Ankara Sakarya Şehitleri Ve Zafer Anıtı Müzesi Tanıtımı

ANKARA

Ankara’da bulunan tarihi turistik ve doğal yerlerin listesi ve tanıtımı, Ankara kamp alanları, Ankara mutfağını oluşturan lezzetler için aşağıdaki yazılarımıza göz atın.

Ankara Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Ankara’ya gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz tarihi, turistik ve doğa güzelliklerinin tanıtımını yayınlıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yerler ile ilgili kısa ve kitabi bilgi vermeyi tercih ediyoruz. Zira güzellik kavramı görecelidir ve herkes kendi özgün düşüncesi ile tarihi turistik yerlere bakıp yorum yapmaktadır. Tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekân sizin tatil anlayışınıza uymayabilir. Başkasının beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz. Hatta aynı yere iki farklı tarihte giderseniz görüşleriniz değişebilir.

Google haritalarda aynı yer hakkında birbirinin tamamen zıddı yorumlar görmekteyiz. Bu sebeplerle bu yazı sadece tanıtım amaçlı hazırlanmıştır. Yorumlardan kaçınılmaya çalışılmıştır. Gezip gördüğünüz yerlerin yargılamasını sizlere bırakıyoruz.

Yazı dizimizdeki yazıları hazırlarken temel olarak merkezi ve yerel yönetimlerin (Valilik ve belediyelerin) şehir tanıtım yayınlarını, kültür müdürlüklerinin internet sitelerini ve basılı broşürlerini kaynak olarak kullanıyoruz. Bunun dışında internette çeşitli özel veya resmi sitelerde yer alan resim ve yazılardan da alıntılar yapmaktayız.

Bu yazı Ankara Gezi Rehberi sayfamızın eki mahiyetindedir. Ankara’da gezip görmek isteyeceğiniz diğer mekanları görmek için https://turkeyoutdoor.org/2021/12/23/ankara-gezilecek-yerler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Her konuda bize ulaşmak için adresimiz: www.turkeyoutdoor.org/iletişim


Ankara Gezilecek Yerler Listesi         

87    Ankara Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı
 • Ankara Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi Kısa Tanıtım:
 • Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Polatlı sınırları içerisinde Şehitler kaşı tepede bulunmaktadır. 
 • Sakarya Meydan Muharebesi Tarihî Millî Parkı ve Sakarya Şehitleri Anıtı Ve Müzesi aynı yerdedir.
 • Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit düşen askerler anısına Polatlı İlçesi'nin Şehitler Kaşı mevkiinde dikilen anıt 28 Ekim 1973 tarihinde ziyarete açılmıştır.
 • Sakarya Şehitler Anıtı; anıt gövdesi, heykeller ve müzeden oluşur. Anıt gövdesi 915 rakımlı tepeden başlayıp başlangıçtan itibaren daralarak, 420 basamaklı yol boyunca 970 rakımına kadar yükselir.
 • Yolun iki yanında yer alan sütunlar, savaşın üstün düşman güçlerine karşı kazanıldığının ifadesidir.
Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi
 • Merdivenli yolun sonunda, Türk Ordusu’nun kazandığı zaferin öyküsünü dile getiren kabartmalar ve müze yer almaktadır.
 • Müzede; Sakarya Meydan Savaşı'na ait belgeler ve çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.
 • Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı 14 Bölümünden oluşmaktadır. Bu Bölümlerden biri olan Polatlı Merkez Bölümü 365 Dekar alana sahiptir. Ankara iline 80 km. uzaklık da bulunan Polatlı Merkez bölümünde Türk silahlı kuvvetleri tarafından yapılan  Zafer Anıtı ve Sakarya Merkez Şehitliği mevcuttur.
 • Anıt 915 rakımlı noktadan başlar, 970 rakıma kadar yükselerek devam eder. Anıta merdivenlerin başladığı yerden girilir. Anıt gövdesinde başlangıçtan itibaren daralan merdivenli yol Sakarya zaferinin hangi koşullarda kazanıldığını gösterir.
 • 420 basamaktan oluşan bu yolda 42 çift sütun bulunmaktadır. Sütunlar Türk ordusunun Sakarya Meydan Muharebesinde yaşadığı gece ve gündüzlerin işaretidir.
 • Sakarya Şehitler Anıtı; anıt gövdesi, heykeller ve müzeden oluşur. Anıt gövdesi 915 rakımlı tepeden başlayıp başlangıçtan itibaren daralarak, 420 basamaklı yol boyunca 970 rakımına kadar yükselir.
 • Yolun iki yanında yer alan sütunlar, savaşın üstün düşman güçlerine karşı kazanıldığının ifadesidir. Merdivenli yolun sonunda, Türk Ordusu’nun kazandığı zaferin öyküsünü dile getiren kabartmalar ve müze yer almaktadır. Müzede; Sakarya Meydan Savaşı’na ait belgeler ve çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.
 • Zafer sembolü heykeller grubunda yer alan kadın, asker ve küçük bir çocuktan oluşan heykeller ise zamanla olgunlaşan milli şuurun ve gittikçe yükselen milli gücün simgesidir.
 • Tüm Türk milletinin savaşa katıldığını temsil eden heykel, bir asker, bir kadın ve bir çocuktan oluşuyor. Dipçikle duran asker heykeli, Türk askerinin süngüsüz ve mermisiz mücadelesini temsil ederken, elinde mermi tutan kadın heykeli Türk kadınının savaşta askerlerin yanında yer aldığını temsil ediyor. Elinde el bombasıyla duran çocuk heykeli ise her yaştan insanın bu savaşa katıldığını yansıtıyor.
Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı
 • Anıt içerisinde Sakarya zaferinin kazanan başta Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü'nün büstleri ile zafere imzalarını koyan Alaydan Kolorduya kadar birlikleri komuta etmiş komutanlarımızın isimlerinin yazdığı sütunların bulunduğu müze bulunmaktadır.
 • Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park Müdürlüğü idari binası da yine alan içerisinde bulunmaktadır.
 • Sakarya Merkez Şehitliğinde bulunan Anıt, Ulusun ve Türk istiklal mücadelesinin yönünü değiştiren Sakarya Meydan muharebesi Zaferinin kazanılmasını sağlayan aziz şehitlerimizin hatırasına uygun olarak 1932 yılında tamamlanmıştır.
 • 1932-1961 yılları arasında Şehitliğe,  Polatlı Topçu Okulu tarafından Polatlı civarındaki köyler ve Karatepede bulunan 140 şehidimizin naaşının nakledilmesiyle 1961 yılında açılışı yapılmıştır.

Ankara Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi Adresi: Şehitlik Kaşı Tepesi, Polatlı Merkez, Polatlı, Ankara

Ankara Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi Harita: Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi (Bağlantıyı tıklayıp bulunduğunuz yere uzaklığını öğrenebilir ve yol tarifi alabilirsiniz.)


Gazitepe Anıtı

 • 12 Ağustos 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal, yanında Fevzi Paşa, İsmet Paşa, Kazım Paşa, Tevfik Bey ve Yarbay Salih (Omurtak) olmak üzere, Albay Halit Bey'in komutasındaki 12'nci grup'u ziyaret etmek için iki arabayla grup karargâhının bulunduğu Toydemir köyüne gelmişti.
 • Grup Sakarya nehri boyunca demiryolundan Yıldız tepe'ye kadarki kesimde tertiplenmişti. Karargâh incelemesi ve durum değerlendirmesini müteakip savunma hattının incelenmesi maksadıyla Yıldıztepe'ye çıkılmış, bazı mevziler gezilmiştir.
GAZİ TEPE
 • Cephenin güney kesiminin görülmesi için buradan arabalarla İnler köyü'ne intikal edilmiş, Sakarya nehri'ne karışan Ilıca deresi'nin oluşturduğu vadinin daha iyi incelenebilmesi için de köyün güney batısında şimdi Gazi tepe olarak anılan tepeye çıkmayı uygun bulunmuştur.
 • Sakarya meydan muharebelerinde; Gazi tepe'de emniyet kuvvetleri tertiplenmiş ve emniyet harekâtı icra edilmiştir. İnler-Katrancı batısı istikametine ilerleyen 3'üncü Yunan kolordusu'na bağlı 10'uncu tümen ile Keçikıran istikametine doğru ilerleyen 1'inci Yunan kolordusu'na bağlı 2'nci Yunan tümeni, 23 Ağustos'ta topçularının desteğinde taarruzla, 8'inci ve 15'inci tümen emniyet birlikleriyle çetin bir muharebeye tutuşmuş, sabah saatlerinde başlayan muharebeler sonucunda da Temürözü deresi (Katrancı bölgesi dâhil) güney sırtlarını ele geçirmişti. Buradaki emniyet harekatı esnasında 13 şehit verilmiştir. Gazi tepedeki Anıt bu şehitlerimizin anısına Ağustos 2003 tarihinde inşa edilmiştir.

Müteakiben işgal edilen İnler-Katrancı bölgesi Yunan birliklerinin lojistik üssü ve karargâhı olarak kullanılmıştı.

Kartaltepe Anıtı

 • Kartaltepe, karayolunun geçtiği İğciler boğazını kontrol eden ayrıca Duatepe ile birlikte Sakarya Nehri üzerindeki Beylikköprü bölgesinde bulunan geçit ve köprüleri kontrol eden stratejik bir konumdadır.
 • Tepenin Savunması mürettep kolorduya bağlı 17. Tümen tarafında yapılmıştır.31 Ağustos itibari ile düşman tarafından ele geçirilen Kartaltepe 12 Eylülde yine mürettep kolorduya bağlı 1.tümenin 3. ve 5. Alaylarının yaptığı yoğun taarruzlarla geri alınmıştır.
 • Stratejik önemi sebebi ile düşmanın en son terk ettiği bölgelerden biridir. Bugün Tepenin karayoluna yakın uzanımındaki tepede Heykeltraş Doç. Dr. Said RÜSTEM tarafından yapılan kaidesiyle birlikte 32 metre yüksekliğindeki Mehmetçik Anıtı ile Sakarya Meydan Muharebesi ve Türk Tarihi Tanıtım Merkezi bulunmaktadır.

Etiketler: Ankara bölgesindeki en iyi gezilecek yerler, ankara görülmesi gereken yerler, ankara gezecek yerler, ankara gezi, ankara gezi rehberi, ankara gezi yazısı, ankara gezilecek çarşı, ankara gezilecek doğal yerler, ankara gezilecek doğal yerler haritası, ankara gezilecek tarihi yerler, ankara gezilecek yerler, ankara gezilecek yerler doğa, ankara ilinin doğal güzellikleri nelerdir?, ankara kalesi, ankara merkezde gidilecek yerler, ankara merkezde ne var, ankara ne yenir nerede yenilir, ankara ne yenir nereler gezilir, ankara otelleri, ankara seyahat rehberi, ankara tarihi, ankara tarihi yerler, ankara turizm potansiyeli, ankara turizm rehberi, ankara turizm ve tanıtım, ankara ziyaretinde gezilecek en popüler yerler, ankara şehir rehberi, ankara’da bir günde ne yapılır?, ankara’da gezilecek doğal yerler, ankara’da gezilecek mekanlar, ankara’da ne yapılır, ankara’da ne yenir, ankara’da nereye gidilir?, anıtkabir, gezilecek yerler, geziye hazırlık, outdoor, outdoor turkey, türkiye gezi ve tatil rehberi, Türkiye outdoor, Türkiye’nin Outdoor Sayfası, #gezi, #travel, #turkey, #seyahat, #gezgin, #doğa, #nature, #tatil, #istanbul, #türkiye,  #instagood,  #travelphotography, #holiday, #kamp,#photo, #instagram,#photooftheday,#traveller, #manzara, #gezilecekyerler, #travelgram, #camping, #objektifimden,  #instatravel, #trip, #traveling, #aniyakala, #fotoğraf, #seyahatblog, #seyahatname, #seyahatblogu, #seyahatnotlari, #photography, #seyahatblogger, #seyahataski, #seyahattutkusu, #seyahatet, #seyahatseverizbiz, #seyahatdefteri, Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ve Müzesi,

Bir Cevap YazınCevabı iptal et

error: Content is protected !!