Çadırsız Kamp Nasıl Yapılır?

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Çadırsız Kamp Nasıl Yapılır?

Çadır olmadan nasıl kamp yapılacağını öğrenmek, size önemli miktarda taşıma ağırlığı ve fazladan paketleme tasarrufu sağlayabilir, yani, gerçekten zorlu bir işin üstesinden gelirseniz. Yıldızlardan başka hiçbir şeyin altında bir ateşin yanında uyuma fikri genellikle romantikleştirilir ve yanınıza bir yün battaniye getirmek kadar basit değildir. Ancak dinlendirici ve rahat bir gece uykusu çekmenizi sağlamak için doğru adımları atarsanız bu yapılabilir.

Zamanı ve Yeri Dikkatlice Seçin

Çadırsız kamp yapmanın genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı yarısı ile ilişkilendirilmesinin bir nedeni var. İklimi kurudur ve ilkbahar sonu ile sonbahar başı arasındaki aylarda geceler oldukça sıcak kalır. Bir sonraki kamp geziniz için yağmur veya soğuk hava bekleniyorsa, en iyi seçeneğiniz, kesinlikle gerekli olmadıkça kullanmayı düşünmüyorsanız bile, bir çadır getirmektir. Kuzeydoğu ve Güney gibi bitişik ABD'nin belirli bölgeleri, her kamp gezisinde bir tür barınak gerektirecek kadar yeterli sıcaklık değişimine ve yağışa sahiptir. Hedefiniz hafif paketleme ise, o zaman en azından bir muşamba getirin. Sizi olası yağışlardan ve huzursuz bir geceden koruyacaktır.

Böceklere Dikkat Edin

Çadırlı veya Çadırsız, Temel Barınağı Dikkate Alın

Sadelik taraftarları farklı fikirde olsalar da, bir tür hafif barınağa sahip olmak, çoğu kampçının kitaplarında hala “zorlama” olarak sayılıyor. Yaz aylarında bile, muhtemelen sizi soğuk zeminden yalıtmak için bir uyku tulumu ve bir uyku pedi getirmek isteyeceksiniz. Sonuçta, düzenli olarak çadırsız giden kampçılar, alt tarafınızı kapalı tutmanın en az üst tarafınız kadar önemli olduğunu bilirler. Dikkate alınması gereken ikincil bir seçenek, bivy çuval olarak bilinen şeydir. Bir tür koza görevi görür, çünkü tüm vücudunuza sıkıca oturur. Bivy çuvalları hafiftir, hava şartlarına dayanıklıdır ve tipik tek bir çadırdan çok daha düşük fiyatlarla dış mekan perakendecilerinde bulunabilir. Avantajları göz önüne alındığında, uyku tulumunuz ve çantanızla birlikte bir tane getirmemek için çok az neden var.

Hava Durumu Nasıl Olursa Olsun, Böceklerle Savaşmaya Hazırlanın

Hiçbir şey, her fırsatta sizi ısıran yüzlerce böceğin vahşi doğada uykusuz bir gece geçirmesine neden olmaz. Çadırsız kamp yapmak iki şeyden birini gerektirir: bir cibinlik veya bazı güçlü böcek ilacı. Filenin altında uyumak için çok rahatsız olacağını düşünüyorsanız, uyku tulumunuza girmeden hemen önce böcek spreyi uygulayın. Gece boyunca sürpriz saldırılara karşı yakınınızda tutun.

Biraz macerayı sevenler için çadırsız kamp yapmak cazip bir fikir. Ve uygun bir hazırlıkla, yıldızların altında, ağ bir çatı altında olduğu gibi uyuyabilirsiniz. Tek gereken akıllı seçim, birkaç ekstra uyku malzemesi ve doğanın getirebileceklerinden bir adım önde kalmak için biraz ısrar.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/how-to-camp-without-a-tent/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!