuklar o konu ile ilgili taklit duruşları yaparlar. Aynı konu iki kere seçilemez.

Çocuk Bahçe Oyunları : Hacı Yatmaz Oyunu

Ortaya bir sopa dikilir, çocuklar çevresinde daire olurlar. Herkes bir numara alır ve sopayı diken bir numara söyler ve numarası söylenen sopayı havada tutmaya çalışır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Haydi Uçurtma Uçuralım

Uçurtma uçurmayı sevmeyen bir çocukla karşılaşmamışsınızdır. Çok fazla rüzgar olmasa bile, çocuklar uçurtmalarla koşabilir ve onları arkalarında uçururken harika zaman geçirebilirler. Uçurtmayı bir oyuncak mağazasından alabilir yahut öncesinde evde kendiniz çocuğunuz ile yapabilirsiniz. Bu aktivite hareket etmenin eğlenceli yolu.

Çocuk Bahçe Oyunları : Hazine Avına Çıkıyoruz

Bu oyunu bahçede oynayabileceğiniz gibi evde de oynayabilirsiniz. Öncelikle hazine olabilecek, çocuğunuzun ilgisini çeken bazı eşyaları toplamanız ve listelemeniz gerekiyor. Bu listede neler olabilir derseniz; çocuğunuz 3-5 yaş grubu ise sevdiği bazı oyuncaklar, olabileceği gibi daha büyük okuma yazma bilen çocuklar için kağıtlara yazılmış bilmece şeklinde yönergeler de olabilir. Meselâ; Bir kağıda ” İlk ip ucunu buldun! Şimdi yiyeceklerin soğuk olarak saklandığı buz dağlarının eteğindeki diğer ipucunu bulma sırası” gibi bir cümle yazarak çocuğu buzdolabı üzerine yapıştırdığınız 2. ipucunun olduğu nota yönlendirebilirsiniz. İpuçları bu şekilde devam ettikten sonra çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuna, oyuncağa ulaşmasını sağlayabileceğiniz gibi zaman kısıtlaması koyarak (örneğin; 10 dk içinde)  ilk önce hazinenin tüm ipuçlarını toplayıp, hazinenin yerini bulana bir armağan da verebilirsiniz.

Dikkat geliştiren, hareket etmelerini sağlayan bir oyun. Bu oyunu sıcak saatlerde ev içinde de oynayabilirsiniz.

Eğlenceli Çocuk Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Herbaryum  Oyunu

Kurutulmuş veya korunmuş bitki örneklerinin koleksiyonuna “herbaryum” denir. Bilimsel ve eğitici bitki koleksiyonları yüzlerce yıldır yapılmıştır. Bu konuda ilk koleksiyonlar şifalı bitkiler ve faydalarını bir arada toplamak amacı ile oluşturulmuştur. En eski herbaryum yaklaşık 450 yıllıktır.

Bahçenizden yahut parklardan topladığınız bitki ve çiçekleri kartlara yapıştırabilir. Her karta bitki hakkında bilgi yazabilirsiniz. Üzerine bitki yapıştırdığınız kartları kitap aralarında kuruttuktan sonra o kartları bitkinin rengine uygun çerçevelere koyarak çocuğunuzun odasına asabilirsiniz. Bunun için çiçek toplamanız, zevkinize göre renk renk kartonlara yapıştırmanız ve eğer isterseniz sonrasında çerçeveletmeniz yeterli.

Çocuk Bahçe Oyunları : İp Atlama Oyunu

İki çocuk karşılıklı olarak ipin ucundan turarak çevirir. Çocuklar sırayla ipten atlamaya çalışırlar. İp atlarken şu tekerlemeleri söylerler:

“Laleli belkız, İçeriye gir kız, İpten çık kız, Dışarıya çık kız.

Denizde dalga, hoş geldin abla, Eteğini topla, rahat otur abla,

Etek bluz, İngiliz turist, Nereden çıktı bu iki kız.”

Çocuk Bahçe Oyunları : İstop Oyunu

Oyuncular bir daire oluşturur. Oyunu başlatmak için çocuklardan biri ebe olur. Ebe, oyunculardan birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Top yere düşerken, adı söylenen oyuncu topu havada yakalarsa, başka birinin adını söyleyerek topu yeniden havaya atar.

Topu havada tutamayan çocuk, topu yerden eline aldığında “istop” diye bağırır. Kaçışan oyuncular “istop” denildiği anda oldukları yerde durmak zorundadır. Bu durumda ebe, duran oyunculardan birini topla vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu 1 puan kaybeder ve ebe olur. Üç kere vurulmuş olana bir ad takılır ve oyun o isimle devam eder.

Eğlenceli Çocuk Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Kırmızı Balık Oyunu

Bir daire olunur ve çocuklar arasından sayışarak bir balık ve balıkçı seçilir.

Seçilen balığa ortaya geçmesini, balıkçının da halkanın dışında durmasını söylenir.

Grup ortadaki balığın etrafında dönerek ‘Kırmızı Balık’ şarkısını söylemeye başlar.

İsteyen diğer çocukların da balık ya da balıkçı olması için oyuna bir süre devam edilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Kim Yok Oyunu

Çocuklarla birlikte büyük bir daire olunur ve “Kim yok” oyunu oynanacağı söylenir.

Bir kişi ebe seçilir ve gözü bağlanır.

Daha sonra çocuklardan birisi gösterdiğiniz yere saklanır ve ebe gözünü açtığında ona “kim yok?” diye sorulur.

Ebe doğru bilirse, başka birisi ebe olur, yanlış bilirse bir kez daha gözü kapatılır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Körebe Oyunu

Oyuncular arasından bir ebe belirlenir ve gözleri bağlanır. Oyun, adını ebenin gözlerinin bağlanmasından alır. Oyuncular ebe ortada kalacak biçimde bir halka oluşturur.

“Türkü söyler döneriz, Bil bakalım biz kimiz, Göster bizi körebe” sözlerini söyleyerek ve el çırparak ebenin çevresinde dönerler. Ebe bu sırada kollarını öne doğru uzatarak dokunduğu oyuncunun başını, yüzünü ve üstünü elleriyle yoklar. Kim olduğunu anlayabilirse adını söyler. Eğer tanırsa, dokunduğu oyuncu ebe olur. Tanıyamazsa, oyun aynı ebeyle sürer.

Eğlenceli Çocuk Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Köylü-Şehirli Oyunu

3 Kişi ile oynanan oyun bir röportaj oyunudur. Bir Pazucu şehirli ve köylü kadına yaşamları hakkında sorular sorar, köylü ve şehirli kadınların taklidi yapan çocuklar abartılı cevaplar verir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Kukalı Saklambaç Oyunu

Tüm oyuncular oyun alanında toplanır. Aralarından bir ebe seçilir. Oyunculardan biri ortaya konan topa ya da teneke kutuya vurarak oyun alanından uzak bir noktaya atar. Tüm oyuncular ebe topu tekrar oyun alanına getirene kadar saklanır. Ebe, kukayı getirdikten sonra saklananları ararken, başka oyuncular yeniden kukayı uzağa atabilir. Ebe kimi görürse kukaya basar ve “kukaladım” der. Oyun bu şekilde devam eder.

Çocuk Bahçe Oyunları : Kurdelalarım Oyunu

Çocuklarla birlikte büyük bir daire olunur.

Önceden hazırlanan kurdelalar çocuklara dağıtılır ve müzik eşliğinde kurdelalarla hareketler yapacakları söylenir.

Müzik başlatılır.

Önce öğretmen hareketi gösterir ve çocuklardan da onu taklit etmelerini ister.

Kurdelalar yavaştan başlayarak hızlıya doğru çevrilir.

Daha sonra kurdelalar önce yukarı kaldırılır, sonra aşağı indirilir. Bu hareket yukarı, aşağı yapılırken kollar yana doğru açılarak kurdelalarla çeşitli zigzaglar çizilir.

Hep birlikte yere çömelinir ve kurdelalarla yukarı, aşağı hareket etme hareketi tekrarlanır. Çocuklara kurdelaları yukarı ve aşağı hareket ettirmenin ayakta mı, yoksa çömelerek mi kolay olduğunu sorulur.

Sonrasında kurdelalarla yukarı ve aşağı başka nasıl hareketler yapılabileceği sorulur. Önerisi olan çocukların uygulamasına fırsat verilir ve gösterdiği hareket tüm grup tarafından tekrar edilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Kurnaz Tilki Oyunu

Bunun için daha büyük bir gruba ihtiyacınız olacak ama çok eğlenceli.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Birkaç oyuncu

Oynamak için büyük bir oyun alanı veya çim

Tilki olmak için oyunculardan birini seçin. Grubun geri kalanından uzaklaşmalarını sağlayın.

Oyuncular bir noktadan başlar ve yavaşça tilkiye doğru hareket ederler.

Tilki yüksek sesle ve yavaşça 10’a kadar sayar. Bitirdiklerinde aniden dönerler ve diğerleri donmak zorunda kalır.

Hareket ederken yakalanan oyuncu başlangıca geri dönmelidir. 10’dan önce tilkiye dokunmayı başaran yeni tilki olur.

Eğlenceli Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Kuyu Kazmanı Oyunu

En az 5 kişi ile oynanan oyunda her çocuk ellerindeki sopa ile daireler çizer. 1 sopa fazla vardır ve o sopayla ebeyi seçmek için her çocuk sopayı sektirir. En az sektiren ebe olur. Oyuncular kendilerine ait dairelerden taşmadan aralarında sopayı sektirmeye çalışır, sopa kendi çemberinden taştığında ebe sopayı uzaklaştırmaya çalışır oyuncu da onu yakalamayı hedefler; diğer çocuklar hemen dairesine yönelip sopalarıyla sopayı oyun alanına getirene kadar dairesini kazarlar. Oyun bu şekilde devam eder. Sonunda en çok kazılmış daire sahibi oyuncu oraya gömülür.

Çocuk Bahçe Oyunları : Mendil Kapmaca Oyunu

Ortada mendili tutacak biri seçilir. Sonra çocuklar aldım verdim ben seni yendim oyunuyla iki gruba ayrılırlar. Çizgilerden çıkış yapan çocuklar arasında mendili yakalayan yakalayamayanı mendille ebelemeye çalışır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Mendili Al Oyunu

Tüm grubun büyük bir daire olmasını istenir ve öğretmen de daire içinde yerini alır.

Daire olurken “el ele tutuşalım halkaya karışalım haydi çabuk çocuklar oynayalım loy loy” gibi bir şarkı ile daire oluşturmak keyifli hale getirilir.

Farklı renkteki üç mendil çocuklara tanıtılır.

Daha sonra ilk önce öğretmen ebe olur ve mendillerin hepsini elinde tutar ama sadece bir tanesini bir kişinin arkasına bırakacağını söyler.

Şarkıyı söyleyerek (Yağ satarım bal satarım.-Ustam öldü, ben satarım-Ustamın kürkü sarıdır.-Cmtsam on eş liradır-Zambak zumbak, dön arkana iyi bak.-Zambak zumbak, dön arkana iyi bak) çocukların etrafında döner. Bir çocuğun arkasına elindeki mendillerden bir tanesini bırakır.

Mendili alan çocuk öğretmeni yakalamaya çalışır. Bu arada öğretmen kalkan çocuğun yerine oturur ve onu yakalamaya çalışan çocuğun arkasına ne renk mendil bıraktığını sorar.

Çocuk mendilin rengini söyledikten sonra tüm mendiller ebe olan çocuğa verilir.

Ebe olan çocuk şarkıyı söyleyerek dairenin etrafında döner ve mendillerden birini istediği bir arkadaşının arkasına bırakır.

Oyuna devam edecek olan çocuk arkasına bırakılan mendili alır ve ne renk olduğunu söyler.

Daha sonra oyuna başka çocuklar da ebe oluncaya kadar devam edilir.

Eğlenceli Doğa Aktiviteleri

Çocuk Bahçe Oyunları : Mısır Deliği Oyunu

Odaklanma ve nişan alma pratiği yapmak için öğrenmesi kolay, eğlenceli ve ucuz bir oyun, bu kollarınızı ağrıtabilir. Ama çocuklar buna bayılacak.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Küçük bir tahta tahta

Boya

Küçük fasulye torbaları

Nasıl Oynanır?

Tahta kalasın bir ucuna büyük bir limon veya portakal büyüklüğünde küçük bir delik açmanız gerekecek.

Ahşabın geri kalanını seçtiğiniz bir renkle boyayın.

Oyuncuları tahtadan birkaç metre uzakta durmalarını sağlayın ve fasulye torbalarını delikten geçirmeyi hedefleyin.

Bir kuyruklu klasik, bu oyunla amacını mükemmelleştirmek için saatler harcayabilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Mini Golf Oyunu

Mağazadan 12-15 TL civarında satın alacağınız oyuncak golf setleri ile açık havada eğlenmeniz mümkün. Oyun seti içindeki hedef deliği kullanmak istemezseniz bahçede  kendi links golf alanınızı yapmanız da mümkün. Bunun için toprağa birkaç delik açmanız yeterli. Delikler topun girebileceği genişlik ve derinlikte olmalı. Delikleri çok küçük açmayın çünkü küçük çocuklar (3-7 yaş civarı) üst üste birkaç defa başarısız olduğunda sıkılıp oyunu oynak istemeyebilir. Koordinasyon geliştirici bir oyun.

Eğlenceli Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Noktadan Noktaya Oyunu

Seyahat dostu bir oyun, bu harika bir çocuk bahçesi oyunu oluşturmak için değiştirilebilir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Büyük bir döşemeli kumaş parçası (ebat – 20 cmx30 cm)

Tebeşir Kalem

Her renkte kumaş boyası

Bir silgi

Kürdan

Çiçekler

Nasıl oynanır?

Döşemeli kumaş üzerinde tebeşir kalemiyle yaklaşık 1,5 inç aralıklarla ön noktaları yapın.

Silgiyi boyaya batırıp noktayı renklendirerek noktaları biraz kumaş boyasıyla renklendirin.

Oyunu oynamak için 2 oyuncuya ihtiyacınız var.

Her oyuncunun bir avuç dolusu kürdan ve diğer oyuncunun öğelerinden farklı olması gereken çiçek veya dal gibi bir sürü nesneye sahip olması gerekir.

Sırasıyla, her oyuncu iki noktayı birleştiren bir kürdan koyar.

Biri dördüncü tarafı bitirip kareyi tamamladığında, kare onlara aittir. Oyuncunun bunu talep etmek için nesnesini yerleştirmesi gerekir.

Oyun, tüm kareler tamamlanıncaya ve karelerde daha fazla eşya bulunan oyuncu kazanana kadar devam eder!

Çocukların sabrı öğrenmelerine ve doğaya yaklaşmalarına yardımcı olur.

Eğlenceli Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Patlangaç Oyunu

1 kova çamur, en az 2 kişilik bir oyun. Çamurla toprak kap yapan çocuklar onu yere patlatır. En güçlü kim patlatırsa o yüksek bir puan alır. Sonuçta puanlar toplanır, kaybeden kazananı sırtında taşır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Pembe Nine Oyunu

Çocuklar bir daire kurarlar, ortadaki tekerleme sonunda evleneceği kişinin ismini belirler. Tekerleme eşliğinde “Pembe nine kızını almaya geliyoruz” derler, o da evet ya da hayır ile oyunu yönlendirir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Renk Bulma Oyunu

Farklı renk kartonlar çocukların arkasına takılır.

Çocuklardan bir daire olmaları istenir.

Sayışarak bir ebe seçilir ve ebe olan çocuk halkanın içinde durur.

Diğer çocukların yüzü ebeye dönük olur. (Böylece ebe, çocukların arkasında bulunan renkleri göremez)

Ebe dairenin içinde dönerek çocukların arkasındaki resimleri görmeye çalışır.

Bu esnada diğer çocuklar sırtlarında bulunan renkleri ebeye göstermemeye çalışır ve sağa sola hareket ederler.

Ebe olan çocuk kimin sırtında bulunan rengi söylerse, söylediği çocuk ebe olur.

Çocuk Bahçe Oyunları : Sek Sek Oyunu

Herkes tarafından bilinen sek sek oyunudur. İlk gidiş bitince sondan başa dönüş yapar. Başta çift ayak gidiş dönüşün ardından tek ayak gider ve tamamladığı karelerin içine ismini yazmaya başlar. Başkasının kutusuna basmadan gidiş dönüşü bitiren oyunu kazanır.

Eğlenceli Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Sekiz Kuyulu Taş Oyunu

2 kişi ve 16 şar 16 şar paylaştırılmak üzere toplam 32 taşla oynanan oyunda oyuncular önlerine karşılıklı 4 er çukur kazar ve her çukurun içinde 4 taş yerleştirir. Kura ile seçilen oyuncu başlamaya hak kazanır. Başlayan oyuncu kendine ait çukurlardan 4 taş alır istediği çukurdan başlayarak sırayla her çukura 1 er taş koyar. Diğer oyuncu da aynı eylemi tekrarlar. Bu taş yerleştirme esnasında kendi çukurunda 1 taş brakmayı başaran oyuncu karşısındaki diğer oyuncunun çukurundaki bütün taşları almaya hak kazanır. Rakibin taşlarını toplamayı başaran oyuncu kazanır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Sıçratan Top Oyunu

En az 4 kişi ile oynanan bu oyunda ipin ucuna bağlı bir top vardır, bu topu savuracak kişiyi seçmek için oyuncular aralarında tekerleme söyleyerek eleme yaparlar. Ebe seçilir. Ebe oyuncuların ayak altlarına doğru topu sallayarak oyunculardan birini ebelemeyi çalışırlar.

Çocuk Bahçe Oyunları : Su Damlası Oyunu

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için mükemmel bir bahçe oyunu – yürümeye başlayan çocuğunuzun sıcak bir günde bir su damlasıyla oynamasını sağlamak için idealdir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Plastik kaplama veya ressamın plastiği (10×20’ye kesilmiş 10×25 fitlik bir rulo)

Ütü masası ve ütü

Parşömen kağıdı

Hortum deliğini kapatmak için koli bandı

Nasıl Oynanır?

Plastik tabakayı açın ve ikiye veya su damlasının olmasını istediğiniz boyuta katlayın.

Ütü masasını yere düz bir şekilde koyun ve ütüyü en sıcak ayara getirin.

Parşömen kağıdını 2 metre uzunluğunda tutarak kesin.

Uzunlamasına ikiye katlayın ve bir çizgi çizin. Çizgi, katlamadan 2 inç uzakta olmalıdır.

Parşömeni açın ve plastiği üzerine yerleştirin (köşeden başlayarak katın karşısındaki kenar). Plastiği parşömen katına hizalayın.

Parşömeni tekrar üzerine katlayın.

Şimdi sıcak ütüyü kullanarak plastiği parşömen kağıdının çizgisi boyunca hareket ettirerek yavaşça eritin.

Parşömeni çıkarmadan önce birkaç saniye soğumasını bekleyin.

Diğer tüm kenarları kapatmak için işleme devam edin.

Şimdi plastiğin katlanmış ucunda küçük bir delik açın.

İçine biraz derin bir hortum yerleştirin ve su damlasını doldurun.

Deliği koli bandı ile kapatın.

Çocuklarınızın üzerinde dans etmesini sağlayın ve onları soğutmak için üzerlerine su püskürtün.

Eğlenceli Doğa Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Suyu Dökmeden Kim Taşıyacak Oyunu

Çocuklar bu tip yarışları genellikle severler. Plastik bardaklara su koyun ve bitiş çizgisine boş bir kap (küçük bir kova, hatta yoğurt kabı bile olabilir) yerleştirin. Çocuklar suyu dökmeden bitiş çizgisindeki kovaya ulaşmalı ve taşıdıkları suyu bu kovaya boşaltmalı. En çabuk hangi çocuğun kovası su ile dolar ise yarışmayı o kazanmış olacak. Oldukça serinletici denge ve çeviklik geliştirici bir oyun.

Çocuk Bahçe Oyunları : Şekiller Oyunu

Çocuklardan daire olmaları istenir.

Ortaya üçgen, daire, dikdörtgen ve kare şekilleri çizilir.

Grup dört eşit sayıya ayrılarak çizilen şekillerin içine yerleştirilir.

Her grubun adı içinde bulunduğu geometrik şeklin ismi olur.

Çocuklara karada-denizde oyunu oynanacağı açıklanır: “Karada” dendiğinde tüm çocukların şeklin içine girmesi, “denizde” dendiğinde ise şeklin dışına çıkmaları gerektiği söylenir.

Şaşıranlar oyundan çıkar.

Çocuk Bahçe Oyunları : Tavşan Kaç, Tazı Tut Oyunu

Bir halka oluşturulur ve çocuklar arasından sayışarak bir tavşan ve bir tazı seçilir.

Seçilen tavşan ortaya geçer, tazı ise halkanın dışında kalır.

Grup ortadaki tavşanın etrafında dönerek şarkı söylemeye başlar (‘Hendekte bir tavşan uyuyordu, uyuyordu. Tavşan bana baksana yakışmıyor bu sana. Tavşan kaç, tazı tut, tavşan kaç, tazı tut.’) ve şarkının hareketlerini yapar.

Tavşana kaç dediğinde tavşan dairenin içinden çıkıp kaçar ve tazı da onu yakalamaya çalışır. Tavşan yakalanmadan dairenin içine dönmeye çalışır.

İsteyen diğer çocukların da tavşan ya da tazı olmasına fırsat verilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Tic-Tac-Toe Oyunu

Başka bir seyahat dostu oyun, bu bir bükülme ile çim oyunu olabilir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Düz Duş perdesi

Koli Bandı

Farklı renkte eşit sayıda Cumzbi

Nasıl Oynanır?

Izgarayı duş perdesinin üzerine çekmek için koli bandı kullanın.

Aynı anda iki oyuncunun birbirine karşı oynamasını sağlayın.

Oyuncular bir çizginin arkasında durmalı ve bir kareyi ayırmak için tek renkli bir Cumzbi fırlatmayı hedeflemelidir.

Oyuncular daha sonra tic-tac-toe kurallarını takip eder ve yatay, dikey ve çapraz olarak bir sıralama elde eden ilk kişi kazanır.

Disk, tahtanın dışına veya zaten dolu olan bir kareye düşerse, oyuncu bir tur daha alır.

Oynayın ve bu oyunu oynarken tüm ailenizin sahip olduğu eğlenceye tanık olun.

Eğlenceli Doğa Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Tilki Tilki Saat Kaç Oyunu

Bir daire olunur ve sayışarak çocuklar arasından bir tilki seçilir. Tilki olan çocuktan duvarın önüne geçmesi istenir. Diğer çocuklar da duvardan uzak bir yerde yan yana sıra olurlar.

Tüm grup tilkiye saatin kaç olduğunu sorar. Tilki saat kaç derse o kadar adım atılır. Adım atarken adımlar yüksek sesle sayılır.

Tilkinin yanına gelindiğinde yavaşça tilkinin arkasına dokunulur ve kaçılır. Tilki kaçanlardan birini yakalamaya çalışır ve yakalanan kişi tilki olur.

Bu şekilde diğer çocuklar da tilki oluncaya kadar oyuna devam edilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Topal Karga Oyunu

Bu oyunumuz için en az 5 kişiyle oynanır. İlk önce ebe seçimi yapılır ve ebe seçildikten sonra ortaya bir daire çizilir. Ebe olan arkadaşımız sadece bu dairenin içinde iki ayakla basabilir. Dairenin dışına çıktığı zaman tek ayak üzerinde diğer arkadaşlarını yakalamaya çalışır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Uçak Oyunu

Bir ebeleme oyunudur, 7 kişi ile oynanır. Ebe diğer çocukları yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuklar uçak gibi kollarını açarak dururlar. Duran oyuncu ebe tarafından yakalanmamış bir oyuncunun bacaklarının altından geçmesi ile çözülebilir. Oyun ebenin herkesi yakalaması ile biter.

Çocuk Bahçe Oyunları : Üçgen Peynir Dilimleri Oyunu

2 kişilik bir oyundur. Kalem, kağıt gereklidir. İlk önce kağıdın üstüne noktalar konulur, sonra iki oyuncu noktaları karşılıklı olarak üçgen yapacak şekilde birleştirir. En fazla üçgeni yapan kazanır. Bunu anlamak için üçgen yapıldıkça içine isimin baş harfi yerleştirilir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Yağmur Yağıyor Oyunu

Arkadaşlar bu oyunumuzu oynayabilmek için en az altı kişi olmalıyız. Oyunumuz, karşılıklı iki grubun, şarkımızla atışması şeklinde. E biraz da oyunculuk istiyor. Oyunumuz kolay. Taklit yeteneğimizi geliştirirken, kendimizi karşımızdakinin yerine koymayı da öğreniyoruz.

Eğlenceli Doğa Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Yakantop Oyunu

Çocuklar iki takıma ayrılır ve her takım en az 2 kişi olur. Yarışacak takımın iki elemanı belli bir mesafe (8-10 metre)arayla dururlar. Diğer takımın çocukları araya girer ve mesafeli duran takımın oyuncuları ellerindeki top ile aradaki oyuncuları vurmaya çalışır. Top değen oyuncu oyunu terk eder. Bir takımın hiçoyuncusu kalmayınca takımlar yer değiştirir.

Çocuk Bahçe Oyunları : Yattı Kalktı Oyunu

En az 6 kişi ile oynanan bu oyunda 1 cezacı vardır. Çocukların hepsi birer birer bir meyva ismi alırlar ve bunu birbirlerine söylerler. Dairede bağdaş kuran çocuklar diğer meyva isimli arkadaşının ismini söylerken yatıp kalkarlar bu şekilde hızlı olarak gelişen oyun ismi şaşıranın yanağının cezacı tarafından boyayla boyanması duraklar, sonunda en az boyanmış oyunu kazanır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Yedi Kremit Oyunu

Ortaya yedi kiremit konur, 2 gruba bölünen çocuklar bunu top atıp isabet ettirerek yıkmaya çalışırlar. İlk deviren diğer grubu topla vurma hakkını kazanır. Topla en çok kişi vuran grup kazanır.

Çocuk Bahçe Oyunları : Zanbur Zumbur Dayı Oyunu

Uzun eşek oyunun farklı bir modelidir. Yastık konumunda oturan zanbur zumbur dayı üstüne atlanan çocuk için bir meslek seçer ve o meslek için gerekli olan bir alet/edevat seçer. O meslek için ne lazımsa çocukların tekerleme ile söylemesini bekler. Seçtiği kelimeyi söyleyen çocuk yanar ve oyundan çıkarılır.

Eğlenceli Bahçe Oyunları

Çocuk Bahçe Oyunları : Zil Atma Oyunu

Bir yaz doğum günü partisi için arka bahçede parti oyunları arıyorum. Bu, fuara gitmenin anılarını geri getirecek.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Yüzükler

Farklı şekil ve boyutlarda şişeler

Nasıl oynanır?

Şişeleri piramit veya üçgen şeklinde sıralayın.

Onları istediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz.

Çocukların kurulumdan birkaç metre uzakta sıraya girmelerini sağlayın.

Halkaları şişenin üzerine tam olarak oturmaları için nişan almalarını ve fırlatmalarını isteyin.

Dolu şişeler veya teneke meyve suyu da kullanabilirsiniz ve yüzüğü fırlatan kişi kendi seçtiği bir şişeyi içebilir.

Unutmayın: Doğadaki çocuk mutlu çocuktur. Çocuklarınızı ekranlardan kurtarın. Kirlenmek Güzeldir!


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu