ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

66    Ankara Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi)

Ankara Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi)
 • Ankara Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi) Kısa Tanıtım:
 • Julianus Sütunu ya da halk arasında bilinen adıyla Belkıs Minaresi; Ankara’nın Ulus semtinde bulunan bir dikilitaştır.
 • Yaklaşık 15 metre yüksekliğe sahip olan sütun yığma taş kullanılarak inşa edilmiştir.
 • Son pagan Roma imparatoru olan Julianus, 362 yılında Perslere savaş açmış ve yolu Ankara’dan da geçecek şekilde bir rota oluşturmuştur. İmparatorun sefere giderken yol üstünde mola verip şehirde konaklayacağına dair haberlerin gelmesi üzerine tüm kentte hazırlıklar başlamış ve onu onurlandırmak adına Julianus Sütunu dikilmiştir. 
 • Sütün 362 yılında Roma İmparatoru Julian’ın Ankara’ya ziyareti onuruna karşılık dikilmiştir. 15 metre yüksekliktedir ve kendine özgü bir mimari yapıdır. Gövdesinde birçok yivli halka şekilli beyaz taşlar üst üste konulmuş, fakat tek parça gibi görünmektedir.
Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi)
 • Hiçbir yazıtı yoktur. Başlığı yapraklarla süslü, kaidesi ve gövdesi ise çok sadedir.
 • Kaidesi ve gövdesi oldukça sade bir tasarıma sahip olup başlık akantus modeli yaprak kabartmalarıyla süslenmiştir.
 • Halk arasında Belkıs Minaresi adı ile de anılır. Evvelden Taşhan’ın yanında olup, 1934 yılında, Valilik Binası önündeki bugünkü yerine nakledilmiştir. Eskiden gümrük müsteşarlığı ve İş Bankasi binası arasındaki alanda bulunan, imar planına göre bugünkü yerine kaydırılmış, uzun bir sütundur.
 • Yapı Korint sütun başlığı modeline sahiptir. Sütun 2001 yılında Ankara Valiliği tarafından restore edilmiştir.
 • Anıta, tepesindeki kuş yuvasında bulunan yavru kuşların düşmesini önlemek amacıyla teller yerleştirilmiştir.
 • Andezitten yapılan bir platform üzerine oturtulmuş olan sütunun malzemesi beyaz-gri renkli kireç taşıdır. Yazıtı olmadığı için kim tarafından ve nasıl yapıldığına dair bilgi bulunmamaktadır.

Ankara Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi) Adresi: Hacı Bayram Mh, 06030 Altındağ/Ankara

Ankara Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi) Harita: Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi) (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, #seyahatetme, Ankara Jülien Sütunu (Belkıs Minaresi),