Doğada Kullanılabilecek En İyi 5 Su Arıtma Sistemi

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak sadece kendi yayınlarımızı değil, outdoor sektöründe yazılan yerli ve yabancı bütün yayınları tarıyor ve gerekli izinleri aldıktan sonra bütün outdoor sevenlere duyuruyoruz.

Bu yazımızda (https://www.outdoorhub.com) adresinden birebir çeviri yoluyla elde ettiğimiz makaleyi paylaşıyoruz. Dilerseniz yazının İngilizce orijinalini (https://www.outdoorhub.com/water-purification-systems/) adresinden okuyabilirsiniz.

Doğa Aktivitelerinde Temiz Su Bulmak

Doğada En İyi 5 Su Arıtma Sistemi

Su içmenin iyi olup olmadığını tahmin etmek yerine, kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şey suyu elimizden gelen en yüksek saflıkta filtrelemektir.

Eski günlerde en iyi yöntem süzüp kaynatmaktı. Bu hala bir klasik ve her zaman öyle kalacak. Ama kaynatmak bile her şeyden kurtulmaz. Birçok yaygın patojeni öldürür ve bazı patojenler hayatta kalabilse de, bazıları zararlı olmasa da çoğu zararlı değildir. Bu, kaynatmanın güvenli olmadığı anlamına gelmez, sahip olduğunuz tek şey buysa harikadır ve büyük olasılıkla suyun büyük bir çoğunluğunu tüketmeye mükemmel şekilde uygun hale getirecektir.

Büyük şeyleri önce bandana gibi bir tür pamukla süzün, ardından suyu kaynatın. Su kaynama noktasına geldiğinde bir dakika bekletin. 6500 fitin üzerindeki yükseklikler, üç dakika kaynamaya bırakmalıdır.

Herhangi bir suyu filtrelemeden önce, suyun gerçek kaynağına bakın. Bir tepenin tepesinden bir dere mi? Yakınlarda maden veya başka kimyasal tesisler veya tarım var mı? Suyun kaynağı hakkında bir fikre sahip olmak, muhtemelen neyi filtrelemeye çalışabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir verecektir.

Su arıtma konusunda oldukça tutkuluyum. Oregon Yolu bize bir şey öğrettiyse, o da kimsenin dizanteriden ölmek istemediğidir. Özellikle de bunu önlemenin pek çok yolu varken.

Filtre satın alma hakkında tavsiye

Bir su filtresini (ters osmoz sisteminin dışında) kullanmayı bitirdiğinizde ve onu bir yerde saklamayı planladığınızda, mümkün olan en iyi şekilde söktüğünüzden emin olun ve tamamen kurumasını bekleyin. Bu özellikle filtre için önemlidir, kaldırmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun, aksi takdirde küflenebilir ve hiçbir temizlik onu düzeltmez.

Potansiyel olarak zararlı şeyleri suyunuzdan temizlemek için güvendiğiniz su filtresine çok dikkat edin. Kullandığınız su filtresinin türü yaşam ve ölüm arasındaki farkı çok iyi belirleyebilir.

Kapsamlı araştırma yapın, gittiğiniz yol buysa, çevrenizi ve su kaynaklarınızı ve ayrıca ev ihtiyaçlarınızı düşünün.

Su arıtma sistemi ne kadar etkilidir?

Doğada Su Arıtma

Herhangi bir uygun su arıtma sisteminin çoğu, içmek istemediğiniz kötü şeylerin %99,99'unu filtreleyecektir. Ve muhtemelen geriye kalan %0,001'in içinde gerçekten endişelenecek bir şey yok. Yani evet, çok etkililer.

Bir su arıtma sistemi ne kadar dayanır?

Her marka ve filtre türü, ne kadar dayanacağına göre farklıdır. Filtre değişimi için üreticinin yönergelerini izleyin ve buna göre plan yapın.

Su hayattır. Su bulmak bazı yerlerde diğerlerinden daha kolay olabilir, ancak ne olursa olsun, suyu hastalanmadan içebilmemiz için suyun bakteri ve virüslerden arındırılması gerekir. İnsanlar oldukça kırılgandır ve alabildiğimiz kadar temiz suya ihtiyacımız var. Bazı bakteriler bizim için iyi olabilir, ancak suya bakıp “Oh, ne güzel içmişsin” diyemeyiz. Sadece bakarak iyi olup olmadığını anlamanın bir yolu yok. Bu yüzden mevcut en iyi su arıtma sistemlerini ciddi şekilde araştırmanız gerekiyor. Hayatınızı kurtarabilir.


Katadyn Acqua Microfiltrazione Su Arıtma Cihazı

Katadyn Acqua Microfiltrazione Su Arıtma Cihazı

Katadyn'i yalnızca genel fiyatları nedeniyle değil, aynı zamanda kalitesi nedeniyle de su arıtmanın altın standardı olarak kabul ederim. Tuzdan arındırma sistemi bile satıyorlar.

Bağlandığım bu özel sistem bir 'cep' versiyonu. Yukarıdaki Survivor Filter gibi bir pompa sistemi. Bu sistemle suyu başka bir kaba pompalarsınız. 0,2 mikrona kadar filtreler ve yaklaşık 13.000 galon filtre ömrüne sahiptir. Dakikada 1 litreye kadar filtreleyebilir! Oldukça etkileyici rakamlar var.

Katadyn, tüm zamanların en sevdiğim markalarından biridir ve herkese tavsiye ederim. Bu özellikle süper kompakt ama birçok başka kalite sistemine sahipler.

30 yılı aşkın bir süredir katadyn mikrofiltre cep su filtresi, dünya çapında acil durum, profesyonel kullanım ve askeri hazırlık için ilk tercih olmuştur. Çok kaliteli bir yapı ile yapılmış; en zorlu koşulların üstesinden gelebilir. 0,2 mikron gümüş emdirilmiş seramik filtre elemanı, suyun kalitesine bağlı olarak 50.000 litre gibi etkileyici bir su tutabilir.

Katadyn Acqua Microfiltrazione Su Arıtma Cihazı
Ürün Özellikleri 
Ürün Boyutları6,5 x 13,79 x 3,81 cm; 208.65 gram
Ürün model numarası‎8013618
Renk‎Mavi
BoyutlarTek beden herkese uyar
MalzemeSeramik
Parça sayısı‎5
Spor‎Kamp ve Yürüyüş
Piller / Piller Dahil mi?Hayır
MarkaKatadyn
Ürün Ağırlığı‎209 gr

Artıları / Temelde mükemmel ve kullanımı kolay

Eksileri  / Hiçbir şekilde ucuz değil

Son Söz / En iyinin en iyisine ihtiyacınız varsa, sahip olmanız gereken tek filtre budur.


Survivor Filter PRO Su Arıtma Cihazı

Survivor Filter PRO Su Arıtma Cihazı

Bu filtreyi bir süredir kullanıyorum ve kullanırken her zaman kendime güven duydum. 0,2 mikrona kadar arındırır. Kullanımı kolaydır, temizlenmesi kolaydır ve hızlı bir akış hızına sahiptir. O şeffaf bardağı rekor sürede doldurabilirim.

Bu, su kesesi, yerçekimi sistemi veya sadece normal bir şişe gibi büyük bir kaba çok miktarda suyu filtrelemek için harika bir sistemdir. Ailem ve köpeklerimle rutin olarak dışarı çıktığım için bunun gibi bir su arıtma sistemi mantıklı geliyor.

Test edilen Virüs, bakteri, parazitlerin yüzde 99,999 filtrasyon ile giderildiğini göstermek ve ağır metalleri, hoş olmayan tatları ve kokuları azaltmak için ABD'de bağımsız olarak test edilmiştir. Dakikada 17 ons akış hızına sahiptir, bu nedenle kapları hızla doldurur.

  • Abd'deki intertek laboratuvarlarında bağımsız olarak test edilmiştir: Yapılan testler virüslerin, stafilokokların ve bakterilerin %99,9'unun ortadan kaldırıldığını ve %99,5 cıva ve %93 kurşun gibi ağır metallerin azaltıldığını göstermektedir - Böylece EPA standardını aşmaktadır.
  • Süper Hızlı Su Akışı Ve Comepatte Boyutu: Dakikada 500 ml filtreler ve sadece 16.5 cm boyundadır. Ayrıca detaylı kullanım kılavuzu, daha geniş hortumlar, klips, fermuarlı taşıma çantası, dahili kap, 100.000 litre ön filtre, karbon filtre ve 0,01 mikron iç filtre içerir.
  • 3 kullanım yöntemi: Doğrudan su kaynağından, suyu yerleşik bardağa veya başka herhangi bir taşınabilir hidrasyon cihazına pompalayın. Tüm aile için büyük miktarlarda suyu filtrelemek için ideal!
  • 0,01 mikron'da üçlü filtreleme: Bu filtreler (ön filtre ve iç filtre), değiştirilmeden önce 100.000 litreye kadar filtrelemek için yeniden kullanılabilir. Değiştirilebilir karbon filtre, 2000 litreye kadar ömür BPA içermeyen askeri sınıf ABS dış kabuk.

Adım 1: Ultra filtre ön filtresi

0.1 mikron Ultra filtre, yosun, giardia, e.coli, protozoa, cryptosporidium'un çıkarılmasına yardımcı olmak için bir bariyer görevi görür. 100,00 litreye kadar tekrar kullanılabilir.

Survivor Filter PRO Su Arıtma Cihazı

Adım 2: Karbon filtre

Cihazın içinde bulunan karbon filtre, ağır metalleri, kimyasalları ve kirleticileri azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 2.000 litreye kadar tekrar kullanılabilir.

3. Adım: Ultra dahili filtre

Biological Consulting Services ve Intertek Labs tarafından yapılan bağımsız testler, 0,01 mikron Ultra Filtrenin test edilen virüslerin ve stafiltrasyonun %99,999'unu filtreleyebildiğini göstermiştir. 100.000 litreye kadar kolayca temizlenebilir.

Ürün Özellikleri 
Ürün Boyutları8x5x16.51 cm; 231.33 gram
Üretici referansıL-610
Ağırlık300 gram
MalzemeABS
Piller / Piller Dahil mi?Hayır
Marka‎Survivor Filter
Ürün Ağırlığı231 gr

Artıları / Harika filtre ve hızlı akış hızı

Eksileri  / Paketlemeniz gereken teçhizatınıza daha fazlasını ekler

Son Söz: / Daha büyük gruplarla kamp yapmak veya maceraya atılmak için harika


Renovo Water MUV Survivalist Su Arıtma Cihazı

Renovo Water MUV Survivalist Su Arıtma Cihazı

Renovo tasarımında oldukça yenilikçi. Bu, aynı anda çeşitli filtre türlerine veya sadece bir veya iki filtreye sahip olabileceğiniz modüler bir sistemdir. Değiştirilebilirler, ki bu oldukça düzgün.

Kimyasalları, ağır metalleri, bakterileri, eColi, Giardia, Cryptosporidium, kistleri, virüsleri ve daha fazlasını kaldırabilir. Bakterilerin %99,999'unu, virüslerin %99,99'unu ve kimyasalları, ağır metalleri ve dizel yakıtı yok eder. Evet, sonuncusunu doğru okudunuz. Dizel yakıt. Hiç suyunuzdan yakıtı çıkarmayı düşündünüz mü? Kentsel alanlarda, isteyebilirsiniz.

Ek olarak, içi boş fiber modülleri 0,1 mikrona kadar filtreler. Ayrıca birçok kez kullandığım ve sevdiğim bir su şişesi sistemi var. Çocuklarım da şişeden içmeyi kolay buldu, bu benim için önemliydi.

Artıları / Kaygan ve kullanımı kolay, suyunuzdaki yakıtı da filtreleyin

Eksileri  / Daha küçük boyut

Son Söz: / Kentsel hayatta kalmanın yanı sıra ciddi maceralar için harika olacak inanılmaz, modüler bir su filtresi


Grayl GeoPress 24 oz Su Arıtma Cihazı

Grayl GeoPress 24 oz Su Arıtma Cihazı

Bu bir su şişesi filtresidir. Suyu şişeye dökün, aşağı bastırın ve filtreden geçirin, ardından su şişesinden iç. Hepsi güzel güzel bir pakette. Çok fazla parçası olmadığı için seviyorum, standart bir su şişesi gibi.

Virüsleri (örn. rotavirüs, norovirüs, hepatit A), bakterileri (örn. E. Coli, salmonella, dizanteri) ve protozoaları (örn. giardia, cryptosporidium, amip) ortadan kaldırır. Ayrıca partikülleri (ör. tortu, silt, mikroplastikler), birçok kimyasalı (ör. klor, benzen, kloroform) ve ağır metalleri (ör. kurşun, arsenik, krom) filtreler ve temizler, ayrıca tadı, kokuyu ve berraklığı iyileştirir.

Bu filtreyi iki şey dışında kesinlikle seviyorum –

  •       Sadece 24 oz tutar – sürekli doldururum!
  •       Filtrenin sadece 65 galonluk kısa bir ömrü var - ben, kocam, iki çocuğum ve iki köpeğim arasında bir hafta sonu kamp yaparak 65 galondan geçebilirim. Spesifik aktivite: Trekking, Dağ gezileri, Seyahat
Grayl GeoPress 24 oz Su Arıtma Cihazı

Bununla birlikte, bir yürüyüş sırasında veya ev amaçları için hızlı bir su arıtması için bu yöntemi hala seviyorum. Birkaç su şişesi filtrem var ve özellikle çocuklara su şişesini verebildiğim için onları yanımda bulundurmayı seviyorum ve özel bir şey yapmalarına gerek yok, hemen şişeden içebilirler.

Ürün Özellikleri 
Ürün Boyutları10x10x30 cm; 498,95 gram
Ürün model numarası‎GRAYL GEOPRESS Arındırıcı
Renkkahverengi
Piller / Piller Dahil mi?Hayır
Marka‎GRİ
Ürün Ağırlığı499 gr

Artıları / Kullanımı kolay ve kullanışlı ve harika filtre

Eksileri  / Küçük şişe ve kısa filtre ömrü

Son Söz: / Bir kişinin ortalama bir macerada kullanması için harika bir şişe


Apec Reverse Osmosis İçme Suyu Arıtma Cihazı

Apec Reverse Osmosis İçme Suyu Arıtma Cihazı

Bu sistemden bahsediyorum çünkü her evde ters osmoz sistemi olması gerektiğine inanıyorum. Yürüyüş yaparken yanınıza alamazsınız, ancak ev için harikadır. Bu ters ozmoz sistemi, esasen her şeyin suyunu, hatta besin maddelerini sıyıracaktır. Onu kötü şeylerden arındırmak harika olsa da, onu iyi şeylerden de arındıracaktır. Damıtma gibi bir şey.

Bunu söylerken, besinleri her zaman kendi vücudunuza veya çeşitli tozlar, vitaminler vb. yoluyla suya geri ekleyebilirsiniz. Ancak bu, suyunuzun ne olursa olsun içilebilir olmasını sağlamak için evinizde olması gereken harika bir sistemdir.

Ürün Özellikleri 
Üretici‎APEC Su Sistemleri
Ürün numarası‎ROES-50-A
Ürün Boyutları40,64 x 13,34 x 44,45 cm; 11.34Kg
Ürün model numarası‎HİÇ-50
Öğe sayısı‎1
Parça sayısı‎1
sertifika‎(ayarlanmadı)
Piller / Piller Dahil mi?Hayır
Piller / Piller Gerekli mi?Hayır
Ürün Ağırlığı‎11,3 kg

Artıları / 75 galonluk sistem, su saflığı için çoklu filtreli

Eksileri  / Mobil ve pahalı değil, birçok vitamini de filtreliyor

Özet / Her evin güvenli içme suyuna ihtiyacı vardır - Dönem Kaynak: (https://www.outdoorhub.com/water-purification-systems/)


Bütün outdoor aktivitelerinde güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video doğru eğitim ve deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi kendiniz ön planda tutun. Her durumda doğadan taraf olun.  Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!