Ekstrem Sporlar Anketi

Outdoor Türkiye:

Türkiye’de outdoor ve doğa aktivitelerinin görece yeni olduğunu ve outdoor sektörünün gelişme aşamasında olduğunu daha önce yazmıştık. Outdoor sektörünün tarihçesini detaylı okumak isterseniz yazımızı tıklayabilirsiniz. Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak outdoor sektörüne dair her alanda yayın yapma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Daha önceki yazılarımızda outdoor sektörünün Türkiye’de yeni yeni geliştiğini, ancak dünyadaki seyre baktığımızda outdoorun turizm, spor ve doğa aktiviteleri ile birlikte büyük bir ekonomik endüstriye dönüşme potansiyeline sahip olduğunu yazmıştık

Ekstrem Sporlar ile ilgili yazılarımıza https://turkeyoutdoor.org/category/outdoor-aktiviteleri/ekstrem-sporlar/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Ekstrem Sporlar Anketi

Bize ulaşan akademisyenler Doç. Dr. Melike ESENTAŞ DEVECİ ve Özge YAVAŞ TEZ outdoor aktivitelerinden Yelken kanat, Yamaç Paraşütü, Kayak, Snowkite, Skibike, Heliski (Helikopter Kayağı), Buz Rallisi, Buz dalışı, Mağara dalışı, Rafting, Akarsu kanosu, Dalga sörfü, Uçurtma sörfü, Dağcılık, Geleneksel Kaya Tırmanışı, Buz Tırmanışı, Slackline (İp Cambazlığı), Tightrope (Tel Cambazlığı), Base Jumping, Skydiving, Wingsuit Uçuşu, Ekstrem Ironing (Ekstrem Ütüleme) ve Jetpack (Sırt Roketi) sporlarını yapan outdoor sporcularının doldurabileceği kısa anketin duyurusunu yapmamızı istediler.

Outdoor ekstrem sporları yapan bütün okurlarımızı bu akademik çalışmaya destek vermeye davet ediyoruz. “Davranışsal Bağımlılık: Rakip SüreçTeorisi Perspektifinden Ölçek Geliştirme Çalışması” başlıklı anketi doldurarak Türkiye’deki outdoor sektörünün gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Ekstrem Sporlar

Doktora tezi kapsamında gerçekleştireceğimiz davranışsal bağımlılığa ilişkin araştırmanın “BAĞIMLILIK TEDAVİ PROGRAMLARI” için potansiyel etkisi olacaktır.  Araştırma sonucunda bu sporu gerçekleştiren katılımcılarda gözlemlenen belirtiler ile diğer bağımlılık türlerinde gözlemlenen belirtilerin benzer çıkması durumda bağımlıların bu tür etkinliklere yönlendirilmesi onların bağımlılık davranışlarını yeniden yönlendirebilecekleri ve yoksunluk semptomlarını hafifletebilecekleri bir yol sağlayacaktır. Bu bakımdan çalışma önemlidir. 

“Araştırmada sizin yardımınızla elde edilecek sonuçlarla, çok boyutlu bir davranışsal bağımlılık ölçeği geliştirilmesi planlanmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilecek sonuçların bağımlılık tedavi programları için potansiyel etkileri olacağı düşünülmektedir. Sizlerde gözlemlenen belirtiler ile diğer bağımlılık türlerinde gözlemlenen belirtilerin benzer çıkması durumda bağımlıların sizlerin gerçekleştirmiş olduğu etkinliklere yönlendirilmesi onların bağımlılık davranışlarını yeniden yönlendirebilecekleri ve yoksunluk semptomlarını hafifletebilecekleri bir yol sağlayacaktır. Bu bakımdan araştırma kapsamında size yöneltilen sorulara eksiksiz ve içtenlikle cevap vermeniz araştırmanın geçerliliği ve güvenilirliğini olumlu yönde etkileyecektir.

Bu araştırmaya katılmak tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Araştırmaya katılmama ya da katıldıktan sonra herhangi bir anda araştırmadan çıkma hakkına sahipsiniz. Araştırmada yer alan soruları yanıtlamanız, katılım için onam verdiğiniz biçiminde yorumlanacaktır. Formda yer alan soruları yanıtlarken kimsenin baskısı veya telkini altında olmayın. Bu formdan elde edilecek kişisel bilgiler tamamen gizli tutulacak ve yalnızca araştırma amacı ile kullanılacaktır.”

Rafting

Doktora seviyesinde yapılan bu çalışmanın amacı olarak hocalarımız:

Davranışsal Bağımlılığa İlişkin Bir Ölçüm Aracı” geliştirmek istiyoruz. Bu ölçüm aracının ortaya çıkabilmesi için de ilgili branşları orta ve üst düzeyde gerçekleştiren katılımcılara gereklidir. Bu araştırma sonucunda istenilen sonuçlara ulaşırsak alkol, madde vb. bağımlılıkları olan kişilerin bu tür etkinliklere yönlendirerek onlarda bir davranış değişikliği oluşturarak semptomlarını hafifletecek ya da ortadan kaldıracak bir yol olması beklenmektedir.” şeklinde açıklamışlardır.

Anket hakkında detaylı bilgi ve sorularınız ile ilgili Hocalarımızın iletişim adresleri:Ekstrem Sporlar

Ekstrem Sporlar

Ekstrem outdoor aktivitelerinden Yelken kanat, Yamaç Paraşütü, Kayak, Snowkite, Skibike, Heliski (Helikopter Kayağı), Buz Rallisi, Buz dalışı, Mağara dalışı, Rafting, Akarsu kanosu, Dalga sörfü, Uçurtma sörfü, Dağcılık, Geleneksel Kaya Tırmanışı, Buz Tırmanışı, Slackline (İp Cambazlığı), Tightrope (Tel Cambazlığı), Base Jumping, Skydiving, Wingsuit Uçuşu, Ekstrem Ironing (Ekstrem Ütüleme) ve Jetpack (Sırt Roketi) yapan okurlarımızı aşağıdaki bağlantılar üzerinden kısa anketi doldurmaya davet ediyoruz.

Ekstrem Sporlar için anket bağlantısı:

Ekstrem Spor Anketi

Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!