Çadırlar Hakkında Her Şey

Türkiye’nin Outdoor Sayfasının iletişim adreslerine Çadır Seçimi Nasıl Yapılır şeklinde sıkça sorular sorulmaktadır. Çadır seçimi nasıl olmalı? konusu sadece sitemize değil özellikle facebook kampçılık gruplarında da popüler kampçılık konularından birisidir.

Kamp Çadırı Seçimi noktasında sorulan yoğun sorular bizi Kamp Çadırı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorusunun cevabını aramaya yöneltti. Gelen soruların yoğunluğu bizleri yerli/yabancı kaynakları tarayarak ve kendi kampçılık tecrübelerimiz ışığında Kamp Çadırı Seçimi konusunda okuyucularımızı aydınlatmak üzere Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında yazmaya yöneltti.

Kızılderili Çadır

Bu yazımızda aşağıdaki başlıklarda bilgiler verip kamp çadırı seçimini ayrı bir yazıyla detaylı olarak açıklayacağız.

Kamp Çadırı Almadan Önce Yapılması Gerekenler

Kamp Çadırı Seçimi sorusunun cevabını vermeden önce Çadır Nedir ve Çadır ne işe yarar? sorularının cevaplanması gerekmektedir. Bu soruları cevapladıktan ve kamp çadırı seçimi konusunda gerekli bilgileri verdikten sonra En iyi Çadır markaları hangisi?, 4 mevsim çadır ne demek? gibi soruların cevaplarını her okuyucunun kendisinin bulabileceğine inanıyoruz.

Kamp çadırı seçmeden önce çadır hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kamp çadırı almadan önce Çadırlar ne için kullanılır, hangi malzemelerden yapılır, çadır nasıl kurulur… gibi temel soruların cevaplarını bilmeniz gerekiyor. Bu soruların cevaplarını bilmeden kamp çadırı almanızı tavsiye etmiyoruz.

Çadır Seçimi

Çadırlar ve kamp çadırları hakkında temel bilgileri öğrenmeden kamp çadırı aramak otomobiller hakkında bilgi sahibi olunmadan ya da ehliyeti olmadan otomobil almaya benzer.

Çadır seçimi kamp hayatınızı etkileyecek en önemli hususlardan birisidir, çünkü kamp yaparken güvenli ve rahat bir uyku çekilmelidir. Eğer Kamp çadırı seçiminde hata yaparsanız bir günü geçen kamplarınız zevk ve mutluluk vermek yerine mutsuzluk ve ızdırap verebilir.

Kubbe Çadır

Dolayısıyla Kamp Çadırlarına geçmeden önce temel olarak çadır (tent) hakkında detaylı bilgi vermemiz gerekiyor.

Çadır Tanımı Çadır Nedir?

İnsanın temel ihtiyaçlarından olan barınma, doğada da değişmeyen bir kuraldır. Doğada uzun süreli günlük faaliyetlerde bu temel ihtiyacın giderilmesi için çadır en önemli yardımcımız olacaktır. Çadır (tent) barınak tabakalardan meydana gelen kumaş üzerinde dökümlü veya diğer malzeme, kutup bir çerçeveye bağlanabilir veya bir destek bağlanmış korunma ve barınma mekanıdır.

Çadırlar su geçirmez kumaş, ip ve sopalarla doğaçlama yapılabilir. Çadır, doğal hayatta sığınak olarak kullanılan kamp malzemesidir. Çadırlar üretildikleri malzemeye ve tasarımlarına göre farklı hava şartlarında kullanılmaya elverişli şekilleri vardır.

Eski Çadırlar

Çadırların Tarihçesi

İnsanoğlunun mağaralardan çıktığı ve doğada hareket etmeye başladığı andan itibaren en temel iki gereksinimi olmuştur: Beslenme ve Barınma

Çadırlar insanın barınma ihtiyacını karşılayan en eski ve temel yaşam alanlarıdır. Çadırlar en azından Erken Demir Çağı kadar eskiden kullanıldı. Çadırlar geleneksel olarak dünyanın her yerindeki göçebe insanlar tarafından kullanılmıştır, örneğin Yerli Amerikalılar, Moğollar, Türkler ve Tibet Göçebeleri ve Bedeviler tarafından çadırlar kullanılmıştır. İlk olarak göçebeler tarafından taşınabilir evler olarak kullanılan çadırlar, artık daha çok eğlence amaçlı kamp yapmak ve geçici barınaklar olarak kullanılıyor.

Çadır Kullanım Alanları

Çadırlar göçebeler, eğlence amaçlı kampçılar, askerler ve afet kurbanları tarafından mesken olarak kullanılmaktadır. Çadırlar ayrıca genellikle festivaller, düğünler, arka bahçe partileri, büyük kurumsal etkinlikler, kazı (inşaat) örtüleri ve endüstriyel barınaklar için baş üstü barınak olarak kullanılır. Çadırlar ayrıca zamanla protesto siteleri ve sembolleri olarak da kullanılır.

Tünel Kamp Çadırı

Kamp Çadırları:

Kamp yapmak, genellikle çadır kullanımını içeren popüler bir outdoor aktivitesidir. Kamp Çadırları, taşınabilirliği ve düşük çevresel etkisi nedeniyle ekonomik ve pratiktir. Bu nitelikler, vahşi doğada veya dağlık bölgelerde kullanıldığında gereklidir.

Çadırların Sınıflandırılmaları:

Yukarıda çok kısaca çadırlar hakkında bilgiler verdik. İnsanlık ile yaşıt olan çadırları sınıflandırmak kolay değildir. Yazıda da görüleceği üzere bakış açılarına göre aynı çadırlar farklı kategorilerde sınıflandırılabilmektedir. Yine de çadır hakkında yazılmış bütün yazıları topladığımızda çadırların sınıflandırılmaları temel olarak şu şekillerde yapılmaktadır:

Çadır Tipleri
 • Tiplerine göre sınıflandırılan çadırlar,
 • Yapıldığı malzemeye göre sınıflandırılan çadırlar
 • Kullanım amaçlarına göre sınıflandırılan çadırlar
 • Şekillerine göre sınıflandırılan çadırlar
 • Kullanım alanlarına göre sınıflandırılan çadırlar
 • Sezon özelliklerine göre sınıflandırılan çadırlar

Çadır Tipleri

Çadır üreticilerinin çadırlarını şu şekilde sınıflandırırlar:

 • Aile çadırları
 • Hafif çadırlar
 • Ultra-hafif çadırlar
 • 3 mevsim çadırlar
 • 4 mevsim çadırlar (bizde 5 mevsim olarak biliniyor)
 • Ekspedisyon çadırları (Türkiye’de 5 mevsim olarak biliniyor)
 • marketlerde 80-100 liraya satılan ucuz çadırlar hariç, hemen hiçbir çadır artık su geçirmez.
 • Çoğu çadır üreticisi, kapasiteyi “3 yatak” veya “2 kişi” gibi ifadelerle belirtir. Bu rakamlar, üreticinin çadırı kaç kişinin kullanabileceğini düşündüğünü gösterir, ancak bu numaralar her zaman bagaj, şişme şilteler, kamp yatakları, bebek karyolaları vb. gibi kişisel eşyalara izin vermez.

Yapıldığı Malzeme Cinslerine Göre Çadır Tipleri

Çadırlar; yapıldığı malzeme cinslerine göre, kıl, kumaş ve plastik çadırlar olmak üzere 3 grup altında incelenebilir.

Malzemeye Göre Çadır Türleri Tente kumaşı, pamuk (kanvas), naylon, keçe ve polyester dahil birçok malzemeden yapılabilir. Pamuk suyu emer, bu nedenle ıslandığında çok ağır hale gelebilir, ancak ilişkili şişme, küçük delikleri tıkama eğilimindedir, böylece ıslak pamuk, kuru pamuktan daha su geçirmezdir. Su direncini artırmak için pamuklu çadırlara genellikle parafin uygulanmıştır.

Naylon ve polyester, pamuktan çok daha hafiftir ve fazla su emmez; uygun kaplamalarla çok su geçirmez olabilirler, ancak ultraviyole ışınlarının neden olduğu yavaş kimyasal bozulma nedeniyle zamanla bozulma eğilimindedirler. Kumaşı su geçirmez hale getirmek için en yaygın işlemler silikon emprenye veya poliüretan kaplamadır. Dikiş, kumaşta küçük delikler açtığından, bu delikleri tıkamak ve su geçirmezliği korumak için sık sık mühürlenir veya bantlanır, ancak pratikte dikkatlice dikilmiş bir dikiş su geçirmez olabilir.

Kıl Çadırlar:

Kıl Çadır

Bu çadır türü Orta Asya ve Anadoluda gördüğümüz çul veya keçeden üretilen, barınma amacı ile kullanılan çadır tipidir. Kıl Çadırlar Keçi kıllarından yapılan çullardan ya da keçelerden yapılan Anadolu’da ve Orta Asya’da topakev, aleyçik, karaçadır gibi isimlendirilen çadırlardır. Bu çadırlar eskiden göçebe insanların barınmak için kullandıkları çadırlardır. Günümüzde bu çadırları, Anadolu’da Sarıkeçililer olarak bilinen ve hala göçebe yaşam tarzını benimseyen çok az bir topluluk kullanmaktadır.

Kumaş çadırlar / Bez Çadırlar:

Kumaş Çadır

Özellikle askeri amaçlı kullanılan ve bezden üretilen çadırdır. Kumaş çadırlar Bu çadırlar, çeşitli özellikteki kumaşlardan yapılmıştır. Çok kullanılan çadır çeşitlerindendir.

Plastik çadırlar:

Plastik Çadır

Plastik benzeri malzemelerden üretilmiş ve en yaygın kullanıma sahip çadırdır. Plastik Çadırlar Bu tip çadırlar, plastik türevli çadırlardır.

Şekillerine Göre Çadır Tipleri / Şekillerine Göre Çadır Türleri

Şekillerine göre çadırlar temelde üç şekilde gruplanır. Ancak aşağıda görüldüğü gibi farklı bakış açılarıyla bu sınıflandırmalar değişebilmektedir. Her grupta çadırdan yararlanacak kişi sayısına, çadır kurulacak bölgenin iklimine ve etkinliğin süresine göre farklı tasarım ve malzemelerle üretilen modeller vardır.

Üçgen Çadırlar

Üçgen tasarıma sahip çadır çeşididir. Konser ve festival gibi günü birlik etkinliklerde yaz aylarında kullanıma uygundur. En büyük dezavantajları rüzgara karşı dayanıksız olmase ve çadırın içinde ayakta durulması anında sağladığı yükseklik problemidir.

Üçgen Çadır

Üçgen Çadırlar Rüzgâra karşı dayanıksız ve kurulumu zahmetli çadırlardır, çadırın ayakta durabilmesi için 8 noktadan sabitlenmesi gerekir. Genellikle bahar ya da yaz aylarında kullanılırlar. Her ne kadar rüzgâra dayanıksız olarak kabul edilseler de, girişin rüzgârın ters yönüne bakacak şekilde kurulması, kazıkların uygun şekilde çakılması ve gergi iplerinin yeterince gerilmesiyle oldukça sert rüzgârlara da dayanabilirler.

Kazıkların çakılacağı toprağın yapısı, rüzgâra dayanıklılıkta birinci etkendir. Kazığın çakılacağı toprak ne denli sertse kazık o denli sağlam oturacaktır. Nemli ve gevşek toprak, kazığı tutamaz.

Çadır kazıkları, hafif olmaları amacıyla alüminyum ve alaşımlarından yapıldığı için çok sağlam malzemeler değildir, fazlaca sert toprakta çabucak eğrilirler. Aynı durum toprağın altında bir taş ya da kaya olması durumunda da gerçekleşecektir. Bu durumda toprağa giriş açısını bir parça değiştirmek gerekir.

İç tentenin gergi ipleri elden geldiğince sert gerilmelidir. Tabii ki kumaşın yırtılmasına neden olacak kadar değil. Dış tentenin gergi ipleri de gergin tutulur ama, belirli bir esneme sağlamalıdır.

Bugün için üçgen çadırlar çift katlı malzemeden üretilmektedirler. İç malzeme, yani yaşanılan alanı örten malzeme genellikle hava ve nem geçirgenliği çok yüksek olan bir kumaştır, çok etkin bir havalandırma sağlar. Bunun üstüne gerilen tente, nem ve hava akımını önleyen malzeme ise hem çadırın içinin görünmesini önler, hem de neme karşı bir örtü sağlar.

İç tente, yaşam alanını tümüyle sarar. Zemin bölümü, kalın, su geçirmez bir malzemeden üretilir. Dış tente ise, bir dış kaplamadır ve yerden bir karış kadar yukarıda kalacak biçimde kurulur. Bu, hava ve dolayısıyla nem akışı için gereklidir. Genellikle amatör doğa sporcuları tarafından, günübirlik ya da birkaç günlük etkinliklerde kullanılır.

Tünel Çadırlar

Tünel çadırlar Üçgen çadırlardan daha geniş alana sahip ve rüzgâra onlardan daha dayanıklı çadırlardır, ancak çadırı kurmadan önce rüzgâr yönününe dikkat etmek gereklidir. Bu çadırın sabit durabilmesi için çadır 4 noktadan sabitlenmelidir.

Tünel Çadır

Zorlu koşullarda, profesyonel dağcılar tarafından, birkaç günlük olabilen kamplarda yaygın olarak kullanılan bir çadır türüdür.

Üçgen çadırların geliştirilmiş ve daha fazla iç hacme sahip olan türüdür. U şeklindeki pollerin bir düzlemde birleşmesi ile oluşurlar. Özellikle profesyonel dağcılar tarafından kullanılan bu çadırlar rüzgara karşı son derece dayanıklıdır.

Kubbe Çadırlar:

Kubbe Çadır

Kubbe çadırlar, şekilleri nedeniyle rüzgâra direnmezler ve bu rüzgâra dayanıklı olmalarını sağlar. Kar biriktirmeme ve kurulum kolaylığı sebepleriyle çok tercih edilirler. İç alanları geniştir ve çok fazla noktadan sabitlenme gerektirmezler.

Kubbe Çadırlar, rüzgara karşı daha dayanıklı olması, şeklinden dolayı üzerinde kar biriktirmemesi, geniş iç hacmi, geniş kapıları sayesinde giriş çıkış kolaylığı sağlaması ve kurulumunun kolay olması gibi nedenler ile sık tercih ediler çadır tiplerinin başında gelir.

Jeodezik Çadırlar

Jeodezik Çadır

Matematiksel bir kavramdan türemiş kelimedir. Kelime anlamı olarak bir küre yüzeyinde iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi ifade eder. Çadırlarda ise birden fazla polün çaprazlama olarak yüzeyden geçtiği üçgenler olüştüracak şekilde birleştiği çadır tipidir. Bu pol şekli yapının üzerindeki baskıyı azaltarak rüzgar ve hava koşullarına en dayanıklı çadır tipinin oluşmasını sağlar.

Otomatik Çadırlar

Otomatik Çadır

Uzun ve kıvrılmış çerçevenin kalıcı olarak çadır kumaşına takılması ile oluşur. Bu mekanizma yukarı doğru çekilerek harekete geçirildiğinde çadır otomatik olarak kurulur. Rüzgarlı havalarda kullanıma uygun değildir.

Şişme Çadırlar

Şişme Çadır

Şişebilir malzemeden üretilmiş, son derece ağır ve pahalı çadırlardır. Yaygın olarak kullanılmazlar.

Kullanım Alanlarına Göre Çadır Çeşitleri

Backpacking Çadırlar

Backpacking Çadır

Genellikle iki veya üç kişiyi barındırabilecek kapasitede, hafif, dayanıklı ve pahalı olmayan çadır tiplerinden. Üç mevsim kullanıma uygun olan bu çadır türleri arabalı kamplarda veya uzun doğa yürüyü gibi aktivitelerde kullanabilirsiniz.

Ultra Hafif Çadırlar

Ultra Hafif Çadır

Backpacking çadırlar ile benzelik gösteren bu çadırlar dayanıklık pahasına da olsa son derece hafif malzemeler içerir. Üretim aşamasında kullanılan hafif ama dayanıklı malzemeler dolayısıyla son derece pahalı bir çadırdır. Sık sık kampa giden gezginler için uygundur.

Eğlence Çadırları

Eğlence Çadırları

Genelde festival ve konser gibi aktivitelerde kullanılır. İki ile dört kişi barındırabilecek büyüklükteki bir çadır türüdür. Özellikle daha geniş ve iyi bir yüksekliğe sahip olduğu için tercih edilen modeller arasındadır.

Ekspedisyon Çadırları

Ekspedisyon Çadırları

Son derece sağlam ve dayanıklı bir çadır türüdür. Bu çadırlarda sağlam kumaşlar, daha fazla ve kalın poller ve arttırılmış gergi iğleri gibi zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Çift ve tek tenteli modelleri vardır. Dağcılar ve tırmanış yapan kişiler gibi profesyonel kampçılar tarafından tercih edilir.

Aile Çadırları

Aile Çadırları

Fazlasıyla ağır ve kurulumu zor olan bu çadır türü  dört ile altı kişi barındırabilen, oldukça geniş, yüksekliği ve pek çok kişinin aynı anda uyumasına uygun konfor alanı sayesinde geniş aileler tarafından tercih edilen çadır türüdür.

Tarp Çadırlar

Tarp Çadır

Sizi yağmurdan koruyabilecek ve minimum yaşam alanı sağlayan bir çadır türüdür. Genellikle yakındaki ağaçlara bağlayarak veya ortasına uzun bir sopa konularak kolayca kurulabilir.

Göçebe hayatı sürdüren kavimler, görevleri nedeniyle sürekli yer değiştiren gezici ekipler tarafından, kampçılar tarafından da kullanılır. Savaş, tatbikatlarda ve afet gibi durumlarda kullanılan ilk barınak çadırdır. Çadırlar çok eski zamanlardan beri insanların yaşadığı bir yer olmuştur. Bugün bile çoğu kabile ve kavimler tarafından kullanılmaktadır.

Kullanım Amaçlarına Göre Çadır Tipleri

Bugün için farklı kullanım tarzlarına, farklı ortamlara göre farklı çadırlar üretilmektedir. Belirli bir etkinlikte kullanılacak çadırı seçerken, ortama, iklim durumuna, çadır kurulacak bölgenin mikro klimasına, çadırdan yararlanacak kişi sayısına, kullanımın süresine uygun düşen bir çadır tipinin seçilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle doğa sporları ve kampçılıkla ilgilenen kişilerin, birden çok çadırları olur. Uygun bir çadırda aranması gereken koşullardan biri, malzemenin nem geçirgenliğidir. Çadırın, içerideki nemi dışarı atabilmesi, ancak dışardaki nemin içeri girmesini önlemesi esastır. Bunun için çoğu kez çift katlı çadırlar kullanılır. Ancak, Gore-Tex ya da benzeri nefes alabilen malzemeden yapılmış tek katlı çadırlar da kullanılır.

Olanaklıysa bagaj bölümü olan çadırlar tercih edilmelidir. Bagaj, çadırın giriş bölümünün dışında, yanları ve üstü örtecek biçimde su geçirmez kumaş uzantılarla oluşan hacimdir. Çadır içine alınmak istenmeyen ıslak ve çamurlu malzeme için bir depo alanı olarak kullanılabileceği gibi, karlı ve yağmurlu havalarda yemek pişirmek için de kullanılır. ancak bu, sadece yağışlı havalarda denenmelidir, yağışsız havalarda, çadırın dışında ateş yakılmalıdır. Çadırın içinde ise, sigara dahil olmak üzere asla ateş yakılmamalıdır.

Bahar ve yaz aylarındaki etkinliklere havadar, daha geniş iç hacimli olabilen üçgen çadırlar tercih edilir. Öngörülemeyen hava koşulları için tünel çadırlar daha konforlu ve güvenli olacaktır. Zor iklim koşullarında ise, kar, fırtına, yağış gibi, kesinlikle kubbe çadırlar tercih edilmelidir.

Depo Çadırları

Depo Çadırları

Çadırlar aynı zamanda firmaların ürün, malzeme veya ekipmanların dış etkenlere karşı korunması amacıyla kullanılabilmektedir. Bu çadırlar genellikle büyük ölçekli ve çelik iskelet üzerine oturtulmuş şekilde üretilmektedir. Dış kaplama malzemesi olarak rüzgara, yağmura, sıcak ve soğuk hava şartlarına dayanıklı branda kullanılır.

Kubbe Çadırları

Kubbe Çadırı

Kubbe şeklindeki bir çadır, geleneksel ve popüler bir tasarımdır. Oldukça büyük olsalar da, çoğu ortalama veya daha küçük boyutlu bir çadırdır. Kubbe çadırlar, 2 ve 4 kişilik çadırlar için ortak tasarımlardır.

Zemin ölçüleri büyük olsa bile kubbe çadırı ile tepe yüksekliğini kaybedeceksiniz. Kenarlar yukarı doğru eğimlidir. Bu, dik durmayı zor veya imkansız hale getirecektir.

Sevdiğimiz birkaç kubbe çadırımız var, ancak uzun kocama daha fazla baş alanı sağlamak için bir kabin çadırı almayı düşündük.

İpucu : Kubbe çadırları başlangıç seviyesindeki kampçılar için harikadır. Çok hantal değildirler ve genellikle kurulumları kolaydır. En uygun fiyatlı çadırlardan bazıları kubbe çadırlarıdır.

Kabin Çadırları

Kabin çadırları, aileler veya daha yüksek bir tepe isteyenler tarafından kullanılan daha büyük çadırlardır. Duvarlar daha dikeydir, bu da merkez tepe yüksekliğini daha uzun hale getirerek dik durmanızı sağlar.

Kabin Çadırları

Bu çadırlar daha çok gerçek bir odayı andırıyor. Bazılarının daha gerçekçi görünen pencereleri ve hatta menteşeli kapıları vardır. Birçoğu oda bölücüler için yeterince büyük ve bu çadır gibi bazılarının dolapları bile var.

Kabin çadırları 12 kişilik çadıra kadar 4 kişiliktir. Genellikle bir uyku karyolası veya hava yatağı için bolca yer vardır.

İpucu: Bu çadırlar büyük olabilir ve bazen bazı kamp alanlarındaki çadır pedinden daha büyük olabilir. Bir çadır pedi, bir kamp alanındaki çadırınız için özel bir alanı ifade eder. Genellikle 10 × 10 veya 12×12 boyutlarındadır ve aslında farklı zemin malzemeleriyle kutulanmış olabilirler, ancak çoğu değildir. Çoğunlukla çadır için mantıklı bir yer olacak kamp alanının sadece bir alanıdır. Bazı kamp alanları, rezervasyon yaparken kamp alanının büyüklüğünü web sitelerinde listeler.

A-Frame Çadırlar

A-çerçeve çadırları yıllar önce tanıtılan klasik bir tasarımdır. Bence bir nostalji duygusu uyandırıyorlar – 1950’lerin milli park ziyaretleri, izci kampı ve arka bahçe kampları.

A-Frame Çadırlar

Kubbe çadırları kadar popüler olmasa da, geleneksel, efsanevi bir tasarım isteyenler için A-çerçeve çadırları hala mevcuttur. Bazı sırt çantalı çadırlar, bu tasarımı, çadırı desteklemek için çadır direkleri yerine sırt çantalı gezginlerin trekking direklerini kullanarak ultra hafif bir seçenek oluşturmak için kullanır.

İpucu: Çerçeve çadırları kurmak her zaman zor değildir, ancak ayaklı da değildirler. Kazıklanmaları gerekecek ve genellikle onları daha istikrarlı hale getirmek için erkek hatları kullanılır.

Tünel Çadırları

Tünel çadırları üniform bir kemer tasarımına sahiptir. İyi bir iç alan ve tek tip tavan boşluğu sunarlar. Kubbe ve kabin çadırları kadar yaygın değiller, daha popüler hale geliyorlar.

Tünel Çadır

Rei’nin Kingdom 4, 6 ve 8 kişilik bir çadırda gelir ve bu tasarım için mükemmel bir seçimdir. Coleman ayrıca bir tünel çadırı sunmaktadır. Sırt çantalı bir tünel çadırıyla ilgileniyorsanız, Eureka’nın Solitaire’sini düşünün. Oğlum birkaç yıl Solitaire kullandı. Şimdi 6’2 ″ olduğuna göre, hala sığmasına rağmen daha fazla alanı tercih ediyor. Solitaire’i hala iyi durumda olduğundan ve ben sadece 5’6 ″ olduğum için, onu kullanmaktan mutluyum!

İpucu: Rüzgarlı koşullarda tünel çadırlarının stabilitesi hakkında karışık incelemeler okudum. Aşırı rüzgarlı olmadığı sürece, düzgün bir şekilde istiflenirse iyi olacağını düşünüyorum.

Anında Kolay Kurulan Çadırlar

Hazır çadırlar birkaç yıl önce ilk kez sahneye çıktı. Genel bir kural olarak, bu çadırların çok daha hızlı ve daha kolay kurulacağı varsayılır. Sadece birkaç dakika içinde çadırı açın, uzatın ve direkleri sabitleyin.

Anında Çadır

Çadırın kendisine zaten bağlı olan direklerle, çadırın üzerindeki bir manşon aracılığıyla çadır direklerini çalıştırmaya kıyasla zamandan ve kafa karışıklığından tasarruf sağlar. Bazen direkleri manşondan geçirmek yerine çadır direklere klipslenir.

İpucu : Büyük bir aile kamp çadırıyla ilgileniyorsanız, hazır çadırlara göz atmak isteyebilirsiniz. Daha büyük çadırların kurulması genellikle daha zordur, bu nedenle bunlardan biri harika bir seçim olabilir.

Pop Up Çadırlar

Pop Up Çadırlar

Çocuklarımın içinde oynadıkları çadırları açtılar, bu yüzden dışarıda çadırların açıldığını görmek ilginçti. Bu çadırlardan bazıları saniyeler içinde kurulabilir. Çadırı saklama çantasından çıkarın ve kelimenin tam anlamıyla dışarı çıkar ve istiflenebilir. Bu çadırların çoğu düz yuvarlak torbalarda saklanıyor. Çadırı katlamak ve tekrar saklama çantasına döndürmek, kurmaktan daha uzun sürebilir!

Çadır kurmak istemiyorsanız, açılır çadırlar festivaller ve hazırlıksız kamp gezileri için harikadır. Bu çadırlar dakikalar içinde kurulabilir.

İpucu : Açılır çadırlar, gerçekten hızlı ve kolay bir kurulum isteyen biri için iyi bir seçim olabilir.

Sırt Çantalı Çadırlar

Sırt çantalı çadırlar, çadırlarını kamp alanlarına taşıyacak olan kampçılar tarafından kullanılıyor. Bu çadırlar daha küçük ve daha hafiftir, bu nedenle bir sırt çantasına veya sırt çantasına sığar ve onları kilometrelerce daha az bir angarya taşımasını sağlar.

Sırt Çantalı Çadırlar

Sırt çantalı çadırlar genellikle 1 veya 2 kişilik çadırlardır, ancak 3 ve 4 kişilik boyutları mevcuttur. Bazı kişiler, bu çadırlar çok küçük olabileceğinden daha fazla alana izin vermek için 2 kişilik bir çadırı tercih eder. İkisi arasındaki ağırlık, markaya bağlı olarak bazen çok farklı değildir. Sırt çantalı bir çadır seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerin tümü ağırlık, boyut ve paketlenebilir boyuttur. Sırt çantalı çadırlarda çadır ne kadar hafif olursa o kadar pahalı olur. 2 pound tasarruf etmek için premium bir çadırda yüzlerce harcama yapabilirsiniz. Üzerindeki teknik özellikleri göz atın hayalimdeki çadırda.

İpucu: Yalnız kamp yapacaksanız ve daha büyük bir çadıra ihtiyacınız yoksa, sırt çantalı bir çadır da iyi bir seçenektir. Yollara ve sırt çantasına çıkmaya karar verirseniz, iyi, çok amaçlı bir çadırınız olur.

Yurt ve Teepees Çadırlar

Yurt ve Teepees Çadırlar

Yurtlar ve çadırlar orijinal amaçları için iyi tasarımlar olsalar da, onları daha çok kamp yapmayı planlayan bireyler için bir yenilik çadırı olarak görüyorum. Kamp kampı için ne kadar pratik olduklarını bilmiyorum, ama kesinlikle temizler! Herhangi birinin onlarla olan deneyimini duymak isterim.

Yurt, sık hareket etmedikleri için genellikle yarı kalıcı olan yuvarlak bir çadırdır. Yurtların çoğu büyüktür (15-24 fit çapında) ve ev veya kalıcı kamp alanı olarak kullanılır. Kamp yapmak için daha küçük yurtlar mevcuttur, ancak seçim çok büyük değildir ve pahalı olabilirler.

Bir teepee ferah bir his sunabilir. Bunlar eğlenceli “glamping” kiralamalardır ve daha küçük teepe’ler satın alınabilir. Bazılarının zemini yoktur, bu yüzden bir tane satın almayı düşünüyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Bağlantısız Çadırlar

Bir çadır kurulabildiğinde ve şeklini stake ederek ve adam çizgileri kullanarak tutabildiğinde bağımsız olarak kabul edilir.

Bağlantısız Çadırlar

Bağlantısız çadırların çoğu kubbe çadırlarıdır ve çökmeden kaldırılıp hareket ettirilebilir. Kazıklanmaları gerekmese bile, istikrarı iyileştirmeli ve onları ayakta tutmalılar.

Kaya, kum veya ahşap bir platform üzerinde kamp yapıyorsanız ve çadırınızı üstlenemiyorsanız, bağlantısız bir çadır kullanışlıdır.

İpucu: Bağlantısız çadırınızı kazığa bağlayamıyorsanız, rüzgar kalktığında uçup gitmesini önlemek için çadırınızın içinde değilken içine biraz ekipman koyduğunuzdan emin olun.

Sezon Özelliklerine Göre Çadırlar

Üç Mevsim Çadırlar

Üç Mevsim Çadırlar

En çok tercih edilen, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında güvenle kullanabileceğiniz, son derece hafif ve kolay kurulabilen bir çadır türüdür. Sahip oldukları pencere ve sineklikler sayesinde iyi hava yalıtımı sağlar. Tek ve çift tenteli modelleri mevcuttur. Konfor için üretilmiş modeller oldukları için zorlu hava koşullarına dayanıklı değillerdir.

En popüler çadırlardır. Hafif ağırlıkları ile İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç + dış tenteli ve yalnızca tek tenteli modeller bulunur. İki tenteli modeller çok sıcak akşamlar yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkündür.

Tek tenteli modeller hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve özellikle yaz aylarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olurlar.

Üç sezon çadırlar hafif yaz ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutarlar. İleri düzey Üç Sezon Çadırlar (ülkemizde 4 mevsim çadır olarak bilinirler) Üç sezon çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları yüksektir. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

Dört Mevsim Çadırlar

Dört Mevsim Çadır

Dağcı çadırı olarak da bilinen bu modeller sert rüzgarlara ve kara dayanacak şekilde üretilmiş modellerdir. Ağır kış koşullarında dahi sağlam durmaktadır. Diğer çadır çeşitlerine oranla daha fazla pole ve daha kalın kumaşa sahiptir. Kar birikimini en düşüğe indirecek şekilde tasarlanmıştır. Alçak yükseklikteki tavanı ise en sora rüzgarlara dahi dayanıklıdır. Azaltılmış havalandırma sayesinde ısıyı en iyi tutan ve vücut ısısını en iyi koruyan çadır türüdür.

Sert hava koşullarına yönelik imal edilmiş çadırlar için kullanılan 4 mevsim tabiri, genellikle yanlış anlaşılıp, sanki bu çadırlar 4 mevsim boyunca her koşulda kullanılır gibi bir algı oluşmasına neden oluyor. Oysa ki durum aslında düşünülenin tam tersi. 3 mevsim çadırlar sert rüzgar hariç; kar, yağmur, soğuk, sıcak her türlü hava koşulunda kullanılmaya elverişli oldukları için, “her koşula uygun” tabirini daha çok hak ettiklerini düşünüyorum.

Tekrar ediyorum. 4 mevsim çadırların (ülkemizde 5 mevsim olarak adlandırılan çadırlar) belki de tek avantajları 35+ km/saat hızında esen rüzgara dayanacak şekilde imal edilmiş olmalarıdır. Rüzgardan daha az etkilenmenin bedeli ise, daha kalın dış tente kumaşı, daha kalın poller, iç tente duvarlarında ince tül yerine dokuma kumaş tercih edilmesi ve alçak profilli tasarım olarak karşımıza çıkar.

Beş Mevsim Çadırlar

Beş Mevsim Çadır

Beş mevsim çadırlar: Her hava şartlarında kullanılabilir. Genellikle, yüksek yerlere tırmanan dağcılar tarafından kullanılır. İçerisindeki değişmeyen hava, sizin sıcak kalmanızı sağlar. Su geçirmezler. Bu çadırlar, rüzgara karşı çok dayanıklıdır. Fazla rüzgar alan kış kamplarında oldukça kullanışlıdır. Üç mevsim çadırların kenarlarına set görevi görmesi için herhangi bir şeyler koymanız, beş mevsim çadırlarla neredeyse aynı özelliklere sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu çadırlar her mevsimde, her koşulda dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgar, önemli miktarda kar yükü kar ve yağmurlarda dahi güvenle kalabileceğiniz 5 mevsim çadır bulmanız mümkündür.

Daha kalın poller, daha iyi kumaş kullanıldığından 3 sezon / 3 mevsim çadırlara göre daha çok daha ağır şartlara dayanıklıdırlar. Üzerlerinde kar birikmesi istenmediğinden, ayrıca rüzgara dayanıklı olmaları için genelde kubbe ve oval şeklinde tasarlanırlar.

Toplam ağırlığı azaltmanın faydaları

 • Eklemlerinize daha az yük biner.
 • Boyun ve omurga zedelenme riski azalır.
 • Ani hareketlerde sakatlanma riskiniz azalır.
 • Enerji tüketiminiz ve gıda gereksiniminiz azalır.
 • Daha az yorulur, daha çok mesafe kat edersiniz.
 • Kafanızın içi daha boş olur. Bu da çevrenizdeki güzelliklere odaklanmanızı sağlar.
 • Yalnızca doğa sporlarında değil, aynı zamanda günlük hayatta da kaynaklarınızı etkili kullanmayı öğretir.

Kış dağcılığı yapmayacaksanız, 3 mevsim çadır en doğru tercih olacaktır. Ayrıca 3 mevsim çadırla kış dağcılığı yapılmaz diye de bir kural yok. Kamp alanı 1500-1800 metrelerde bulunan, havanın açık ve rüzgarsız olduğu kış dağcılığı faaliyetlerine 3 mevsim çadırla katılabilirsiniz.

Kış dağcılığı yapmıyor, çeşitli yaylalarda kış kampları yapıyorsanız, 4 mevsim çadırların gerekli olmadığını düşünüyorum.

Çadır Parçaları / Çadır Bileşenleri

Çadır Çubukları (Poller)

Poller içi boş alaşım çubuklardır. Bir kaç parçadan oluşurlar ve bu parçalar birbirlerine lastiklerle birleştirilmiştir. Bu sayede pollerin parçalarının kaybolması ya da sıralarının karıştırılması önlenmiş olur. Üçgen çadırlarda kullanılan poller dışındaki poller esnektirler. Poller genelde fiberglass veya alüminyum alaşımlardan yapılır. Fiberglass poller daha ucuz, daha hafif olmalarına karşın dağda kullanılabilecek kadar dayanıklı değillerdir. En büyük dezavantajlarından biri ise soğuk havalarda esnekliklerini kaybetmeleri ve çok çabuk kırılabilmeleridir.

Çadır Çubukları

Çadırı sudan korumak için bir sineklik veya yağmur sineği (yalnızca çift cidarlı çadırlarda bulunur) kullanılır. Bir sineklik dış yüzeyde su geçirmezdir ve ayrıca içeride yoğuşma toplamak için bir yüzey sağlar ve bu da daha sonra yere iner. Bir sineklik kullanıldığında, koruduğu iç çadırla temas olmaması önemlidir; bu iç kısmı kuru tutar. ‘Keşif’ çadırlarında, rüzgarın iki katmanı temas ettirmemesini sağlamak için genellikle fazladan direkler bulunur.

İç çadır çadırın ana yaşam ve uyku alanı içermektedir. Çift cidarlı çadırlar için, iç çadır (genellikle ağ) yağmur sineği tarafından korunduğu için su geçirmez değildir. Tek cidarlı çadırlar için, iç çadır genellikle sıvı suyun çadırın içine girmesini önleyen, ancak yine de su buharının dışarı çıkmasına izin veren su geçirmez ve nefes alabilen bir malzemeden yapılır.

Vestibül (çoğul olabilir), tipik olarak çizme, paketleri ve diğer küçük ekipman depolanması için kullanılan bir çadır giriş dışında bulunan bir floorless kapalı kesittir. Vestibüller genellikle yemek pişirme veya ekipman temizliği gibi tercihen çadırın içinde yapılmayan faaliyetler için kullanılır. Girişler, çıkarılabilir bir ek olarak dahil edilebilir veya çadırın kendisine entegre edilebilir. Vestibül boyutu, iç çadırdan daha fazla yüzeye sahip geniş alanlardan pratikte hiçbir şeye kadar değişiyor.

Çadır Kampı

Bir groundsheet zemin ve uyku tulumu arasında su geçirmez bir bariyer sağlamak için kullanılır. Çift cidarlı çadırlarda, iç çadırlarda normal olarak dikilmiş bir zemin örtüsü bulunur, ancak herhangi bir yaşam alanı için ayrı bir düz zemin örtüsü sağlanabilir. Tek cidarlı çadırlarda zemin örtüsü dikilebilir veya ayrı olabilir. Dikilmiş zemin tabakaları ile normal uygulama, zemin tabakasının duvarların alt kısmından (bazen ‘küvet’ düzenlemesi olarak adlandırılır) 15 cm (5,9 inç) kadar uzaması içindir; bu, suyun çadırın yan duvarlarının altından sızdığı bir durumla baş eder. Ayrı zemin levhaları, sırt çantasıyla taşınırken yük paylaşımına izin verir ve bir çadırı kurmayı ve vurmayı kolaylaştırabilir, ancak böcekler vb. Uyku alanına girmesine karşı daha az koruma sağlar; ayrıca, ayrı bir zemin tabakasının herhangi bir parçası yan duvarların altından dışarı çıkarsa, o zaman nemin çadırın içine akması için hazır bir yol sağlar.

Kutuplar sağlamak yapısal destek. Daha kolay taşıma ve saklama için katlanabilir olabilirler. Bazı tasarımlar, tipik olarak metalden veya bazen ahşaptan yapılmış sert direkler kullanır . Diğer tasarımlar, tipik olarak fiberglastan veya bazen özel metal alaşımlarından yapılan yarı sert direkler kullanır . Diğer bir direk tipi, yapısal destek olarak şişirilebilir kirişler kullanır. Bazı çadırlar, özellikle çok hafif modeller, aslında yapısal destekleri olarak yürüyüş direklerini kullanıyor.

Tahta Kazık Çadır Destekleyici

Çadır Destekleyici

Çadırı yere sabitlemek için kazıklar (veya çadır kancaları) veya vidalar kullanılabilir. Bazıları, çadırı şekillendirmeye yardımcı olmak veya ek stabilite sağlamak için direklerden ve / veya kumaştan dışarı doğru çeken gergi halatlarına tutturulmuştur . Diğerleri kumaşın alt kenarını zemine sabitlemek için kullanılır. Mandallar ahşap, plastik veya metalden yapılabilir. Daha kalın kazıkları zemine sürmek için bir tokmak gerekebilir. Şişesasen bir ucunda bir kanca bulunan bir uzunlukta kalın telden oluşan metal dübeller, zeminin çok sert olması dışında, genellikle elle yerleştirilebilir, ancak daha büyük çiviler kadar güçlü olmayabilir. Gergi halatları için kullanılan dübeller dikey olarak zemine çakılmamalıdır; bunun yerine, maksimum güç için, mandal, kendisine bağlı adam halatına dik açı yapacak şekilde bir açıyla çakılmalıdırlar. Daha hafif ayaklı çadırlar, havaya uçmalarını önlemek için bazı halatlara ve mandallara ihtiyaç duyabilir.

Hava delikleri, yoğuşmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olur. İnsanlar nefes aldıklarında oldukça fazla su buharı çıkarırlar. Çadırın dışı içeriden daha soğuksa (olağan durum), bu buhar çadırın içinde, etrafta yatan herhangi bir giysi üzerinde, uyku tulumunun dışında vb. Yoğunlaşacaktır. Bu nedenle havalandırma, çıkarılmasına yardımcı olur. Buhar, ancak bu soğuk havanın içeri girmesine izin verebilir.

İsteğe bağlı bir çadır ayak izi veya zemin örtüsü koruyucusu kullanılabilir. Bu, ana zemin tabakasının altına giren ve bu zemin tabakasından biraz daha küçük olan ayrı bir düz zemin tabakasıdır (muşamba). Amaç, özellikle engebeli arazide kamp yaparken ana zemin örtüsünü korumaktır, çünkü ayrı bir ayak izi zemin örtüsünü değiştirmek, dikilmiş bir yer örtüsünü değiştirmekten çok daha ucuzdur.

Çadır girişleri Vestibülleri

Kamp Çadırı

Bazı çadırların, çadırın giriş kapısında girişleri vardır. Giriş kısmı, balkon ya da antre denilebilir. Bu, çadırın dışında koruyucu bir örtü sağlayan çadır malzemesinin bir uzantısıdır. Giriş holünü çadırınızın üstü kapalı sundurması olarak düşünün. Malzemeleri ve ıslak veya çamurlu ayakkabıları saklamak için kullanışlıdırlar.

Büyük çadırlardaki bazı girişler perdelenerek çadırınıza daha fazla yaşam alanı sağlar. Çadırınıza bağlanan ayrı girişler ve çadır garajları bazı modeller için satın alınabilir.

Çadır Direkleri

Çadır Direkleri

Çadır direkleri genellikle alüminyum veya fiberglastan yapılır. Alüminyum daha hafiftir ve kırıldığında temizlenmeden önce bükülme olasılığı daha yüksektir. Bir alüminyum direk biraz bükülürse, bazen dikkatlice düzeltebilirsiniz. Fiberglas daha ağırdır, daha ucuzdur ve kırıldığında paramparça olur ve parçalanır.

Alüminyum direkler genellikle cam elyafından daha iyidir ve daha kaliteli, daha pahalı çadırlarla birlikte gelir. Bütçe dostu çadırlar genellikle fiberglas direklerle birlikte gelir.

Yedek direkler çevrimiçi olarak ve çadır üreticilerinden satın alınabilir. Çadırınız kırık bir direk dışında iyi durumdaysa, kırık direği değiştirmeyi düşünün.

Çadır Kazığı

Çadırınız bir dizi çadır kazığı içermelidir. Bu kazıklar dayanıksız olabilir ve onları sert zemine sürerken bükülebilir. Herhangi birini değiştirmeniz gerekirse veya sadece daha iyi bir hisse istiyorsanız, daha yüksek kaliteli çadır bahisleri satın alınabilir.

Paketlerinden ağırlık almak isteyen bazı sırt çantalı gezginler daha hafif alüminyum kazıklar satın alacaklar .

Çadır Ayak İzleri

Çadır ayak izi, çadırınızın altına giren bir koruyucu malzeme parçasıdır. Çadırın içine serilen halı, kilim ve diğer sergi malzemelerine denilir. Çadır zemininizi koruyacak ve çadırınızın ömrüne yıllar ekleyebilecektir.

Çadırların çoğu olmasa da bazıları bir ayak izine sahiptir. Diğer üreticiler, belirli çadır modelleri için ayak izleri satarlar. Ancak bunlar pahalı olabilir.

Bir alternatif, ucuz bir muşamba. Bunlar, çadırın altına sığacak şekilde katlanabilir veya kesilebilir. Her zaman muşamba çadır zemininin ötesine uzanmadığından emin olun. Su, muşamba üzerinde birikip çadırın altından akabilir. Ayak iziniz çadırdan biraz daha küçük olmalıdır.

Tyvek ev sargısı başka bir seçenektir. Daha hafiftir ve muşamba kadar hantal değildir. Çadırınıza sığması için kesilmesi gerekecek.

Çadır

Araba kampı yaparken her zaman bir tür ayak izi kullanırım. Sırt çantamla seyahat ederken, sırt çantamda ağırlık ve yer tasarrufu sağlamak için ayak izini atlıyorum. Bunu yaparsanız, kurmadan önce çadır zemininize zarar verebilecek herhangi bir taş veya çubuğu aldığınızdan emin olun.

Çadır Parçaları:

Temel olarak kamp çadırları; taban, iç katman ve dış katman olarak üç farklı bölümden oluşur.

 1. Dış tente
 2. İç tente
 3. Çadır tabanı
 4. Poller
 5. Çadır kazıkları
 6. Çadır ipleri

Çadırların Kullanım Süresi Ve Bakımı

Bir çadırın kullanım süresi, kaç kez kurulup söküldüğüne bağlıdır. Genel olarak bir çadırın standar kullanım süresi yüz kurum ve sökümdür. Kuşkusuz ki kötü kullanım ve kötü bakım bu süreyi kısaltacaktır. Yüz kurulumluk süre, uygun kullanım ve bakım koşullarında geçerlidir.

Kamp etkinliklerinde, doğal olarak çadırlar hızlıca sökülüp paketlenirler. Kamp dönüşünde mutlaka açılıp temizlenmeli, kesinlikle güneş görmeyen havadar bir yerde havalandırılmalı, sonra da düzgün bir şekilde yeniden paketlenmelidir. Paketlenmiş halde, güneş görmeyen ve rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır.

Çadırları genel olarak tanıttığımız bu yazımız kamp çadırı seçimi başlıklı yazımıza giriş mahiyetindeki bilgileri içermektedir.


 • Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz.
 • Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.
 • Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin.
 • Doğal, tarihi ve turistik mekanlara kesinlikle zarar vermeyin. Gittiğiniz yerlerde çöplerinizi bırakmayın, çöplerinizi getirdiğiniz gibi poşetler içerisinde geldiğiniz yere geri götürün veya bir çöp konteynırına atın.
 • Türkiye’de ormanlara girişlerde sık sık yasaklar uygulanmakta ve uymayanlara idari cezalar yazılmaktadır. Güncel orman giriş yasaklarını illerin Orman Bölge Müdürlüklerinden teyit etmelisiniz.
 • Teknik olarak doğada yapılan bütün outdoor aktiviteleri için önceden izin alınması gerekmektedir. Okuyucularımıza, kampçılara, doğa yürüyüşçülerine ve bütün outdoor sporlarına katılanlara tavsiyemiz, aktiviteye başlamadan önce hiç olmazsa kolluk güçlerini arayarak yapacakları doğa aktivitesi ve rotaları hakkında bilgi vermeleridir.
 • Outdoor ve doğaya dair görüş, düşünce, öneri ve istekleriniz bizim için değerlidir. Çekinmeden bize yazabilirsiniz.
 • Outdoor ve doğa aktiviteleri hakkında en son bilgileri almak için sitemize abone olabilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org: Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu. Sizi, unutulmaz bir doğa macerasına davet ediyoruz! Türkiye’nin en heyecan verici outdoor ve doğa sporları platformu olarak trekking, kamp, bisiklet, kano, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, dalış, yamaç paraşütü, binicilik gibi doğa sporlarıyla dolu maceralar hakkında detaylı rehberler, benzersiz rotalar, güncel haberler ve unutulmaz etkinlikler sunuyoruz. Her bir etkinlik için titizlikle hazırlanmış bilgiler, etkileyici rotalar, büyüleyici fotoğraflar ve ilham verici videolar sizi bekliyor.

Sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın.

Türkiye'nin outdoor ve doğa sporları platformu
Türkiye’nin outdoor ve doğa sporları platformu