Kışın Doğa Yürüyüşü Önerileri

Outdoor Türkiye:

Türkiye’nin Outdoor Sayfası olarak kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek başladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. Önceki yayınlarda kampçılık nedir sorusunun cevabını vererek kampçılığın tanımını yapmış, kampçılık eğitimi ve kamp ekipmanları üzerine bilgi vermiştik. Üçüncü yazımızda ise kamp türlerini açıklamıştık. Kampçılık ve doğada hayatta kalma üzerine yazmaya devam ediyoruz. Kamp nasıl yapılır, kampçılık nedir, kamp ekipmanları nelerdir, temel outdoor ve dağcılık eğitimi yazılarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Kamp Çadırı Seçmek

Kamp Çadırı Seçimi

Kamp çadırı seçme konusundaki ilk yazımızda genel olarak çadır türlerini tanıtmıştık. Kamp Çadırı Almadan Önce Yapılması Gerekenler noktasında Kamp Çadırı Seçimi sorusunun cevabını vermeden önce Çadır Nedir ve Çadır ne işe yarar? sorularının cevaplarını vermiştik.  Bu soruları cevapladıktan ve kamp çadırı seçimi konusunda gerekli bilgileri verdikten sonra En iyi Çadır markaları hangisi? 4 mevsim çadır ne demek? gibi soruların cevaplarını her okuyucunun kendisinin bulabileceğine inanıyoruz. Kamp çadırı seçimi konulu ikinci yazımızda ise kamp çadırı almadan önce dikkat edilmesi gereken bütün noktaları detaylı şekilde incelemiştik.

Kampçılık ile İlgili Yazılarımız

Kamp Çadırı

Bu yazımızda (https://www.blueridgeoutdoors.com/) dresinden çeviri yoluyla elde ettiğimiz Soğuk Günlerde Outdoor Önerileri (8 Cold-Weather Backpacking Tips) başlıklı yazıyı okuyucumuzla buluşturuyoruz.

Yazının orijinalini (https://www.blueridgeoutdoors.com/hiking/8-cold-weather-backpacking-tips/) adresinden okuyabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, bu hususu okuyucunun dikkate alması gerekir.


Soğuk Havalarda Sırt Çantasıyla Seyahat İçin 8 İpucu

Kışın sırt çantasıyla seyahat etmenin avantajları vardır – özellikle en sevdiğiniz taşra yerlerinin tadını kalabalık olmadan çıkarmak – ama aynı zamanda birçok zorluğu da vardır. Soğuk havalarda vahşi araziyi keşfetmeye hazırlıksız olmak, sizi tamamen tehlikeli olmasa da son derece rahatsız edici bir duruma sokabilir. Ekipman tavsiyesinden sıcaklık tüyolarına kadar, soğuk ormanda talihsiz kazaları önlemek için bazı önemli ipuçları burada.

Yün giyin

Kış Doğa Aktiviteleri

Yün genellikle harika bir kumaş olarak adlandırılır. Cildinizden nemi çeker, vücudunuzu yalıtır ve ayrıca sıcakken nefes alır. Ama aynı zamanda sahip olunması gereken bir malzemedir, çünkü ağırlığının yüzde 40’ına kadar nemi emebilir (bu aşırı soğuk olduğunda büyük sorunlara neden olabilir) ve yine de vücudunuzu yalıtabilir. Nispeten, pamuk ağırlığının 27 katına kadar emebilir, ancak ıslandığında ısıyı tutmaz. Yün giyerek, dağ havası soğuk olduğunda vücut sıcaklığınızı dengelemeye yardımcı olabilecek yalıtkan bir bariyer oluşturabilirsiniz. 

Sobanızı Yükseltin

Kış Doğa Aktiviteleri

Uygun bir soba, kış sırt çantalı kurulumunuzu tamamen değiştirebilir. Suyu kaynatmak için 20 dakika beklemek yerine, sıcaklıklar düştüğünde bile son derece verimli olan bir sobaya yatırım yapabilirsiniz. Sıvı yakıtlı sobalar, soğuk söz konusu olduğunda piyasadaki en güvenilir seçeneklerden bazılarıdır. Buna karşılık, bütan, sıcaklık 31 derecenin altına düştüğünde buharlaşmayı durdurur. Sıvı bir seçenek arıyorsanız, MSR Firefly gibi birçok dağcı. 

Ayrıca, sadece enerji çubuklarına yaslanmayın. O sobayı mutlaka kullanın ve bol bol sıcak yemek yapın. Sıcak yemek yemek veya ılık sıvı içmek vücudunuzun soğuğu daha etkili bir şekilde ele almasına yardımcı olabilir. 

Fazladan Kalori Tüketin

Kış Doğa Aktiviteleri

Daha fazla yediğinizden emin olun. İnsan vücudu soğukta çalışmak için daha çok çalışmak zorundadır. Aslında, soğuk havalardayken vücudunuz yüzde 30’a kadar daha fazla kalori yakabilir. Bu yüzden atıştırmalıkları ikiye katlayın veya kış aylarında sırt çantasıyla seyahat etmek için besleyici olarak yoğun yiyecekler bulun. Bunu yapmak, vücudunuza enerjiyi korumak ve sıcaklığı düzenlemek için ihtiyaç duyduğu yakıtı verecektir. 

Uyku Kitinizi Kaliteli Seçin

Ilımlı kış sıcaklıklarıyla karşı karşıyaysanız, muhtemelen üç mevsimlik bir çadırla kurtulabilirsiniz. Ancak uyku setinizin arandığından emin olmak isteyeceksiniz. Yeni başlayanlar için uyku tulumunuzun konfor derecesine dikkat edin. Düşükler 20’lerdeyse, çantanızın 10 derece veya daha az derecelendirilmesini isteyeceksiniz. 

Kışın Doğa Aktiviteleri

Uyku pedleri bazı sırt çantalı gezginler tarafından lüks ürünler olarak görülse de, aslında vücudunuz için konforlu uyku sıcaklıklarını korumada hayati bir rol oynarlar. Uyku pedlerini ikiye katlamak veya daha yüksek R değerine sahip bir ped almak, donmuş zeminden korunmanıza yardımcı olacaktır. R-değeri spektrumu 0 ila yaklaşık 7.5 arasındadır. Değer ne kadar yüksek olursa, pediniz sizi yerden o kadar fazla izole edecektir. 

Bir diğer husus ise nemdir. Bazı sırt çantalı gezginler, sıcaklık katabileceği için uyku sistemlerine bir yün battaniye koyarlar. Ancak uyku tulumunuzun dış kısmını da çantanızın üzerine battaniye koyarak nemden koruyabilirsiniz. 

Uyku Tulumuna Girmeden Önce İhtiyaçlarınızı Giderin

Kimse taşrada gece yarısı kalkıp işemek istemez. Ancak idrarı mesanenizde tutmak da vücudunuzu onu ısıtmak için çalışmaya zorlar. Soğuk havaya dayanmak zaten ekstra enerji gerektirdiğinden, gece idrara çıkma olasılığını azaltmak en iyisidir.

Bir Su Şişesini Kayynar Suyla Doldurun

Kış Doğa Aktiviteleri Nalgene

Uyurken ayak parmaklarınızı sıcak tutmaktan endişe ediyorsanız, bir Nalgene su şişesini kaynar suyla doldurup uyku tulumunuza koymayı düşünün. Bu, uyku sisteminize sıcaklık katmanın harika bir yoludur. Bu su şişeleri aşırı sıcaklıklara dayanacak şekilde üretilmiştir, bu da onları sıcak sıvı tutmak için harika kılar. Dış sıcaklıklara bağlı olarak, sıcak bir Nalgene şişesi tüm gece boyunca ısıyı koruyabilir. Ve sızıntı konusunda endişeleriniz varsa, daha fazla koruma için Nalgene’nizi bir yün çorabın içine koyun. 

Pillerinizle Az Kullanın

Kış Doğa Aktiviteleri

Aşırı soğuk havalar telefonunuzun pilini tüketir. Ancak elektronik cihazlarınızla uyuyarak ve onları vücut sıcaklığına yakın tutarak pil ömrünüzü korumanız mümkündür. Bazı insanlar onları parmak kutusuna doldurmayı tercih ederken, diğerleri onları bir cebinde göğsüne yakın tutmayı tercih eder. Lityum piller, soğukta diğer pil seçeneklerine göre daha güvenilir olma eğilimindedir.

Evde bir Seyahat Planı Bırakın

Kış Doğa Aktiviteleri

Ne zaman taşraya gidiyorsanız, evde biriyle birlikte bir seyahat planı bırakmak iyi bir fikirdir. Bu, bir şeylerin çok yanlış gitmesi durumunda bir kurtarma başlatmalarına yardımcı olabilir. Sevdiklerinize yolculuğunuzdan ne zaman dönmeniz gerektiğini bildirmek, dağlarda kaybolursanız, mahsur kalırsanız veya hipotermiye uğrarsanız, onların hızlı hareket etmelerine yardımcı olabilir.  


Yazının orijinalini (https://www.blueridgeoutdoors.com/hiking/8-cold-weather-backpacking-tips/) adresinden okuyabilirsiniz.

Not: Yazıyı çeviri programı aracılığıyla birebir çeviri yöntemiyle çevirip yayınladığımız için bazı kavram ve terimlerde tam Türkçe karşılık bulunmayabilir, bu hususu okuyucunun dikkate alması gerekir.


Bütün outdoor aktivitelerinde ve doğa sporlarında güvenlik öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Hiçbir makale veya video, doğru pratik eğitim ve şahsî deneyimin yerini alamaz. Özellikle outdoor ekstrem sporlarda kendi kişisel güvenliğinizden öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Her zaman kişisel güvenliğinizi, birlikte olduğunuz takımın uyum ve güvenliğini ön planda tutun.

Her durumda doğadan taraf olun, çevreyi temiz tutun, vahşi hayvanlara, vahşi yaşamın devam ettiği doğaya kesinlikle zarar vermeyin. Tarihi ve turistik mekanlara zarar vermeyin, çöplerinizi yanınızda götürün.

Lütfen sadece okuduğunuz makale değil outdoor ve doğaya dair yayınlanmasını ve irdelenmesini istediğiniz her konu hakkında iletişim sayfamızdaki bağlantıları kullanarak bize yazın. Outdoor aktiviteleri ve macera turizmi hakkında en son bilgileri almak için sitemizi takip ediniz. 

Türkiye’nin Outdoor Sayfası

http://www.turkeyoutdoor.org

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!