Ankara Çamkoru Tabiat Parkı Tanıtımı

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

46    Ankara Çamkoru Tabiat Parkı

Ankara Çamkoru Tabiat Parkı
 • Ankara Çamkoru Tabiat Parkı Kısa Tanıtım:
 • Çamkoru Tabiat Parkı ülkemizin doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Buraya özellikle yaz aylarında pek çok ziyaretçi gelmektedir. 
 • Çamkoru Tabiat Parkı eski Ankara-Bolu devlet karayolu güzergahında bulunmaktadır. Eski Ankara-Bolu devlet karayolu güzergahında bulunmaktadır. Ankara’ya 110 km. Çamlıdere’ye 15 km. Kızılcahamam’a 38 km. Gerede’ye 50 km uzaklıktadır.
 • Karayolu sahayı ikiye bölmüş vaziyettedir. Alanın bir bölümü orta ve kalın ağaçlık çağında doğal sarıçam ve karaçam ağaç türleri ile kaplıdır. Çamkoru Tabiat Parkının içerisinde bir gölet bulunmaktadır. Göletin çevresini ise çam ağaçları süslemektedir. Bu alan yaklaşık 215 hektar büyüklüğündedir. Burası ormanın içinde saklı kalmış doğal bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Diğer bölümü orman içi açıklık ve Çamkoru Göletinden oluşmaktadır. Çamlıdere bölgesi, kent hayatının stresinden bunalmış ve sıkılmış Ankara halkı için çeşitli turistik amaçlara yönelik hizmet sunma imkanları bakımından en elverişli ve en yakın yer olma özelliğini bünyesinde barındırmaktadır. 
 • Alanın bir bölümü orta ve kalın ağaçlık çağında doğal sarıçam ve karaçam ağaç türleri ile kaplıdır. Diğer bölümü orman içi açıklık ve Çamkoru Göletinden oluşmaktadır. Saha odunsu türlerin yanı sıra otsu bitki türleri açısından da oldukça zengin yapıya sahiptir. Yaban hayatı olarak memeli türlerinden kurt, çakal, tilki, tavşan ve yaban domuzu, yırtıcı ve ötücü kuş türleri ile Çamkoru Göleti içerisinde değişik türde balıklar yaşamaktadır.
 • Çamkoru içerisinde Kızılaya bağlı bulunan Çamlıdere Çamkoru gençlik kampı yer almaktadır. Bunun dışında İzcilik Tesisi de yer alır.
 • Çamkoru göletinin kenarına araç ile gelmek yasaktır. Bu sebeple araçların biraz geride park edilerek alana yürümek gerekir. Göl kenarında mangal yapmakta yasaktır. Bu şekilde göl çevresinin ve tabiatın temiz kalması sağlanmaktadır. Burada yapılabilecek pek bir aktivite bulunmaz. Yapılabilecek en güzel aktivite muhteşem doğayı izleyerek yürüyüş yapmak olacaktır. Burada mükemmel fotoğraflar da çekilebilirsiniz.
 • Eskiden mesire yeri olarak kullanılan Çamkoru, 2008 yılında Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 23. Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Sahanın bir kısmı Hazine’ye aittir.
 • Çamkoru Tabiat Parkına geldiğinizde arabayı giriş kısmına bırakarak gölet kısmına yürümeniz gerekmketedir. Bu yürüyüş yaklaşık 5 dk civarı sürer. Çamkoru Tabiat Parkında mangal yakmak yasaktır. Bu sebeple burası oldukça temizdir. Göletin iç kısımlarına gittiğiniz zaman gölet ile birleşen bir toprak yol bulunmaktadır. Buradaki küçük alanda dilerseniz piknik yapmanız mümkündür.
 • Çamkoru Tabiat parkının içerisinde kamp yapabilme imkanınız da vardır. Kamp alanları gölet tarafında değil tabiat parkı alanındadır. Tabiat parkı içerisinde uygun gördüğünüz her alanda kamp yapmanız mümkündür. Kampçılar genel olarak tuvaletlerin üst kısımlarında kamp yapmayı tercih etmektedirler. Çünkü burada oyun parkı, voleybol sahası, masa ve çeşmeler bulunmaktadır.
 • Tabiat parkı içerisinde herhangi bir tesis ya da büfe bulmanız imkansızdır. En yakın yer ise Çamlıdere ilçesidir. Bu sebeple kamp alanına gelirken lazım olan tüm eşyaları yanınızda getirmeniz gerekmektedir.
 • Çamkoru Tabiat Parkına girişlerde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Giriş tamamen ücretsizdir. Bunun dışında kamp alanları içerisinde de herhangi bir ücret alınmaz.
 • Burada ücretsiz bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Alan içerisinde Doğa Eğitim Merkezi, kır kahvesi, voleybol sahası, WC, Giriş kontrol noktası yer almaktadır.

Ankara Çamkoru Tabiat Parkı Adresi: Alakoç, 06740 Çamlıdere/Ankara

Ankara Çamkoru Tabiat Parkı Harita: Çamkoru Tabiat Parkı (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, #seyahatetme, Ankara Çamkoru Tabiat Parkı 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!