Ankara Kurtuluş Parkı Tanıtımı

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

74    Ankara Kurtuluş Parkı

Ankara Kurtuluş Parkı
 • Ankara Kurtuluş Parkı Kısa Tanıtım:
 • Kurtuluş Parkı, Ankara’nın en tanınan parklarından biridir. Fidanlık Mahallesi’nde yer alır. Adı eskiden bağlı bulunduğu Kurtuluş Mahallesi’nden gelmektedir.
 • Kurtuluş Parkı Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır. Kurtuluş Parkının Fidanlık mahallesinde yer almaktadır.
 • Üzerinde gösterişli bir yaya köprüsünün bulunduğu göleti çevreleyen, hem koşu hem de buz pateni pisti olan şehir parkıdır.
 • Türkiye’de birçok ünlü park vardır. Kurtuluş Parkı da o parklardan bir tanesidir. Kurtuluş Parkı aynı zamanda bulunduğu şehrin en ünlü parkları arasında yer almaktadır.
 • Kurtuluş Parkı 1980 yılında açılmış olan bir parktır. Kurulduğu günden bu yana Kurtuluş Parkı en çok ziyaret edilen parklar arasına girmiştir. Özellikle hafta sonları ailecek burada vakit geçirenlerin sayısı bir hayli fazladır.

Kurtuluş Parkı
 • Yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip olan Kurtuluş Parkı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen bir parktır.
 • Kurtuluş Parkı bulunduğu şehrin en kalabalık yerleri arasında yer almaktadır. Kurtuluş Parkı tam olarak yapılmasının da Atatürk dönemine uzandığı bilinmektedir. Tam olarak resmi açılışı da 1980 yılında yapılmıştır.
 • Büyük ve huzurlu. Yürüyüş yolu, koşu yolu, engelli aracı şarj ünitesi, halı saha, masa tenisi alanları, büfe gibi ihtiyaç karşılayan yerler var.
 • Kurtuluş Parkı içerisinde masa tenisi ve buz pisti başta olmak üzere birçok faaliyet bulunmaktadır.
 • Aynı zamanda halı saha da bu parkta en popüler olan faaliyetler arasında yer almaktadır. Burada akşamları da yürüyüş ve koşu pisti yapılmaktadır. Yürüyüş yapanların sayısı burada akşamları oldukça fazladır. Çocuklar için birçok çocuk ve oyun alanları da yer almaktadır.
 • Kurtuluş Parkı çok amaçlı olarak kullanılan bir parktır. Burada nikah salonu da bulunmakta ve düğünler de yer almaktadır. Ulaşımı son derecede merkezi bir konumda bulunmaktadır. 
 • Kurtuluş Parkı Özellikleri
 • Kurtuluş Parkı 110.000 metre kare yüzölçümüne sahiptir.
 • İçerisinde 200 metre karelik bir spor alanı yer almaktadır.
 • Ankara’nın en eski parklarından birisi olarak bilinmektedir.
 • 49 bin metre karelik bir çim alana sahiptir.
 • Lokasyon olarak merkezi bir konumda yer almaktadır.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Ankara Kurtuluş Parkı Adresi: Fidanlık, Prof. Dr. Nusret Fişek Caddesi No:39, 06420 Çankaya/Ankara

Ankara Kurtuluş Parkı Harita: Kurtuluş Parkı (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, #seyahatetme, Ankara Kurtuluş Parkı,

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!