Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü Tanıtımı

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

29    Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü

Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü
 • Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü Kısa Tanıtım:
 • 1860 yılında Vali Konağı olarak yapılan Abidinpaşa Köşkü Ankara’nın tarihi abidelerinden birisidir.  Bina,1886-1894 yılları arasında vali olarak bulunduğu Ankara’nın imarında önemli hizmetlerde bulunan Abidin Paşa tarafından yaptırılmıştır.
 • Eski ankara valisi Abidin Paşa’ya ait köşktür kendisi Abidin Dino’nun dedesidir.
 • Köşkün içinde yer aldığı parkta Ankara’yı simgeleyen hayvan figürleri, köşkün içinde de Ankara yöresine ait giysi ve eşyalar sergilenmektedir.
 • Abidinpaşa Köşkü, Ankara Sultanisi, Hamidiye Sanayii Mektebi ve Gureba Hastanesi gibi imparatorluğun son dönemlerinde Ankara’da yapılan eserlerden olup, Millî Mücadele döneminde Türk ordusunun subay ihtiyacını karşılayan Sınıf-i Muhtelife Zabit Namzetleri Talimgâhı ’na ev sahipliği yapması ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret edip konuşma yaptığı mekânlardan biri olması açısından oldukça önemlidir.
 • Cumhuriyetimizin kurulma mücadelesi sürerken Harp Okulu kurulana kadar geçici süre Harp Okulu da olmuş Abidin Paşanın köşküdür.
 • 1912 yılında Ankara’da açılan Jandarma Karakol Kumandanları Mektebi, Abidinpaşa Köşkünde faaliyete başladı ve bu nedenle bina elden geçirildi. Zamanla yaşanan yetersizlikler nedeniyle bina etrafına yeni yapılar inşa edildi. Millî Mücadelede ihtiyaç duyulan genç subay ihtiyacını karşılamak üzere 01 Temmuz 1920’de Abidinpaşa Köşkü ve civarındaki barakalarda “Sınıf-ı Muhtelife Zâbit Namzetleri Talimgâhı” açıldı.
 • Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma kapsamına alınan bu evi Ankara Kulübü Derneği ile birlikte bir kent müzesine dönüştürdü ve adı da, ‘Ankara Kültür ve Sanat Evi’ konuldu.
 • Burada Atatürk için de özel bir köşe ayrıldı.
  Gezilmeyi, görülmeyi hak eden Abidinpaşa Köşkü, Ankara’nın iki asrına damga vurmuş yapıtlardan birisi olarak bizi bekliyor. İçindeki duvarlar, yaşanmış nice hatıraları dilimize tercüme etmemizi bekliyor.

Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü Adresi: Ertuğrulgazi, 06590 Çankaya/Ankara

Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü Harita: Kültür ve Sanat Evi Abidinpaşa Köşkü (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, #seyahatetmeklazim, #seyahatetmesanati, #seyahatacentasi,#seyahatkonsept, #seyahatfotografciligi, #seyahatrehberim, #seyahatfoto, #seyahatimvar, ##seyahatcantasi, #seyahatetmek, #Ankara, #kamp, Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!