Hijyenik Kamp için 5 İpucu

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin outdoor sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Hijyenik Kamp için 5 İpucu

Dışarıda gezerken yönetilmesi en zor şeylerden biri kişisel hijyendir. İster akan su ile tamamlanmış yerleşik bir kamp tesisinde olun, ister en yakın kişiden kilometrelerce uzakta gerçekten kaba bir şekilde çalışıyor olun, temiz tutmak genellikle zordur. Alıştığımız modern kolaylıklar olmadan, cildimize ve saçımıza çok düşkün görünen bakteri, kir ve kire ayak uydurmak sürekli bir zorluktur. Ancak bu basit numaralar ve birkaç küçük parça ile kendinizi dışarıda nispeten temiz, sağlıklı ve kokusuz tutabilirsiniz.

Doğada temizlik

1. Kendinizi sürün. 

Kamp gezisindeyken bakterileri ve genel pislikleri uzak tutmak için günlük durulamadan daha fazlasını gerektirir. Çoğu zaman, akan suya erişiminiz olmadan kendinizi tamamen pis bulabilirsiniz. Bu sorun, bir torba pamuk ve biraz hidrojen peroksit ile kısmen çözüldü. Pamuk toplarını bununla ıslatın ve kendinize bakteri üremesinin yüksek olduğu yüz, koltuk altı, ayak ve kasık gibi bölgelere sürün. Tam bir temizlikten uzak olsa da, sizi kokudan dolayı diğer kampçıları ve vahşi yaşamı korkutmaktan alıkoyacaktır.

2. El dezenfektanı taşıyın. 

Kişisel dezenfektan ürünleri son yıllarda bağışıklık sistemi savunucularından bazı tepkilere maruz kalsa da, kesinlikle açık havada yerlerini aldılar. O cips torbasına ulaşmadan veya kamp partinizin bir sonraki yemeğini hazırlamaya başlamadan önce, potansiyel olarak zararlı bakterilerin yutulmasını önlemek için bol miktarda el dezenfektanı kullanın. Kötü eller bazen tolere edilebilir, ancak kamp alanındaki hastalık hiç eğlenceli değil.

3. Banyo yapmak için doğal olun. 

Akan suya erişiminiz yoksa, seyahat büyüklüğünde bir şişe sabunla bir nehre veya akıntıya dalmak en iyi şeydir. Bakteriler akımın olmadığı yerlerde birikme eğiliminde olduğundan, durgun suda banyo yapmamaya dikkat edin.

4. Giysileri tekrar giymeyin. 

Olabildiğince hafif bavullar hazırlamak cazip gelse de, seyahatiniz boyunca yetecek kadar kıyafet getirdiğinizden emin olun. Fazladan valizi ormana taşımak acı verici olabilir, ancak sabahları temiz giysiler giyebilmek buna değer. En azından fazladan birkaç çift çorap ve iç çamaşırı getirmeyi düşünün.

5. Küçük bir kürek getirin. 

Bir kürek sizi ve kamp yerinizi temiz tutmanıza nasıl yardımcı olur? İki kelime: banyo molaları. Yakınlarda tuvalet olmadan ormanın derinliklerindeyken, işlerinizi hijyenik bir şekilde halletmek için ekstra çaba gerekir. Genel kural, her seferinde yeni bir tuvalet kazmak ve işiniz bittiğinde deliği toprakla kapatmaktır. Ayrıca, kamp alanınızdan en az bir futbol sahası mesafesi bırakın.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/5-tips-for-hygienic-camping/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!