Ekstrem Spor / Slacklining

Outdoor Türkiye:

Bu yazı dizisi Türkiye’nin Outdoor Sayfası’nın ilgililerinin dikkatini çeken ekstrem sporlar hakkındaki yayınlarından oluşmaktadır. Güvenli ve eğlenceli ekstrem sporlar için serideki diğer yazılara da bakmanızı tavsiye ediyoruz.

İlk yazımızda ekstrem spor ne demektir sorusunun cevabını vermiştik. Outdoor aktiviteleri nelerdir başlıklı yazımızda bazı ekstrem sporlarını isim olarak tanıttık. En Popüler Ekstrem Sporlar başlıklı yazımızda ise Türkiye ve dünyada en çok tercih edilen 42 ekstrem sporun her birini birer kısa paragraflar tanıttık.

Türkiye’nin outdoor sayfası outdoor ekstrem sporlar ile ilgili yayınlarına devam ediyor. Bu yazı dizimizde outdoor ekstrem sporlardan slacklining hakkında bilgi vereceğiz.

Slacklining

Slacklining

Ekstrem sporları tanıttığımız yazımızda “Ekstrem Spor / İp üstünde cambazlık / Slacklining” başlığı adı altında slackline hakkında kısa bilgi vermiştik.

Bu yazı dizimizde ekstrem sporlardan slackline sporunu detaylı olarak tanıtacağız.

Slack kelime anlamı olarak serbestlik, gevşeklik anlamına gelmektedir. Slackline sporunun aşağıda detaylı ve çeşitli tanımlarını veriyoruz. 

Slacklining nedir? Çeşitli Slackline Tanımları:

 • İki sabit nokta arasına kurulan, genişliği 2.5cm ile 5cm arasında değişiklik gösteren, sentetik iplerden dokunmuş yassı bir ip (perlon) üzerinde denge kurma temeline dayanan bir spordur.
 • Slacklining, genellikle ağaçlar olmak üzere sabit noktalar arasında donatılan sentetik liflerden yapılmış 2 ila 5 santimetre genişliğinde bir dokuma parçası üzerinde dengelemeyi gerektirir. Slacklining, birçok varyasyonu ve disiplini, şampiyonluğu ve profesyonel sporcuları olan bağımsız bir spordur.
 • Slacklining, denge eğitimi, rekreasyon ve hareketli bir meditasyon olabilen bir spor ve sanattır.
 • İlk bakışta ipte yürümeye benzer ve genellikle ağaçlar olmak üzere iki bağlantı noktası arasında 1”– 2” genişliğinde bir naylon/polyester dokumanın gerilmesi ve gerilmesiyle gerçekleştirilir.
 • Bir ipten daha az sıkı bir şekilde, iki nokta arasında zeminin üzerinde gerilmiş bir ip veya dar bir güçlü kumaş parçası boyunca yürüme aktivitesi,
 • Slacklining, dengenizi, duruşunuzu ve konsantrasyonunuzu geliştirebilen bir spordur.
 • Slackline ip üstünde yürümenin başlangıç aşamasıdır. Genel olarak iki ağacın arasına 50 metre uzunluğunda kurulan ip üzerinde yürümeye slacklining denir.
 • Slacklining gevşek çizgiler, kullanılan malzeme türü ve kullanım sırasında uygulanan gerilim miktarı açısından gergin tellerden ve gergin halatlardan farklılık gösterir.
 • Slackline’lar, uzun ve dar bir trambolin gibi esneyen ve zıplayan dinamik bir çizgi oluşturmak için gergin iplerden veya gergin tellerden önemli ölçüde daha az gerilir. Gerilim kullanıcıya göre ayarlanabilir ve çeşitli durumlarda farklı dokuma kullanılabilir.
 • Slackline’lar ayrıca rekabetçi sporlarda, fitness ekipmanı veya fizyoterapide bir denge antrenmanı yardımcısı olarak kullanılır. Aktivite aynı zamanda performans ve gösteri geleneği ile ve kamusal alanları zenginleştiren bir araç olarak yaratıcı yönlere de sahiptir. Ayrıca, kısmen durgun parklardan dolayı okul sporları, turizm ve halkın boş zamanlarında rekreasyonel bir aktivite olarak yer edinmektedir.
 • Bir gevşek halat seti temel olarak bir parça ağdan (bir ip değil), iki ağaç sapanından ve bir gerdirme sisteminden oluşur – eğer gevşek halat iki ağaç arasına kurulacaksa, set ayrıca ağaç koruyucuları da içermelidir.

Slacklining’in Ortaya Çıkışı:

Slacklining

Slacklining sporunun kökeni en çok Yosemite Ulusal Parkı’ndaki kaya tırmanışı topluluğuna, konsantrasyon, zindelik, çekirdek gücü ve denge becerilerini korurken zaman geçirmenin bir yolu olarak atfedilmiştir. 1970’lerin sonlarında, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Yosemite Vadisi’ndeki tırmanışçıların, dinlenme günlerinde denge antrenmanları yapmalarına dayanan slackline, günümüzde tüm dünyada on binlerce kişi tarafından yapılan, birçok farklı alt disiplini bulunan, uluslararası şampiyonaları ve profesyonel sporcuları olan bağımsız bir spor haline gelmiştir.

Slacklining Tarihi:

İnsanlar yüzyıllar boyunca her türlü şeyi, özellikle statik kablolar, halatlar veya kirişler üzerinde dengelediler. Yosemite Vadisi’nde Dağcılar, dinlenme günlerinde zamanlarını otoparklar ve benzerlerindeki zincirleri dengeleyerek geçirdiler. Slacklining, 80’lerin başında Yosemite Ulusal Parkı’ndaki tırmanma sahnesinden esnek dokuma üzerinde bağımsız bir aktivite olarak ortaya çıktı. Adam Grosowsky ve Jeff Ellington, tırmanma ekipmanlarını dengelemek için kullanma fikrini ilk bulanlar oldular ve vadideki dağcı kamplarına slacklining’i tanıttılar. Oradan yavaş yavaş tırmanma sahnesindeki diğer ülkelere ve nihayetinde tüm dünyaya yayıldı. Slackline trendi, herkesin bir slackline oluşturması ve uygulaması için basit slacklining kitlerinin piyasaya sürülmesiyle 2006 civarında Avrupa’da gerçekten başladı.

İp yürüyüşleri şu ya da bu şekilde binlerce yıldır ortalıkta dolaşırken, günümüzün slacklining’inin kökenleri genellikle 1979’da on altı yaşındayken güney Illinois’den Adam Grosowsky adlı bir kaya tırmanıcısına atfedilir . 2012’de Madonna’nın devre arası şovunun bir parçası olarak Andy Lewis’in gevşek bir performansı gösterildi.

2016 Rio Olimpiyatları sırasında slackliner Giovanna Petrucci’nin Ipanema’daki plajda yaptığı performans New York Times’ın dikkatini çekti. Profesyonel bir slackliner, Colorado’da bir telesiyej kulesine tırmanmak ve Ocak 2017’de bir telesiyej tarafından yakalanan bir adamı kurtarmak için bir kablonun üzerinden yalpalamakla tanındı.

Slackline Türleri:

Slackline bu sporun başlangıç aşamasıdır; genel olarak iki ağacın arasına 50 metre uzunluğunda kurulan ip üzerinde yürümektir. Slackline, sporun gelişimine paralel olarak kendi içerisinde longline, waterline, trickline, rodeoline ve highline gibi birçok alt disipline ayrılmıştır. Tüm branşlar hat üzerinde dengede kalma temeline dayansa da, her disiplinin kendine özgü tekniği, antrenman şekli ve malzemesi vardır.

Slackline aynı zamanda kayak, basketbol, yoga gibi başka spor branşlarıyla ilgilenen sporcuların ileri seviye denge antrenmanı olarak programlarına dahil edebilecekleri bir çalışma olabileceği gibi, çeşitli sakatlıkların tedavisi sürecinde fizyoterapinin bir parçası olarak da faydalı olmaktadır. Antrenmanlar sırasında ortaya çıkan estetik görüntüsü ve yaratıcı gösteriler sayesinde halka açık alanlara zenginlik kattığı gibi okul sporları, turizm ve rekreasyon gibi alanlarda, insanların boş zamanlarında yaptıkları bir hobi aktivitesi haline de gelmiştir.

 Slacklining Disiplinleri ve Slackline Stilleri

Slacklining birçok varyasyona ve disipline ayrılabilir, en çok uygulananları şunlardır:

 1. Başlangıç Slackline’ları: Kısa, düşük yüksekliklerde, eğitim amaçlı slackline
 2. Şehirde Slackline (Urbanlining)
 3. Trickline: Akrobasi. Günümüzde yarışmaları düzenlenen slacklining disiplini
 4. Highline: Çok yüksek yerlere gerilen iplerde yapılan slackline. Çok yüksek yerlere gerilen iplerde yapılan slackline. Yüksek Çizgi, Longline: Konsantrasyon ve dayanıklılık gerektiren uzun hatlar.
 5. Slackline yoga
 6. Rodeoline: Gevşek hat türü, hem sallanma hem de statik manevralar için çok çeşitli fırsatlar sunar.
 7. Hız hattı
 8. Waterline, Su Hattı: Su üzerinde yapılan slackline ,
 9. Serbest Stil Yüksek Çizgisi
 10. Arama ve Kurtarma

Varyasyonlar ve Spor Disiplinleri

Arama Kurtarma Eğitimi

 • Acemi Slacklines:

Her acemi, 2 ila 5 santimetre genişliğinde kısa bir gevşek çizgi ile başlar. Bunlar, çoğunlukla ağaçlar olmak üzere bağlantı noktalarının arasına yerleştirilmiştir. Slackline için özel bir denge duygusu gerekmez, herkes öğrenebilir! İlk adımlar imkansız görünüyor, ancak doğru ipuçlarıyla hızlı ilerler.

 • Şehirde Slackline (Urbanlining)

Urban slacklining veya kentsel slacklining, tüm farklı slacklining stillerini birleştirir. Kentsel alanlarda, örneğin şehir parklarında ve sokaklarda uygulanmaktadır. Çoğu şehirli slackliner, sokaklarda damlama için geniş 2 inç (5 cm) hatları tercih eder, ancak bazıları parakete amaçları veya su hattı için dar (5⁄8 veya 1 inç, 1,6 veya 2,5 cm) hatları kullanabilir. Bir tür şehir çizgisi, kişinin düşmeden mümkün olduğunca uzun süre bir gevşek çizgide kalmaya çalıştığı zaman çizelgesidir. Bu, muazzam bir konsantrasyon ve irade odağı gerektirir ve postural kaslar için harika bir dayanıklılık eğitimidir. Bir başka kentsel çizgi türü, sokak antrenmanı güç hareketlerini slackline’ın dinamik, titrek, zıplama hissi ile birleştiren sokak çizgisidir. Ana odak noktası, statik amuda kalkmalar, süper bölmeler – eller ve ayaklar birlikte, planche, ön kol, arka kol, tek kol amut ve sokak antrenman kültüründe gelişen diğer ilginç aşırı hareketlerdir.

 • Tricklining Slackline

Tricklines (bazen Jumplines veya Jiblines) 15 ila otuz metre uzunluğundadır ve çok gergindir. Bu, tramboline benzer dokuma özellikleri verir. Ayaktan ayağa atlamak veya göğüse, popoya, arkaya ve ayağa gitmek, örneğin flips ve spin dahil tüm akılda kalıcı kombinasyonlarda mümkündür. Şampiyonalar ve Müsabakalar birkaç yıldan beri tüm dünyada gerçekleştirilir ve sıralama listemize kaydedilir.

2 inçlik (5 cm) gevşek ip setlerinin kolay kurulumu nedeniyle damla ipi en yaygın ip ipi şekli haline geldi. Tricklining genellikle yere yakın yapılır ancak yüksek hatlarda da yapılabilir. Hatta çok sayıda numara yapılabilir ve spor oldukça yeni olduğu için yeni numaralar için bolca yer vardır.

Bugün yapılan bazı temel numaralar yürümek, geriye doğru yürümek, dönmek, diz çökmek, koşmak ve yürümeye başlamak için gevşek çizgiye atlamak ve zıplayarak yürümektir. Bazı ara numaralar şunları içerir: Buda oturmak, oturmak, uzanmak, bağdaş kurup diz çökmek, ileri doğru sörf yapmak, yanlara doğru sörf yapmak ve dönüşleri zıplamak veya “180’ler”.

Gelişmiş numaralardan bazıları şunlardır: atlamalar, ağaç bitkileri, satırdan satıra atlama, 360’lar, popo zıplamaları ve göğüs zıplamaları. Dokuma teknolojisi ve gerdirme sistemlerindeki gelişmelerle birlikte, gevşek bir halat üzerinde yapılabileceklerin sınırları sürekli olarak zorlanmaktadır. Slackline hile kombinasyonlarına dönüşler ve bükülmeler dahil eden uzman gevşek gömlekleri görmek nadir değildir.

 • Highlining Slackline

Yüksek hatlar, örneğin kayalar veya hatta tepeler arasında, büyük yüksekliklerde düzenlenmiştir. Vurgulamada önemli olan sadece denge değildir. Vertigodan arınmış insanlar bile burada içgüdüleriyle savaşır. Hayati tehlike arz eden düşmelere karşı kendilerini korumak için, highliners ikinci bir sistemle (ip veya başka bir dokuma – yedeklilik ilkesi) dokumayı ikiye katlar ve kendilerini bu iki sisteme bir emniyet kemeri, emniyet halatı (tasma) ve etrafında dönen bir halka ile bağlar her iki sistem.

Yaklaşık 30 metre uzunluğundan başlayan gevşek halatlar parakete olarak sınıflandırılır. Çizgiler ne kadar uzun olursa, özellikle konsantre olma yeteneği sürekli stres altında olduğu için yürümek o kadar zorlaşır. Örnek vermek gerekirse: Paraketecilikte dünya rekoru 600 metrenin üzerinde – bu nedenle dar bir sentetik dokuma parçası üzerinde yarım kilometreden fazla.

Highlining, yerden veya sudan yüksekte sarkmadır. Birçok slackliner, yüksek çizgiyi sporun zirvesi olarak görür. Highlines genellikle Tirol traversi için kullanılmış veya hala kullanılan konumlarda kurulur.

Yüksek hatlar kurarken, deneyimli tembeller hattı yerine sabitlemek için sağlam, yedekli ve eşitlenmiş ankrajların kullanılmasını sağlamak için önlemler alır. Modern yüksek hat donanımı, tipik olarak, bir ana hat dokuma, yedek dokuma ve fazlalık için tırmanma ipi veya amsteel ipi içerir. Ancak, özellikle yüksek hat düşük gerilimliyse (4.000 N’den (900 lbf) daha az) veya Type veya MKII Spider Silk gibi yüksek kaliteli dokumalarla donatılmışsa, birçok yüksek hat yalnızca bir ana hat ve yedek ile donatılmıştır .

Ayrıca, aşındırıcı yüzeylerle temas edebilecek donanımın tüm alanlarını doldurmak da yaygındır. Güvenliği sağlamak için, çoğu highliner, gevşek çizginin kendisine bağlı bir tasma ile bir tırmanma koşum takımı veya swami kemeri takar. Tasmasız veya “serbest-solo” slacklining – kaya tırmanışından gevşek bir şekilde alınan bir terim (“serbest”, yardım ekipmanı olmadan veya gevşek çizgiden muaf anlamına gelir) – ancak, Dean Potter ve Andy gibi savunucular arasında duyulmamış bir şey değildir.

 • Slackline yoga

Slackline yoga, geleneksel yoga pozlarını alır ve onları slackline’a taşır. Bu yogik konsantrasyon sanatını damıtmak” olarak tarif edilmiştir. İki ağaç arasında hafifçe gerilmiş 1 inçlik (2,5 cm) bir dokuma parçası üzerinde denge sağlamak kolay değildir ve üzerinde yoga pozları yapmak daha da zordur. Uygulama aynı anda odak, dinamik denge, güç, nefes, çekirdek entegrasyon, esneklik ve güven geliştirir. Ayakta duruşlar, oturma duruşları, kol dengeleri, diz çökme duruşları, ters çevirmeler ve benzersiz vinyasa kullanarak, yetenekli bir slackline yogi, çizgiden hiç düşmeden akıcı bir yoga pratiği yaratabilir.

 • Rodeo hatları Slackline (Rodeo lines)

Rodeoline daha yükseğe demirlenir (yaklaşık iki ila üç metreden başlar) ve oraya asılır, böylece neredeyse yere kadar sarkar. Bir uçtan bir uca yürümek mümkün olmadığı için bu çizgiler farklı yürünür. İnsanlar perdenin ortasında durmaya, bir o yana bir bu yana sallanmaya ve akrobasi yapmaya eğilimlidirler. Antrenman ve gösteriler için çok uygundurlar ve sirklerde kullanılan pantolonlara benzerler.

Rodeo gevşek ipi, iki bağlantı noktası arasında, tipik olarak yaklaşık 15 ila 30 fit (455 ila 915 cm) ve 2 ila 3 fit (60 ila 90 cm) arasında bir ip parçası veya dokuma dökümlü gevşeklik üzerinde denge geliştirme sanatı ve uygulamasıdır merkezde zemin. Bu çok “gevşek” gevşek hat türü, hem sallanma hem de statik manevralar için çok çeşitli fırsatlar sunar. Bir rodeo çizgisinde gerilim yoktur, hem geleneksel gevşek çizgiler hem de gergin ipler gergindir. Halat veya dokumadaki bu gevşeklik, büyük genliklerde sallanmasına izin verir ve farklı bir dinamik ekler.

 • Hız hattı Slackline

Bir gevşek çizgide mümkün olduğu kadar hızlı yürümek olan Speedlining çok gösterişli bir disiplindir. Yarışmalar 2008’den beri birçok farklı çizgide gerçekleşiyor.

 • Su Hattı Slackline

Bir su kütlesinin üzerinden geçen gevşek çizgiye su çizgisi denir. Bunlar özellikle yaz aylarında cezbedicidir. Sığ suya düşme olmaması için, suyun hat boyunca yeterince derin olması önemlidir. Su hareket ettiğinden ve gözü karıştırdığından, su hattı üzerinde yürümek normal bir gevşek hat üzerinde yürümekten önemli ölçüde daha zordur.

 • Serbest Stil Yüksek Çizgisi Slackline

Bu, sporcuların yüksek hatlarda akrobasi püf noktaları gerçekleştirdiği genç ve yaklaşan bir spor disiplinidir. Tipik olarak çizgiler 40-70m uzunluğunda poliamid (=naylon) gevşek çizgilerdir ve performanslar 2016’dan beri devam eden yarışmalarla izlemek için muhteşemdir.

 • Arama ve Kurtarma Slackline

Bir gevşek çizgiyi güvenli bir şekilde takıp çıkarabilmek ve özellikle ileri düzey yüksek çizgi uygulamalarında, yandaşları kurtarmak için güvenli uygulamanın önemli yönleridir.

Cambaz ipinde yürümekten farkı nedir?

“Slackline” ismi her şeyi söylüyor, hat çok fazla gerilim altında değil. Çelik kabloların aksine, slackline dokuma yük altında esneyebilir ve dinamik davranır, hattaki kişi sürekli olarak hatta denge aramak zorundadır. Dengeleme direkleri normalde kullanılmaz ve Slackline’larda iyi çalışmaz.

İpte yürümek uzun bir sirk geleneğine sahipken, ip atlama oldukça genç bir aktivitedir. Prensip olarak, sanatçılar tarafından çelik kablo üzerinde gösterilen tüm hileler gevşek çizgide de mümkündür. Dokumanın elastik özelliklerinin bir sonucu olarak, gevşek bir çizgide çekilebilecek çeşitli dinamik hileler de vardır. Diğer farklılıklar ise, gevşek hatların çok az çabayla donatılabilmesi ve çok daha az ve daha hafif dişli gerektirmesidir.

Cambazlık ve Slackline

Türk kültüründe de bilinen eğlence kollarından birisi de cambazlıktır. Cambaz denilince şu tanımlar anlaşılmaktadır:

 • Denge sanatında uzman ve usta olan kişi,
 • İp, at vb. üzerinde tehlikeli gösteriler yapan kimsenin mesleği ve ustalığı, akrobatlık, akrobasi.
 • Yerde ve tel, at, bisiklet, ip vb. üzerinde dengeye dayanan, tehlikeli, heyecan verici gösteriler yapan kimse, akrobat
 • İp üstünde yürüyen ve çeşitli tehlikeli numaralar yapan becerili sanatçı. bk. rismanbaz.
 • Cambazın işi veya mesleği, akrobatlık, akrobasi
 • Kurnazlık, hilecilik
 • Kurnaz,  hileci, hilekâr. Bir işi en ince noktasına kadar bilen.

Yukarıda çeşitli cambaz tanımlarını verdik. Slackline ve cambazlık tanımlarını karşılaştırdığımızda modern insanın kişisel heyecan, adrenalin, ekstrem spor ve eğlence amaçlı yaptığı cambazlığa slacklining diyebiliriz.

Bütün ekstren sporlarda olduğu gibi salckline sporunda da tanımlar ve literatür İngilizce kelimelerden oluşmaktadır.

İpte Yürüyüş (Cambazlık, Funambulizm)

İp yürüme olarak da adlandırılan, Funambulizm, ince tel veya halat boyunca yürüyen becerisidir. Çeşitli ülkelerde uzun bir geleneğe sahiptir ve genellikle sirkle ilişkilendirilir. İpte yürümeye benzer diğer beceriler arasında gevşek ipte yürüme ve gevşek çizgi çekme bulunur .

Cambazlık Türleri:

Tightwire, iki nokta arasında gerilmiş bir tel boyunca yürürken dengeyi sağlama becerisidir. Bir dengeleme aleti (şemsiye, vantilatör, denge direği vb.) veya “serbest el” kullanılarak, dengeyi sağlamak için sadece kişinin vücudu kullanılarak yapılabilir. Tipik olarak, sıkı telli performanslar ya dans ya da nesne manipülasyonunu içerir. Nesne manipülasyon eylemleri gibi onların eylemlerine sahne, çeşitli içerir kulüpleri, yüzük, şapka ya da baston. Sıkı telli sanatçılar, eylemlerinde yolcular, merdivenler ve hayvanlarla birlikte el arabaları bile kullandılar. Dengeyi koruma tekniği, icracının kütle merkezini destek noktasının – genellikle ayaklarının – üzerinde tutmaktır.

Highwire, sıkı bir yürüyüş şeklidir, ancak çok daha yüksek bir yükseklikte gerçekleştirilir. Sıkı tel yüksek tel haline geldiğinde resmi bir yükseklik olmamasına rağmen, genellikle 20 fit (6 m) üzerinde bir tel yüksek tel hareketi olarak kabul edilir.

Skywalk, büyük yüksekliklerde ve uzunluklarda gerçekleştirilen bir yüksek tel şeklidir. Açık havada yüksek binalar, geçitler, şelaleler veya diğer doğal ve insan yapımı yapılar arasında bir skywalk gerçekleştirilir.

Cambazlıkta Halatlar: “Döşeme” (bir ipin bükülmesi) kendisini oluşturan tüm ipliklerde aynı olmasına rağmen, sonuç, ipin kendi kendine bükülebilmesidir. Bu bir sirk ipinde felaket olurdu, bu nedenle bir durumda halat çekirdeği genellikle çeliktendir ve dış katmanlara zıt yönde döşenir, böylece bükülmeler birbirini dengeler.

Cambazlık Mecazi Anlamı

Funambulizm kelimesi veya ipte yürümek ifadesi , gerçek akrobatik eylemlere atıfta bulunmayan mecazi bir ortamda da kullanılır. Örneğin, politikacıların iki karşıt görüşü uzlaşma için çok az yerle dengelemeye çalışırken “gergin bir ipte yürüdükleri” söylenir. Terim ayrıca satirik veya asidik bağlamlarda da kullanılabilir.

Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

One thought on “Ekstrem Spor / Slacklining

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!