Yağmurda Kamp Nasıl Yapılır?

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Yağmurda Kamp Nasıl Yapılır?

Çok az şey bir kamp gezisinin eğlencesini olumsuz hava koşullarından daha hızlı azaltabilir. Eğer hazırlıklı değilseniz, aralıklı yağmurlar bile seyahatinizi gereksiz yere kısaltabilir. Ancak yağmurda kamp yapmayı biliyorsanız, hava koşullarının kamp deneyiminizi kontrol etmesini önleyebilirsiniz. Hatırlanması gereken şeyler oldukça basit bir şekilde uygulanmış ve basittir. Bu nedenle, gelecekte beklenmedik bir duşun kamp gezinizi tekrar mahvetmesine izin vermek için hiçbir neden yok.

Derede Trekking

Yağmurda Kamp Yaparken Ne Getirmeli?

Pek de mükemmel olmayan havalarda konforlu kamp yapmanın en önemli parçası çadırınızdır. Bugün satılan perakende kamp çadırlarının çoğu, hava koşullarına dayanıklı ve yağışlı havalara hazırdır, ancak en kötü fırtınalarda bile kuru kalmasını sağlamak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Öncelikle, her yolculuktan önce çadırın dışını su geçirmez hale getirmek için bir dolgu macunu kullanın. Sızdırmazlık malzemeleri çoğu dış mekan perakendecisinde ucuza mevcuttur.

İkincisi, giderken çadırın hava koşullarına dayanıklı sineği (ağ alanlarını kaplayan dış parça) her zaman hatırlayın. Özellikle yaz aylarında, kampçılar buna ihtiyaç olmayacağına inandıkları için çadır sineği genellikle evde bırakılıyor. Ancak deneyimli açık hava adamları (ve kadınlar), kamp gezilerinin her zaman eğlenceli ve rahat olmasını sağlamak için beklenmedik durumlara hazırlıklı olmanın ana ilke olduğunu bilir. Son olarak, her kamp gezisinde yanınızda birkaç muşamba ve birkaç ekstra çivi getirin. Hava gerçekten kötüleşirse, takviye edici bir çatıdan kuru bir zemine kadar her şey gibi etkili bir şekilde hareket edebilirler.

Güvenli Kamp

Çantalar, Çantalar, Çantalar

Her boyuttaki plastik torbalar, yağmurlu bir kamp gezisinde bir nimettir. Kıyafetlerinizden yiyeceklerinize ve temel ekipmanlarınıza kadar her şeyi yağmurda tamamen kuru tutacaklar. Torbaların mutlaka pahalı olması gerekmez - çöp torbaları bile yapar. Sadece mühürlendiklerinden emin olun ve her yolculukta bol miktarda getirdiğinizden emin olun.

Potansiyel Göletlerde Kamp Kurmayın

Bir sonraki kamp geziniz sırasında en ufak bir yağmur ihtimali bile varsa, su basmayacak bir alanda kamp kurduğunuzdan emin olun. Havza ve dere vadilerinden kaçınılmalıdır. Belirli bir açıya sahip bir tepe bulmaya çalışın ve onun üst yamacına çıkın. Zeminin eğimi, akıntının kamp alanınız yerine kamp alanınızdan geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca, hava cephesinin ters yönünün tersi yamaçta kamp yapmak, sitenizi Tabiat Ana'nın gücünün yükünü taşımaktan korumaya yardımcı olacaktır. Yağmurda kamp yapmak, ıslak, sefil bir deneyim olmak zorunda değildir. Biraz ekstra çaba ve planlama ile, bir sonraki kamp geziniz, aileniz ve arkadaşlarınızla - yağmur veya güneş ışığı - kesinlikle vurulacak.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/how-to-camp-in-the-rain/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!