Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezi Rehberi 2. Yazı

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.


Amasya’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Amasya kamp alanları, Amasya mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.


Amasya Gezi Rehberi

Bu yazımızda Amasya‘ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin listesini yayınlıyoruz.

Amasya Gezi Rehberi

Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekan sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Turizmden herkesin beklentisi farklıdır. Kimi tarihi yerleri, kimi doğal alanları gezmeyi, kim de şehrin arka sokaklarında tarihi binaları görmeyi isteyebilir. Turistik gezi tanımı herkes için farklı olduğundan biz burada ayrım yapmadan şehrin bütün tarihi, turistik ve doğal yerlerin kısa tanıtımını yapıyoruz.

Gezi yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlılara kadar birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan ve ‘Anadolu’nun Bağdat’ı olarak anılan ‘Şehzadeler Şehri’ Amasya, tarihi ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. İki devasa kayanın arasında kıvrıla kıvrıla akan Yeşilırmak’ın şekline bürünen Amasya, Osmanlı Devleti’ne şehzadeler ve padişahlar yetiştirdiği gibi Milli Mücadele’nin başladığı şehir olarak da öne çıkıyor. 

Adeta açık hava müzesi gibi her köşesi tarih kokan şehrin tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.  Amasya denildiğinde ilk akla gelen hiç kuşkusuz Helenistik dönemde, Amasya’yı MÖ 302’den MÖ 26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus krallarına ait olan Kral Kaya Mezarları. 

Amasya Turistik Yerler

Amasya’daki Gezilecek Yerler

Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılan Kaya Mezarları’nın, arasında oyulmuş merdivenler ve yollar bulunuyor. Şehrin bir diğer güzelliğini de Yeşilırmak kenarında, tarihi sur duvarları üzerine, ahşap çatkı arası, kerpiç dolgulu olarak inşa edilen Yalı Evleri oluşturuyor.  

Geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan evler, Amasya’nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm arz ediyor.
Amasya Arkeoloji Müzesi ise Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ’dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 13 ayrı medeniyetin eserlerini bir arada sergiliyor.  İlhanlılar döneminde yaşadıkları bilinen 4’ü çocuk 8 kişiye ait mumyaların bulunduğu bölüm, ziyaretçilerin müzede en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.

Amasya Gezi Rehberi

Amasya yaklaşık olarak 200 yıl Pontus Krallığı’na başkentlik yapmış daha sonra Roma hâkimiyetine girmiştir. Türklerin Anadolu’ya girmesine kadar geçen süre içerisinde ise Doğu Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde askeri bir eyalet olarak varlığını sürdürmüştür.Türkler zamanında ilk olarak Danişmentliler tarafından ele geçirilen şehir Danişmentli Devleti’nin başkenti olmuştur. Şehir, daha sonra Sultan I. Mesud zamanında Anadolu Selçuklu hâkimiyetine girmiştir.

Amasya’nın Osmanlı Beyliği’ne katılması ise kendi iradeleri ile olmuş ve halk Sultan I. Murad’a bağlılığını bildirmiştir.

Çok katmanlı bir tarihe ev sahipliği yapan Amasya, bu uzun tarihi süreç içerisinde birçok tarihi esere sahip olmuştur. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan şehir, adeta bir açık hava müzesidir.

Amasya’da Bulunan Tarihi ve Turistik Mekanlar

Amasya Tanıtımı ve Gezilecek Yerler

Şehzadeler Şehri veya Şehzadeler Diyarı olarak anılan Amasya, Osmanlı Dönemi’ndeki en önemli şehirlerden biriydi. Zira tahtın veliahttı olan şehzadelerin bir kısmı Amasya’da yetiştirilmişti.

Ortasından geçen Yeşilırmak, Amasya’nın en önemli doğal güzelliğidir. Amasya, dünya üzerinde denizi olmadığı halde yalı boyu evleri bulunan tek şehir olma özelliğine de sahiptir.

Pontus İmparatorluğu’ndan günümüze ulaşan Kral Kaya Mezarları ve bahçesindeki mumyaları ile de Türkiye’nin görülmesi gereken tarihi gezi destinasyonlarından biridir.

Hititliler ve Pontus imparatorluklarından günümüze gelene kadar pek çok farklı medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan Amasya’nın her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve turistik cazibe merkezleri bulunmaktadır. Elması ile ünlü Amasya’nın Ferhat ile Şirin Efsanesi de özel bir yere sahiptir.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya’ya gidildiğinde, şehrin her ilçesinde keşfedilecek yerler bulunabilir. Öne çıkan tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü Amasya Merkez ilçesinde bulunmaktadır.

Şehir iki dağın arasına kurulmuş. Kalenin olduğu Harşena, diğeriyse Ferhat (Pont) Dağı. İki dağın arasından Yeşilırmak geçiyor. Osmanlı’da şehzadelerin neden Amasya’da staj yaptığını da kentin fiziki yapısını gördükten sonra anlamak zor değil.

Bir giriş, bir de çıkış var. İki tarafı tuttuğunda şehre girmek için kuş olmanız gerekiyor. Milli Mücadele’nin ilk ateşi de ‘Amasya Tamimi’yle burada yakıldı.

Osmanlı’da tam 12 şehzade eğitim için buraya gelmiş. Altısı da tahta çıkmış. Şimdi tahta çıkan ve çıkamayan bu şehzadelerin bir de müzesi var. Yeşilırmak’ın kenarına dizilmiş Yalıboyu’ndaki konaklardan birini restore eden Amasya Valiliği, balmumundan heykellerin bulunduğu bir müze kazandırmış şehre. Orijinal eserlerin çoğu Topkapı Sarayı’nda olsa da Şehzadeler Müzesi’ne mutlaka uğrayın. Üst katta tahta çıkan sultanları, altta ise bahtsız şehzadeleri göreceksiniz.

Amasya Turizm Potansiyeli

Amasya, Kıyı Karadeniz ile Anadolu’nun diğer bölgelerini bağlayan, prehistorik çağlardan beri kullanılan yolların kavşak noktasında yer alır ve Yeşilırmak Nehri’nin oluşturduğu derin bir vadi içerisinde kurulmuştur. Nehrin ikiye ayırdığı vadinin kuzeyinde 272 m yüksekliğinde Harşena Dağı bulunur.

Amasya Gezilecek Yerler

Harşena Dağı’nın, Yeşilırmak ve vadisi ile birlikte oluşturduğu bütünleşik kompozisyon, ünik bir peyzaj ve büyüleyici bir manzara oluşturur. Harşena Dağı’nın güney yamacında ilk yerleşim Erken Tunç Çağı’nda başlamış ve Osmanlı Devleti’nin sonuna kadar da onlarca uygarlık (Frigya, İskit-Med, Pers, Pontus, Roma, Doğu Roma, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu, Osmanlı) tarafından iskân edilmiştir. Alanda; Amasya Kalesi’nin yanı sıra, Helenistik Dönem surları, anıtsal kaya mezarları, M.Ö. 1. yüzyıla tarihlenen anıtsal sarnıçlar ve Yalıboyu Evleri bulunmaktadır. 

Amasya’nın Pontus Krallığı’nın başkenti olmasıyla birlikte, dağın güney yamacına anıtsal kaya mezarları inşa edilmiştir. Kızlar Sarayı bölgesinde, Kurucu Kral I. Mithridates Ktistes’den I. Pharnakes’e kadarki beş krala ait kaya mezarları bulunmaktadır. Kaya mezarları; Anadolu’nun en büyük kaya mezarları arasında bulunan, dünyada da kaya mezarı geleneğinin seçkin örnekleri arasında gösterilen anıtsal yapılardır.

Amasya Gezilecek Yerler

Pontos Kraliyet Nekropolü, hanedanın dünyadaki ilk ve tek nekropolü, V No’lu kaya mezarı da Pontos Krallığı döneminde inşa edilmiş son kaya mezarıdır. Kaya mezarı inşa etme geleneği Amasya’da son bulmuş, ikinci başkent Sinop’da (M.Ö.183) bu gelenek sürdürülmezken, hanedana ait ikinci bir kraliyet mezarlığına da bugüne kadar rastlanmamıştır.

Amasya Doğal Güzellikleri

Amasya Gezilecek Yerler

Şehzadeler şehri Amasya, tarihi eserler açısından oldukça geniş bir şehir olmasının yanı sıra, doğal güzellikler bakımından da birbirinden farklı alanlara sahiptir. 

Şehrin, fiziki şartları, konumu ve iklimi ile çeşitlenen doğal güzellikleri, sayı olarak fazla olmasa da sunduğu çeşitlilik açısından kendine has özellikler taşımaktadır.

Tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra doğa gezilerine de ev sahipliği yapmakta olan şehrin, kaplıcaları, kuş cenneti yıl boyu yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken noktalar arasında yer almaktadır. 

Amasya Termal, Kaplıca ve Hamamları

Amasya Gezilecek Yerler

Hamamözü, Amasya ilinin yaklaşık 1.500 nüfusu bulunan bir ilçesidir.
Hamamözü, Amasya’ya bağlı, il merkezine 90 km, Çorum il merkezine 43 km uzaklıkta bulunmaktadır.
İsminden de anlaşıldığı üzere HAMAMözü ilçesinde termal kaynaklar yoğundur.
İlçede çok sayıda hamam, kaplıca ve içme bulunmaktadır.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Hamamları

Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri anıtsal mimari eserlerinden olan ve çoğunun faaliyetini sürdürdüğü hamamlar, amasya merkezi ve İlçelerinde örnekleri oldukça fazladır.

Amasya Gezilecek Yerler

Halen çalışır durumda olan hamam örnekleri; Mustafa Bey HamamıMehmet Paşa Mahallesi’ndedir.Yörgüç Paşa’nın oğlu Mustafa Bey tarafından 1436 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı soyunmalık ve sıcaklık kısımları iki ayrı kubbe ile örtülüdür.

Kumacık Hamamı

Bayezidpaşa Mahallesi Künç Köprü hizasındadır. Kapıağası Ayasağa tarafından 1495 yılında yaptırılmıtır. Kare planlı suyunmalığın üzeri Türk üçgenleri ile geçilen büyük bir kubbe ile kapatılmıştır. Sıcaklık kısmı, bir ana kubbe, dört eyvan ve iki halvet hücrelerinden oluşmaktadır. Kubbeler dıştan alaturka kiremitle örtülüdür.

Amasya Gezilecek Yerler

Paşa Hamamı

Merzifon İlçesindedir.Sadrazam Karamustafa Paşa tarafından 1678 yılında yaptırılmış olup, Osmanlı hamam kültürü mimari öğelerinin güzel örneklerinden biridir. Kubbeli soyunmalığı, uzun dikdörtgen şekilli soğukluğu ve sekizgen kasnak üzeri sıcaklığı, kubbe ile örtülüdür.

Altuntaş Hamamı (Yukarı Hamam)

Hatuniye Mahallesinde Şifre Sokakta, Madenüs Köprünün yakınında yer almaktadır. Düzgün kesme taş, moloz taş malzeme ve harç ile inşa edilmiş olan hamam, geleneksel Osmanlı hamam mimarisi formuna uygun bir şekilde, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık kısmında meydana gelmekte olup ayrıca külhan kısmına sahiptir. Üst örtüsü kubbe ve tonozlardan oluşmakta olan hamamın inşa kitabesi bulunmamaktadır. Muhtemelen 17. yüzyıl Osmanlı hamamıdır.

Amasya Gezilecek Yerler

Yıldız Hamamı (Bülbül Hatun Hamamı / Çukur Hamam)

Osmanlı Sultanı II. Bâyezid’in eşi Bülbül Hatun tarafından yaptırılan külliyenin bir birimi olan hamamın, 1510 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Aslında hamamın bulunduğu alanda Selçuklu Döneminde de bir hamamın varlığı bilinmektedir. Bugünkü mevcut hamamın Selçuklu hamamı üzerine yeniden inşa edilmiş olduğu kuvvetle muhtemeldir. Bulunduğu kottan dolayı bu hamama çukur hamam denildiği rivayet edilmektedir. Bu hamamda geleneksel Osmanlı hamam mimarisine uygun bir şekilde soğukluk, ılıklık ve sıcaklık kısımlarından oluşmaktadır.

Amasya’da Bulunan Tarihi Çarşılar

Amasya Bedestenleri

Amasya Bedesteni

Amasya Bedesteni

Sultan II. Bayezıd’in Kapı Ağalarından Hüseyin Ağa tarafından 1483 yılında yaptırılmıştır.
Osmanlı şehirciliğinin belli başlı merkezlerde meydana getirdiği sistemin bir tekrarı niteliğinde olup, orijinal ölçülerine göre orta boy bir bedestendir. Orijinalinde altı kubbeli bir yapı olup emsallerinden büyük olduğundan emsalleri arasında bir çeşitleme olarak görülmektedir.
Plan şemasına göre ortada iki büyük ayağın taşıdığı kemerlerle altı kubbeli, dört kapılı, doğusunda arastaya açılan diğer cephelerde kemerli dükkanlarla desteklenmiş bir yapı iken 1970’li yıllarda kuzeydeki iki kubbeli mekanı, özel idare iş hanı yapımı sırasında ortadan kaldırılmış ve onarımlar sonucu bu günkü dört kubbesi ile ayakta kalabilmiştir.


Merzifon Bedesteni

Amasya Gezilecek Yerler

Merzifon ilçe merkezinde, Gazi Mahbup Mahallesi’ndedir. Kara Mustafa Paşa Cami’nin hemen doğusunda yer alır. Dikdörtgen planlıdır. Kara Mustafa Paşa Vakfından olup 17. yüzyılda yapılmıştır.
İç mekanda kalın payeleri birleştiren büyük sivri kemerler, dokuz adet kubbeden oluşan üst örtüyü taşımaktadır. Dıştan yapı; bir sıra kesme taş, üç sıra tuğladan oluşan beden duvarlarına sahiptir. Ancak her cephenin orta kesiminde kesme taştan dışa doğru çıkıntı yapmış tonoz örtülü dört adet giriş kapısı mevcuttur. Bu kapılar arasında Bedesteni çevreleyen arasta bulunmaktadır. Üst örtüsü dıştan hemen her bedestende olduğu gibi sekizgen kasnaklı kirpi saçaklı kubbelerle örtülüdür.
XVII. yüzyılda Kara Mustafa Paşa ile altın yıllarını yaşayan Merzifon’un o dönemlerde şehrin çekirdeğini teşkil eden yapılardan birisi olan bedesten, bugün de ticari hayatın odak noktası konumundadır.


Gümüşhacıköy Bedesteni

Amasya Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde, Köprülü Camii’nin güneyinde yer alır. Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1660 yılında kendi adına camiinin külliyesi olarak yaptırılmıştır. Doğu-batı yönünde ince uzun dikdörtgen planlıdır. Dört kapılı yapının özellikle meydana bakan kapısı diğerlerine göre daha özenli olup üzerine 1900 yılında Yanyalı Mustafa Paşa’nın oğlu Ali Rıza Bey tarafından saat kulesi ilave edilmiştir.


Arada uzun dikdörtgen iki yanına sıralanmış beşik tonoz örtülü dükkanlardan oluşmaktadır. Avluya bakan cepheler her bölümü oluşturan yüksek sivri kemerler ve bunların aralarındaki payandalarla süslüdür. Üst kısımda cephe boyunca payandaların çevresini de dolaşarak uzanan derin silmeler iç mekana ayrı bir görünüm ve hareket kazandırmıştır.
Zamanla yapılan restorasyonlar sonucu kısmen değişikliğe uğrayan bedestenin giriş kapılarındaki kırmızı-beyaz kemer örgüsü dikkat çekmekte olup yapıya ayrıca renk katmıştır.1900’lerde yapılan saat kulesinin yıkılması üzerine yerine bugünkü kulelerin yapıldığı bilinmektedir.

Amasya Medreseleri

Şehrin tarihi dokusunu oluşturan yapılar içerisinde mezarlar, camiler, türbeler, çeşmeler, konaklar, medreseler vb. eserler yer almaktadır. Bu eserlerden medreseler değerlendirildiğinde tarih içerisinde Amasya’da sekiz adet medresenin inşa edilmiş olduğu görülmektedir. Bahsi geçen bu medreseler; Amasya merkezinde yer alan II. Beyazıd, Gök, Küçük Ağa (Şamlar), Büyük Ağa (Kapıağası Hüseyin Ağa) medreseleri, Gümüşhacıköy ilçesinde bulunan Haliliye Medresesi, Merzifon ilçesindeki Çelebi Mehmed Medresesi ve Suluova  ilçesinde  yer  alan  Yolpınar  Köyü  Kasım  Bey  Medresesi’dir.  Çok  sayıda  inşa  edilmiş  bu medreseler  Amasya’da  eğitime  verilen  önemi  gözler  önüne  sermektedir.  

Amasya Gezi Haritası

Amasya Gezi Rehberi yazımızda yer alan mekanların GPS koordinatlarını okuyucular için özel olarak hazırladığımız haritamızda bulabilirsiniz. Haritaya tıkladığınızda listede yer alan tarihi, turistik yerlerin harita konumunu ve bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilirsiniz.

Amasya Gezi Rehberi Koordinatları: https://goo.gl/maps/LkRUQCQwnirNgqAE9

Amasya Gezi rehberinde yer alan mekanları haritada görmek için: https://goo.gl/maps/LkRUQCQwnirNgqAE9

Amasya Gezilecek Yerler

Bu yazımızda aşağıdaki listede bulunan mekanların tanıtımını yaptık.

1Alçak Köprü
2Amasya Arkeoloji Müzesi
3Amasya Kalesi
4Amasya Kaplıca ve İçmeleri
5Amasya Saat Kulesi 
6Aynalı Mağara
7Baraklı Şelalesi
8Bayezid Paşa Cami
9Bimarhane (Darüşşifa)
10Borabay Gölü
11Burmalı Minare Camisi ve Cumudar Türbesi
12Çağlayan Köprüsü
13Çakallar Tepesi
14Çelebi Mehmet Medresesi ve Saat Kulesi
15Çilehane Camisi
16Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi ve Su kanalı
17Fethiye Camii
18Gök Medrese ve Gökmedrese Cami
19Gümüşlü Cami
20Halifet Gazi Kümbeti
21Haliliye Medresesi
22Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları
23Hazeranlar Konağı Müze Ev
24İmaret Kültür Merkezi
25Kadılar Türbesi
26Kapı Ağa (Büyük Ağa) Medresesi
27Kız Kayası Kanyonu
28Kızlar Sarayı
29Küçük (Ayas) Ağa Cami ve Külliyesi
30Künç Köprü
31Magdinus ve Helkıs Köprüleri
32Mehmet Paşa Camii ve Külliyesi
33Merzifon Bedesteni ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Cami
34Minyatür Amasya Müzesi
35Saraçhane Camii
36Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi
37Sultan II. Bayezid Külliyesi
38Şehzade Yolu ve Şehzadeler Müzesi
39Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi
40Taşhan ve Bakırcılar Çarşısı
41Terziköy Kaplıcaları
42Torumtay Camii ve Türbesi
43Yalıboyu Evleri
44Yedikuğular Kuş Cenneti (Yedikır Baraj Gölü)
Amasya Gezi Rehberi

Amasya gezinizde görmek isteyebileceğiniz yerlerin kısa tanıtımlarını, harita bilgilerini görmek için diğer sayfaya geçiniz.

error: Content is protected !!