ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

43    Ankara Cebeci 50. Yıl Parkı

Ankara Cebeci 50. Yıl Parkı
  • Ankara Cebeci 50. Yıl Parkı Kısa Tanıtım:
  • Çankaya ilçesinin Cebeci semtindeki park Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü üzerindeki tepeye konuşlandırılmıştır.
  • Cumhuriyetimizin 50. kuruluş yılı nedeniyle 1973 yılında acılan park, zamanla harap hale gelmiş ve 2012 yılında yeniden düzenlenerek hizmete açılmıştır.
  • Bulunduğu konumun çok yüksek olması nedeniyle Ankara manzarasını görmek isteyenlerin ilgisini çekmektedir.
  • Park, yükseltisi nedeniyle Ankara’nın Terası gibidir. Park içinde 4 adet çocuk oyun alanı, 1 buz pateni pisti ve Lunapark ve çay bahçesi yer almaktadır.
  • Büyüklerin spor yapmaları için yürüyüş ve koşu yolları da oluşturulmuştur.
  • Parkta geniş bir yeşil alan, gölet, piknik alanı, açık hava tiyatrosu, çocuk bahçesi, buz pateni pisti, kafeler, futbol sahası ve Avrupa’nın en uzun, Dünya’nın ikinci uzun bayrak direği bulunmaktadır.
  • Ayrıca, 1 halı sahası ve 1 basketbol sahası var. Parkın içinde 110 m uzunluğunda direk ve 20/30 m boyutları ile Türkiye’nin en büyük bayrağı yer alıyor.
  • Bayrak, parkı ihtişam ve güzelliğini sergilemek ve kentin her yerinden görülmeyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Ankara Cebeci 50. Yıl Parkı Adresi: Yıl, Münzeviler Cd. 06590 Çankaya/Ankara

Ankara Cebeci 50. Yıl Parkı Harita: Cebeci 50. Yıl Parkı (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, #seyahatetme, Ankara Cebeci 50. Yıl Parkı,