Ankara Yemek Rehberi

Ankara Gezi Rehberi 6. Yazı

Outdoor Türkiye

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak özellikle outdoor turizminde büyük eksiklik olarak gördüğümüz illerin tek tek tanıtımı, illerde yapılabilecek outdoor aktiviteleri, outdoor ürün satan firmalar, kamp alanları, doğal güzellikler, yürüyüş rotaları gibi bütün bilgileri içeren bir yazı dizisine başladık.

Bu yazı dizimizde bulunduğunuz veya tatil amaçlı gittiğiniz ilde öncelikle yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin, aktivite bölgelerinin, kamp alanlarının, tarihi ve turistik mekanların tam ve en geniş listelerini oluşturup okuyucumuzun kullanımına sunuyoruz.

Özellikle kampçılardoğa severler, karavancılardoğa tatilcileri, macera turizmikültür turizmi ve outdoor ekstrem sporları yapanlar için en çok aranan bilgileri derlemeye gayret gösteriyoruz.

Listede gördüğünüz eksiklikleri ve eklenmesini istediğiniz bilgileri iletişim sayfamızda bulunan kanallardan bize ulaştırabilirsiniz.

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.


Ankara Mutfağı

Bu yazımızda Ankara’nın yöresel yemeklerinden bahsediyoruz. Ankara yemeklerinin çeşitliliğini okuyacak, hangi yemeği nerede yemeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Ankara aldığı yoğun göç ile birlikte kendi kültürünün etkisi ile sofraları da geliştirip donatan bir mutfak kültürüne sahip olan Ankara, çorbalarından etli yemeklere, etli yemeklerinden sebze ağırlıklı yemeklere, tatlılara kadar geniş bir lezzet sunar.

Ankara hem başkent oluşu hem de tarihteki yeri ile ülkemizin en önemli kentlerinden. Ankara, coğrafi özelliğinden dolayı Türkiye’deki hemen her bölgenin kültürünü barındırıyor.

Ankara, sadece siyasi konumda başkent değil, aynı zamanda Anadolu’nun bütün şehirlerinin de mutfağına önder olmaktadır. Anadolu’nun kalbi olan Ankara, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla da ön plana çıkmaktadır.

Ülkemizin başkenti ve bürokrasi şehri olan Ankara her ne kadar pek çok kişinin gözünde resmi ve soğuk bir şehir gibi görünse de ziyaretçilerine sunabileceği bir dolu şey vardır. Kendine has havası ve Anadolu’dan aldığı yoğun göç ile çeşitlenen mutfağı da yolu Ankara’ya düşenleri şaşırtıp mutlu edecek kadar zengindir.

Başkentin her damağa hitap edecek türde lezzeti olduğunu söylemek mümkün. Ankara yemekleri; et severlerden sebze aşıklarına, hamur işlerine düşkün olanlardan çorbasız yapamayanlara kadar herkesin kendi beğenisine uygun tadı bulabileceği kadar çeşitlidir.

Mutlaka Tadılması Gereken Birbirinden Leziz Ankara Yemekleri

Ankara Yöresel Lezzetleri

Şehrin tüm dinamiklerini yaşamak için ayıracağınız en az 3 günlük bir süre içerisinde gezilecek yerlerinden tarihi değerlerine, geleneksel kültüründen birbirinden lezzetli mutfağına ve gece hayatına kadar pek çok zenginliği keşfedebilirsiniz.

Ankara’da hemen her yörenin yemeğini başkent caddelerinde bulabilmeniz mümkün. Fakat hemen her yerde bulabileceğiniz lezzetler yerine Ankara’nın kendine has lezzetlerini de tatmanızı öneririz.

Ankara Mutfak Kültürü

Ankara Yöresel Yemekleri

Eğer siz de iş seyahati, aile gezisi, termal tatil ya da farklı nedenlerden dolayı Ankara’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız Ankara yemeklerini tadarak bu güzide mutfağın çeşitliliğine kendiniz karar vermelisiniz.

Buranın kendine has bir havası ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden aldığı göç ile tam bir mozaik kültüre sahiptir. Bu çeşitlilik elbette yalnızca Ankaralılara özgü olan farklılıkları ve mutfağındaki yemeklere yansıdığını görürüz.

Ankara gerek tarihi gerekse de kültürü ile pek çok kişinin ziyaret ettiği bir coğrafyada yer alır. Ankara yemekleri oldukça meşhurdur. İç Anadolu kültürünü yoğun olarak barındıran Ankara yemekleri herkesin denemesi gereken oldukça güzel yemeklerden oluşmaktadır.

Ankara Yemek Kültürü

Ankara Yöresel Lezzetleri

Ankara’ya yolunuz düştüğünde yiyebileceğiz, yeni damak tatlarını tadabileceğiniz birçok seçeneğe sahiptir. Ankara’nın neyi meşhur, yöresel yemekleri, en ünlü yiyecekleri ve mutfak kültürü hakkında detaylı bilgiler bu yazımızda. Ayrıca Ankara‘nın tatlıları, çorbası nelerdir, nesi meşhur yazımızda! İşte, merak edilen tüm detaylar.

Gelenekselleşmiş yiyeceklerden popüler lezzetlere kadar “Ankara’da nerede ne yenir?” sorusuna birçok cevap bulmak mümkündür.

Ankara’ya geldiğiniz zaman restoranlar da ve lokantalarda bulacağınız yöresel lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Listemizde yer alan çoğu yemekleri merkezi esnaf lokantaları ve restoranlarda bulabilseniz de, malzemesi kolay bulunabilir ve hazırlanışı pratik olan bazı yemekleri de tariflerini alarak sizler de evlerinizde kolayca yapabileceksiniz. Örneğin Ankara mutfağına ait birçok çorba çeşidini şehrin farklı lokantalarında bulabileceğiniz gibi bazı çorba türlerini de kendi evlerinizde yapabilirsiniz.

Ankara’nın en Meşhur Yemekleri

Ankara’nın en Meşhur Yemekleri Nelerdir? , Ankara’nın Yöresel Yemekleri, Ankara Mutfağı, Ankara yemek kültürü (Ankara’ya özgü Çorbalar -Et Yemekleri -Pilavlar -Köfteler -Dolmalar -Börekler-Çörekler –Yemekler -Hamur İşi Yemekler -Tatlılar-Kompostolar -Ekmekler)

Ankara Yemekleri:

  1. Ankara’nın Meşhur Çorbaları: Aş Çorba (Ayaş-Ankara), Miyane Çorbası (Ankara), Dutmaç (Ankara), Tarhana Çorbası (Ankara), Keşkek Çorbası (Ankara), Toyga Çorbası (Ankara), Mantı Çorbası
  2. Ankara’nın Meşhur Et Yemekleri: Ankara tavası (Ankara), Alabörtme (Sorgun-Güdül), Calla (Ortabereket-Ayaş), Çoban Kavurması (Ankara), İlişkik (Demirtaş-Ankara), İrişkik (Sirkeli-Çubuk-Ayaş), İrişilik (Ayaş), Kapama (Ankara), Orman Kebabı (Ankara), Patlıcanlı Et (Ankara), Sızgıç (Ankara), Siyel (Ankara), Siyer (Ankara)
  3. Ankara’nın Meşhur Pilavları: Bici (Güdül), Bulgur pilavı (Ankara) Oğmaç aşı (Beypazarı), Pıt pıt pilavı (Ankara)
  4. Ankara’nın Meşhur Köfteleri: Kadınbudu köfte (Ankara), Mücirim köftesi (Ankara), Yumurtalı köfte (Ankara), Tohma (Ankara, Tiritli köfte (Ankara)
  5. Ankara’nın Meşhur Dolmaları: Efelek Dolması (Ankara), Mantı (Ankara), Şirden dolması (Ankara), Yalancı dolma (Ankara), Yaprak dolması (Beypazarı)
  6. Ankara’nın Meşhur Börek ve Çörekleri: Altüst böreği (Ankara), Ay böreği (Ankara), Bohça böreği (Ankara), Entekke böreği (Ankara), Gömme (Beypzarı), Poğaça (Nallıhan), Homman (Akdoğan-Kızılcahamam), Kaha (Kalecik), Kolböreği (Ankara), Papaç (Keskin), Pazar böreği (Ankara), Yalkı (Kozalan-Beypazarı).
  7. Ankara’nın Meşhur Yemekleri: Cancıran (Büyükafşar-Ankara), Bici aşı ( Beypazarı), Cılbır (Gürdül), Göçel (Beypazarı), Göter (Ankara), Kalle (Gürcü köyü-Kızılcahamam), Kapuska (Kalecik), Domates salçası (Kalecik), Keşkek yemeği (Nallıhan), Köremez ( Karahoca, K.Haymana/Üçem K.Bala), Mıhlama (Kızılcahamam), Maç (Kılıçlar K.Ankara), Papara (Ankara), Saz (Başköy-Ankara), Tamtak İridi (Ankara), Topaç (Bala).
  8. Ankara’nın Meşhur Hamur İşi Yemekleri: Bazlama, Cızlama (Ankara), Gözleme (Ankara), Nevzime (Ankara), Öllüğün Körü (Ankara), Su böreği (Ankara).
  9. Ankara’nın Meşhur Tatlı, Komposto ve Hoşafları : Ayva Boranası (Ankara), Bırtlak (Güdül), Datlaş (Ayaş), Ekir (Şereflikoçhisar), Fıslak (Ankara), Höşmerim (Ankara), Kabak Tatlısı (Arkatça K. Nallıhan), Karga beyni (Ankara), Kar helvası (Ankara), Kaygana (Ankara), Köyler (Şabanözü-Polatlı), Omaç Helva (Bahşılı Keskin), Perçem (Beypazarı), Saraylı (Ankara), Tiltil Helvası (Ankara), Tuhafiye (Ankara), Zerdali boranası (Ankara), Zerdali Hoşafı (Ankara), Koruk Şerbeti, Çir Hoşafı
  10. Ankara’nın Meşhur Ekmekleri: Balamacın (Beypazarı), Bezetleme (Kızılcahamam), Bezdirme (Ankara), Gizleme (Kızılcahamam), Çepit (Bala), Ebem Ekmeği (Ankara), Göbü (Kalecik-Çiflik Köyü), Kabalı (Bala), Kartalaç (Haymana-Beypazarı), Kömbe (Ankara), Kete (Ankara), Saçkıran (Karahoca K.-Haymana), Şerit (Beypazarı), Şaplak (Haymana), Şebit (Güdül), Şipleme (Polatlı), Yarımca (Beypazarı).
Ankara Yöresel lezzetleri ve özel yemeklerinin tanıtımı ve Ankara’da yenilebilecek lezzetler için izleyen sayfaya geçiniz.
error: Content is protected !!