Uygun Kamp Alanı Görgü Kuralları Nasıl Uygulanır?

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin outdoor sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Uygun Kamp Alanı Görgü Kuralları Nasıl Uygulanır?

Açık hava topluluğunun sosyal açıdan sorumlu üyeleri olarak, kampçıların birbirlerine karşı karşılıklı saygı duygusu geliştirmeleri önemlidir. Aslında kamp alanındayken bu, diğer kampçılarla belirli ortak alanları paylaşmayı öğrenmek anlamına gelir. Hem kamu hem de özel birçok kamp alanı yıl boyunca yoğundur – bu nedenle en azından bazı gezilerde diğer kamp partileriyle birlikte yaşamayı bekleyebilirsiniz. Aşağıda, bu gezilerde uygun kamp görgü kurallarını kullandığınızdan emin olmak için birkaç temel kural bulunmaktadır.

Kampçılık


Bir çöp böceği olmayın.

Birçok kampçı için en büyük sıkıntılardan biri, kamp alanındaki diğer kişilerin çöplerini toplayamamasıdır. Dağınık kağıt tabaklar, plastik bardaklar ve yiyecek ambalajları kampçı arkadaşlarınıza saygısızlık etmekle kalmaz, aynı zamanda sitenin mikro ortamı için de zararlıdır. Diyelim ki daha küçük bir çocuğun birkaç şeyi ortalıkta bırakması anlaşılabilir olsa da, yatmadan önce temizlediklerinden emin olmaya çalışın.


Balık tutuyorsanız, avınızı kamp alanından uzaklaştırın.


Balıkçılık aracınızı temizlik için kamp alanına geri götürmek daha kolay olsa da, avınızı keserken oluşan keskin koku ve önemli atıklar kamp alanınızdaki diğer gruplar tarafından takdir edilmeyebilir. Çoğu halka açık balıkçılık alanında, balık temizliği için önceden ayarlanmış istasyonlar vardır. Mümkünse bunlardan yararlanın ve kullanılmayan kısımları geride bırakmadığınızdan emin olun.


Evcil hayvanlarla ilgili önlemleri alın.


Evcil hayvanınızı bir kamp gezisine getirmek her zaman çok eğlencelidir. Doğal enerjileri gerçekten canlanabilir ve bir kamp gezisi deneyimine katkıda bulunabilir. Çoğu kamp alanında evcil hayvanlara izin verilir ve hatta onları etiketlemeleri için teşvik edilir. Yine de Fido veya Spike konusunda vicdanlı bir çaba göstermelisiniz. Diğer grupların rahatsız olmasını önlemek için ya tasmalı ya da her zaman izlendiğinden emin olun. Banyo molaları için onu kamp alanından uzakta yürüyüşlere çıkarın – kamp alanında iş halletmeye karar verirse, mümkün olduğunca çabuk almaya çalışın.

Kamp ateşi


Bir şeyden emin değilseniz, rehberlik için kamp alanı kurallarına ve düzenlemelerine bakın.
Tipik olarak, popüler sitelerde tüm sakinlerin uyması için yayınlanan kurallar olacaktır. Bunlar genellikle gecenin sessiz saatlerini, evcil hayvanlarla ilgili kuralları, kamp ateşi için yönergeleri ve iyi kamp görgü kuralları için diğer genel hususları içerir. Yayınlanan bu kurallara uyarak, diğer kampçıların haklarına saygı duyduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/how-to-practice-proper-campsite-etiquette/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!