Amasya Gezi Rehberi 6. Yazı

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Türkiye'nin Outdoor Sayfası

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Amasya’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Amasya kamp alanları, Amasya mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Mutfak Kültürlerinin Oluşumu

İnsan hayatının devamı için vazgeçilmez bir olgu olan beslenme, içinde bulunan kültürel, coğrafi, ekonomik, ekolojik yapıya ve tarihsel sürece göre şekillenmektedir.

Amasya Yöresel Çorbaları

Her milletin kültürel yapısında mutlaka beslenme ile ilgili bir bölüm bulunmaktadır. Mutfak olarak nitelendirilen bu yapı, o toplumun yiyecek ve içecekleri, bunların hazırlanması, kullanılan araç-gereçler ve yemek ile ilgili törelerden oluşmaktadır.

Bir toplumun beslenme kültürü, yaşam şekli ile yakından ilgilidir. Yaşam şeklinin değişmesi, beslenme kültürünün de zamanla değişmesine neden olur. İlk çağlarda insan oğlu kendi yaşamını sürdürmek için doğada bulunan hayvanları avlamak, bitkileri de toplamak zorundayken zamanla bunları kendi yetiştirmeyi, yetiştirdiklerini saklamayı ve pişirerek daha lezzetli bir duruma getirmeyi öğrenmiştir.

Amasya Yöresel Et Yemekleri

Türk Mutfak Kültürü

Misafirperverliğiyle tanınan Türk insanının hayatında mutfak ve yemek önemli yer tutar.

Türk mutfağının bu derece zenginleşmesinde Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişte; çok değişik kültürlerle karşılaşmış ve uzun yıllar onlarla etkileşim içerisinde bulunmuş olmamız kadar, konukseverliğimizin de katkısı yadsınamaz.

Amasya Yöresel Sebze Yemekleri

Tanrı misafiri olarak kabul gören konuğu ağırlamanın, kültürümüzde ne denli önemli olduğunu; literatürümüzde “misafir sofrası” olarak tabir edilen bir kavramın mevcudiyetinden anlayabilmekteyiz.

Toplumların medeniyeti araştırılırken yemeklerinin incelenmesi, onun bulunduğu kültür katını belirlemede bir ölçüdür. Türk mutfağı, Çin ve Fransız mutfakları ile birlikte dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir.

 • Asya ve Anadolu topraklarının sunduğu ürün çeşitliliği,
 • Uzun tarihsel süreçte birbirlerinden farklı bir çok kültürle yaşanan etkileşim,
 • Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorlukların saraylarında gelişen yeni tatlar, bu etkenler arasında sayılabilir.

Genel olarak tahıl, çeşitli sebze ve bir miktar etle sulu olarak hazırlanan yemek türleri, çorbalar, zeytinyağlı yemekler, hamur işleri ve kendiliğinden yetişen otlarla hazırlanan yemeklerden oluşan Türk Mutfağı; yoğurt, pekmez, bulgur gibi kendine özgü yiyecek çeşitlerini de ortaya çıkarmıştır. Türk Mutfağının özünde akla gelebilecek her türlü yiyeceği mutlaka tazesini, mevsiminde olanı kullanmak esası yatar.

Amasya Yöresel Tatlıları

Amasya Mutfağı

Amasya’ya seyahat için giden herkesin mutlaka aklına “Amasya’da ne yenir? Amasya’da yemek nerede yenir? Amasya’da ne nerede yenir? Amasya’nın en meşhur yemekleri neler?” gibi sorular gelmektedir.

Karadeniz’in popüler şehirlerinden Amasya, binlerce yıllık tarihi ve gelenekleriyle meşhur çöreğinden çorbalarına kadar birbirinden lezzetli yemeklere ev sahipliği yapıyor. Sizler için hazırladığımız Amasya yöresel yemekler listemizi keyifle okumanızı diliyoruz.

Amasya Yöresel Pilavları

Amasya Yemek Kültürü

7500 yılı aşkın geçmişi ile tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirler arasında yer alan Amasya, bu medeniyetlerin her birinden izler taşıyan oldukça geniş bir mutfağa sahiptir. Çorbadan, tatlıya, ana yemekten, hamur işlerine kadar birçok lezzetli seçeneğe ev sahipliği yapan şehir, şık ve lezzetli menüler sunan restoranlarıyla da dikkat çekmektedir.

Amasya’ya özel yöresel çorbalar, çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, cilbir, helle çorbası, kesme ibik çorbası, yarma çorbası olarak sıralanırken, ana yemek seçeneklerinde bamyanın sık kullanıldığı görülmektedir. 

Amasya Yöresel Hamur İşleri

Amasya Mutfak Kültürü

Amasya tarihsel yaşamı ve köklü bir kültür düzeyi yanında ekolojik yapısıyla da zengin bitki örtüsüne, dolayısıyla zengin mutfak kültürüne sahiptir. Her yörenin kendine özgü yemekleri vardır.

Karadeniz’in önemli şehirleri arasında yer alan Amasya, binlerce yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kültür değişikliği mutfağını da oldukça fazla etkilemiştir. 

Amasya’nın meşhur ana yemekleri arasında bakla dolması, etli bamya, keşkek, ciğer sarması, göbek dolması, madımak, mıhlama, mumbar, işkembe, pastırmalı pancar, patlıcan pehli, pastırma pağallemesi, pirpirim, sirkeli ciğer ve sulu köfte yer almaktadır. 

Tatlı çeşitlerinde dene hasudası, yuka tatlısı, ayva gailesi, elma tatlısı, fırın sütlaç, gelin parmağı, gömlek kadayıfı, kalbur tatlısı, höşmerim, şeker böreği, unutma beni, vişneli ekmek ve zerdali gailesi severek tüketilirken, hamur işleri de şehrin meşhur yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir. 

Amasya çöreği, yağlı/katmer, kabak kavuklu pilav, bişi, cırıtka/ cızlak /akıtma, döndürme, ekmek aşı, eli böğründe, haşhaşlı cevizli çörek, hengel, kıymasız mantı, kaypak, mayalı, patlıcanlı pilav, sini suböreği, tepsi böreği, yakasal böreği ve yanuç yöresel yemekler olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 

Amasya Yemekleri

Yazımızda kaynak olarak kullandığımız PDF kitabı ve diğer Amasya yöresel tatlarının tariflerini bu adreste bulunan PDF kitabında bulabilirsiniz.

(https://amasya.ktb.gov.tr/TR-59572/amasya-mutfagi-kitabi.html)

Amasya Yöresel Yemekleri:

Çorbalardan: 
Çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, cilbir, helle çorbası, kesme ibik çorbası, yarma çorbası.

Etli Yemeklerden: Bakla dolması, etli bamya, keşkek, ciğer sarması, göbek dolması, madımak, mıhlama, mumbar, işkembe, pastırmalı pancar, patlıcan pehli, pastırma pağallemesi, pirpirim, sirkeli ciğer ve sulu köfte.

Tatlılardan: Dene hasudası, kuymak, yuka tatlısı, ayva gailesi, elma tatlısı, fırın sütlaç, gelin parmağı, gömlek kadayıfı, kalbur tatlısı, höşmerim, peluza (hasuda), şeker böreği, unutma beni, vişneli ekmek ve zerdali gailesi.

Hamur İşlerinden: Amasya çöreği, yağlı/katmer, kabak kavuklu pilav, bişi, cırıtka/ cızlak /akıtma, döndürme, ekmek aşı (papara), eli böğründe, haşhaşlı cevizli çörek, hengel, kıymasız mantı, kaypak, mayalı, patlıcanlı pilav, sini suböreği, tepsi böreği, yakasal böreği ve yanuç, yöresel yemekler olarak sayılabilir.

Amasya Yöresel Adetleri ve Özel Yemekleri‘nin tanıtımı ve Amasya’da yenilebilecek lezzetler için izleyen sayfaya geçiniz.

Amasya Yöresel Adetleri ve Özel Yemekleri

Amasya özelliği olan bir yurt köşemizdir. Her törende estetik ön plandadır. İkrâm, güleç yüzle, musıki eşliğinde ve bir sunu şeklinde yapılır. Âdet, örf, an’anelerle yaşamak, yaşatmak birlikteliği büyük ulus olmanın yapı taşlarıdır. Amasyalı bunu çok iyi bilir ve daima idrâki içerisindedir. Kâinatın kuruluşundan bu güne kadar canlılar, yaşamın temel ögesi olan Yemek olgusunu daima ilk planda tutmuşlardır.

Amasya Ayva Galesi

Yemeden yaşanmayacağına göre yemeğin, yemek yapmanın, yararlı olanlarının bulunup seçilmesinin de insanların özen gösterdiği hususlar olduğu bir gerçektir.

Daima iyiye, güzele, doğruya yönelen insan, bulduğu yiyeceklerle karnını doyururken, giderek göz zevkine, lezzet faktörüne de önem vermiş, lezzeti damaklardan silinmeyen tablo gibi sofralar hazırlamışlardır.

Uzun süre pek çok ulusa başkentlik yapmış, Osmanlılar döneminde padişah namzetlerine bir okul bir akademi görevini üstlenmiş ve Şehzadeler Şehri diye anılan Amasya bu temel ögeleri bir sanatkâr titizliği ile uygulamış, sultanlara lâyık lezzet, görünüm ve kalitede kendine özgü yemekler bulmuştur.

Orta asya Türkleri’nin ana yemeklerinden biri olan Keşkek Amasya’lı gurmelerin, üstad denecek nitelikteki ailelerin ellerinde, beyinlerinde büyük evrim geçirmiş “Bütün keşkekler bir yana Amasya keşkeği bir yana” dedirtecek kadar lezzet ve görünüm kazanmıştır. O sert ve pek de güzel olmayan şekli, kuru bakla, muhtelif malzemelerle karıştırılarak ve etle çok ekstrem bir armoni oluşturarak narin parmaklarla sarılıp bir sanat eserine dönüşmesi Bakla Dolması denilen şâheseri yaratmıştır.

Amasya Bakla Dolması

Amasya Şehzade sarayında yenen yaş pasta fakir bir ailenen dehası ile Vişneli ekmek olurken, diğer tarafta bayat ekmekler atılmayıp Unutma beni adı altında dünya mutfağına yeni bir tatlı türü kazandırılmıştır.

Amasya Yöresel Tören Yemekleri

Her yörede olduğu gibi Amasya’da da muhtelif törenlerde ve değişik vesilelerle yenen ve yollanan yemekler vardır.

Birkaç örnek;

1. Amasya Geleneksel Yemekleri: Velime Yemeği (Guya önü)

Güvey Önü’nden galat bu yemek, gerdeğe giren eşler içindir. Bir tepsi içerisinde 3 ana yemekten (bütün et, pilav, tırtıl baklava) oluşur. Cinsi değişse de sunuş şekli aynıdır. Damat gerdeğe girmeden zifaf odası kapısında geline teslim edilir.

2. Amasya Geleneksel Yemekleri: Düğün Yemeği

Bilhassa köy düğünlerinde düğün evinde keşkek, pilav, et ve helva kazanları kaynatılır. Evlerin damlarına, avlulara sofralar kurulur. Kaşık temini ve servisi eskiden zor olduğu için davetliler beline tahta bir kaşık sokarak sofralara gelir otururlar. Yemek, davul, zurna eşliğinde toplu olarak yenir.

3. Amasya Geleneksel Yemekleri: Ağır Misafir Yemeği

Amasyalı çok misafirperverdir. Her öğünde sofrasında misafir görmek ister. Eğer yemekte o öğün konuğu yoksa bir fakiri hatta bir meczubu sofrasına çağırır, taamını onunla bölüşür. Amasya’da ev sahibi olmaktan ziyade misafi r olmak meziyettir. Dışardan bir misafi r geldiğinde (ekseri yatılı olur) buna Ağır misafi r denir. Bu sofrada mutlaka 6 kap yemek olacaktır. Cinsi hemen hemen hiç değişmeyen bu yemekler sunuş sırasıyla toyka çorbası, bütün et, pirinç pilavı, sinisu böreği, bamya ve tatlıdır. Yaz mevsiminde bütün etin yerini patlıcan pehlisi alır. Tatlılar tırtıl baklava, kuymak veya gömlek kadayıfından biridir.

Amasya Yemekleri

4. Amasya Geleneksel Yemekleri: Gelin Hamamı Yemeği

Gelinlerin bir yerde aile yakınlarına tanıtıldığı ve bedensel bir özrünün olmadığı kanıtlanan bir yemek törenidir. Hamama konuklar okuyucu kadın tarafından davet edilir. Gelin kız gelenlerin ellerini öper. Hamamın giyinme mahallinde bayan saz ekibi sanatlarını icra ederler. Bakla dolması, cevizli puaça, bat ve lokmadan oluşan (gerektiğinde bu mönü zenginleştirilir) ve hamamın göbek taşında oynanıp, şarkı söylenerek yenen yemektir.

5. Amasya Geleneksel Yemekleri: Taziye Yemeği

Bir hanede cenaze vuku bulduğunda konu komşular ve akrabalar tarafından evlerinde pişirilerek cenaze evine tepsilerle gönderilen yemektir. Mönüde sınırlama yoktur. Gelen yemeğin kapları sadece duru sudan geçirilir, yıkanmadan iade edilir.

Amasya Yemekleri Topuz Kebabı

6. Amasya Geleneksel Yemekleri: Hacı Yolluğu

Eskiden hac yolculuğu çok uzun ve zor koşullarda geçtiği için bozulacak yiyecekler yapılmazdı. Tereyağı ile yoğurulan muska ve birleştirilmiş iki kibrit kutusu şeklinde kesilen peksimetlerle ve yine silindir biçimi verilmiş ve fırında iki kere kızartılmış lokullar hacı adayları uğurlanırken Yol Hediyesi (azık) olarak takdim edilir.

7. Amasya Geleneksel Yemekleri: Hacı Karşılama Yemeği

Hicaz’dan dönen hacılar için hane sahibinin yolcu edenlere verdiği şükran yemeğidir. Özellikle toyka çorbası, pehli veya bütün et, pilav, hurma ve Zemzem’den oluşur.

8. Amasya Geleneksel Yemekleri: Gelin Aynası

Gelin adayına erkek tarafı faytonla ev halkından biri nezaretinde süslenmiş büyükce bir mum ve Endam aynası gönderir. Bu elçi kız evine gelince kapıda karşılanır. Dualarla ayna mum içeri alınır. Daha önceden hazırlanmış büyük ve süslü bir kapta Şeker böreği gelen yengeye verilerek uğurlanır. Daha sonra gelin göçü (eşyalar) gelirken bu ayna ve mum Kelâm-ı Kadim ile birlikte en önde oğlan evi eşiğinden içeri alınır.

Amasya Yemekleri Hasuda

9. Amasya Geleneksel Yemekleri: Barama Yemeği

İpek böcekciliği Amasya’nın temel uğraşlarından biri idi. 17 köyde ipek böcekciliği yapılırdı. Koza bağlanma evresi sona erip toplama aşamasında hane sahibi konuklarını çağırıp İmece usulü kozalar (Baramalar) ellenir (toplanır, elden geçirilir) Heğlere (Bir nevi sazdan yapılmış sapsız büyük sepetler) konarak

Mezata (barama pazarı) gönderilir. Hane sahibi imeceye katılan konuklarına yemek ikram eder. Tef, ud, keman, nârâ eşliğinde yenilir. Hane sahibinin zenginliğine göre bu yemekler bir şölen oluşturabilirse de temel yemek bakla dolması ve bat’tır. Bazı aileler tek çeşit yemek çıkartacaksa saç kapatılır semaver çayı eşliğinde hamur işleri (yağlı, yanuç, kete, gömbe) ikram edilir.

10. Amasya Geleneksel Yemekleri: Sünnet Hamamı

Sünnet olacak çocuklar ve arkadaşları faytonlarla şehri dolaşır ve dönüşte hamama getirilirdi. Sünnet olacak çocuklar yıkanır, sünnet gömlekleri giydirilir bu arada tutulan saz heyeti hamam içinde ve önünde sanatlarını icra ederler, törene katılan (daha ziyade çocuklar) konuklara simit, poaça, eli böğründe ve şeker ikram edilir.

Amasya Yemekleri Ayva Gallesi

11. Amasya Geleneksel Yemekleri: Cenaze Yemeği

Bu adet Amasya’nın törelerinden olmayıp sonradan girmiştir. Cenaze defnedildikten sonra kabristandan dönen cemaate cenaze evinde veya tahsis edilen bir mekanda verilen yemektir. Sınır olmamakla birlikte ekseri pide, çay veya soğuk meşrubatlar verilir.

12. Amasya Geleneksel Yemekleri: Tesbih Çekme

Cenazenin defnedilmesinden sonra (1-7 gün) yapılan törendir. Ekseri yatsı namazını takiben cami cemaati, eş dost, akrabalar cenaze evine davet edilir. İmam yönetiminde tüm katılanlar 70.000 defa kelime-i Tevhid (Lailaheillallah) getirirler. Tören bittikten sonra cemaate Amasya çöreği, puaça ve çay ikram edilir.

Amasya Yöresel Yemekleri

Amasya’nın damak çatlatan lezzetlerinden en önemlileri şunlardır:

1Amasya Çöreği
2Ayva Gallesi
3Bakla Dolması
4Bat Yemeği
5Çatal Çorba
6Elma Tatlısı
7Hasuda Tatlısı
8Helle (Un) Çorbası
9Hengel
10Kalburabastı
11Merzifon Keşkeği
12Mumbar – İşkembe
13Patlıcan Çullaması
14Topuz Kebabı
15Toyka Çorbası
16Vişneli Ekmek
17Yakasal Böreği
Amasya’nın Meşhur Yemekleri

Amasya yemeklerinin kısa tanıtımları için izleyen sayfaya geçiniz.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 1

Amasya Çöreği

Amasya Çöreği

 • Amasya’nın meşhur elmasından sonra en meşhur lezzeti çöreğidir.
 • Adını şehrinden alan bu harika tat, hamurun ceviz ve haşhaşla bir arayla gelmesiyle oluşturduğu ve bir yiyenin bir daha vazgeçemediği lezzetli mi lezzetli bir çörek.
 • Özellikle çay saatlerinde sunulan bu çöreğin ünü, şehir sınırlarını aşmış ve internetten satış ile tüm Türkiye’ye ulaşmayı başarmıştır. 
 • Ceviz ve haşhaşın güçlerini birleştirip özene bezene hazırlanan hamurlarla bir araya gelmesi sonucu oluşuyor. 
 • Çöreğe ismini verecek kadar özel olan yemek, elde hazırlanan özel hamur içerisine haşhaş ve çekilmiş ceviz eklenmesiyle yapılıyor. 
 • Çok fazla maya kullanmadan yoğrulan hamuru hafif tatlı-tuzlu dengesindedir. 
 • Amasya’ya yolunuz düşerse bu çöreğin de tadına bakmayı unutmayın.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 2

Amasya Ayva Gallesi

Ayva Gallesi

 • Ayva gallesinin temel malzemeleri arasında ayva, nohut ve et bulunuyor.
 • Ayva, nohut ve et ile yapılan ayva gellesi, genellikle koyun etinden yapılan oldukça lezzetli et yemeklerinden.
 • Ayva, nohut ve et ile hazırlanan Ayva Gallesi, Amasya’nın mutlaka denenmesi gereken lezzetleri arasında yer almaktadır. 
 • Et, genel olarak koyun etinden tercih ediliyor. Bir kez tadına bakınca insanın tarifini almadan Amasya’dan dönmesi mümkün olmuyor.
 • Ayva Gallesi Tarifi:
 • Nohutlar ve koyun eti yıkanarak düdüklü tencerede 4 su bardağı su ile haşlanarak pişirilir. Soğuyunca koyun eti lifl eri istikametin de kemik ve yağ kısımlarından ayrılarak kuşbaşı doğranıp et suyu ve nohutlar ile birlikte üzerine ilave edilir şeker katılarak 1 taşım kaynatılır. Soğuyunca ılık olarak servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 3

Amasya Bakla Dolması

Baklalı Dolma

 • Hem Amasya’nın hem de Tokat’ın meşhur lezzetleri arasında yer alan Bakla Dolması, baklaların sarılması ile hazırlanır ve üzerine kemik ya da kemikli et konularak servis edilmektedir.
 • Amasya mutfağının İç harcına baklanın da dahil edildiği Bakla Dolması, yörede üzerine kaburga dizilerek servis edilen ve hem görüntüsüyle hem de tadıyla iştahları kabartan lezzetli bir dolma türüdür.
 • Bakla Dolması Tarifi:
 • Özelliği olan, besin değeri yüksek ve maharet isteyen yöresel bir yemektir. Amasya’dan başka hiçbir yerde yapılmaz. Bir gün önceden ıslatılan baklalar soyulur. Yarma, kıyma, kuru soğan, salça, biber, tuz sıvı yağ ile hepsi karıştırılır. Dolmanın konacağı tencerenin altına kemik konur. Yaprağın içerisine hazırlanan iç malzemesi konarak bohça şeklinde sarılır kemiklerin üzerine itinayla (dağıtmadan) döşenir.
 • İki su bardağı su konarak kaynatılır. Kuru soğan eşliğinde servis yapılır. Dolmalar sarılırken birinin içerisine nişan konur. (Zeytin tanesi, kiraz, çeyrek altın gibi) bu nişan yerken kimin ağzına gelirse onun niyetinin olacağı rivayet edilir.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 4

Amasya Bat Yemeği

Amasya Bat

 • Tokat mutfağında da önemli bir yeri olan bu yemek, dövülmüş ceviz, köftelik bulgur, mercimek, salça ve soğan gibi lezzetlerin bir araya gelmesi, ardından da salamura yapraklarla buluşup afiyetle yenmesiyle insanı mutlu sona kavuşturuyor.
 • Yapılması kolay ve doğal gıdalardan oluşan iştah açıcı bir yemektir.
 • Küçük parçalar halinde ekmek ile sunulmaktadır. 
 • Amasya mutfağının meşhur lezzetlerinden biri olan batın malzemeleri doğal, yapılışı ise çok kolay. Bu nedenle çok iştah açıcı bir yemek haline gelen batı siz de mutlaka denemelisiniz.
 • Bat Yemeği Tarifi:
 • Döğülmüş ceviz, ince kıyılmış kuru ve taze soğan, domates salçası, kırmızı biber, tuz, düğü (köftelik bulgur) su derince bir kapta karıştırılır. Salamura yaprakların arasına sarılarak veya ekmek banarak yenir.

Amasya Yöresel

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 5

Amasya Çatal Çorba

Amasya Çatal Çorba

 • Amasya mutfağının mercimek, kesme makarna, nohut ve yoğurt ile hazırlanan bu çorba, şehrin en meşhur çorbaları arasında ilk sırada yer almaktadır.
 • Amasya mutfağının sevilen çorbalarından çatal çorba, kıyma, yeşil mercimek ve yarmanın birleşimiyle meydana gelen oldukça güzel bir lezzet.
 • Yeşil mercimek, yarma ve kıymanın başrolleri paylaştığı bu çorba, içindeki tüm malzemelerin besleyiciliği ve lezzeti sayesinde bir kasesiyle doyurabilecek güçtedir.
 • Bol malzemesiyle doyurucu özelliği olan çatal çorbası, isteğe göre etli ya da etsiz olarak tüketilebiliyor.
 • Amasya Çatal Çorba Tarifi:
 • Önce mercimekler yumuşamaya başlayınca yarma ilave edilerek haşlanır. Bir tencerede yağ, soğan, kıyma kavrulur. Mercimek ve yarmaya katılır suyu ilave edilip 5 dakika kaynattıktan sonra ocaktan indirilir. Üzerine tereyağında kızdırılmış nane ve pul biber dökülür. Servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 6

Amasya Elma Tatlısı

Elma Tatlısı

 • Ayva ve armut tatlısı gibi hazırlanan ve kaymak ile servis edilen bu tatlıya kendine has lezzetini veren Amasya elmasıdır.  
 • Amasya’da sevilerek yenilen tatlılardan olan elma tatlısı, kırmızı görüntüsüyle hem mideye hem de göze hitap eden oldukça lezzetli bir tatlı.
 • Amasya’nın misler gibi kokusu ve efsane lezzetiyle en ünlü tatlarından olan elmaları cevizle, tarçınla, çeşit çeşit lezzetle bir araya gelmesiyle Elma tatlısı oluşur.
 • Vişne ile birlikte şerbetle pişirilen soyulmuş elmalardan yapılan tatlı, üzerine krem şanti dökülerek servis ediliyor.
 • Elma Tatlısı Tarifi:
 • Elmaların kabukları soyulup içleri oyularak 15 dk. haşlanır. Haşlanan elmaların üstüne şeker boyası sürülerek içlerine ceviz tarçın karışımı doldurulur ve fırında 15 dk pişirilir. Pişen elmaların soğumasına yakın üzerlerine kremşanti sürülerek süslenir. Soğuk servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 7

Amasya Hasuda Tatlısı (Dene Hasudası)

Hasuda Tatlısı

 • Amasya mutfağının lezzetlerinden yapımı 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan ve sıcak olarak tüketilen Hasuda, cevizin lezzetinin sunulduğu yemekler arasında yer almaktadır. 
 • Amasya yöresine ait bir lezzet olan dene hasudası, adının da verdiği ilhamla mutlaka denemeniz gereken bir tarif.
 • Nişasta, toz şeker, tereyağı, su ve ceviz içinden oluşan bu az malzemeli dev lezzet, Amasya’ya gider gitmez denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.
 • Yapımı oldukça basit ve herkesin evinde olabilecek malzemeler kullanılıyor. 
 • Hasuda Tatlısı Tarifi:
 • Nişasta su ve pekmez kaba kıvamda bulamaç haline getirilir. Tereyağı bakır tavada kızdırılır. Üzerine bulamaç ilave edilerek tahta kaşıkla karıştırılır. Tane tane oluncaya kadar işlem devam edilebilir. Üzeri kapatılarak bir süre dinlendirilir. Servis tabağına alınır. Ilık olarak servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 8

Amasya Helle (Un) Çorbası

Helle Çorbası

 • Amasya mutfağının önemli parçası olan Helle çorbası pirincin lezzetiyle dolu çorbalardan.
 • Un çorbası olarak da bilinen helle çorbası, her yörede farklı usullerde yapılıyor.
 • Helle çorbası yapımında en hasından tereyağı kullanılması da onun lezzetini katlayan en önemli faktörlerden sayılıyor.
 • Aynı şekilde pirinç yerine mercimek ile de yapılabilen bu çorbanın her hali ayrı bir güzel oluyor.
 • Un pirinç ve tereyağı ile yapılan çorba, kavrulma usulüyle pişirildikten sonra, isteğe göre et konularak servis ediliyor.
 • Helle Çorbası Tarifi:
 • 2 Yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı tereyağında kavrulur. 5 su bardağı soğuk su eklenir. Bir başka kapta bol suda haşlanmış bir çay bardağı pirinç hazırlanan meyaneye katılır. Kaynayana kadar devamlı karıştırılarak pişirilir. Üzerine kara biber serpilerek servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 9

Amasya Hengel

Hengel

 • Amasya mutfağından bir çeşit mantı olan hengel, elde açılan hamurların kare kesildikten sonra üçgen şekilde kapatılmasıyla yapılıyor.
 • Tıpkı mantı gibi içerisine kıymalı iç harç konulan hengel, isteğe göre fırında kızartılıyor ya da suda haşlanıyor.
 • Genellikle akşam yemeklerinde sofralarda yerini alan yemek, üzerine yoğurt ve acılı sos dökülerek servis ediliyor.
 • Amasya Hengeli Tarifi:
 • Hamur yoğrulur dört eşit parçaya bölünür un yardımıyla açılır. 5×5 cm karelere bölünür. Üçgen şeklinde kapatılır. (Kıymalı veya sade) Diğer hamurlar açılıncaya kadar tepsilere dizilir. Kaynatılmış suya atılıp haşlanır. Genişçe bir servis tabağına alınır. Üzerine yoğurt sarımsaklı naneli harç dökülür. Fırınında kızarana kadar pişirilir. Üzerine tereyağı sürülerek servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 10

Amasya Kalburabastı Tatlısı

Kalburabastı Tatlısı

 • Amasya ve Türk mutfağının tatlılarından kalburabastı zaten pek yakından bildiğimiz, çok da sevdiğimiz tatlılardandır.
 • Amasya’da kalbura bastı tatlısına “Halbur tatlısı” da denilmektedir.
 • Kalburabastı Tatlısı Tarifi:
 • Unun ortası havuz yapılır. Yağ, yumurta, tuz, yoğurt, vanilya ilave edilip yoğrulur. Hamur kulak memesi yumuşaklığına getirilir. Yumurta büyüklüğünde hamur alınır, arasına ceviz konularak, kalbur arkasında elle döndürülerek şekil verilir. 150 derecede 30-35 dk pişirilir. Piştikten sonra üzerine kaynatılıp soğutulan şerbet dökülür.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 11

Amasya Merzifon Keşkeği

Keşkek

 • Birçok yörede meşhur yemekler arasında yer alan Keşkek, her şehirde farklı şekillerde hazırlanmaktadır.
 • Amasya’da hazırlanan keşkekte ise diğer şehirlerde hazırlanan çeşitlerinden farklı olarak içine çemen eklenmektedir. 
 • Genellikle bayram ve sünnet gibi özel günlerde sıklıkla yapılsa da, normal zamanlarda da Amasya sofralarında yerini alıyor.
 • Et suyuyla haşlanan buğdayların lapa haline getirilmesiyle yapılan keşkek, üzerine salçalı tereyağı dökülerek servis ediliyor.
 • Keşkek çömleğine buğday, et, çemen, nohut kıkırdağı ayrılmış kuyruğun yağı, tuz ve kemikler kırılarak çıkartılan iri kemiğin iliği konur daha sonra üzerine su ilave edilerek kabın kapağı kapatılıp fırına verilir.
 • Merzifon yöresinde kabın içerisindeki bütün malzeme dövülerek macun haline getirilip servis yapılır.
 • Amasya usulünde ise bütün malzemeler keşkek kotarıldığında ayrı ayrı görülür. Keşkek, küçük farklılıklarla pek çok yörede yapılmakta ancak keşkeğinin içinde iri yarmalara eşlik eden koyun budunun yanı sıra bir miktar çemen de bulunur.
 • Keşkek Tarifi:
 • Keşkek çömleğine (cab) kendimelik, et, çemen, nohut, kıkırdağı ayrılmış kuyruğun yağı, tuz ve kemikler kırılarak çıkartılan iki iri kemiğin iliği konur üzerine 3 parmak kapatacak kadar su ilave edilerek cabın kapağı kapatılıp fırına verilir. 4-5 saatte fazla harlı olmayan fırında pişirilir. Pişen keşkek üzerinde biriken fazla yağ (bar) bir tavaya alınır salça, sıcak su katılarak sos yapılır. Cabdan tabaklara alınan keşkeğin üzerine arzuya göre bu sos ilave edilerek servis yapılır. Keşkeğin 4 ana maddesi et, kuyruk, kendimelik ve nohuttur. Cab içerisine salça konmaz.
 • NOT: Merzifon yöresinde cabın içerisindeki bütün malzeme dövülerek macun haline getirilip servis yapılır. AMASYA usülünde bütün malzemeler keşkek kotarıldığında ayrı ayrı görülür.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 12

Amasya Mumbar – İşkembe

Mumbar – İşkembe

 • Amasya’nın yöresel lezzetleri içerisinde yerini alan lezzetlerden biri de mumbardır. 
 • Amasya’da hemen hemen her evde pişen lezzetler arasında yer alan Mumbar, oldukça lezzetli yemekler arasında yer almaktadır. 
 • Genellikle koyun işkembesi ve mumbarı kullanılarak hazırlanan bu yemeğin içinde bulgurlu ve maydanozlu bir harç da yerini alır.
 • Uzun ve bol emek isteyen yapımının ardından sofranın başköşesindeki yerini alır. 
 • Zahmetli bir yemek olarak bilinmektedir ancak oldukça lezzetli olması bu zahmete değmektedir.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 13

Amasya Patlıcan Çullaması

Patlıcan Çullaması

 • Amasya mutfağının önemli yemeklerinden olan ve diğer şehirlerin mutfağında da yer alan patlıcan ezmesi, Amasya’da patlıcan çullaması adı ile anılmaktadır. 
 • Patlıcan, biber ve maydanoz gibi birbirine pek yakışan sebzelerin bir arada yer aldığı bu tarif, Amasya’nın yöresel lezzetlerinin en bilinenlerindendir.
 • Biberdomates ve maydanoz gibi sebzelerin közde kızartıldıktan sonra çekilip, birbiriyle karıştırılmasıyla yapılan yemek, genellikle meze olarak da tüketiliyor.
 • Patlıcan Çullaması Tarifi:
 • Patlıcanlar, dolma biberler ve domatesler ateşte közlenir. Kabukları soyularak ince olarak doğranır. Yarım ay şeklinde kesilen soğanlar, maydanoz ve sarımsak ince ince doğranarak tüm malzemeler karıştırılır. Servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 14

Amasya Topuz Kebabı

Topuz Kebabı

 • Amasya mutfağının önemli lezzetlerinden olan kebap 500 derece sıcaklığa ulaşan topuzuyla dakikalarca masada ısısını muhafaza eden ve iç pilavın üstüne kuzu pirzola, dana antrikort, biftek ve fonfile gibi etlerin bir arada işlendiği çeşitli soslarla renklenen ve yanında Osmanlı şerbetlerinin ikram edildiği bir kebap çeşididir.
 • Amasya‘nın Merzifon ilçesindeki tarihi bedestende faaliyet gösteren restoranda, özel olarak yaptırılan ve eskiden savaş aleti olarak kullanılan topuz üzerinde kebap servisi yapılıyor.
 • Eskiden bir savaş aleti olan topuz, Merzifon ilçesindeki tarihi bedestende faaliyet gösteren bir restoranda yaklaşık 10 yıldır yemek sunumunda kullanılıyor.
 • Ocakta 500 dereceye kadar ısıtılan topuzun ısısı, ardından yağ ile 250 dereceye kadar düşürülüyor. Topuz, daha sonra zincirle özel olarak hazırlanan tepsideki askıya asılıyor.
 • Topuzun sivri çıkıntılarına daha önce az pişirilmiş et çeşitleri dizildikten sonra sebze ve soslar ilave edilen “topuz kebabı“, iç pilavı eşliğinde müşterilere sunuluyor.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 15

Amasya Toyka (Toyga) Çorbası

Amasya Toyga Çorbası

 • Lezzeti kadar, adıyla da dikkat çeken Toyga Çorbası, kuru fasulye, nohut ve buğday ile hazırlanmaktadır. 
 • Amasya’nın tescilli lezzeti toyga çorbası yoğurtla yapılan bir çorba çeşididir. Değişik çorba tarifi arayanlara mutlaka önerdiğimiz toyga çorbası hem pratik hem de nane ve tereyağı eşliğinde sunulan bir çorbadır. 
 • Süzme yoğurt, yumurta, un, yarma, nohut, et suyu ve sarımsak kullanılarak yapılır. Bu malzemeler tencerenin içinde kaynayana kadar karıştırılır. Piştikten sonra bir tavada tereyağı ve nane kızdırılarak üzerine dökülür.
 • Amasya Toyga Çorbası Tarifi:
 • Bir tencerenin içinde yumurta sarısı, un, yoğurt, yarma, döğülmüş 1 diş sarımsak ve nohut konup et suyu ilave edilerek kaynayana kadar karıştırın. Piştikten sonra bir tavada tereyağı ve nane kızdırılarak üzerine dökün ve sıcak servis yapın. Afiyet olsun…

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 16

Amasya Vişneli Ekmek

Vişneli Ekmek Tatlısı

 • İnce dilimlenen ekmeklerin tereyağında fırınlanmasından sonra şekerli suda kaynatılan vişneye eklenen ekmekler, isteğe göre çekilmiş ceviz dökülerek servis ediliyor.
 • Amasya Vişneli Ekmek Tarifi:
 • Ekmekler 1 cm kalınlığında dilimlenir. Üzeri oda sıcaklığındaki tereyağla bolca yağlanır. Fırında pembeleşinceye kadar kızartılır. Diğer tarafta vişnenin üzerine iki su bardağı şeker ilave edilerek, fırından çıkan ekmekler kendi suyuyla pişirilir. Vişneler ve ekmekler soğuduktan sonra servis tabağına dizilir. Üzerine tamamen kapatacak şekilde şuruplu vişnelerle kapatılır. Ceviz serpilerek, soğuk servis yapılır.

Amasya Yöresel Lezzetleri ve Amasya Yemekleri 17

Amasya Yakasal Böreği

Yakasal Böreği

 • Genellikle tepside yapılan börek, oldukça sade ama lezzetli bir tada sahip. Un ve yumurtanın karışımı haline gelen aslında bir nevi bazlama gibi.
 • Sabah, öğle akşam fark etmeden her öğünde yiyebilinenilen yakasal böreğini mutlaka deneyin.
 • Amasya Yakasal Böreği Tarifi:
 • Un, su ve tuz birlikte yoğrularak kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. Hamur 1,5 cm kalınlığında oklava ile açılıp üzerine eritilmiş tereyağ sürülerek rulo şeklinde kapatılır. Rulo hamur üçe bölünür. 3 beze haline getirilir. 3 bezede ayrı ayrı oklava ile sini büyüklüğünde açılır. Yağlanmış tepsiye açılmış hamur yerleştirilir. 1. ve 2. yufkanın arası yağlanarak 2. yufkanın üzerine çırpılmış yumurtalar dökülür ve dağıtılır. Üçüncü yufkada üzerine serilir. Üzeri eritilmiş tereyağ ile yağlanır. Ocakta sini döndürülerek kızartılır. Böreğin altı kızartıldıktan sonra üstü aynı şekilde kızartılır ve servis yapılır.

Yazımızda kaynak olarak kullandığımız PDF kitabı ve diğer Amasya yöresel tatlarının tariflerini bu adreste bulunan PDF kitabında bulabilirsiniz.

(https://amasya.ktb.gov.tr/TR-59572/amasya-mutfagi-kitabi.html)


Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Türkiye'nin Outdoor Sayfası

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

Amasya’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Amasya kamp alanları, Amasya mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.


Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Etiketler: Amasya Gezilecek yerler, Amasya Gezi Rehberi, Amasya gezilecek yerler listesi, Amasya gezi, Amasya gezecek yerler, Amasya gezi yazısı, Amasya  turizm, Amasya turizm bürosu, Amasya tarihi yerler, Amasya ne yenir nereler gezilir. Amasya ne yenir nerede yenilir, Amasyada ne yapılır, Amasya otelleri, Amasya Gezilecek Yerler,  Amasya Gezi Rehberi,  Amasya Gezilecek Yerler Listesi,  Amasya Gezi,  Amasya Gezecek Yerler,  Amasya Gezi Yazısı,  Amasya  Turizm,  Amasya Turizm Bürosu,  Amasya Tarihi Yerler,  Amasya Ne Yenir Nereler Gezilir, Amasya Ne Yenir Nerede Yenilir, Amasya’da Ne Yapılır,  Amasya Otelleri,  Amasya’da Gezilecek Doğal Yerler,  Amasya Gezilecek Yerler, Amasya Gezilecek Çarşı,  Amasya Gezilecek Yerler Doğa, Amasya Gezilecek Doğal Yerler, Amasya Gezilecek Doğal Yerler Haritası, Mersin Gezilecek Yerler,  Amasya’da Gezilecek Mekanlar, Amasya Merkezde Gezilecek Yerler,  Amasya’da Gezilecek Tarihi Yerler,  Amasya Gezilecek Yerler, Türkiye’nin En Geniş Gezi Rehberi,   Amasya Seyahat Rehberi,   Amasya Şehir Gezi Rehberi,  Türkiye Gezi Rehberi,  İstanbul Gezi Rehberi, Amasya Görülmesi Gereken Yerler,  Amasya Turizm Rehberi, Türkiye Gezi Ve Tatil Rehberi,  Doğa Ve Kültür Turları, Amasya  Turizm Ve Tanıtım,  Amasya Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler,   Amasya’da Nereye Gidelim?, Amasya’da Bir Günde Ne Yapılır?,  Amasya İlinin Doğal Güzellikleri Nelerdir?,  Amasya Merkezde Neler Var?, Amasya Ziyaretinde Gezilecek En Popüler Yerler,  Amasya’da Ne Yenir?,  Amasya Gezilecek En Popüler Yerler, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp, #photo,  #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,   #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #antalya, #fotoğraf, # Amasya, #seyahatblog, #seyahatname,#seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography,#seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, #seyahatetmeklazim, #seyahatetmesanati, #seyahatacentasi,#seyahatkonsept, #seyahatfotografciligi, #seyahatrehberim, #seyahatfoto, #seyahatimvar, #Amasya #seyahatcantasi, #seyahatetmek, #Amasya, #kamp, Amasya Alçak Köprü,  Amasya Arkeoloji Müzesi,  Amasya Kalesi, Amasya Kaplıca ve İçmeleri, Amasya Saat Kulesi , Amasya Aynalı Mağara, Amasya Baraklı Şelalesi, Amasya Bayezid Paşa Cami, Amasya Bimarhane (Darüşşifa), Amasya Borabay Gölü, Amasya Burmalı Minare Camisi ve Cumudar Türbesi, Amasya Çağlayan Köprüsü, Amasya Çakallar Tepesi, Amasya Çelebi Mehmet Medresesi ve Saat Kulesi, Amasya Çilehane Camisi, Amasya Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi ve Su kanalı, Amasya Fethiye Camii, Amasya Gök Medrese ve Gökmedrese Cami, Amasya Gümüşlü Cami, Amasya Halifet Gazi Kümbeti, Amasya Haliliye Medresesi, Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları, Amasya Hazeranlar Konağı Müze Ev, Amasya İmaret Kültür Merkezi, Amasya Kadılar Türbesi, Amasya Kapı Ağa (Büyük Ağa) Medresesi, Amasya Kız Kayası Kanyonu, Amasya Kızlar Sarayı, Amasya Küçük (Ayas) Ağa Cami ve Külliyesi , Amasya Künç Köprü, Amasya Magdinus ve Helkıs Köprüleri, Amasya Mehmet Paşa Camii ve Külliyesi, Amasya Merzifon Bedesteni ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Cami, Amasya Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Saraçhane Camii, Amasya Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi, Amasya Sultan II. Bayezid Külliyesi, Amasya Şehzade Yolu ve Şehzadeler Müzesi, Amasya Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi, Amasya Taşhan ve Bakırcılar Çarşısı, Amasya Terziköy Kaplıcaları, Amasya Torumtay Camii ve Türbesi , Amasya Yalıboyu Evleri, Amasya Yedikuğular Kuş Cenneti (Yedikır Baraj Gölü), Amasya Kent Ormanı Kamp Alanı, Akdağ Yaylası Kamp Alanı, Baraklı Şelalesi Kamp Alanı, Belevi Akpınar Kamp Alanı, Boraboy Gölü Tabiat Parkı ve Kamp Alanı, Çal Yaylası Kamp Alanı, Dereli Havuzbaşı Mesire Ve Kamp Alanı, Destek Barajı Kamp Alanı, Esençay Şahin Yaylası Kamp Alanı, Gındıra Gölü Kamp Alanı, Gürsu Göleti Kamp Alanı,    Kabaoğuz Yaylası, Kızkayası Kanyonu Kamp Alanı, Önce Vatan Piknik Alanı, Tekke Gölü Kamp Alanı, Uluköy Barajı Kamp Alanı, Yedi Kuğular Kuş Cenneti Kamp Alanı, Amasya Outdoor Potansiyeli, Amasya’da Bulunan Dağlar, Amasya Canik Dağları, Amasya Karaömer Dağı, Amasya Akdağ, Amasya Sakarat Dağı, Amasya Sarıtaş Dağı, Amasya Buzlu Dağ, Amasya Karadağ, Amasya Çakır Dağı, Amasya Eğerli Dağı, Amasya İnegöl dağı, Amasya Tavşan Dağı, Amasya’da Bulunan Yaylalar, Amasya Kabaoğuz Yaylaları, Amasya Tavşandağı Yaylaları, Amasya Akdağ Yaylaları, Amasya Sarıçiçek Yaylaları, Amasya Destek Yaylaları, Amasya Boğalı Yaylaları, Amasya Çatalçam Yaylaları, Amasya İnegöl Yaylaları, Amasya’da Bulunan Vadiler, Amasya Göynücek Vadisi, Amasya Karaçavuş Vadisi, Amasya Ezine Vadisi, Amasya Ferhatarası Vadisi, Amasya Beşgöz Vadisi, Amasya Onlukköprü Vadisi, Amasya Durucasu Vadisi, Amasya Destek Vadisi, Amasya Gökdere Vadisi, Amasya’da Bulunan Ovalar, Amasya Geldingen Ovası, Amasya Suluova Ovası, Amasya Merzifon Ovası, Amasya Gümüş Ovası, Amasya Aydınca Ovası, Amasya’da Bulunan Akarsular, Amasya Yeşilırmak, Amasya Çekerek Irmağı, Amasya Tersakan Çayı, Amasya Kelkit Çayı, Amasya Destek Çayı, Amasya Deliçay, Amasya Kuruçay, Amasya Gökdere Çayı, Amasya Kavşak Çayı, Amasya Hamamözü Çayı, Amasya’da Bulunan Göller, Amasya Borabay Gölü, Amasya’da Bulunan Barajlar, Amasya Yedikır Barajı (Yedi Kuğular Kuş Cenneti), Amasya Derinöz Barajı, AmasyaGümüşhacıköy (Sarayözü) Barajı, Gediksaray Barajı, Destek Barajı, Uluköy Barajı, Doğantepe Göleti, Ortaköy Göleti, İbecik Göleti, Bayırlı Göleti, Sarıbuğday Göleti, Paşa Göleti, Yakacık Göleti, Ayvalı Göleti, İmirler Göleti, Çitli Göleti, Yeniköy Göleti, Kızgüldüren Göleti, Amasya çöreği, Amasya Ayva Gallesi, Amasya Bakla Dolması, Amasya Bat Yemeği, Amasya Çatal Çorba, Amasya Elma Tatlısı, Amasya Hasuda Tatlısı, Amasya Helle (Un) Çorbası, Amasya Hengel, Amasya Kalburabastı, Amasya Merzifon Keşkeği, Amasya Mumbar – İşkembe, Amasya Patlıcan Çullaması, Amasya Topuz Kebabı, Amasya Toyka Çorbası, Amasya Vişneli Ekmek, Amasya Yakasal Böreği