Kamp Alanında Eşyalarınızı Güvende Tutmak

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin outdoor sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Kamp Alanında Eşyalarınızı Güvende Tutmak

Günlük hayatta olduğu gibi kampta da birkaç çürük elma tüm deneyimi mahvedebilir. Ve birçok ziyaretçiyi çeken kamp alanlarında bu atasözü çok geçerlidir. Sık sık olmamakla birlikte, geçmişte kamp alanlarında hırsızlık vakaları meydana geldi. Bunu düşündüğünüzde mantıklı geliyor. Kamp partileri, genellikle eşyalarını arkalarında ve bazen de savunmasız bırakarak uzun yürüyüşlere çıkar veya başka etkinliklere katılırlar.
Bu sorunu karmaşıklaştıran şey, geride bırakılan eşyaların genellikle kişisel ve değerli olmalarıdır.

Örneğin, bir kampçı yürüyüşe çıkarken cüzdanını korumasız bir çadırda bırakabilir, çünkü buna ihtiyaçları yoktur. Çadırlardan yemek pişirme ekipmanlarına kadar kamp malzemelerinin kendisi bile genellikle oldukça pahalıdır ve korumasızdır.
Basit Güvenlik Önlemleri
Kamp alanı hırsızlığı tehdidi kesinlikle mevcut olsa da, çadırınızın etrafına dikenli teller ve uyarı ışıklarıyla eksiksiz bir güvenlik sistemi kurmak pek pratik değildir. Neyse ki, eşyalarınızı olası hırsızlıktan veya hasardan korumak için gereken tek şey biraz sağduyu ve biraz ekstra özen.

Kalabalık bir kamp alanına ilk vardığınızda, kendinizi ve grubunuzun geri kalanını yakın komşularınıza tanıtmak iyi bir fikir olabilir. Sadece onların güvenilirliği hakkında bir fikir edinmekle kalmayacak, aynı zamanda şüpheli bir şey - yani tanıdık olmayan bir kişi - kamp yerinize haber vermeden yol alıyorsa size haber vermek için etrafta olacaklar.

Kamp kurulduktan sonra yapmak isteyeceğiniz son şey eşyaları arabaya geri koymaktır. Ancak tüm grup biraz eğlenmek için kamp alanından ayrılırken, bunu yapmak akıllıca olur. Çevreyi gözetleyecek kimse olmayacaksa, değerli ve kişisel eşyaların hepsi araca girmelidir. Grubun kaybetmek veya yanlarında taşımak istemedikleri eşyaları saklayabileceği bir “değer noktası” kurarak kendiniz için biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Ardından, onları kilitleme zamanı geldiğinde hazır ve erişilebilir olacaklar. Benzer şekilde, vardığınızda ve ayrıldığınızda başvurmak için bir kontrol listesine sahip olmak, değerli hiçbir şeyin kalıcı olarak kaybolmamasını sağlayacaktır.
Ne kadar talihsiz olursa olsun, kamp alanlarındaki hırsızlık son derece nadir değildir. Yoğun bir kamp alanını %100 güvenli hale getirmek imkansız olsa da, bu önlemler iyi bir genel kamp alanı güvenliği için oldukça etkilidir. Çoğu durumda, kamp alanı hırsızlığı gibi fırsatçı suçları önlemek için yapmanız gereken tek şey, kolay fırsatın kendisini azaltmaktır.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/keeping-your-things-safe-at-the-campsite/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!