En İyi GPS Saatler

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan yerli ve yabancı bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Doğada yön bulma ve kişisel güvenlik sağlayan GPS cihazlarının nasıl çalıştıklarını "Outdoor GPS Cihazları" başlıklı yazımızda ve outdoor GPS cihazı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları da aşağıda bağlantılarını verdiğimiz yazılarımızda anlatmıştık.

GPS cihazlarının çalışmaları ve seçimi konusunda detaylı bilgi için lütfen yukarıdaki yazılarımıza göz atın.

Bu yazımızda (https://www.outdoorhub.com) adresinden birebir çeviri yoluyla elde ettiğimiz makaleyi paylaşıyoruz. Dilerseniz yazının İngilizce orijinalini (https://www.outdoorhub.com/gps-watch/) adresinden okuyabilirsiniz.

Alabileceğiniz En İyi GPS Saatiyle Yolunuzu Bulun

Navigasyon ve çok daha fazlası, bileğinizde

GPS nasıl çalışır?

FAA'ya göre, temel küresel konumlandırma sistemleri, dünyanın herhangi bir yerinde veya yakınında size zamanın %95'inde kabaca 7,8 metrelik doğruluk sağlar. Nasıl çalıştığı, bir sinyalin gönderildiği zaman ile alındığı zaman arasındaki farkı hesaplayarak konumu belirleyen alıcılara sinyal yayan 31 uydu kullanmaktır. Bu, bir GPS saatinin daha anlamlı olmasını ve neden bir GPS saatinde saati asla ayarlamak zorunda kalmamanızı sağlar. (FAA: Federal Havacılık İdaresi ya da İngilizce resmî adıyla Federal Aviation Administration, Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir "federal" yani devlet kuruluştur.)

GPS uyduları, son derece doğru zaman sağlayan atomik saatler taşır. Zaman bilgisi, bir alıcının sinyalin yayınlandığı zamanı sürekli olarak belirleyebilmesi için kodlanmış uydu tarafından yayınlanır. Alıcı, alıcıdan uyduya olan mesafeyi veya aralığı hesaplamak için sinyal alım zamanı ile yayın zamanı arasındaki zaman farkını kullanır. GPS saatinin ayarladığı farklılıklar vardır. Üç uydunun menzili ve sinyal gönderildiğinde uydunun konumu hakkında bilgi ile alıcı kendi üç boyutlu konumunu hesaplayabilir. GPS saatiniz yalnızca üç uydudan sinyal alıyorsa, bu üç sinyalden mesafeleri hesaplamak için GPS ile senkronize edilmiş bir atom saati gerekir. Bu nedenle, GPS saatiniz gibi alıcılar en az, dördüncü uydu sinyali. Alıcı, dördüncü bir uydudan ölçüm alarak atom saatine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Alıcı enlem, boylam, yükseklik ve zamanı hesaplamak için dört uydu sinyalini kullanır. Bu size tam konumunuzu ve gitmek istediğiniz yere geri dönmenin bir yolunu verir.

GPS saatini ne için kullanabilirim?

Zamanı söylemenin bariz özelliğinin yanı sıra, hem konumunuzu hem de sağlığınızı takip edebilirsiniz. Çoğu GPS saati, daha sağlıklı olmanıza yardımcı olan birçok sağlık izleme işlevine sahiptir.

GPS güvenli mi?

GPS alıcılarının kullanımı tamamen güvenlidir. GPS ve diğer teknolojilerle ilgili en büyük tehlike, ona tamamen güvenmektir. Teknoloji başarısız olabilir, ancak kendi başınıza gezinmenize yardımcı olacak uygun hayatta kalma becerilerine sahip olmak hayatınızı kurtarmanıza yardımcı olabilir.

İşte oradaydım, tamamen arkamı döndüm ve ormanda kayboldum. Hiç kayboldun mu? Başıma geldi. Tamam, biraz geri çekilip kaybolduğumu söylememe izin verin – kasıtlı olarak. Bir arkadaşımdan gözlerim bağlı olarak beni ormana geri götürmesini istedim, böylece test olarak nerede olduğumu bilemezdim. Yeni bir cihazım vardı - bir GPS saati - değerlendirilmesi gereken. Göz bağını çıkardım ve navigasyon için saate döndüm. Bu hikayeyi yazdığıma göre, onu da sağ salim geri döndürdüğümü söyleyebilirsiniz. GPS saatleri uzun bir yol kat etti ve gittiğiniz her yere kolayca götürebileceğiniz harika navigasyon araçlarıdır. Şu anda alabileceğiniz en iyi GPS saati ile yolunuzu bulmanıza yardım etmeme izin verin.


1. Garmin Fenix 6 Pro Solar - Editörün Seçimi

Garmin Fenix 6 Pro Solar GPS Saat
 • Fenix6 Pro Solar bir saat, dizüstü bilgisayarınıza kağıt ağırlığı demek gibidir.
 • Bu, başlangıçta kullandığım saatin en son sürümü ve oldukça şık. 1.4 inçlik bir ekrana sahip ve bir "saatten" asla beklemeyeceğiniz birçok şeyi yapabiliyor.
 • Bileğinize taktığınız bu fitness takip cihazları, bir süredir, insanların forma girmesine yardımcı olmak için çok popüler oldu.
 • Fenix adımlarınızı takip, bütün bunlar yok, ama bu kolay bir şey. Bu saat aynı zamanda kalp atış hızınızı ve oksijen seviyenizi ve ayrıca hidrasyon seviyenizi de takip eder.
 • Hatta uyku alışkanlıklarınızı takip eder ve sizin için kötü olan yiyecekleri yiyip yemediğinizi size söyler. Tamam, bu son kısım doğru değil ama bir gün bu bir fonksiyon olursa şaşırmam.
 • Bu saat sizi daha iyi biri yapabilir ve daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir ve bu harika bir şey.
 • Fenix ayrıca topografik haritalama, adım adım navigasyon ve aktivitenize uyacak farklı modlar ile tamamen işlevsel bir GPS sistemine sahiptir. Yani avlanma noktanıza giriyorsanız saat sizi oraya götürebilir.
 • Ayrıca kayak, sörf, dağ bisikleti ve daha pek çok uygulamayla harika çalışır. Ayrıca barometrik basıncı, rakımı ve daha fazlasını takip eder.
 • Biraz melodi ister misin? Müziği saklar ve çalar, böylece ne yapıyorsanız onu yaparken sıkışma yapabilirsiniz.
 • Pil ömrü konusunda endişeli misiniz? Bu model, pil ömrünü tam şarj olmadan 14 güne kadar uzatan yerleşik bir güneş enerjisi şarj cihazına sahiptir.
 • Bir dokunuşla kahve ve daha fazlası için dijital olarak ödeme yapmak için kullanabilirsiniz ve mağazalarınızı hatırlayarak, tıpkı bir akıllı saat gibi işleri kolaylaştırır. Oh evet, ve zamanı gösteriyor.
 • Sonuncusunu neredeyse unutuyordum. Bu, bileğinize uyan harika bir teknoloji parçası.

Artıları / Navigasyon, sağlık izleme, solar şarj ve daha fazlası

Eksileri / Herhangi bir GPS'de olduğu gibi, doğru çalışması için gökyüzünün net bir görünümüne ihtiyaç duyar ve ucuz değildir

Son Söz: / Bu "saatte" paketledikleri özelliklerin miktarı tek kelimeyle şaşırtıcı. Navigasyon, bileğinize bağladığınız şeyin sadece küçük bir kısmıdır.

Kişisel Görüşler

2. Apple Watch Series 6 - Stres Tasarrufu

Apple Watch Series 6 GPS Saat
 • Kamuflaj da dahil olmak üzere bu izleme için her türlü harika yedek bant bulabilirsiniz.
 • Çoğu insan, GPS saatlerini düşündüğünde Apple Watch'u düşünmez. İtiraf edeyim, genellikle her zaman en sonuncusu olan yeğenimi düşünürüm çünkü babası ona her şeyi alır.
 • Ben acıkmıyorum ama. Benim çocuklar? Olabilir. İşin aslı, Apple Watch'un en son sürümü, müzik çalma, saati söyleme, arama yapma, internette gezinme vb. beklediğiniz her şeyi yapar. medeniyet.
 • Ayrıca, her türlü sağlık izleme uygulamasına ve daha önce teknolojiye sahip olduğunuza göre nasıl yaşadığınızı sorgulamanıza neden olan diğer eğlenceli şeylere sahiptir.
 • Apple Watch Series 6 ile ilgili gerçekten en sevdiğim GPS işlevlerinden biri, GPS'in aile işlevidir.
 • Ben kaçıp çocuklarıma süslü elektronik aletler alacak biri değilim, ama bu saate ciddi olarak bakıyorum. GPS, ailenizi birbirine bağlar, böylece onları bulmak için yolunuzda gezinebilirsiniz.
 • Diyelim ki büyük bir milli parkta yürüyüşe çıkıyorsunuz ya da büyük bir alışveriş merkezine giderken sıkışıp kaldınız. Siz ve aileniz ayrılırsınız, ancak saate dokunursunuz ve saat size tam olarak nerede olduklarını ve oraya nasıl gideceğinizi söyler.
 • Alışverişe çıktığımızda, karım her zaman bir şey almak ya da bir şeyler bırakmak için arabaya gitmemi ister, sonra onu bulmak için mağazaya geri dönmem gerekir.
 • Bir noktada kalacağını söylüyor, ama hiç öyle mi? Hayır! Bunun olduğu her sefer için bir dolarım olsaydı, Apple Watch'u satın almak için fazlasıyla yeterli olurdu.

Artıları / Aile GPS takibi, akıllı telefon işlevi

Eksileri / Hücre sinyaline ihtiyaç var

Son Söz: / Bu temelde bileğinize taktığınız bir akıllı telefon. GPS işlevine sahiptir ve sizi arabanıza, evinize ve en önemlisi ailenize götürebilir.

Kişisel Görüşler

3. Garmin Instinct Solar - En Dayanıklı Saat

Garmin Instinct Solar GPS Saat
 • Dayanıklılık için askeri standartları karşılar veya aşar - Bu çok güzel!
 • Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer Garmin GPS saati ise Garmin Instinct.
 • Bu saat ciddi anlamda sağlamdır, termal, şok ve su koruması için askeri gereksinimleri karşılar veya aşar.
 • 100 metre veya daha fazla su geçirmez olarak derecelendirilmiştir, güneşin ısısını kaldırabilir ve muhtemelen bağlı olduğu koldan çok daha iyi düşer. Sormayın – bunu test edecek olan ben olmayacağım.
 • GPS tarafında, Instinct birden fazla küresel navigasyon uydu sistemine erişebilir – GPS, GLONASS ve Galileo.
 • Bu, nerede olursanız olun kaybolmayacağınız anlamına gelir.
 • Herhangi bir tür açık hava etkinliği yapmak için yurt dışına seyahat ediyorsanız, bu sizin için harika bir GPS saatidir.
 • Bir rota başlatmanıza ve aynı yolda geri gitmenize izin veren Garmin's Tracback rotasına sahiptir, böylece kamyonu nereye park ettiğinizi her zaman hatırlarsınız.
 • Instinct, yükseklik verileri için yerleşik bir altimetreye, hava durumunu izlemek için bir barometreye ve üç eksenli bir elektronik pusulaya sahiptir.
 • Kalp atış hızı ve oksijen seviyeleri gibi çeşitli sağlık monitörlerine sahiptir. Bu listedeki diğer Garmin saatleri gibi, kendini şarj etmek için güneş enerjisi işlevine sahiptir ve size daha uzun pil ömrü sağlar. O da kamuflaj. Kamuflajı kim sevmez?

Artıları / En zorlu ortamların üstesinden gelebilir ve sizi başlangıç noktanıza geri götürebilir

Eksileri / Fenix 6 kadar çok özellik yok , ancak daha ucuz

Son Söz: / Başkalarının basmaktan korktuğu yerlere gitmeyi seven biriyseniz, bu, maceralarınız için en iyi GPS saatidir.

Kişisel Görüşler

Kaynak: "https://www.outdoorhub.com/gps-watch/" yazının orijinaline bu adresten ulaşabilrsiniz.


Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!