Kamp Alanınızı Temiz Tutmak İçin İpuçları

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin outdoor sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Kamp Alanınızı Temiz Tutmak İçin İpuçları

Kamp alanınızı temiz tutabildiğinizde, tüm taraflar bundan faydalanır. Daha rahat kamp yapmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, diğer kampçıların hayatlarını kolaylaştırıyor ve gelecek nesiller için açık hava severler için yerel çevreyi koruyorsunuz. Ancak, tıpkı ev işlerinde olduğu gibi, kamp alanında temizlik de sıklıkla sıkıcı bir iş olarak görülüyor - özellikle de "uzaklaşmanız" gerektiği için - bu da kaçınılmaz olarak her yerde karışıklığa yol açıyor. Ancak birkaç basit, yapılması kolay yönergeyi ayarlayarak ve izleyerek, kamp partiniz çok fazla sorun yaşamadan temiz tutabilecektir.

Kampçılık
  • Kampa gittiğinizde önce çöp ve geri dönüşüm torbaları hazırlayın. Kamp partiniz açılırken, kaçınılmaz olarak eşyalar hemen atılacaktır. Kamp alanına giderken arabada yenen atıştırmalık ambalajları ya da yürüyüş sırasında içilen boş su şişeleri olsun, tüm çöplerin gidecek bir yeri olması için ilk önce çöp poşetlerini kurduğunuzdan emin olun. Bunu yapmak, temizlik işlerinde erkenden geri kalmanızı ve daha sonra temizleme stresinin bir kısmını önlemenize yardımcı olacaktır.
  • Branda ve kilim getirin. Dış ortamı temiz tutmanın yanı sıra çadır ortamınızı da düzenli tutmak isteyeceksiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, en başta çok kirlenmesini önlemektir. Birçok deneyimli kampçı, çadırlarını kurabilecekleri eski bir muşamba döşemeyi sever. Ardından, çadır kurulduğunda, kirli ayaklar ile çadırın zemini arasına tampon olarak başka, daha yeni bir muşamba koyarlar. Daha önce sayısız kapı eşiğinde gördüğünüz diğer bir numara ise, çadır kapağının dışına dokuma bir kilim yerleştirmektir. Herhangi bir ziyaretçi, girmeden önce içgüdüsel olarak ayaklarını silecek, uyuyacağınız noktalardan kir ve çamuru uzak tutacaktır.
  • Her gün bir “bulaşık yıkama istasyonu” kurun. Ailece kamp yapmayı sevenler için en büyük kamp temizliği mücadelelerinden biri de bulaşık bakımıdır. Kağıt tabak yoluna gitmek istemiyorsanız veya planladığınız belirli öğünlere dayanacak gerçek yemeklere ihtiyacınız varsa, üç küvet ve biraz bulaşık deterjanı getirmeyi düşünün. Her sabah, onları kurun, suyla doldurun (bir tane su ve bulaşık sabunu ile) ve kamp partinizdekilerin giderken bulaşıkları temizlemesine izin verin.
  • Son kez temizlik yaparken kampçıların görgü kurallarına uyun. Genel olarak konuşursak, açık hava meraklıları bir kamp alanını buldukları gibi bırakmak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Bu, kamp ateşi halkaları yapmak için kullandığınız kayaları dağıtmak, kazılmış tüm tuvaletleri örtmek ve gözden kaçmış olabilecek evcil hayvan pisliklerini toplamak anlamına gelir. Biraz fazladan bir iş olsa da, açık havanın genellikle doğasında var olan kirliliği yenerek kamp alanından açık bir vicdan ve kesin bir başarı duygusu ile ayrılabileceksiniz.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/tips-for-keeping-your-campsite-clean/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!