Kamp İçin İpuçları Ve Tüyolar

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek başladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz. Kamp nasıl yapılır, kampçılık nedir, kamp ekipmanları nelerdir, temel outdoor ve dağcılık eğitimi yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Kamp Çadırı Seçmek

Kamp Çadırı Seçimi

Kamp çadırı seçme konusundaki ilk yazımızda genel olarak çadır türlerini tanıtmıştık. Kamp Çadırı Almadan Önce Yapılması Gerekenler noktasında Kamp Çadırı Seçimi sorusunun cevabını vermeden önce Çadır Nedir ve Çadır ne işe yarar? sorularının cevaplarını vermiştik.  Bu soruları cevapladıktan ve kamp çadırı seçimi konusunda gerekli bilgileri verdikten sonra En iyi Çadır markaları hangisi? 4 mevsim çadır ne demek? gibi soruların cevaplarını her okuyucunun kendisinin bulabileceğine inanıyoruz. Kamp çadırı seçimi konulu ikinci yazımızda ise kamp çadırı almadan önce dikkat edilmesi gereken bütün noktaları detaylı şekilde incelemiştik.

Kampçılık ile İlgili Yazılarımız

Kamp Çadırı

Bu yazımızda (https://www.campingwithstyle.co.uk/) adresinden çeviri yoluyla elde ettiğimiz “En İyi Kamp İpuçları Listesi İle Bir Profesyonel Gibi Kamp Yapın – 63 Kamp İpuçları Ve Tüyolar” (Camp Like A Pro With The Ultimate List Of Camping Tips – 63 Camping Tips & Hacks) başlıklı yazıyı okuyucumuzla buluşturuyoruz.

Yazının orijinalini (https://www.campingwithstyle.co.uk/camping-the-ultimate-list-of-camping-tips-camping-hacks-tips/) adresinde bulabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, bu hususu okuyucunun dikkate alması gerekir. Ayrıca yazının orijinalinde reklam içerikli anlatım bulunduğunu da dikkate alınız.


En İyi Kamp İpuçları Listesi İle Bir Profesyonel Gibi Kamp Yapın – 63 Kamp İpuçları Ve Tüyolar

Bunu başardık, sonunda 25 yılı aşkın kamp deneyimimizden ve yıllar boyunca bizimle paylaşılan ipuçlarından yararlandık ve size yardımcı olacak en iyi kamp tüyoları ve ipuçları listemizde her şeyi bir araya getirdik.

Bu Kılavuzda

  1. Yemek Pişirme ve Yemek İpuçları
  2. Uyku İpuçları
  3. Satış Konuşması ve Paketleme İpuçları
  4. Genel Kamp İpuçları ve Tüyolar

Kamp İpuçları ve Tüyoların Nihai Listesi

Kampçılık İpuçları

Yemek Pişirme ve Yemek İpuçları

1. İyi bir havalı kutuya yatırım yapın

Ortalama bir soğutma kutusu, yiyecekleri yalnızca birkaç saat (şanslıysanız 8 saat) serin tutacaktır, bu nedenle bir veya iki günden fazla kamp yapacaksanız, iyi bir pasif soğutucuya yatırım yapmak isteyeceksiniz. herhangi bir güce ihtiyaç duymadan 5 gün boyunca buz tutacaktır.

Elektrikli bir bağlantıyla kamp yapıyorsanız, elektrikli soğutma kutusu iyi bir yatırımdır, ancak EHU’su olmayan kamp yapanlar için Coleman Xtreme Soğutucularını öneririz .

2. Mutfak gereçlerini unutmayın

Tahta kaşık, spatula, makas, şişe/konserve açacağı, servis kaşığı ve maşa gibi şeyleri unutmak kolaydır, bu nedenle yanınıza almak için bir mutfak gereçleri kutusu hazırlayın ve ayrıca yemeklerinizi önceden planlamanıza yardımcı olabilir (aşağıdaki 7. maddeye bakın). ).

3. Yiyecek poşetlerini, folyoyu ve plastik saklama kaplarını alın

Uygun yiyecekleri sıfırdan pişirmeyi planlıyorsanız, yanınıza taze malzemeler alıyor olacaksınız ve hepsini tek seferde kullanamayabilirsiniz. Açık paketleri ve yarı kullanılmış malzemeleri saklayabilmeniz için yiyecek poşetleri ve plastik saklama kapları gibi şeylere sahip olduğunuzdan emin olun.

4. Yemek pişirmek için ekstra yakıt alın

İster açık kamp ateşinde ister gazlı kamp ocağında yemek yapmayı planlıyor olun, fazladan yakıt aldığınızdan emin olun. Aile kampçıları için en yaygın kamp ocağı türü bütan gazı bidonları kullanır, bu nedenle yeterli miktarda gaza sahip olduğunuzdan emin olun – düşündüğünüzden daha fazlasını yaşayabilirsiniz ve her kamp alanında bir kamp mağazası yoktur.

Kampçılık İpuçları ve Tüyoları

5. Yiyecek ve içecekleri soğutma kutusuna koymadan önce dondurun

Soğutucu kutunuzun ömrünü uzatmak için, paketlemeden önce mümkün olduğunca dondurun ve bir öğeyi donduramıyorsanız, en azından buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında değil, soğutulduğundan emin olun. Soğuk kutunuz ne kadar dolu olursa, içeriği o kadar etkili bir şekilde serin tutacağını da unutmayın.

Yiyecekleri soğuk kutunuza koymadan önce soğutun veya dondurun

6. Ateş yakmak için bir şeyler alın

Barbekü veya kamp ateşi yakmaya izin veren bir kamp alanında kalıyorsanız, ateşi yakmak için bir şeyler aldığınızdan emin olun, kibrit ve çakmak kamp malzemeleri kutusunun içinde her zaman kullanışlıdır. Ateş yakmak için harika ipuçları bulun .

7. Öğünleri önceden planlayın

Özellikle bir aile kamp gezisindeyseniz, yemeklerinizi şansa bırakmayın. Her gün için yemek planlamak, tam olarak hangi yiyecekleri yanınıza almanız gerektiğini bileceğiniz anlamına gelir ve ayrıca hangi pişirme ekipmanını, örneğin bir wok, süzgeç, balık dilimi vb.

Yiyecekleri önceden hazırlayın

8. Kamp alanına gitmeden önce evde yemek hazırlayın

Evde yemek hazırlamak, kamp alanında yemek yapmayı çok daha kolay hale getiriyor. Soğan doğramak ve sebze hazırlamak gibi şeyler evde mutfağınızın rahatlığında çok daha kolaydır, bu nedenle evde bir adım önde başlayın, ardından kamp alanında yemek pişirmek için hazır malzemelerinizi yiyecek torbalarında veya saklama kutularında saklayabilirsiniz.

9. Bol miktarda atıştırmalık alın

Öğünlerinizi önceden planlamanın yanı sıra, siz veya çocuklarınız munchies saldırısına uğrarsanız ve en yakın dükkandan uzakta kamp yapıyorsanız, bol miktarda atıştırmalık, cips, kuruyemiş ve meyve aldığınızdan emin olun.

10. Yemek pişirmek için sprey yağ kullanın

Kamp alanında yemek pişirmeye gelince, küçük bir şişe sprey yağ, yemek pişirmek için evden büyük bir şişe almaktan veya onu daha küçük bir şeye boşaltmaktan çok daha uygundur.

11. Bir su taşıyıcısı alın

Suyu kolayca dağıtan katlanabilir bir su taşıyıcı kampın olmazsa olmazıdır. Bazılarının kullanımı diğerlerinden daha kolay olan birçok farklı tasarım mevcut! Yerden tasarruf etmek için düz bir şekilde katlanan, ancak kullanımda nispeten sert kalan (dolu olmadığında bile) bir su taşıyıcı seçin, çünkü bu aslında su dağıtımını çok daha kolay hale getirir. Outwell Collaps Su Taşıyıcısını öneriyoruz .

Mutfak temellerini almak kamp alanında yemek yapmayı çok daha kolay hale getirir

12. Bir mutfak gereçleri kutusu hazırlayın

Hazır yoldayken yemek pişirmeyi planlıyorsanız, bunu yapmanıza izin verecek ekipman ve araçlara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bir ocak, su ısıtıcısı, tavalar, çatal bıçak takımı, tabaklar, kaseler ve kupalar önemlidir, ancak aynı zamanda nerede yemek yapacağınızı da düşünün. Gerçekten de bir Trangia’da 4 kişilik yemek pişirirken çadırın dışında yerde diz çökmek istiyor musun?

13. Yemek pişirmek için sadece barbeküye veya ateşe güvenmeyin

Bir kamp gezisinde açık havada yemek pişirmek ve yemek yemek güzel ve iyi bir planlamadır, ancak gerçek şu ki hava koşulları her zaman yanınızda olmayacak. Sadece barbekünüz varsa veya kamp ateşine güveniyorsanız, yağmur yağarsa planlarınız suya düşer. Yemek pişirmek için alternatif bir yönteminiz olduğundan emin olun, basit bir kamp ocağı harika bir yatırımdır.

14. Açık ateşte yemek pişiriyorsanız, bir muşamba hazırlayın

Açık kamp ateşinde yemek pişirmek basit bir zevktir, ancak hava kötüyse ateşin korunduğundan emin olmanız gerekir. Kamp ateşinizin üzerinde güvenli bir mesafeye bir muşamba takmak, onu kötü hava koşullarından korumanın harika bir yoludur ve yağmur yağsa bile yemek pişirebilmenizi sağlar.

15. Minyatür çeşni poşetlerini toplayın

En yakındaki fast food lokantasına girmeni ve dışarı çıkmadan önce kocaman bir kucak dolusu yiyecek almanı önermiyorum, ama buradaki ve oradaki tuhaf tuz poşeti yanlış gitmeyecek ve istemiyorsanız kamp yapmak için idealler. gerçek şişe domates ketçapını almak vb. Ketçap, zeytinyağı ve her türlü şeyin kullanışlı minyatür boyutlarda olduğunu ve bu nedenle kamp yapmak için ideal olduğunu unutmayın.

İyi bir su taşıyıcı kamp için olmazsa olmazdır

Uyku İpuçları

16. İyi bir uyku tulumuna yatırım yapın

Geceleri kamp yapmak genellikle düşündüğünüzden çok daha soğuktur, bu nedenle işinize uygun iyi bir uyku tulumuna yatırım yaptığınızdan emin olun. Yaz aylarında kamp yapıyorsanız, geceler hala soğuk olabilir, bu nedenle 3 mevsimlik iyi bir uyku tulumu öneririz .

Kamp konforu için uygun uyku tulumlarına ve yatak takımlarına yatırım yapın

17. Fazladan battaniye alın

Özellikle geceleri yatakta kamp yaparken üşümek eğlenceli değildir, bu nedenle geceleri sizi sıcak tutmak için fazladan battaniyeler aldığınızdan emin olun. Soğuk havalarda kamp yapma ipuçlarımıza bakın.

18. Bir sıcak su torbası alın

İlkbaharın başlarında, sonbaharın sonlarında veya kışın kamp yapıyorsanız, sıcak su şişesi yatakta ısınmanın harika bir yoludur. En kaliteli uyku tulumu bile sıcak su torbasının ürettiği ekstra ısıdan faydalanarak bütün gece titremek yerine bir bebek gibi uyumanıza yardımcı olur!

Geceleri sıcak kalmak için ekstra battaniye ve sıcak su torbası alın

19. Doğrudan yerde uyumayın

Yerden çok fazla soğuk gelir, bu nedenle doğrudan yerde uyursanız, yalıtkan bir yüzeyde uyuduğunuzdan çok daha soğuk olursunuz. Köpük dolgu içeren hoş bir kalın SIM (5 cm veya daha fazla), sizi soğuk zeminden uzak tutan veya ucuz bir yalıtımlı köpük ped kullanan bir kamp yatağı gibi harika bir yalıtım sağlayacaktır.

Bu asılı fener aynı zamanda uçan böcekleri de kovuyor.

20. Elde tutulan bir meşaleye güvenmek yerine bir fener alın

Meşalelerin yeri olsa da, örneğin yatakta okumak istiyorsanız, bir fener, ışığı istediğiniz yere yönlendirmek için tutmak zorunda kalmayacağınız daha pratik bir ışık kaynağı sağlayacaktır. Alternatif olarak, bir kafa feneri gece okumaya izin verir ve çok yönlü harika bir çözümdür.

21. Gece tuvalet ziyaretleri için bir meşale hazırlayın

Gece yarısı tuvalete gitmek için el feneri veya baş feneri ve kolayca giyilip çıkarılabilen ayakkabılar bir zorunluluktur (yine de Crocs’u kabul edilebilir kılmaz…!)

22. Bir kamp tuvaletine yatırım yapmayı düşünün

Gece boyunca birkaç kez tuvalete giderseniz veya bunu yapan küçük çocuklarınız varsa, bir kamp tuvaletine yatırım yapmak, gecelerinizi klozet bloğundan bir ileri bir geri koşarak, gözleri dolu dolu geçirmemenize yardımcı olabilir. Thetford Porta Potti 165 Qube’yi öneriyoruz . Çok odalı büyük bir aile çadırınız varsa, kamp tuvaletini gizlice kendi bölmesine açabilir veya alternatif olarak, geceleri çok uzağa gitmek zorunda kalmamak için çadırınızın yanına yerleştirmek için basit bir açılır tuvalet çadırına yatırım yapabilirsiniz. Atıkları her zaman kamp alanları olarak belirlenmiş kimyasal imha sahasında bertaraf ettiğinizden emin olun.

23. Hava yatağınızın altına fazladan bir battaniye koyun

Yaz aylarının dışında havalı yataklar, özellikle büyük bir soğuk hava bloğu üzerinde uyuduğunuz için, özellikle şık görünümlü çift yükseklikte olanlar üzerinde uyumak soğuk olabilir. Size çok ihtiyaç duyulan yalıtımı sağlamak için hava yatağınızın altına bir battaniye veya hatta bir piknik halısı koyun. Kamp Yatakları ve Kanvas Altında Rahat Uyumak İçin Eksiksiz Kılavuzumuza göz atın .

24. Çadırın içinde hafif dağınık ışık için pil veya güneş enerjili peri ışıkları kullanın

Çadırın içinde kullanılan peri ışıkları hoş ve yumuşak bir parıltı üretir ve sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda okuması güzeldir ve onları yakalamaya elverişli olmayan oldukça sert yönlü ışık sağlama eğiliminde olan kamp fenerlerinden çok daha rahatlatıcıdırlar. tüm önemli Z’ler.

Çadırınızı Kurma ve Paketleme

Çadır kazıklarınızı bu şekilde dışarıda bırakmayın!

25. Ayrılmadan önce tokmak, mandal ve direklerinizi kontrol edin

Kamp geziniz için yola çıkmadan önce, direklerin ve çadır mandallarının olduğunu varsaymak yerine, çadır çantanızın içinde olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun! Ayrıca en az 1 tokmak ve bir de çadır mandalı çektirdiğinizden emin olun.

26. Kamp alanına gitmeden önce çadırınızı nasıl kuracağınızı bildiğinizden emin olun.

Güneşli, rahat bir öğleden sonra, yeni bir çadır kurmak o kadar da baş ağrısı değildir, ancak trafikte sıkışıp kaldığınızı, geç geldiğinizi ve ardından göklerin açıldığını hayal edin…. Çadırınızı kötü havalarda ve azalan gün ışığında çılgınca kurmak bir sürüklemedir, ancak ilk kez yepyeni bir çadır kurmaya çalışıyorsanız daha da fazla. Arka bahçede bir test yapın, bir YouTube videosu izleyin ya da en azından siteye varmadan önce yeni çadırınızı nasıl kuracağınızla ilgili talimatları okuyun.

27. Çadırınızı nereye kuracağınızı düşünün

Bazı kamp alanlarının sahaları vardır, bu nedenle bu konuda fazla seçeneğiniz olmaz, ancak en iyi kamp alanları kamp yapmak istediğiniz yeri seçmenize izin verir. Düz bir sahanın en iyisi olduğunu söylemeye gerek yok, ancak tuvaletler, yollar ve oyun alanları gibi yerlere yakınlığınıza dikkat edin (bu alanların daha yoğun, daha gürültülü ve daha az özel olduğunu göreceksiniz) ve ağaçların konumuna dikkat edin, duvarlar ve çitler.

Çadırınızı nereye kuracağınızı dikkatlice düşünün

28. Çadırınızın içindeki rahatlığı düşünün

Katlanır kamp sandalyeleri, çadır halıları ve hatta sadece yerdeki bir piknik kilim gibi ekstralar, kamp deneyimini daha konforlu hale getirmek için bir araya gelecek, bu nedenle bavul listenize rahat ekstralar eklemeyi düşünün.

29. Çocuklara yapacakları işler verin

Siz sunum yapmak ve hazırlık yapmakla meşgulken, çocuklar bazen biraz dikkat dağıtıcı olabilir. Onlara işlerini verin ki ayaklarınızın altında olmasınlar ve yardım ediyormuş gibi hissetsinler. Hava yataklarını şişirmek, su getirmek ve basit kamp mobilyalarını yerleştirmek gibi kolay işleri çocuklara devrederek çocukların kendilerini meşgul hissetmelerini ve meşgul olmalarını sağlayın.

Siteye gelmeden önce çadırınızı nasıl kuracağınızı bildiğinizden emin olun.

30. Atmaya başlamadan önce zemini temizleyin

Çadırınızı seçtiğiniz sahaya kurmaya başlamadan önce, çakıl taşları ve büyük dallar gibi şeyler olup olmadığını kontrol edin. Bunun gibi şeyler zemin tabakanıza zarar verebilir ve çadır kurulup kullanımda olduğunda ayaklarınızın altında rahatsızlık hissedebilirsiniz.

31. Rüzgar perdelerini kullanarak biraz mahremiyet yaratın

Gölgelik oluşturmak büyük ve akıllıdır, bu nedenle çadırınızda yerleşik bir gölgelik yoksa, ayrı bir tente veya çadır uzantısı kurabilirsiniz, ancak daha fazla mahremiyet için rüzgar siperleri kullanmayı düşünün – sadece bitişik sahalara tecavüz etmediklerinden emin olun ve kamp kurallarında izin verilir.

Rüzgar siperi kullanmak, kamp alanında ekstra mahremiyet yaratmanın harika bir yoludur.

32. Standart çadır mandallarınızı atın

Çadırların çoğu, kolayca bükülen, acınacak derecede acıklı çadır mandallarıyla birlikte gelir. Bir dizi ağır hizmet tipi çadır mandalına yatırım yapın ve yalnızca yedek bir mandal setiniz olmayacak, aynı zamanda çadırınızı güvenli bir şekilde sabit tutacak ve sert veya kayalık zemine çakılması kolay olacak güçlü mandallara da sahip olacaksınız.

33. Çadır mandallarınızı yerden çok yüksekte bırakmayın

Çadır mandallarınızı yapışmış halde bırakırsanız, insanlar onlara takılmak zorunda kalır. Muhtemelen siz, birkaç kez, onları yere vurun, ama o kadar da aşağı değil ki, tekrar dışarı çıkmak için mücadele edeceksiniz!

Çadır mandallarınızı yükseltin. 
Güç mandalları üzerine yemin ederiz!

34. Çadırınızı kurmadan önce kapalı kapıları fermuarlayın

Çadırınızın kapılarını fermuarsız bırakırsanız, büyük olasılıkla, çadırı açtığınızda o kadar gergin çekilecektir ki kapıları açmak zorlaşacak ve bu da fermuarlara zarar verebilecek gerginliğe neden olacaktır. Mükemmel perdeyi elde etmek için çadırı kurmadan önce daima kapılarınızı kapatın.

35. Çadırınızı kaldırmak için pencereleri ve kapıları açın

Çadırınızı indirmeden önce pencereleri ve kapıları sıkıştırmak, çadırın içinde hava sıkışmasını çok daha olası hale getirir. Çadırı yukarı kaldırdığınızda havanın gideceği hiçbir yer olmadığı için, en kötü ihtimalle çadırınıza zarar verme riskiniz vardır, en iyi ihtimalle havayla şişeceği için çadırı tekrar paketlemek için mücadele edersiniz, bu yüzden toplamadan önce, pencereleri ve kapıları açtığınızdan emin olun.

İyi bir havalı kutu oyunun kurallarını değiştirir.

36. Ayaklarınızı kullanarak çadır mandallarını itmeyin

Çadır mandallarını bükmenin en kolay yolu, onları ayağınızla itmeye çalışmaktır. Zemin çok yumuşaksa, paçayı kurtarabilirsiniz, ancak normal koşullarda, çivileri bükülerek kullanılamaz hale getirme olasılığınız daha yüksektir, bu nedenle her zaman bir çekiç kullanın.

37. Yanınıza bir çift çadır ayakkabısı alın

Yağışlı havalarda, çadırınızın içinde ayaklarınızı sıcak tutmak için ikinci bir çift yumuşak ayakkabı veya hatta terlik aldığınızdan emin olun. UGG botları son derece modası geçmiş, ancak çadırın içi için ideal!

38. Kamp alanınızı akıllıca seçin

Kamp alanlarının hepsinin kendine özgü kişilikleri vardır – bazıları geniştir ve diskolar, çocuk oyun alanları, kafeler, mağazalar ve hatta yüzme havuzları gibi şeylerle doludur. Diğerleri çok daha vahşi ve daha temele dönüş havasına sahiptir, bu nedenle istediğiniz kamp deneyimine dikkat edin ve kamp alanınızı buna göre seçtiğinizden emin olun. Kamp yeri seçmeyle ilgili ipuçlarımıza bakın .

39. Kamp malzemeleri kutusunu her zaman yanınızda bulundurun

Kendi kamp malzemeleri kutunuzu bir araya getirin ve içine ördek bandı, çok amaçlı alet, ilk yardım çantası, meşale, kibrit vb. şeyler ekleyin. Bu şekilde, bir kamp gezisinde bir noktada her zaman ihtiyaç duymuş gibi görünen rastgele şeylere her zaman sahip olduğunuzu bileceksiniz.

Adam halatlarının gece yolculuk tehlikesi oluşturmasını önlemek için güneş ışığı ışıklarını kullanın.

40. Çocuklar için bir kamp can sıkıntısı buster kutusu oluşturun

Çocuklarınız hayal gücü bölümünde zorlanıyorsa ve “Git ve OYNA!” çığlıklarınız varsa. boş yüzlerle karşılanırsanız, bir can sıkıntısı / kötü hava durumu kutusunu bir araya getirmek iyi bir fikirdir. İçine sıkışıp kalabilecekleri kitaplar, oyunlar, keşifler ve el işleri ile dolu bir paket koyun. Bunun gibi bir kutu, kötü hava koşulları için çocukların çadırın içinde dolaşmasını engellemek için de mükemmeldir.

41. Kiraz çiçeği ve peri ışıklarını çadırınıza sabitlemek için bitki klipslerini kullanın

Kablo bağları, çadırınızın etrafına kiraz kuşu ve peri ışıklarını sabitleme işini yapacak olsa da, bunlar tek kullanımlık plastiktir ve onları kopardığınızda çadırınızı yırtma riskiniz vardır. Ancak yuvarlak bahçe bitki klipsleri tekrar tekrar kullanılabilir ve peri ışıkları gibi şeyleri çadırınıza veya tentenize sabitlemek için idealdir.

Bahçe bitkisi klipsleri, peri ışıklarını sabitlemek ve bir çadırın dışına kiraz kuşu yapmak için harikadır.

42. Paketleme için Jumbo geri dönüştürülmüş saklama torbaları kullanın

Paketlemeyi küçük yapmak için jumbo geri dönüştürülmüş saklama torbaları kullanın . Çantalar, birkaç uyku tulumu ve yastığı içine sığdıracak kadar büyüktür ve bu gibi çantalarda taşınması, yağmurda kuruluyor veya iniyorsanız, kamp malzemeleriniz ıslanmayacaktır.

Bu jumbo geri dönüştürülmüş saklama torbaları kamp için mükemmel!

43. İz bırakma

Çadırı topladıktan ve eve dönüş yolculuğunuz için araba patlamaya hazır olduğunda, sahanızın etrafında bir yürüyüş yapın. Kaçırmış olabileceğiniz çöpleri ve rastgele çadır mandalları gibi şeyleri arayın ve geride hiçbir şey bırakmadığınızdan emin olun.

44. Adam iplerinizi güneş enerjili kazık ışıklarıyla işaretleyin

Yanınıza birkaç güneş enerjisiyle çalışan kazık ışığı alın (yaz aylarında her biri yaklaşık 1 £ karşılığında hazırdır) ve özellikle yoğun bir kamp alanında, bir yolculuk tehlikesi oluşturmalarını önlemek için öne çıkan adam halatlarını işaretlemek için bunları kullanın.

45. Yer minderlerini alın

Çadırınızın içinde rahat bir dinlenme alanı yaratmak için yer minderleri ve hatta sıradan minderler bile idealdir.

Kilimler ve yer minderleri kampı daha rahat bir deneyim haline getirir

46. ​​Küçük bir çadır seçmeyin

Süpermarkette yirmi sterlinlik bu küçük tek deri açılır çadır o zamanlar harika bir fikir gibi görünebilir, ancak bir veya iki geceden daha uzun bir kamp gezisinde veya özellikle aile kampçıları için bir çadır bulacaksınız. Size çok daha pratik ve keyifli bir kamp gezisi için alan sağlar, bu yüzden küçük bir çadır seçme tuzağına düşmeyin. 5 kişilik bir çadır olduğunu söylüyorsa, bunun genellikle dar SIM’lerde (Kendiliğinden şişen paspaslar) 5 iskelet anlamına geldiğini ve bagaj veya kamp mobilyalarına izin vermediğini unutmayın, bu nedenle daha küçük yerine daha büyük bir çadır seçin.

47. Kötü hava için plan yapın

Birleşik Krallık’ta yazın kamp yapıyor olsanız bile, yine de soğuk geceler ve ne yazık ki bol yağmur anlamına gelebilir. Yağmurlu bir günde küçücük bir çadırın içinde mahsur kalmak ruhunuzu mahvedebilir, bu nedenle çadırınızın hava yağışlı olduğunda takılabileceğiniz bir yaşam alanı içerecek kadar geniş olduğundan ve ayrıca ıslak hava giysilerinizin olduğundan emin olun. ve çadırın içinde sıkışıp kalırsanız sizi meşgul edecek birçok şey.

Bir DIY glamping kurulumu oluşturmak zor değil

48. Çadırınızı süsleyin

Bazı insanlar temel kamp deneyimine geri dönmeyi sever, bazıları ise rahat ve şık bir şekilde kamp yapmayı sever. Bu size benziyorsa, kamp gezinizi daha çok glamping (glam kampı) gibi hissettirmek için atabileceğiniz bazı basit adımlar var. Peri ışıkları, şilteler, kirazkuşları ve minderler gibi ekstralara yatırım yapmak kamp deneyimini değiştirebilir.

49. Temel cihazlarınızı şarj etmek için bir şeyler alın

Elbette çoğu insan her şeyden uzaklaşmak için kamp kurar, ancak şarjlı bir cep telefonuna sahip olmak aslında oldukça faydalıdır. Navigasyondan acil iletişim yöntemine kadar, kamp yapıyorsanız, telefonunuzun şarjlı ve çalışır durumda olduğundan emin olmak mantıklıdır.

Telefonunuzu bir müzik çalar ve kamera olarak kullanırsanız, pil ömrünü tüketirsiniz, bu nedenle temel ihtiyaçlarınızı tamamlamak için yanınızda bir güç bankası veya solar şarj cihazı olduğundan emin olun. 

50. Kamp kurallarını okuyun

Doğru kamp yeri seçiminin çok önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik, ancak bir kamp yeri seçtikten sonra ve gelmeden önce, kamp alanının bireysel kurallarının farkında olduğunuzdan emin olun. Bunlar saat 21.00’den sonra kesinlikle gürültü olmamasından müzik, köpek veya kamp ateşi olmamasına kadar değişebilir, bu nedenle kuralların farkında olduğunuzdan ve bunlara bağlı kaldığınızdan emin olun.

51. Diğer kampçılara karşı dikkatli ve saygılı olun

Radyoda bir futbol maçı dinlemek veya müzik çalmak rahatlama fikriniz olabilir, ancak vahşi kamp yerine kamp alanındaysanız, dikkatli ve diğer kampçılara saygılı olmanız gerekir. Bencillikle deneyimlerini mahvetme!

52. Çöp poşetlerini alın

Nerede kamp yapıyor olursanız olun, sahanızı çöplerden arındırmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Çöp poşetlerini çöp için paketlediğinizden emin olun ve çöplerinizi geri dönüşüme izin verecek şekilde ayırmaya çalışın.

53. Katlanabilir kamp malzemeleri kullanarak yerden tasarruf edin

Yeriniz kısıtlıysa, katlanabilir kamp malzemeleri kullanmak gerçekten yardımcı olabilir. Su ısıtıcılarından ve bulaşık kaplarından saklama sepetlerine ve düz katlanan bardaklara kadar her şeyi alabilirsiniz, bu da taşıma sırasında yerden tasarruf etmenize yardımcı olur. Harika Outwell Collaps serisine göz atın .

54. Dökülmeler ve kirli yüzeyler için temizlik bezleri alın

Anti bakteriyel mendillerden bulaşık deterjanına kadar kamp yaparken her şeyi silmeniz ve temizlemeniz gerekeceğini unutmayın! Dökülmeler olacak ve masa yüzeyleri ve benzeri pislik alacak, bu nedenle yanınızda biraz anti-bakteriyel veya temizlik mendili ve mutfak rulosu olduğundan emin olun.

55. Açılır bir çamaşır kutusu alın

Açılır bir çamaşır sepeti, aile kamp gezileri için idealdir, içine bir çöp torbası koyun ve hey presto, kullanışlı bir çöp kutunuz var.

56. Ekstra katmanları paketleyin

Yılın hangi döneminde olursa olsun, açık havada vakit geçirmek söz konusu olduğunda, katmanlar halinde giyinmek iyi bir fikirdir. Bol miktarda sıcak katman, su geçirmezlik vb. olduğundan emin olun. Çocuklar için, her zaman ıslanacakları/kirlenecekleri/ağaçtan düşecekleri ve giydikleri her şeyi yırtacakları için, ihtiyaç duyacaklarını düşündüğünüzden fazladan birkaç yedek kıyafet toplayın. Su geçirmezlik için hem The People’s Pancho hem de November Rain harika korkak pançolar yapıyor.

57. Çadırınız için eski bir halı veya ön paspas alın

Çadırınızın kapısının içine bir ön paspas veya eski bir halı koyun. Islak havalarda zemin örtüsü çok çabuk ıslanabilir ve çamurlanabilir ve bir kapı paspasına sahip olmak, çadırınızın içini kuru ve temiz tutmaya yardımcı olan bir tür bariyer görevi görür.

58. Yürüyüş kitapları, vahşi yaşam kitapları ve bölgenin kağıt haritasını paketleyin

WiFi ve 4g’ye o kadar alıştık ki, telefon sinyali veya internet bağlantısı olmayacak kadar uzaktaki bir kamp alanına geldiğinizde şoke edici gelebilir. Ayrılmadan önce en azından ziyaret edilecek veya keşfedilecek yerel yerlerin adlarını ve adreslerini yazdırdığınızdan emin olun, daha da iyisi yürüyüş kitaplarınızı, doğa ve vahşi yaşam rehberlerinizi ve bölgenin işletim sistemi haritasını almayı unutmayın – bu şekilde bağlantı olmasa bile, izleyeceğiniz hazır yürüyüş rotaları da dahil olmak üzere yapacak çok şeyiniz olacak.

59. Yangın güvenliğini ciddiye alın

Kabul edelim, Birleşik Krallık’ta kamp yaparken çoğu insan bir tente altında yemek pişirir ve tenteler bir çadırın içinde olduğundan çok daha yüksek düzeyde havalandırma sağlarken (ASLA çadırınızın içinde yemek pişirmeyin!) yine de bazı önlemler aldığınızdan emin olmaya değer. Bir karbon monoksit alarmı, yangın battaniyesi ve yangın söndürücü fazla yer kaplamaz, ancak kamp alanında yemek pişirmeyi biraz daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur.

60. Arabanızı nasıl paketlediğinize dikkat edin

Arabayı topladığınızda, siteye geldiğinizde ilk önce ihtiyacınız olacak şeylerin kolayca erişilebilir olduğundan emin olun. Bu nedenle, çadırınız, mandal tokmakları vb. gibi şeyler ya en son paketlenmelidir, böylece daha kolay erişilebilir olurlar ya da onlara ulaşmadan önce tüm arabayı paketinden çıkarmanız gerekmeyecek şekilde paketlenmelidir – özellikle kullanışlıysa sonunda yağmurda kamp kurmak zorunda kalıyorsunuz.

Siteye vardığınızda ihtiyaç duyacağınız şeylerin bavulunuzu hazırlarken elinizin altında olduğundan emin olun.

61. Küf kokularını uzaklaştırmak için tütsü yakın

Çadırınız ve kamp malzemeleriniz genellikle bir garajda veya barakada tutulduğundan, onları dışarı çıkardığınızda biraz yumuşak olabilirler. Bir veya iki tütsü yakmak, kalıcı küf kokularını temizlemenin harika bir yoludur ve sprey hava spreyi kullanmaktan çok daha az yapay koku bırakır.

62. Islak havalarda kamp yapmak için ayak izi zemin örtüsü kullanın

Islak havalarda kamp yapılırken çamur verilir. Çadırınızın alt kısmı çamurlu zeminle doğrudan temas ettiğinden, özellikle çoğu modern çadırda olduğu gibi dikilmiş bir zemin örtüsüne sahipseniz, seyahatinizin sonunda eşyalarınızı toplayıp eşyalarınızı toplamanız ürkütücü bir iş olabilir! Metrelerce çamurlu çadırı kendi üzerine katlamak, kaçınılmaz olarak, sineklik levhasını da çamurlu hale getirmenize yol açacaktır, bu yüzden bundan kaçınmanın bir yolu, ikinci bir ayak izi zemin tabakası kullanmaktır.

Paketleme sırasında, çadırınızı normal şekilde katlayabilir ve çamurlu ayak izi zemin örtüsünü ayrı olarak paketleyebilirsiniz.

Kamp gezisi için paketleme

63. Her şeyi torbalara ve/veya kutulara koyun

Bir kamp gezisi için son dakika eşyalarını arabaya atmak cezbedicidir, ancak gevşek rastgele eşyalar, paketin açılması söz konusu olduğunda gerçek bir faff olabilir. Özellikle hava kötüyse, tek tek eşyaları taşıyan arabaya gidip gelmek, ıslanma ve ıslanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir, bu nedenle son dakika eşyalarını bagaja atma dürtüsüne karşı koyun.

Büyük ‘yaşam için çantalar’ (ekstra büyük TK Maxx çantalar mükemmeldir!) veya kapaklı plastik saklama kutuları idealdir ve eşyaları çok daha hızlı hareket ettirebileceğiniz anlamına gelir. Paketleme işlemi nadiren düzenlendiği ve düzenlendiği için birkaç ekstra çanta da toplayın, bu nedenle eve gelmek için açıklanamayan bir şekilde alanınız bittiğinde, ihtiyaç duymanız halinde paketlemek için fazladan çantalarınız olacak.


Yazının orijinalini (https://www.campingwithstyle.co.uk/camping-the-ultimate-list-of-camping-tips-camping-hacks-tips/)

adresinde bulabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, bu hususu okuyucunun dikkate alması gerekir. Ayrıca yazının orijinalinde reklam içerikli anlatım bulunduğunu da dikkate alınız.


Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!