Taktik Bıçaklar (Tactical Knives) 2

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası outdoor sektöründe yer alan firmaların ve doğada vakit geçirmeyi seven kişilerin outdoor ile ilgili bilgi ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Outdoor Bıçakları tanıttığımız serimize devam ediyoruz.

Outdoor bıçak çeşitleri ve bıçak hakkında detaylı bilgi için ve Outdoor bıçakların sınıflandırmaları hakkında bilgi almak için bağlantıları tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda ve devam eden birkaç yazıda Outdoor bıçaklardan en fazla bilinenlerden olan taktik bıçaklar hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Taktik Bıçaklar hakkındaki ilk yazımızı okumak için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Taktik Bıçak Çeşitleri

Taktik bir bıçak seçerken, karşılaşacağı en yaygın kullanım durumlarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Neredeyse tüm kılıçlar bir nefsi müdafaa durumunda kullanılabilir, bu nedenle düzenli olarak yapmayı düşündüğünüz faaliyetlere odaklanın. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenekle, buradan başlamak, mükemmel bıçağı seçebileceğiniz en iyi tasarıma ve malzemelere yol açacaktır.

Taktik Bıçak Çeşitleri

Günlük Taşıma Taktik Bıçakları

Günlük taşıma bıçakları hafiftir, ergonomiktir ve her yere götürmesi kolaydır. Yerden tasarruf etmek için tipik olarak katlanabilirler ve taşımayı kolaylaştırmak için cep klipsleriyle birlikte gelirler.

Survival Bıçaklar

Dışarıda çok zaman geçiriyorsanız veya herhangi bir duruma hazırlıklı olmak istiyorsanız, hayatta kalma bıçakları harika bir seçimdir. Normalde maksimum mukavemet için sabit bir bıçakla yapılan hayatta kalma bıçakları, genellikle ahşap ve diğer lifli malzemeleri kesmek için tasarlanmış tırtıklarla birlikte gelir.

Görev Bıçakları

Tırtıklı bıçak, polis memurları ve askeri personel için daha uzun süre keskin kalma eğiliminde olduklarından iyi bir seçenektir. İyi bir hizmet bıçağı, bir kenarı tutacak, korozyona direnecek ve hızlı bir şekilde açılacaktır.

Av Bıçakları

Bir av bıçağı büyük ölçüde avlanan oyuna bağlıdır. Küçük hayvanlar daha küçük, daha keskin bir bıçağa ihtiyaç duyabilirken, daha büyük oyunlar için sert bir kenar gerekir.

Maket Bıçakları

Genel kullanım amaçlı bir maket bıçağı her şeyi biraz yapabilir. İyi kesebilmesi ve sık, uzun süreli kullanıma dayanabilmesi gerekir. Kenarı iyi tutan, korozyona dayanıklı bıçağa sahip bir bıçak arayın.

Taktik Bıçakların Çeşitleri

Katlanır bıçaklar, nadiren, birincil olarak dövüş bıçakları veya dövüş bıçakları olarak kullanılmak üzere tasarlanırlar. Bununla birlikte, birçok ordu ve askeri örgüt, silah olarak kullanılması amaçlanmayan, ancak askeri personelin yanı sıra sivillere de hitap eden taktiksel özelliklere sahip katlanabilir “faydalı” bıçaklar çıkardı.

Katlanan bir bıçağın doğası gereği, genellikle bir dövüş sırasında geri çekilmesi ve kılıcının konuşlandırılması gerektiği anlamına gelir – bir dövüş sırasında pratik olmayan bir manevra. Bıçak dövüşü öğrencileri ayrıca, herhangi bir kilitleme mekanizmasının başarısız olabileceğini ve katlanır bir bıçağın, kilit gücü ne olursa olsun, sabit bıçaklı bir savaş bıçağı kadar güvenilir olamayacağına dikkat çekiyorlar.

Taktik Bıçak Çeşitleri:

Bu bir tercih meselesidir, ancak unutmayın, daha büyük her zaman daha iyi değildir. Boyut önemlidir, ancak 5-9 inçlik iyi bir hayatta kalma bıçağının işe yarayacağı her zaman yanınızda 15 inçlik ağır bir pala taşımak istemezsiniz. Kendiniz olarak, onu kamp yapmak, avlanmak, balık tutmak, odun kesmek veya zombileri öldürmek için mi kullanacaksınız? Çepeçevre bir taşıma bıçağı mı arıyorsunuz yoksa hayatta kalma çantanızda saklanacak mı? Tüm gün taşıma bıçağı için, ağırlığın ve genel boyutun belinize veya cebinize uygun olduğundan emin olmak istersiniz. İşlev ve amaç için alışveriş yapın, kendinize bir hayatta kalma durumunda bıçağınızın sizin için ne yapması gerektiğini sorarak başlayın.

Her zaman kaliteli, saygın bir marka taktik bıçak satın alın. Gerçek kullanımdan çok yenilik için olan ucuz ‘fantezi tarzı’ bıçaklardan uzak durun. Taktik çakılar genellikle klips ile taşınırlar.

Taktik bıçak kategorileri arasında genel olarak aşağıdaki liste verilebilir.

Taktik Çakı (Tactical Folder) Nedir?

Taktik Çakı

Çakı temelde küçük bıçakların tamamı için kullanılan bir terimdir. Çakı ister taktik çakı olarak adlandırılsın isterse başka bir amaca yönelik üretilmiş olsun asla koruma, kullanım ve sağlamlıkta bıçağın yerini tutmaz. Bunun yanında bıçak kadar hacim ve ağırlığa sahip olmayan çakılar taşımalarının kolaylığı, hafif yapları ve çeşitli üretim tarzlarıyla kendine göre kullanım için uygundur. Özellikle İsviçre çakısı benzeri çakılarda tel kesmeye, cam kırmaya, şişe açmaya, vida söküp takmaya yarayan minik ve kullanışlı çok çeşitli aparatlar bulunur. 

Taktik İtme Bıçak (Push Knife) Nedir?

Taktik İtme Bıçağı

Türkçe’de push knife teriminin tam olarak karşılığı yoktur. Fırlatma bıçağı olarak da tanımlanabilecek psuh knife bıçaklar genellikle sokak dövüşlerinde kullanılmaktadır. Bıçak sokak çetelerinin tercihidir ve tutulduğunda avuca otururlar. Kama bıçaklarına da benzeyen itme bıçakları son dönemde popülerleşmeye başlamıştır.

Taktik Künye Bıçak (Dog Tag Knife) Nedir?

Taktik Künye Bıçak

Dog tag kelime anlamı itibariyle köpek tasması ya da köpek künyesi demektir. Türkçe’ye künye bıçağı şeklinde çevrilen dog tag bıçaklarının taşıyıcının güvenliğini sağlamak için koruyucu kılıflı, açılıp kapanan modelleri bulunur. Künye bıçaklar hafiflikleri ve elbise içerisinde çok kolay taşınabilmeleriyle öne çıkmaktadır. Künye bıçakları şehirde şahsi güvenliğine önem verenler tarafından tercih edilmektedir.

Taktik Bot Bıçak (Boot Knife) Nedir?

Taktik Bot Bıçak

Bot bıçağı daha çok mafya veya dövüş filmlerinde gördüğümüz paçalarda veya ayakkabılarda taşınan, yeri geldiğinde çekilip fırlatılan ya da savunma amaçlı kullanılan bıçaklara denir. Tarihçesinde kumarbaz masalarında taşınan kumarbaz bıçağı (gambles dagger) kelimesi bulunmaktadır. Yani masada, ofiste, otururken kolaylıkla taşınabilecek bıçaklardır.

Bot bıçakları daha çok bina içlerindeki dövüşlerde saplama ve kesme amacıyla kullanılır. Kişisel savunmada da en son silah olarak kullanılabilir.

Taktik Tomahawk Bıçak Nedir?

Taktik Tomahawk Balta

Kızılderililerin dünya literatürüne armağanı olan Tomahawk bıçaklar aslında bıçaktan çok balta olarak kullanılır ve Tomahawk baltaları, Tomahawk kazmaları, Tomahawk çekiçleri olarak da tanımlanabilir. Fırlatmaya da uygun olan Tomahawk baltaları 35-40 cm saplara ve 20-25 cm balta başına sahiptir. Uzun ve ince çelikten üretilen Tomahawk baltalarının ağız kısımları saplanmayı kolaylaştırmak için özel ve düz çizgilere sahiptir. Tomahawk baltaları atılmaya elverişli yapısı, hafifliği, kontrolünün kolaylığı ve dengesi ile yakın dövüşlerde ve çeşitli av etkinliklerinde kullanılmaya devam etmektedir. İletişimin gelişmesiyle tüm dünyada tanınan bu özel ve karizmatik balta, bushcraft meraklılarının çoğalması ve ‘’tomahawk’’ atmanın yavaş yavaş spor hâline gelmesiyle giderek yaygınlaşmaktadır.

Taktik Atış Bıçakları (Throwing Knives) Nedir?

Fırlatma Bıçakları

Taktik fırlatma / atma bıçakları rakibe uzaktan atarak kendini savunma veya karşı tarafı yaralamaya yarayan dengeli bıçaklardır. Atış bıçakları iki yönlü kesici olup simetriktir. Fırlatma anında dengeli şekilde hedefe ulaşması için özel materyalle üretilen atma bıçakları dengeli ağırlık, dirençli ve sivriltilmiş uç yapısı, delikler ve kanallarla sağlanan hava akımı (aerodnamik) yapıya sahip olan atış bıçakları değişik atış tarzlarına göre de özel olarak üretilebilmektedir.

Taktik Süngü Bıçaklar (Bayonets) Nedir?

Süngü Bıçak

Süngüler 18. YY’da üretilen tüfeklerin uçlarına takılan ve göğüs göğse savaşta kullanılan savaş araçlarıdır. Yakın savaşta rakibin vücuduna saplanan süngüler diğer outdoor bıçakların hepsinden daha uzundur. Fransa’da bir çatışmada ordunun barutu biten ordunun tüfeklerinin uçlarına buldukları bıçak ve çeşitli sivri demirleri bağlamaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Tarihsel sürede gelişme gösteren süngüler ilerleyen aşamalarda kazı yapmak için de kullanıldı.

Taktik Kemer Tokası Bıçak (Belt Buckle Knife) Nedir?

Kemer Çakısı

Kemer Tokası bıçaklar tıpkı künye bıçaklar gibi elbise ile birlikte kamufle şekilde taşınan bıçaklardır. Künye bıçaklardan farklı olarak kemer tokası bıçaklarında sadece çakı (küçük) tipte bıçaklar değil, bıçak/büyük bıçaklar kullanılabilmektedir.

Taktik Kelebek Bıçak (Butterfly Knives) Nedir?

Kelebek Bıçak

Kelebek çakılar İngilizce’de Butterfly, Balisong veya Batanga knives olarak tanımlanır. Artık birer koleksiyon ürünü olan kelebek çakılar birbirine bakan iki sap kanadının içinde yer alan namludan oluşurlar. Birbirine bakan kanatları bir arada tutan ve açılınca namlu ortaya çıkan mekanizmaya sahiptir. Mekanizma açıldıktan sonra kanatlar ters yönde döndürülerek tekrar sabitlenir ve bıçağın namlusu ortaya çıkar.

Taktik Kalem Bıçak (Tactical Pens) Nedir?

Taktik Kalem Bıçak

Taktik kalem bıçaklar demir veya çelikten özel olarak üretilmiş, gerektiğinde saplanılabilecek dirence sahip kalemlerdir. Cam kesmeye ve kırmaya yarayan çeşitleri olduğu gibi kalemin içerisine özel olarak yerleştirilmiş minik bıçaklar taşıyan modelleri de vardır.

Taktik Kama ve Hançer Bıçaklar (Daggers) Nedir?

Taktik Kama

Kama ve hançerler Türk ve doğu kültürlerinde iyi bilinen kişisel kullanım silahlarıdır. Tarihimizde hançerler çok fazla yer tutan savunma ve suikast silahlarıdır. Hançerlerin iki uçları keskin ve uçları da saplanma için incedir. Hançerlerin yapıları kıvrıktır ve saplama anında rakibe ciddi ve ölümcül hasarlar verebilir. İngilizce’de kama ve hançerler için dagger / poniard kelimeleri kullanılır.

Günümüzde kama ve hançerler yakın dövüşler haricinde kullanılmamakta olup zarf açma bıçaklarının bir tür kama olduğu söylenebilir.

Taktik Boyun Bıçakları (Neck Knife) Nedir:

Boyun Bıçağı

Boyun bıçakları kordon ve/ya kılıfla boyunda taşınan, sağlam ve küçük bıçaklarıdır. Kolay gizlenebilen ve kemer olmadan kullanıldıkları için son dönemde kullanımı artmıştır. Çakıyı yetersiz, büyük bıçağı ise çok büyük bulan kişilerin tercih ettiği taktik bıçak türüdür. Outdoor, kampçılık, doğa ve hayatta kalma kampları yapan (Bushcraft) kişiler arasında kullanımı artmaktadır.

Taktik Kılıflı Bıçak Nedir?

Çeşitli Bıçak Kılıfları

Taktik bıçak kılıfları klipsler yardımıyla bıçağa takılan kılıflardır. Kılıflar bıçak kullanılırken bıçağın bir parçası değil, sadece taşıma ve koruma aparatıdır. Bazı kılıflar vücudun çeşitli bölgelerinde bıçakları sabit, dengeli ve kullanıma hazır tutmaya yarayabilirler. Örnek olarak paçalarda, baldırda, kemerde ya da boyunda sabitlemeye yararlar. Ancak bıçağı kılıfla vücuda sabitleme çok uzun süreli kullanımlarda vücuda ciddi rahatsızlıklar verebilir. 

Not: Outdoor Bıçaklarını tanıttığımız yazı serimiz devam edecektir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Aşağıdaki düğmelerden “BEĞEN“ tuşuna basarsanız mutlu oluruz. Yazımızı “PAYLAŞ“ butonuyla paylaşırsanız bizi motive edersiniz.

error: Content is protected !!