Zorlu Arazide Trekking

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Zorlu Arazide Nasıl Gezinilir

Bazı popüler kamp ve yürüyüş yerlerinde, yerel arazi, açık hava meraklıları için zorlayıcı olabilir. İster dik bir yokuş, ister dar bir sırt veya kıvrılan bir dere yatağı olsun, zorlu alanlardaki en kolay rotayı belirlemeyi ve takip etmeyi öğrenmek, sizi genel olarak daha iyi bir açık hava maceracısı yapacaktır. Bu beceri seti, özellikle mükemmel gözetleme noktasını veya bal deliğini bulmak için zorlu yollardan geçmek zorunda olan avcılar ve balıkçılar için kullanışlıdır. Kendi navigasyon becerilerinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Tırmanma

Dik Yamaçlar

Tabii ki, iyi durumda olmak, dik bir yokuş yukarı çıkmak için bir ön koşuldur. Appalachians, Rockies veya Ozarks vadilerinde bulacağınız gibi imkansız açılar, tırmanmak için oldukça fazla bacak ve üst vücut gücü gerektirir. Ancak başarı, fiziksel olduğu kadar zihinseldir. Araziye çıkmadan önce, en kolay görünen yolu dikkatlice belirleyin.

Genel olarak, dik bir eğimde bir açıyla gitmek, düz bir çizgi oluşturmaktan daha kolaydır. Tırmanmaya başladığınızda, yol boyunca tutacaklara bakın. Sağlam kökler ve toprağın derinliklerine gömülü büyük kayalar uygundur. Bacaklarınızla iterken, aynı anda mümkün olduğunca kollarınızla çekmeye çalışın. Yolda kayarsanız, poponuzun üstüne çıkmak için her türlü çabayı gösterin ve yavaş yavaş kendinizi yavaşlatın. Bu, korkunç bir yuvarlanan çarpışma yaşamanızı önlemelidir.

Sırtlar

Aşırı dar sırtlar, oradaki en tehlikeli gezilebilir arazi türü olabilir. Bunlardan birini ele almaya çalışırken, takdirinizi kullanın. Çoğu zaman, ulaşmaya çalıştığınız nokta kayma riskine değmez. Yalnızca sırtta güvenle gezinebileceğinizden eminseniz devam edin. Neyse ki, doğa çoğu alanda bol miktarda dengeleyici yardımcı sağlar. Ellerinizle uzanın ve yürürseniz kendinizi dengelemek için herhangi bir ağaç gövdesi kullanın. Yavaş, dikkatli adımlar atın, her birinde yere koyduğunuz ağırlığı kademeli olarak artırın. Bu kadar yavaş seyahat etmek sıkıcı gibi görünse de, adımın kararlı olup olmadığını test etmenin tek kesin yolu budur.

Dere Yatakları

Dere Yatağında Yürümek

Bu tür arazilerde dikkat edilmesi gereken en büyük iki şey tuzaklar ve kaygan yüzeylerdir. Düşme burada dik bir yokuşta veya sırtta olduğu kadar tehlikeli olmasa da, özellikle soğuk havalarda küçük bir sıkıntıdan daha fazlası olabilir. Diğer iki navigasyon türü gibi, denge ve yavaş adımlar son derece önemlidir. Daha sağlam bir şekilde gömülme eğiliminde olduklarından ve daha az kayganlaştıklarından büyük kayadan büyük kayaya geçmeye çalışın.

Ek olarak, buralarda seyahat etmek, çakılların arasından geçmekten daha sessizdir. Oh, ve büyük bir arazi özelliği olarak dere yatağı olan bir araziye sahipseniz veya kullanıyorsanız, bazı su geçirmez botlara yatırım yapmayı düşünün.

Bu yazı (http://www.lovetheoutdoors.com/how-to-navigate-tough-terrain/) adresindeki İngilizce makaleden birebir çeviri yoluyla elde edilmiştir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!